Mexiko

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

8. 1. - 28. 1. 2021
č. zájezdu: 221333-01
cena 29 800 Kč

do světa starých indiánských kultur

Mexiko těží z kulturní směsice zcela jedinečného rázu: z mozaiky původních domorodých národů Střední Ameriky, z tradic které sem před pěti stoletími přivezli Španělé a zcela pochopitelně z vlivů dnešního moderního světa. Seznámíme se nejen s hlavními památkami Mayů, Aztéků, Olméků, Toltéků i Zapotéků, ale také s běžným životem dnešních Mexičanů. Navštívíme tropické pralesy Tabasca a Yucatánu, hory i nížiny Chiapasu a náhorní polopouštní plošiny středního Mexika. Města nás okouzlí příjemnou atmosférou a často rozsáhlou koloniální architekturou. Zcela určitě nahlédneme pod pokličku vyhlášené mexické kuchyně. Poznáme malebné pláže dvou oceánů i zelenavé šero tropického pralesa, třesknou hudbu roztomilých mariachi s velkými klobouky, ... chutě tequily ani mezcalu snad není potřeba zmiňovat. Historické památky a velkorysá moderní muzea prostřídá koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru. Zájezd není náročný fyzicky jako spíše množstvím různorodých zážitků.

Cena zahrnuje

  • veškerou společnou dopravu
  • ubytování 17x v hostelech a chatkách (takřka vždy se snídaní a Wi-Fi připojením)
  • 3x noční přejezd komfortními dálkovými autobusy první třídy
  • průvodce
  • plavbu lodí kaňonem Sumidero
  • pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od 21.000 Kč včetně tax
  • vstupy do muzeí, historických památek
  • občasné fakultativní výlety (plavba za delfíny 250 MXN, Aqua Azul 210 MXN nebo potápění v jeskynní cenotě 700 MXN)

Program zájezdu

1. - 4. den

Letecký přesun do MEXICO CITY, jednoho z největších měst světa.Zde poprvé nahlédneme do života běžných Mexičanů. Prohlídka města: ohromné Archeologické muzeum, jedno z nejlepších na světě, ruiny aztécké Velké pyramidy, největší mexické náměstí Zócalo, Prezidentský palác s unikátními nástěnnými malbami od Diega Rivery, náměstí Tří kultur, moderní čtvrť s mrakodrapy kolem Paseo de la Reforma, rozlehlý park Chapultepec s mnoha jezírky a královským palácem, nevynecháme ani náměstí Garibaldi s hudebníky mariachis. Pro zájemce další a další muzea už jen na vaší volbě.. Vyškrábeme se na vrchol Pyramidy Slunce a pyramidy Měsíce v největším předkolumbovském městě Mexika – TEOTIHUACANU . Noční přejezd do státu Oaxaca.

5. - 6. den

Navštívíme koloniální město Oaxaca se stále živými tradicemi, bohatě zdobenými barokními kostely, barevnými trhy a vynikajícími kulinářskými specialitami. Město je proslavené také skvělou čokoládou a alkoholickým nápojem mezcal. Dále nás budou čekat ruiny zapotéckého města MONTE ALBAN, které se tyčí na kopcích ve výšce asi 2.000 metrů nad třemi údolími. Podnikneme celodenní výlet do hor k travertinovým kupám a jezírkům HIERVE EL ÁQUA, popř. k mixtéckým vykopávkám v městečku MITLA. Navštívíme také nejstarší tisovec (stáří přes 2.000 let) na území Ameriky – „ahuehuete“ s obvodem kmene neuvěřitelných 58 m, výrobnu alkoholického nápoje mezcal a tkalce barevných oaxackých textilií.

7. - 9. den

Přesun k moři. Na překrásných písečných plážích okusíme mohutnost a sílu největšího z oceánů – PACIFIKU. Zde si budeme užívat slunění, koupání a procházky po útesech a při drinku zažijeme neopakovatelnou večerní atmosféru. Pro zájemce zorganizujeme fakultativní návštěvu chovné stanice želv v Mazunte a lodní výlet v mangrovové přírodní rezervaci s krokodýly a leguány ve Ventanille, nebo lodní výlet po moři spojený s pozorováním delfínů, želv a velryb a koupáním. Následuje noční přejezd do San Cristóbalu.

10. - 11. den

Horský stát Chiapas je domovem největí populace indiánů v jižním Mexiku. Pestře oděné potomky Mayů potkáme v příjemném koloniálním městečku SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS, uprostřed horského údolí a navštívíme jedny z nejpestřejších indiánských trhů nejen s rukodělnými výrobky, ale i zemědělskými produkty. Město nabízí i dvě zajímavá muzea drahých kamenů, které se nachází v okolních horách - muzeum Jadeitu i muzeum Jantaru. Vyrazíme na plavbu lodí téměř tisíc metrů hlubokým vápencovým kaňonem SUMIDERO. S trochou štěstí zde budeme moci pozorovat nejen vodní ptactvo, supi a leguány, ale také opice a krokodýly.

12. - 14. den

Přesuneme se do pralesní části Chiapasu, kde navštívíme perlu mayské architektury – ruiny pyramid a Chrám nápisů v PALENQUE. Podnikneme fakultativní výlet do džungle k vodopádu MISOL HÁ a travertinovým kaskádám AQUA AZÚL s možností krásného koupání. Prales si užijeme dosyta díky ubytování v chatkách přímo na okraji národního parku - ranní návštěva opic, tukanů či aguti není vzácností.

15. - 18. den

Zavítáme do státu Tabasco u MEXICKÉHO ZÁLIVU, do elegantního města Villahermosa. Zde kromě historického centra navštívíme především pralesní park LA VENTA, kde se budeme moci seznámit s unikátní kulturou Olméků a jejich tajemnými, obřími sochami. Noční přesun na poloostrov YUCATÁN. Prohlídka univerzitního, bílého města MÉRIDA a jeho zajímavostí. Navštívíme nejen obchody, kde prodávají nejkvalitnější mexické hamaky, ale i zbrusu nové velikánské muzeum Mundo Maya. Vyjedeme si na výlet za poznáním originální mayské architektury a kultury do ruin UXMALU a dalších mayských měst SAYIL a KABAH na trase RUTA PUUC. Navštívíme maysko-toltécké památky v CHICHÉN ITZÁ se slavnou Kukulkanovou pyramidou a observatoří Karakol.

19. - 21. den

Přejezd k pobřeží Karibiku, do národního parku Tulúm s neskutečně bílými písečnými plážemi. Ubytujeme se v typických cabañas mezi kokosovými palmami přímo na pobřeží a na závěr si zde budeme užívat parádní koupání. Návštěva mayského opevněného pobřežního města TULÚM. Kdo bude chtít, bude si moci ještě vyzkoušet fakultativní šnorchlování nebo potápění na druhém nejdelším korálovém útesu světa, se zájemci vyzkoušíme koupel v posvátné jeskynní "cenotě". Přejezd do CANCÚNU, odbavení a odlet zpět domů.

Ubytování

Noclehy během zájezdu lze rozdělit do několika typů. Většinou budeme nocovat v hostelech ve 3-8 lůžkových pokojích s patrovými postelemi. Vedle toho, specialitou střední Ameriky jsou tzv. „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám možná stane, že budete spát na velké posteli ještě s někým jiným třeba i opačného pohlaví. Výhodou hostelů je kuchyňka, signál Wi-Fi zdarma, často počítač s připojením k internetu, pitná voda pro ubytované a především snídaně.
Tři noci strávíme při dlouhých přesunech autobusem s pohodlnými polohovatelnými sedadly, což bude pro většinu z nás poněkud vyčerpávající.
Dalších pár nocí budeme přebývat v tzv. „cabaňas“, což jsou zastřešené chýše, spletené z palmového listí, ve kterých se spí většinou na dvoulůžkách „matrimonial“ = postele typu letiště. Spát se dá i v hamace (závěsné síti). Hamaku je možné na místě většinou půjčit nebo zakoupit (v Mexiku se vyrábějí jedny z nejlepších hamak na světě). Budete-li chtít spát v zakoupené hamace, vezměte si určitě 2 kusy silnějšího provazu, každý o délce alespoň 1 m na její připevnění.
V ceně ubytování jsou téměř vždy snídaně a Wi-Fi připojení. Pro případ občasného vlastního vaření, si sežeňte 0,5l varnou konvici a redukci do zásuvky (v Mexiku jsou jen „asi“ 4 různé typy zásuvek).

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách či pouličních stáncích. Mexická kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Určitě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo typické pollo. Potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. Ale zatoužíte-li přesto po domácí stravě, nezbude vám nic jiného, než si ji vzít s sebou ve formě instantních polévek, apod. (POZOR! Masné výrobky, salámy, ovoce a zeleninu je zakázáno převážet přes mexickou hranici!). V takovém případě potom nezapomeňte na své jídelní nádobí: ešusy či nějaké misky, hrnéčky či kelímky, lžičku či celý příbor. V hostelech je kuchyňka a snídaně v ceně. Pro případ občasného vlastního vaření, si sežeňte 0,5l varnou konvici a redukci do zásuvky (v Mexiku jsou jen „asi“ 4 různé typy zásuvek). Pitná voda se dá prakticky všude na místě zakoupit v PET láhvích za cca 20 – 30 Kč/1,5 l láhev, v hostelech je většinou pro hosty zdarma, takže desinfikovat vodu NEBUDEME.

Doprava

Zahájení programu: Mexico City
Ukončení programu: Cancún

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a nabídneme klientům optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Záleží na volbě každého, jestli námi nabízenou letenku využije, nebo si zajistí letenky vlastní s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu (naší nabídky využívá zhruba 97% klientů). Poté je letenka splatná obvykle do 1-2 pracovních dnů na účet CK. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Vzhledem k časovému posunu na zpáteční cestě počítejte s návratem následující den po odletu z Mexika (tedy 22. den zájezdu).
Doprava, kterou budeme v Mexiku využívat nám skutečně přiblíží život běžných Mexičanů přesně podle románu známé spisovatelky a cestovatelky Mileny Holcové – „Duše národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse“. Někdy pojedeme klimatizovaným autobusem s WC na palubě, jindy bude mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět upocený mexický dělník smrdící cibulí. Po dojezdu na autobusové nádraží v centru města nás bude vždy čekat pěší přesun do místa ubytování. Vzdálenosti jsou většinou kolem 1 kilometru a nepřesáhnou 2 km. Přesto po dlouhé cestě autobusem v žáru středoamerického slunce mohou být tyto přesuny pro mnohé účastníky dosti náročné. Toto je řešitelné najmutím taxíku. Ovšem na vlastní náklady klienta(ů). Celkem 3 noci strávíme v autobusech.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 21 denní zájezd expedičního typu, zaměřený na poznání nejzajímavějších míst středního a jižního Mexika. Vzhledem ke střídání chladných dní ve vysokých polohách a horkých dní v nížinách a u moře, poměrně dlouhým přesunům (i nočním) místními dopravními prostředky a plánovanému programu se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný, který bude klást nároky částečně na fyzickou, ale především na psychickou odolnost zúčastněných. Všechny strasti ale budou bohatě odměněny nezapomenutelnými zážitky.
Vynaloženou námahu značně ovlivňuje nejen volba batohu, ale i jeho sbalení. Budete-li potřebovat rady, jak na to a jak si vybrat nejdůležitější součásti vybavení jako jsou boty, oblečení, apod., napište nám – rádi vám poradíme!
Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek
a měst, tak i navštívených přírodních zajímavostí. Během zájezdu mohou též zájemci absolvovat několik fakultativních výletů (většinou za přírodními krásami). Cena za dopravu (event. vstupy) na tyto výlety není součástí ceny zájezdu.
Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Takovýchto expedičně-poznávacích zájezdů se zpravidla účastní lidé velmi odlišných zájmů, které však spojuje touha poznat vybranou zemi. Každý má svůj názor na atraktivitu navštívených míst. Někdo tíhne spíše k městům, jiný k přírodě. Respektujte prosím tato odlišná přání ostatních spolucestujících. Velmi tím přispějete k pohodovému průběhu zájezdu a také usnadníte průvodci jeho nelehkou situaci při snaze vyhovět všem.

Další info

Zavazadlo
Kufry a krosny s kovovou kostrou jsou neskladné, zbytečně moc váží a často poškozují okolní zavazadla spolucestujících v letadle i autobusech – nechejte je proto raději doma! Pozor! Během přesunů mezi jednotlivými lokalitami (a těch bude celkem dost) si vše budete nosit na vlastních zádech – s těžkým batohem se z vás stanou soumaři. Balte tedy s rozvahou. Ideální, a zároveň proveditelné je sbalit se do hmotnosti 8 kg! Budete-li potřebovat tipy a rady jak na to, neváhejte se na nás obrátit. 

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
Oblast středního a jižního Mexika je klimaticky i geograficky velmi různorodá. Zatímco v okolí Mexico City a v horském Chiapasu se budeme pohybovat na náhorních planinách přesahujících výšku 2.200 metrů, na poloostrově Yucatán budeme prakticky jen pár metrů nad mořem. Tomu budou také odpovídat teploty. Na přelomu ledna a února je zde období sucha, není však vyloučeno, že zažijeme i občasný deštík (obzvláště v pralesních oblastech). V nižších polohách nás bude čekat teplé počasí s teplotou přesahující 25 stupňů ve stínu. V pralesních oblastech bude také teplo a navíc poměrně vlhko. V horách Mexika mohou noční teploty ale klidně klesnout skoro k nule! Voda v Karibiku i v Pacifiku bude mít příjemnou teplotu na koupání.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Mexika. Pro cestu do Mexika není potřeba vízum.

Očkování
Do Mexika není povinné žádné očkování. Doporučujeme Vám však nechat se očkovat proti žloutence – hepatitidě typu „A“ a „B“, event. i proti břišnímu tyfu. Pokud se pro očkování rozhodnete, učiňte tak CO MOŽNÁ NEJDŘÍVE. Vše konzultujte s lékaři specializujícími se na cestovní medicínu, rádi vám poradí také na každé hygienické stanici v místě vašeho bydliště, více se můžete dozvědět i na internetových stránkách www.zdravinacestach.cz. Není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Články

Trek El Zotz – Tikal

Robi Mahel

Existuje spousta knih a filmů, ve kterých se hrdina neohroženě prosekává hustým pralesem k ruinám bájného města, ukrývajícího pokl...

více

Podobné zájezdy

Guatemala, Honduras a Belize

Guatemala, Honduras a Belize

10. 2. - 27. 2. 2021 Chci to vidět
Peru + NP Huascarán

Peru + NP Huascarán

15. 5. - 7. 6. 2021 Chci to vidět