Guatemala, Honduras a Belize

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

velké dobrodružství v tropické džungli a výstup na nejvyšší horu střední Ameriky

Guatemala nabízí vyplnění všech snů o kterých jsme snili nad dobrodružnými knížkami Oty Batličky, Vojtěcha Friče, Hanzelky a Zikmunda... Jenomže v jejich knihách prožívali dobrodružství cizí hrdinové. Vy to v Guatemale můžete zkusit na vlastní kůži! Ty největší taháky představuje výstup na nejvyšší vrchol střední Ameriky vulkán Tajumulco (4220m), třídenní trek horským mlžným lesem završený skokem do okouzlujícího kalderového jezera Atitlán, výstup na vulkán San Pedro, či nefalšovaná výprava tropickou džunglí k pohřbeným pyramidám mayského města s tajemným názvem El Zotz. Středně obtížná turistika je pro odpočinek doplněna návštěvou půvabného koloniálního města Antigua, z džungle vyrvaného snad nejznámějšího mayského města Tikalu a honduraského Copánu. Jako třešinka nakonec přijde koupání a šnorchlování v tyrkysových vodách Karibiku.
Všechny plánované túry jsou se zajištěnou stravou a noclehem. Můžete si tak všechny ty východy a západy slunce z vyhlídkových vrcholů, nebo z vrcholů ztracených pyramid, náležitě vychutnat, protože v baťůžcích si poneseme jen náhradní oblečení a spacák. Vedle převážně sportovních aktivit budeme mít i čas na návštěvu pestrobarevných indiánských tržišť s tradičními rukodělnými výrobky a několika zajímavých muzeí.

Výhodou našeho zájezdu je PLNÁ PENZE na trecích v ceně. 
V ceně zájezdu je rovněž případné ZAPŮJČENÍ STANU a KARIMATKY. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky včetně tax 24.000 Kč)
  • vstupy do muzeí
  • vstup na San Pedro (15 USD), vstup do Tikalu (22 USD), Copánu (15 USD)
  • fakultativní šnorchlování na Caye Caulker (35 USD)
  • pronájem nákladní muly na Tajumulco
  • dopravu taxíky, jídlo mimo túry

Videa

Program zájezdu

1. -2. den

Přílet do hlavního města Guatemala City, první nocleh a aklimatizace. Přesun pověstným chicken-busem po „Panamerikáně“ do Quetzaltenanga, seznámení s druhým největším městem Guatemaly, s pěknou koloniální architekturou rozprostřenou kolem Velkého náměstí. Večer vysvětlení detailů a příprava na trek.

3. - 5. den

Třídenní trek horami z Quetzaltenanga k jezeru Atitlán. Túra vede horskými mlžnými lesy, kukuřičnými políčky, kávovými plantážemi a malými vesničkami. Z vyhlídkových bodů jsou famosní výhledy na sopečné kužele Guatemalské vysočiny, občas s oblakem vyvrženého popela a dýmu. Jsou to panoramata hodně vzdálená našim zkušenostem z evropských hor. V průběhu treku strávíme 2 noci v indiánských vesničkách, na podlaze v domorodém obydlí, v jedné z nich vyzkoušíme temazcal tradiční Mayskou saunu. Poslední den vstaneme brzy na nezapomenutelný východ slunce nad jezerem Atitlán. Výprava končí skokem do jezerních vod a osvěžující koupelí. (1den: 10,5km, stoupání 450m, klesání 1840m, 2den: 8km, stoupání 800m, klesání 350m, 3.den: 7km, stoupání 285m, klesání 800m)

6. den

Výstup na vyhaslý vulkán San Pedro (3000m n.m.) Ještě za hluboké tmy vyrazíme na vrchol sopečného kužele porostlého tropickým lesem s dechberoucí vyhlídkou na jezero a další ikonické guatemalské sopky. Při sestupu si vyzkoušíme „tarzaní skok“ a utrhneme pár kávových zrnek z plantáží (10km, stoupání 1500m, klesání 1500m). Odpoledne přesun zpět do Quetzaltenanga. Večer seznámení s detaily a příprava na zdolání Tajumulca.

7. - 8. den

Dvoudenní trek na vrchol vulkánu Tajumulco, o výšce 4220m. Vrchol představuje nejvyšší bod ve Střední Americe. Nadmořská výška vrcholu činí z túry středně obtížný podnik. Budete ovšem odměněni parádními výhledy a tábořištěm ve vysokohorském borovém lese, který roste až do čtyřtisícové výšky. Umožní-li to počasí spatříme před večeří krásný západ slunce. Následující den vstaneme brzy, abychom chytili východ slunce nad horizontem plným dalších sopečných vrcholů — Agua, Acatenango, Fuego, Atitlán, Santa María, které se zdají takřka na dosah ruky. Dopoledne rychlý sestup stejnou cestou (1den: 6km, stoupání 1043m, klesání 71m, 2den: 7km, stoupání 238m, klesání 1190m). Ještě večer přesun do půvabného historického městečka Antigua.

9. den

Poznávací program a oddych v Antigvě (UNESCO). Bývalé hl. město španělských kapitánů je plné barokních kostelů a paláců, proto poskytuje strhující záběry snad z každého rohu. Široké rovné ulice, dlážděné kočičími hlavami rámují čtverce budov a zahrad. Domy jsou přízemní ale honosné, nad ně se zvedají barokní chrámy, paláce šlechty a rozmarné ambity konventů… Prohlídka muzea čokolády a jedinečného muzea jadeitu. Fotky města, obklopeného sopkami, zvládneme z vyhlídkového vršku. Není snad ani třeba se zmiňovat o nekonečné řádce obchodů, uměleckých galerií, indiánských trhů a pestrobarevných pouličních prodejcích.

10. - 11. den

Přesun do Hondurasu, do městečka Copán a zpět do Guatemaly. Nehorázně brzké ranní vstávání a únavný přesun přes hranice do Copánu, kde se nacházejí ruiny jednoho z nejvýstavnějších mayských měst klasického období (2.-9.stol). Pro svoji sochařskou výzdobu nazývaného „mayské Athény“. Dopoledne komentovaná prohlídka archeologického areálu, odpoledne/večer seznámení s honduraským maloměstem. Následující celý den strávíme přesunem do guatemalského městečka Flores, střediska pralesního regionu Petén.

12. den

Návštěva Tikalu (UNESCO). Celodenní výlet do snad nejkrásnějšího a kdysi nejmocnějšího mayského města klasického období. Monumentální a zároveň architektonicky vytříbený Tikal je umístěný ve skrytu zachovalého tropického pralesa, není výjimkou kromě samotných ruin spatřit opice, tukany, nosály, divoké krocany... Z vrcholu pyramidy IV je přes koruny pralesa Peténu takřka letecký výhled snad na půlku Yucatánu. Po Copánu je to další příležitost seznámit se s dnes již poměrně dobře popsanou historií, kulturou a náboženskými představami Mayské civilizace. Západ slunce z lodičky na jezeře Flores. Večer seznámení s detaily a příprava na pralesní trek.

13. - 15. den

Třídenní výprava do džunglí pohlceného mayského města El Zotz a ke Skále netopýrů. El Zotz znamená v mayštině netopýr. Archeologická lokalita je pojmenována po desítkách tisíc netopýrů, kteří žijí ve zdejších jeskyních. Přesně při západu slunce všichni naráz vyletí a téměř zakryjí oblohu, aby pokračovali lovit potravu. Nejvyšší pyramida El Zotz se jmenuje „Ďábel“. Na průzkum tohoto „ztraceného města“ budeme mít jeden celý den. Trek poskytuje díky asistenci zkušených domorodců jedinečnou příležitost seznámit se s tak nezvyklým prostředím, jako je tropický prales. (1.den: 18.5km, 2.den: 12.5km, 3den: 17km, převýšení jsou na tomto treku zanedbatelná)

16. - 17. den

Přeprava do Belize a karibský ostrov Caye Caulker. Brzy ráno přejezd do Belize city, plavba lodí (1hod) na jeden z ostrovů korálového bariérového útesu - ostrov Caye Caulker. Tropicky ráj bez aut, s uvolněnou prázdninovou atmosférou, jehož ducha plně charakterizuje heslo - „žádné tričko, žádné boty...žádné problémy“. Druhý nejdelší korálový útes na světě se táhne pouhých pár stovek metrů od pobřeží ostrova a neodolatelně vábí potápěče hrát si s pestrobarevnými rybkami a vzácně i kapustňáky. Vedle skvělých podmínek pro šnorchlování (ale i přístrojového potápění), nabízí ostrov podmínky pro bezstarostné koupání, plavby na mořských kajacích, nebo jen odpočinek v houpací síti.

18. den

Odlet zpět do ČR, přílet domů o den později. Pro zájemce o delší pobyt u Karibiku se nabízí možnost pobyt si o den až několik dnů prodloužit. Ubytování zajistíme a přeprava na letiště lze zvládnout jednoduše samostatně.

Ubytování

Noclehy během zájezdu lze rozdělit do několika typů. V civilizaci budeme nocovat v hostelech ve 3-8 lůžkových pokojích. „Specialitou“ pro Střední Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám možná stane, že budete spát na velké posteli ještě s někým jiným, třeba i opačného pohlaví. Výhodou hostelů je kuchyňka, signál Wi-Fi zdarma, pitná voda pro ubytované a občas snídaně.
Dalších pár nocí budeme spát ve stanech ve spacáku - jednu noc při výstupu na Tajumulco v základním táboře a dvě noci na treku ke ztracenému městu El Zotz. Dvě noci na treku k jezeru Atitlán přespíme ve spacáku na karimatce u domorodců v soukromí.

Strava

V rámci vícedenních treků budeme požívat pohodlí plné penze. Po zbytek zájezdu jíme z vlastních či dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách či pouličních stáncích. Guatemalská kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Určitě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo typické pollo. Potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. V Belize, u moře, se pak přímo nabízí konzumovat ryby a další mořské dobroty.
Pitná voda se dá prakticky všude na místě zakoupit v PET láhvích za cca 20 – 30 Kč/1,5 l láhev, v hostelech je většinou pro hosty zdarma, takže dezinfikovat vodu NEBUDEME. Často je k dispozici i horká voda na zalití vlastního čaje či kávy.
Nádobí není třeba brát, na trecích je ve vybavení.
(POZOR! Masné výrobky, salámy, ovoce a zeleninu je zakázáno převážet přes guatemalskou hranici!).

Doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a nabídneme klientům optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Záleží na volbě každého, jestli námi nabízenou letenku využije, nebo si zajistí leteky vlastní s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu (naší nabídky využívá zhruba 97% klientů). Poté je letenka splatná obvykle do 1-2 pracovních dnů na účet CK. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Doprava, kterou budeme v Guatemale využívat nám přiblíží život běžných domorodců přesně podle románu známé spisovatelky a cestovatelky Mileny Holcové – „Duše národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse“. Někdy pojedeme klimatizovaným autobusem, jindy bude mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět upocený mayský zemědělec smrdící cibulí. Specialitou Guatemaly jsou tzv. Chicken busy, které představují dobrodružství samo o sobě. Po dojezdu na autobusové nádraží nás bude vždy čekat pěší přesun do místa ubytování. Vzdálenosti jsou většinou kolem 1 kilometru a nepřesáhnou 2 km. Proto se více než hodí mít batoh do 10kg hmotnosti! S malým zavazadlem se vlezete do autobusu, větší musí na střechu, nebudete muset trnout zda vám je někdo ukradne…

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 18 denní zájezd sportovního charakteru, zaměřený na turistiku ve Středoamerických Kordilerách a tropickém pralese na poloostrově Yucatán. Horský pás v Guatemale ukrývá řadu vulkánů - klasických sopečných kuželů, včetně nejvyšší hory Střední Ameriky – Tajumulco. Tyto vulkanické hory skýtají vábivý cíl pro dobrodružné výpravy. Odvážnějším turistům se otevřely také možnosti výprav v tropickém pralese nížinné části Guatemaly. Kromě vzácných pralesních dřev bujný ekosystém ukrývá rovněž tlupy opic, nosálů, tukanů a dalších atraktivních zvířat, která jinak spatříte pouze v zoologické zahradě. Vedle vlastního pralesa se cílem výpravy stává pohřbené mayské město El Zotz, jehož dosažení a průzkum člověka naplní vzrušujícím pocitem, jaký zažíval při svých výpravách Indiana Jones...
Závěrečný pobyt u moře v Belize lze pojmout buď jako odpočinek po náročných dvou týdnech turistiky, nebo aktivně při šnorchlování, plavání, lodních výletech. Korálové ostrůvky v Belize jsou zhmotnělým snem o tropickém ráji – tyrkysový Karibik, kokosové palmy, prázdninový klid...
Hory poskytují pro turistiku příjemné chladnější klima, pralesní prostředí je pochopitelně horké. Vzhledem k tomu že zájezd je naplánovaný do období sucha, neměli by nás pronásledovat nějaké vytrvalé deště a vlhké dusno.
Všechny vícedenní treky jsou se zajištěnou plnou penzí a vedle Kudrnovského průvodce doprovází skupinu i zasvěcení průvodci místní. Do Guatemaly není potřeba si sebou vést vlastní stan a karimatku, jeho případné zapůjčení na místě je v ceně zájezdu. Při túrách v horách si poneseme jen náhradní oblečení, karimatku, spacák a trochu společných potravin. Na Tajumulco je potřeba do základního tábora vynést i stan a vodu, ale za úplatu se dá najmout nákladní mula. Při pralesním treku nesou všechno muly.
Mimo aktivní turistiku stihneme navštívit i pestrobarevné indiánské trhy a nějaká muzea. Například atraktivní muzeum čokolády, nebo třeba muzeum jadeitu (kámen ceněný Mayi více jak zlato). V programu máme zahrnuta i dvě z nejkrásnějších a nejvelkolepějších měst klasické mayské civilizace, Copán a Tikal. Zkrátka čas v Guatemale využijeme bezezbytku!

Další info

Zajištění treků
Všechny vícedenní treky jsou se zajištěnou plnou penzí a vedle Kudrnovského průvodce doprovází skupinu i zasvěcený průvodce místní. Do Guatemaly není potřeba si sebou vést vlastní stan a karimatku, jejich případné zapůjčení na místě je v ceně zájezdu. Při samotných túrách si poneseme jen náhradní oblečení, karimatku a spacák. Na Tajumulco je potřeba do základního tábora vynést i stan, ale za úplatu se dá najmout nákladní mula. Při pralesním treku nesou všechno muly.

Zavazadlo
Kufry a krosny s kostrou jsou neskladné, zbytečně moc váží a často poškozují okolní zavazadla spolucestujících v letadle i autobusech – nechejte je proto raději doma! Pozor! Během přesunů mezi jednotlivými lokalitami (a těch bude celkem dost) si vše budete nosit na vlastních zádech – s těžkým batohem se z vás stanou soumaři. Balte tedy s rozvahou, ideálem je batoh do 10kg!

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
Oblast Guatemaly je klimaticky i geograficky velmi různorodá. Hory poskytují pro turistiku příjemné chladnější klima, pralesní prostředí je pochopitelně horké. Vzhledem k tomu že zájezd je naplánovaný do období sucha, neměli by nás pronásledovat nějaké vytrvalé deště a vlhké dusno. Voda v Karibiku v Belize bude mít příjemnou teplotu na koupání.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Guatemaly, Hondurasu a Belize. Vízum není do žádné z navštívených zemí požadováno.

ESTA poplatek při transitu v USA
Do Guatemaly vychází občas levnější a dostupnější lety přes USA. Malou daní za to je nutnost vyřídit si registraci pro bezvízový styk - ESTA - která se provádí online na oficiálních stránkách https://esta.cbp.dhs.gov/ a je zpoplatněná 21 USD (cca 500 Kč). Případně vám můžeme registraci zprostředkovaně zařídit i my za cca 900 Kč (ESTA 700Kč za registraci + 200 Kč administrativní poplatek). Zda bude ESTA potřeba, se dozvíte při nákupu letenek.

Očkování
Pro cestu do Guatemaly, Hondurasu ani Belize není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A a B a případně i břišnímu tyfu. Podrobnější informace získáte ve specializovaných centrech zaměřených na cestovní medicínu, např. www.ockovani-zahranici.cz

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Trek El Zotz – Tikal

Robi Mahel

Existuje spousta knih a filmů, ve kterých se hrdina neohroženě prosekává hustým pralesem k ruinám bájného města, ukrývajícího pokl...

více

Podobné zájezdy

Ekvádor

Ekvádor

3. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět
Filipíny expedičně

Filipíny expedičně

4. 1. - 19. 1. 2025 Chci to vidět
Mexiko

Mexiko

4. 1. - 24. 1. 2025 Chci to vidět
Peru

Peru

19. 5. - 4. 6. 2024 Chci to vidět
Peru, Bolívie a výprava do Amazonie

Peru, Bolívie a výprava do Amazonie

7. 9. - 27. 9. 2024 Chci to vidět