Guatemala, Honduras a Belize

Za zážitky bez obav

Guatemala, Honduras a Belize

18 dní / 39 200 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

8. 2. - 25. 2. 2023
č. zájezdu: 223322-01
cena 39 200 Kč

velké dobrodružství v tropické džungli a výstup na nejvyšší horu střední Ameriky

Guatemala nabízí splnění všech snů, o kterých jsme snili nad dobrodružnými knížkami Oty Batličky, Vojtěcha Friče, Hanzelky a Zikmunda... Jenomže v jejich knihách prožívali dobrodružství cizí hrdinové, zatímco v Guatemale se jimi můžete stát Vy! Ty největší taháky představuje výstup na nejvyšší vrchol střední Ameriky vulkán Tajumulco (4.220 m), třídenní trek horským mlžným lesem završený skokem do okouzlujícího kalderového jezera Atitlán, výstup na vulkán San Pedro, či nefalšovaná výprava tropickou džunglí k pohřbeným pyramidám mayského města s tajemným názvem El Zotz. Středně obtížná turistika je pro odpočinek doplněna návštěvou půvabného koloniálního města Antigua, "mayských Athén" Copánu, a z džungle vyrvaného snad nejznámějšího mayského města Tikalu. Jako třešinka nakonec přijde koupání a šnorchlování s rejnoky v tyrkysových vodách Karibiku.

Výhodou našeho zájezdu je PLNÁ PENZE na trecích v ceně. 
V ceně zájezdu je rovněž případné ZAPŮJČENÍ STANU a KARIMATKY. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky včetně tax 24.000 Kč)
  • vstupy do muzeí
  • vstup na San Pedro (15 USD), vstup do Tikalu (22 USD), Copánu (15 USD)
  • fakultativní šnorchlování na Caye Caulker (35 USD)
  • pronájem nákladní muly na Tajumulco
  • dopravu taxíky, jídlo mimo túry

Průvodci

Dalibor Mahel

8. 2. - 25. 2. 2023 / č.zájezdu 223322-01

Robiho průvodcovská aura je nepřehlédnutelná. Oslňuje rozsáhlými encyklopedickými znalostmi, které dokáže poutavě propojovat do spletitých souvislostí a postřehů z mnoha navštívených zemí Světa. Je odborníkem na geografii a historii, jako vystudovaný geograf přednáší zeměpis na Masarykově ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1. -2. den

Přílet do hlavního města Guatemala City, první nocleh a aklimatizace. Následující den přesun po „Panamerikáně“ do Quetzaltenanga, seznámení s druhým největším městem Guatemaly, s pěknou koloniální architekturou rozprostřenou kolem Velkého náměstí. Večer vysvětlení detailů a příprava na trek.

3. - 5. den

Třídenní trek horami z Quetzaltenanga k jezeru Atitlán. Túra vede horskými mlžnými lesy, kukuřičnými políčky, kávovými plantážemi a malými vesničkami, poslední den se dá spatřit nezapomenutelný východ slunce nad jezerem Atitlán. V průběhu strávíme 2 noci v malých guatemalských vesničkách, v jedné z nich můžete vyzkoušet temazcal tradiční Mayskou saunu a šálek výtečné místní kávy. Výprava končí skokem do jezerních vod a osvěžující koupelí.

6. den

Brzy ráno výstup na vyhaslý vulkán San Pedro, porostlý tropickým lesem s dechberoucí vyhlídkou na vrcholku. Odpoledne přesun zpět do Quetzaltenanga. Večer seznámení s detaily a příprava na trek.

7. - 8. den

Dvoudenní trek na vrchol vulkánu Tajumulco (4.222m), který představuje nejvyšší bod ve Střední Americe. Nadmořská výška vrcholu činí z túry středně obtížný podnik. Budete ovšem odměněni parádními výhledy a vysokohorskými borovými lesy, které rostou až do čtyřtisícové výšky. Umožní-li to počasí spatříme před večeří krásný západ slunce. Následující den vstaneme brzy, abychom chytili východ slunce nad horizontem plným dalších sopečných vrcholů — Agua, Acatenango, Fuego, Atitlán, Santa María, které se zdají takřka na dosah ruky. Ještě večer přesun do půvabného historického městečka Antigua.

9. den

Oddych v Antigue (UNESCO) plné barokních kostelů a paláců. Toto bývalé hlavní město poskytuje strhující záběry snad z každého rohu. Prohlídka muzea čokolády a muzea jadeitu. Fotky města obklopeného sopkami z vyhlídkového vršku.

10. - 11. den

Brzký ranní přesun do Hondurasu, do městečka Copán. Na dosah se nacházejí ruiny jednoho z nejvýstavnějších mayských měst, pro svoji sochařskou výzdobu nazývaného „mayské Athény“. Komentovaná prohlídka archeologického areálu, odpoledne / večer seznámení s honduraským maloměstem. Následující den se přesuneme do guatemalského městečka Flores, střediska pralesního regionu Petén.

12. den

Návštěva Tikalu (UNESCO), snad nejkrásnějšího a kdysi nejmocnějšího mayského města. Monumentální a zároveň architektonicky vytříbený Tikal je umístěný uprostřed zachovalého tropického pralesa, není výjimkou kromě samotných ruin spatřit opice, tukany, nosály, divoké krocany... Z vrcholu pyramidy IV je takřka letecký výhled přes koruny pralesa Peténu. Západ slunce z lodičky na jezeře Flores. Večer seznámení s detaily a příprava na trek.

13. - 15. den

Třídenní výprava do džunglí pohlceného mayského města El Zotz. El Zotz znamená v mayštině netopýr. Archeologická lokalita je pojmenována po stovkách tisíc netopýrů, kteří žijí ve zdejších jeskyních. Přesně při západu slunce všichni naráz vyletí a téměř zakryjí oblohu, aby pokračovali lovit potravu. Nejvyšší pyramida starého mayského města se jmenuje „Ďábel“. Na průzkum tohoto „ztraceného města“ budeme mít jeden celý den. Návrat do Flores, nocleh.

16. - 17. den

Odpočinek u Karibiku v Belize. Brzy ráno přejezd do Belize city, plavba lodí (1 hod.) na jeden z ostrovů korálového bariérového útesu - ostrov Caye Caulker. Tropicky ráj bez aut s uvolněnou prázdninovou atmosférou, jehož ducha plně charakterizuje heslo - „žádné tričko, žádné boty...žádné problémy“. Druhý nejdelší korálový útes na světě se táhne pouhých pár kilometrů od ostrova a neodolatelně vábí potápěče hrát si s pestrobarevnými rybkami a vzácně i kapustňáky. Vedle skvělých podmínek pro šnorchlování (ale i přístrojového potápění), nabízí ostrov podmínky pro bezstarostné koupání, plavby na mořských kajacích, nebo jen odpočinek v houpací síti.

18. den

Odlet zpět do ČR, přílet domů o den později. 

Ubytování

Noclehy během zájezdu lze rozdělit do několika typů. V civilizaci budeme nocovat v hostelech ve 3-8 lůžkových pokojích. „Specialitou“ pro Střední Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám možná stane, že budete spát na velké posteli ještě s někým jiným, třeba i opačného pohlaví. Výhodou hostelů je kuchyňka, signál Wi-Fi zdarma, pitná voda pro ubytované a občas snídaně.
Dalších pár nocí budeme spát ve stanech ve spacáku - jednu noc při výstupu na Tajumulco v základním táboře a dvě noci na treku ke ztracenému městu El Zotz. Dvě noci na treku k jezeru Atitlán přespíme ve spacáku na karimatce u domorodců v soukromí.

Strava

V rámci vícedenních treků budeme požívat pohodlí plné penze. Po zbytek zájezdu jíme z vlastních či dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách či pouličních stáncích. Guatemalská kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Určitě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo typické pollo. Potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. V Belize, u moře, se pak přímo nabízí konzumovat ryby a další mořské dobroty.
Pitná voda se dá prakticky všude na místě zakoupit v PET láhvích za cca 20 – 30 Kč/1,5 l láhev, v hostelech je většinou pro hosty zdarma, takže dezinfikovat vodu NEBUDEME. Často je k dispozici i horká voda na zalití vlastního čaje či kávy.
Nádobí není třeba brát, na trecích je ve vybavení.
(POZOR! Masné výrobky, salámy, ovoce a zeleninu je zakázáno převážet přes guatemalskou hranici!).

Doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a nabídneme klientům optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Záleží na volbě každého, jestli námi nabízenou letenku využije, nebo si zajistí leteky vlastní s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu (naší nabídky využívá zhruba 97% klientů). Poté je letenka splatná obvykle do 1-2 pracovních dnů na účet CK. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Doprava, kterou budeme v Guatemale využívat nám přiblíží život běžných domorodců přesně podle románu známé spisovatelky a cestovatelky Mileny Holcové – „Duše národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse“. Někdy pojedeme klimatizovaným autobusem, jindy bude mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět upocený mayský zemědělec smrdící cibulí. Specialitou Guatemaly jsou tzv. Chicken busy, které představují dobrodružství samo o sobě. Po dojezdu na autobusové nádraží nás bude vždy čekat pěší přesun do místa ubytování. Vzdálenosti jsou většinou kolem 1 kilometru a nepřesáhnou 2 km. Proto se více než hodí mít batoh do 10kg hmotnosti! S malým zavazadlem se vlezete do autobusu, větší musí na střechu, nebudete muset trnout zda vám je někdo ukradne…

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 18 denní zájezd sportovního charakteru, zaměřený na turistiku ve Středoamerických Kordilerách a tropickém pralese na poloostrově Yucatán. Horský pás v Guatemale ukrývá řadu vulkánů - klasických sopečných kuželů, včetně nejvyšší hory Střední Ameriky – Tajumulco. Tyto vulkanické hory skýtají vábivý cíl pro dobrodružné výpravy. Odvážnějším turistům se otevřely také možnosti výprav v tropickém pralese nížinné části Guatemaly. Kromě vzácných pralesních dřev bujný ekosystém ukrývá rovněž tlupy opic, nosálů, tukanů a dalších atraktivních zvířat, která jinak spatříte pouze v zoologické zahradě. Vedle vlastního pralesa se cílem výpravy stává pohřbené mayské město El Zotz, jehož dosažení a průzkum člověka naplní vzrušujícím pocitem, jaký zažíval při svých výpravách Indiana Jones...
Závěrečný pobyt u moře v Belize lze pojmout buď jako odpočinek po náročných dvou týdnech turistiky, nebo aktivně při šnorchlování, plavání, lodních výletech. Korálové ostrůvky v Belize jsou zhmotnělým snem o tropickém ráji – tyrkysový Karibik, kokosové palmy, prázdninový klid...
Hory poskytují pro turistiku příjemné chladnější klima, pralesní prostředí je pochopitelně horké. Vzhledem k tomu že zájezd je naplánovaný do období sucha, neměli by nás pronásledovat nějaké vytrvalé deště a vlhké dusno.
Všechny vícedenní treky jsou se zajištěnou plnou penzí a vedle Kudrnovského průvodce doprovází skupinu i zasvěcení průvodci místní. Do Guatemaly není potřeba si sebou vést vlastní stan a karimatku, jeho případné zapůjčení na místě je v ceně zájezdu. Při túrách v horách si poneseme jen náhradní oblečení, karimatku, spacák a trochu společných potravin. Na Tajumulco je potřeba do základního tábora vynést i stan a vodu, ale za úplatu se dá najmout nákladní mula. Při pralesním treku nesou všechno muly.
Mimo aktivní turistiku stihneme navštívit i pestrobarevné indiánské trhy a nějaká muzea. Například atraktivní muzeum čokolády, nebo třeba muzeum jadeitu (kámen ceněný Mayi více jak zlato). V programu máme zahrnuta i dvě z nejkrásnějších a nejvelkolepějších měst klasické mayské civilizace, Copán a Tikal. Zkrátka čas v Guatemale využijeme bezezbytku!

Další info

Zajištění treků
Všechny vícedenní treky jsou se zajištěnou plnou penzí a vedle Kudrnovského průvodce doprovází skupinu i zasvěcený průvodce místní. Do Guatemaly není potřeba si sebou vést vlastní stan a karimatku, jejich případné zapůjčení na místě je v ceně zájezdu. Při samotných túrách si poneseme jen náhradní oblečení, karimatku a spacák. Na Tajumulco je potřeba do základního tábora vynést i stan, ale za úplatu se dá najmout nákladní mula. Při pralesním treku nesou všechno muly.

Zavazadlo
Kufry a krosny s kostrou jsou neskladné, zbytečně moc váží a často poškozují okolní zavazadla spolucestujících v letadle i autobusech – nechejte je proto raději doma! Pozor! Během přesunů mezi jednotlivými lokalitami (a těch bude celkem dost) si vše budete nosit na vlastních zádech – s těžkým batohem se z vás stanou soumaři. Balte tedy s rozvahou, ideálem je batoh do 10kg!

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
Oblast Guatemaly je klimaticky i geograficky velmi různorodá. Hory poskytují pro turistiku příjemné chladnější klima, pralesní prostředí je pochopitelně horké. Vzhledem k tomu že zájezd je naplánovaný do období sucha, neměli by nás pronásledovat nějaké vytrvalé deště a vlhké dusno. Voda v Karibiku v Belize bude mít příjemnou teplotu na koupání.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Guatemaly, Hondurasu a Belize. Vízum není do žádné z navštívených zemí požadováno.

Očkování
Pro cestu do Guatemaly, Hondurasu ani Belize není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A a B a případně i břišnímu tyfu. Podrobnější informace získáte ve specializovaných centrech zaměřených na cestovní medicínu, např. www.ockovani-zahranici.cz

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Trek El Zotz – Tikal

Robi Mahel

Existuje spousta knih a filmů, ve kterých se hrdina neohroženě prosekává hustým pralesem k ruinám bájného města, ukrývajícího pokl...

více

Podobné zájezdy

Kostarika a Panamský průplav

Kostarika a Panamský průplav

17. 3. - 1. 4. 2023 Chci to vidět
Mexiko

Mexiko

7. 1. - 27. 1. 2023 Chci to vidět
Peru

Peru

21. 5. - 6. 6. 2023 Chci to vidět
Peru a výprava do Amazonie

Peru a výprava do Amazonie

9. 9. - 29. 9. 2023 Chci to vidět