Makedonie MTB

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 224916B-01
cena 20 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

bajkování po oslích stezkách liduprázdnými balkánskými horamií

V Makedonii, nazývané někdy západem Balkánu, se snoubí pohnutá historie v područí Osmanské říše se slovanskými, tureckými, řeckými a albánskými kulturními vlivy. Díky obrovské rozloze zdejších hor se podařilo zachovat tak nedotčenou přírodu, jako skoro nikde na Balkáně. Pusté rozlohy hor, starobylé kulturní památky, klábosení s místními i pověstnou makedonskou pohostinnost, to vše si díky putování v sedle kola užijeme. Ze základny v hotýlku u modravého Mavrovského jezera budeme objevovat pohoří Šar planina s nejvyšší horou Golem Korab (2.763 m) a opuštěnou náhorní planinu NP Mavrovo. Poté přesídlíme do Ohridu k Ohridskému jezeru a přes NP Galičica doputujeme až k stejně průzračnému Prespanskému jezeru. Putování završí výjezd k monastýru Treskavec na opuštěném skalnatém hřebeni. Ubytování komfortně pod střechou a se snídaní, v kombinaci s ochutnáváním levňoučké balkánské kuchyně nám naservírují Balkán přesně tak, jak jej máme rádi.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem včetně kol
  • ubytování 7x v hotelu
  • 7x hotelovou snídani
  • ochutnávku vína v místní vinárně
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr

Cena nezahrnuje

  • lanovku na Krstovar (cca 100 MKD)
  • vstupy (NP Galičica, termální lázně Dolno Kosovrasti - cca 400 MKD)

Průvodci

Václav "culis" Culka

26. 7. - 4. 8. 2024 / č.zájezdu 224916B-01

Krátký průvodcovský medailonek
Culis je jedním z klíčových členů Al-Bandy, čili ortodoxní kudrnovské partičky, která se specializuje na Balkán. Pod jeho taktovkou poznáte krásy Albánie, Makedonie, Moldávie, Bulharska, Banátu (rumunského i srbského) nejčastěji na kole, ale neštítí se ani ...

Dozvědět se více

Vojtěch Tomášek

26. 7. - 4. 8. 2024 / č.zájezdu 224916B-01

Vojta je ryzí biker s tělesnou konstitucí pavouka vegetariána, díky které pálí minimum kyslíku v horách, kde bikuje nebo baťůžkaří nejraději. Odkojen Brdskými hvozdy se postupem času nechával více a více zlákávat složitým terénem, nekonečnými traily a náročnými sjezdy, které si zamiloval např. v ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Na cestě z Brna projedeme skrz Maďarsko a Srbsko, abychom se kousek za hranicemi Makedonie dostali do podhůří NP ŠAR PLANINA. První zahřívací vyjížďku podnikneme kolem malebného Mavrovského jezera (1.220 m). Tato etapa nás optimálně rozpohybuje pro další výživnější trasy (↔ 32 km, ↕ 200 m). Na následující noci se ubytujeme u modravého Mavrovského jezera, přímo pod malebnými zelenými kopci v srdci stejnojmenného národního parku.

3.–4. den

Podhůří NP Šar planina se stane cílem i dalšího výletu směrem k nejvyšší hoře Makedonie i Albánie Velký Korab (2.763 m) a ke kosovským hranicím (↔ 60 km, ↕ 1.050 m). Vyjedeme na náhorní planiny tvořící centrum NP MAVROVO a krajinou podobnou mongolským stepím dojedeme skrze dvoutisícové hory až do osady Lazarpole. Odtud se parádním sjezdíkem přesuneme do údolí k vesničce Dolno Kosovrasti na relaxaci v termálním bazénu (↔ 70 km, ↑ 1.000 m, ↓ 1.600 m).

5. - 6. den

Od Ohridského jezera, kterému se přezdívá pro svoji čistotu „makedonské moře“ či „Titicaca Evropy“, vyrazíme na okruh do blízké ALBÁNIE, která nám připomene značné kulturní rozdíly těchto sousedních zemí (↔ 85 km, ↕ 1.500 m).
Při průjezdu NP Galičica se budeme z vrcholků vápencových hor kochat pohledy na blankytně modrou hladinu Ohridského a Prespanského jezera. V našem cíli naložíme kola a můžeme ochutnat rybí speciality ve zdejších rybářských restauracích (↔ 50 km, ↕ 1.200 m ).

7. - 8. den

Malebný Ohrid, právem zapsaný jako památka UNESCO, je ideálním místem pro odpočinkový den. Můžeme procházet zdejší tisíciletou architekturu nebo jen tak relaxovat při koupání či navštěvě některé z mnoha hospůdek. Čeká nás závěrečná cyklistika v okolí města Prilep s výživným výjezdem ke klášteru Treskavec na bývalé sopce s širokým výhledem po okolní krajině (↔ 30 km, ↑ 900 m). Ochutnávka vína a místních produktů ve vinárně v Negotinu. Přesun do hlavního města Skopje.

9.–10. den

Pěší den. Lanovkou na vrch Krstovar a sestup po hřebenech k přehradě Matka (↔ 7km, ↕ 700m). Podvečerní prohlídka hlavního města, starý most, galerie soch, nákupy. Večerní odjezd domů.

Ubytování

Nocovat budeme celkem 7x v ** či *** hotelech. Pokoje jsou většinou 2-3 lůžkové, s vlastním sociálním zařízením na pokoji, s televizí a wi-fi připojením. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Strava

Ráno začneme vždy hotelovou snídaní, kterou máte v ceně zájezdu. Ostatní stravování si řeší každý individuálně. V rámci hotelů si můžete na večeři zajít do restaurace. Potraviny bude možno dokupovat téměř denně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Doprovodný autobus povětšinou nebude kopírovat cestu na kolech, a tudíž ho vesměs uvidíme jen ráno a večer. Většinu etap nelze zkracovat popojetím autobusem. I proto počítejte s náročností 4 z 5ti bodové škály.

Další info

Doporučený typ kola: horské
Povrch: 55% šotolina/makadam, 25% děravý balkánský asfalt, 20% terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Ve výjimečných případech (kapacitně méně obsazené zájezdy apod.) přepravujeme kola v k tomu určených cyklobrašnách či v nosiči na kola umístěném na tažném zařízení nebo na střeše. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí nám stačí platný OBČANSKÝ PRŮKAZ

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Termíny

26. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 224916B-01
cena 20 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

7 důvodů, proč mám rád Makedonii

Tomáš Vaníček, Dan Ševčík, Doda Sommerová, Martin Komár Hessler

Dost často se mě lidé při zájezdech, promítáních a při jiných akcích ptají, kterou zemi a které místo mám na světě nejraději, kde ...

více

Podobné zájezdy

Lago di Garda MTB

Lago di Garda MTB

24. 9. - 29. 9. 2024 Chci to vidět
Národní parky Černé Hory a Albánie

Národní parky Černé Hory a Albánie

14. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět