Nepál - výstup na Mera Peak s trekem z údolí Arun

Za zážitky bez obav

Nepál - výstup na Mera Peak s trekem z údolí Arun

22 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

málo známý trek ve stínu Makalu okořeněný o výstup na šestitisícovku Mera Peak

NA MERA PEAK SE BUDEME OPĚT ŠPLHAT AŽ V SEZÓNĚ 2025!
Koukněte na jiné expedice do Nepálu

Láká vás dobrodružství a chcete zažít na vlastní kůži výstup expedičního charakteru v divokých Himalájích? Na osmitisícovku vás (zatím) nevezmeme, ale i výstup na 6.461 metrů vysoký Mera Peak bude stát za to. Výstup však nebude úplně zadarmo. Chceme, abyste prožili expedici se vším všudy a tak nebudeme “švindlovat” přeletem do Lukly (odkud už je to k Mera co by kamenem dohodil), ale po vzoru expedic, které k osmitisícovkám šlapaly po svých, se i my vydáme nejprve trekem vedoucím z Tumlingtaru skrze národní park Makalu Barun až k samotnému Mera Peak. Tento trek je velmi málo chozený a tak nám odměnou za vynaloženou námahu bude kontakt s kulturou a krajinou jen minimálně ovlivněnou hromadným turismem, tak jako známe z jiných oblastí Nepálu. Celý trek i s výstupem zvládne každý trénovaný turista a velkou výhodou pro vás bude možnost noclehů v jednoduchých chatách během treku, ubytování v expedičních stanech a komplet strava a servis během výstupu, o který se postaráme my. Vy se tak můžete soustředit jen a pouze na úžasné zážitky a velké dobrodružství ve velehorách, které s námi prožijete na 110%!

Cena zahrnuje

 • 3x ubytování v turistickém hotelu v Káthmándú
 • 15x ubytování v horských lodžích na treku
 • 2x noc v zajištěných stanech během výstupu
 • servis lezeckých šerpů a stravy v ceně během výstupu na Mera Peak
 • snídaně v Káthmándú
 • veškerá společná doprava
 • vnitrostátní přelet Káthmándú - Tumlingtar, Lukla - Káthmándú
 • povinné permity na trek a pro výstup na Mera Peak
 • nepálský průvodce na treku
 • nepálští horští průvodci na Mera Peak (v poměru 1 guide na 3 klienty)
 • český průvodce CK
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 23.000 Kč včetně tax)
 • vízum do Nepálu (50 USD)
 • možnost nájmu nosiče na treku (cca 25 USD/den)
 • fakultativní výlety (vyhlídkový let okolo Mount Everest, rafting na řece Trisuli)
 • bakšišné pro nepálské průvodce a šerpy

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Přílet do Káthmándú, hlavního města Nepálu. Prohlídka historického města a jeho zajímavostí. Navštívíme
živé náměstí DURBAR, které si stále uchovává svoji středověkou atmosféru. Prohlédneme si palác Hanuman Dhoka, projdeme se po pestrobarevných tržištích a nasajeme atmosféru v hinduistických chrámech. Vyhlídka na město od nejposvátnější buddhistické stúpy SWAYAMBHUNATH.

3. den

Ranní přelet z rušného Káthmándú na malé letiště v TUMLINGTARU (425 m). Odpoledne následuje krátký a jednoduchý pochod sytě zelenou krajinou plnou ovocných zahrad do vesničky Chewabesi. (4 hod.)

4.–7. den

Chůze rozmanitou subtropickou krajinou údolím Arun s malebnými osadami hinduistů, rýžovými políčky, farmami a bambusovými lesy. Každý den je jiný a něčím zajímavý, každý den stoupáme do vyšších poloh. Přes osady Gothey Bazar (6 hod.), Selpha Phedi (5 hod.) a Sanam (8 hod.) se blížíme k vysokým horám.První sedlo naší cesty! Přechod 3.350 m SALPHA LA, za kterým vstoupíme do horského království Šerpů, Solo. Skrz překrásný les starých stromů a rododendronů a několik šerpských vesniček dorazíme navečer do osady Guidel. (7 hod.)

8.-10. den

Vstupujeme do národního parku Makalu Barun, podél jehož východních hranic se po následujících několik dnů budeme pohybovat. Poprvé překonáváme čtyřtisícovou hranici a s výhledy na přibližující se šesti- a sedmi-tisícovky, okolo posvátných jezírek Panch Pokhari a Cholem Kharka pochodujeme k chatě Khola Kharka. (6+7+5 hod.)

11. den

Údolím Hunku stoupáme až na jeho konec, kde se na nádherné alpinské louce schovává chata Kothe. První pohled na Mera Peak. (7 hod.)

12.–13. den

Údolím Hunku přes Mosom Kharka stoupáme až na jeho konec, kde se na nádherné alpinské louce schovává chata Thangnak. Odtud výstup nad jezero Sabai Tsho a první pohled na Mera Peak. (7+6 hod.)

14. den

Instruktáž a trénink pohybu po ledovci a sněhu a ledu na ledovci Mera a výstup do base campu, poté sestup nazpět do Khare a poslední noc v lodge. (6 hod.)

15. den

Výstup do výšky 5.900 metrů, kde na nás ve stínu temných skalních věží čeká další tábořiště (High Camp).
(6 hod.)

16. den

Budíček ve 4 ráno, po kterém následuje výstup po ledovci a krajinou věčného sněhu a ledu až na vrchol MERA vysoký 6.461 m. Výhledy na osmitisícovky ChoOyu, Lhotse, Everest, Makalu a Kangchenjunga (4 hod. na vrchol). Sestup zpět do BC a dále do tepla a pohodlí lodže v osadě Khare (5 hod.).

17. den

Náhradní den pro případ špatného počasí. V případě úspěšného výstupu se pokračuje do Khote – viz níže.

18.-19. den

Klesání podél řeky Inka Khola s posledními výhledy na Mera Peak až k osadě Khote. Druhý den pak úzkým a chladným údolím Hinku klesání a následný výstup směrem do Thuli Kharka. (5+6 hod.)

20. den

Poslední sedlo treku, 4600 m Zatrwa La, za kterým následuje dlouhé a prudké klesání z alpinského pásma směrem k civilizaci. První obdělaná políčka značí, že jsme se napojili na trek k Everestu a o hodinku později budeme v cíli cesty, v Lukle. (5 hod.)

21. den

Adrenalinový přelet do Káthmándú z proslulého letiště v Lukle postaveného ve svahu hory. Možnost volitelného programu nebo výlet k největší buddhistické stůpě v Nepálu, Bodhnath a spalovacích ghátů v Pashupatinathu

22. den

Poslední procházky po Káthmándú, poslední nákupy suvenýrů, poslední porce dal bhatu a v odpoledních hodinách odlet nazpět do Česka.

Ubytování

Po 2 noci během výstupu na Mera Peak (BC a HC) budeme ubytování v expedičních stanech, které poskytuje naše CK resp. náš nepálský partner. Nemusíte se proto zatěžovat pořizováním a nošením drahých a těžkých expedičních stanů. Zbalte si však kvalitní spací pytel (-20° komfort) a karimatku (využijete i na chatách; nejlepší je nafukovací s vnitřní izolací - prodává např. Therm-a-Rest či Sea To Summit).

V Káthmándú budeme ubytovaní v pohodlném a čistém hotelu turistické třídy. Pokoje jsou zde zpravidla dvojlůžkové s vlastní koupelnou a záchodem. Ubytování na treku je ve velmi jednoduchých horských chatách a homestay. Pokoje na horách jsou jednoduché se společným záchodem a sprchou (teplá voda někdy za poplatek). Pokoje jsou pro 2, 3 nebo 4 osoby podle možností. Ve střední části treku je možné i ubytování ve společné noclehárně. Na pokojích bývají často jednoduché přikrývky, které však zpravidla nejsou dostatečné a proto si sebou vezměte spací pytel a karimatku. Na ubytování je také vždy možnost jednoduchého stravování a nákupu zásob na další cestu.

Strava

Během výstupu je pro nás při pobytu v high camp zařízená “plná expediční penze” - místní šerpové nám vynesou a nachystají stravu pro horolezce (polévka, nudle, rýže a především teplý čaj) a vy tak vystačíte jen s energetickými tyčinkami a čokoládami.
Během pobytu v Káthmándú jsou pro vás nachystané chutné snídaně v místě ubytování. Ostatní jídlo a strava na treku je individuální. Nepálská kuchyně je velmi chutná a výživná. Národním pokrmem je Dal Bhat – kopec rýže s luštěninovou omáčkou, několika miskami curry a chlebem čapatí. Na mnoha místech vám pak Dal Bhat přidávají, dokud nejste na puknutí. Mezi další nepálské dobroty patří například knedlíčky MoMo, tibetský chléb a nesmíme také zapomenout na výborný čaj. Všechny tyto pokrmy a mnoho dalších budete moci ochutnat nejen ve městech, ale i na treku. Na horských chatách vaří velmi chutně a výživně. Počítejte však s tím, že ceny rostou s nadmořskou výškou.

Doprava

Nástupní místo: Káthmándú

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Trek
Zájezd je vhodný pro každého, kdo má alespoň základní zkušenosti s horskou turistikou a dostatečnou vytrvalost a fyzičku. Denní etapy se pohybují mezi 8 a 20 km a čeká nás průměrně 5–7 hodin chůze s přestávkami na odpočinek, focení a poznávání místní kultury. Většina treku vede po horských stezkách, které místní horalé a obchodníci využívali po staletí. Počáteční bod treku se nachází v nadmořské výšce 450 metrů nad mořem, odkud budeme pomalu stoupat až do základního tábora Mera Peak, kde začíná “výstupová část”. V programu dbáme na kvalitní postupnou aklimatizaci a budeme tak mít dostatek času na přizpůsobení našich organismů na vysokou nadmořskou výšku. Celý trek se dá absolvovat „nalehko“, bez zásob potravin. Díky pohostinnosti (a podnikavosti) Nepálců je možné se podél celého treku stravovat v místních jednoduchých restauracích a ubytováni budeme v jednoduchých horských lodžích a homestay. Během celého treku vás bude doprovázet nejen česky mluvící kudrnovský průvodce, ale také náš nepálský kamarád-průvodce Ongchhu, horský vůdce, který má za sebou několik výstupů na Everest. Pokud budete chtít jít trek úplně „nalehko“, bude možné si na místě najmout místního nosiče (cena cca. 25 USD za den, dá se sdílet “napůl”, unese až 30 kg).

Mera Peak
I přes to, že je Mera Peak nejvyšším “trekovým vrcholem” v Nepálu, jeho obtížnost není extrémně vysoká a při dobré aklimatizaci a tréninku zvládne výstup každý trénovaný turista. Většina výstupu vede po ledovci a sněhových polích. Nejprudší úsek se sklonem 60° je dlouhý jen 50 metrů. Během výstupu nás budou doprovázet místní šerpové (1 šerpa na 3–4 klienty). Instruktáž a trénink pohybu po ledovci a chůzi po sněhu a ledu bude součástí výstupu. Pro eliminaci nebezpečí výškové nemoci půjdeme na vrchol s nocí v High Campu (tj. žádný turbo výstup ze základního tábora BC na vrchol a zpět) a pohodovým tempem (dá li se to v této výšce takto napsat). 

Další info

Poznámka: v ceně zájezdu jsou již vnitrostátní přeletové letenky a zařízení stanů a stravy během výstupu. Jen s námi tak máte výstup 100% zabezpečený a bez starosti.

Přihlášení na zájezd
Kvůli rezervaci vašich letenek do Nepálu (a tudíž i nižší ceně) a vnitrostátním přeletům je dobré se na zájezd přihlásit s co největším časovým předstihem (nejpozději 2–3 měsíce).

Vybavení
Kvalitní spací pytel (-20°C komfort, je možné za velmi výhodnou cenu zakoupit přímo v Káthmándú), karimatka s dostatečnou izolací. Dále pak adekvátní oblečení. Pevné trekové boty na trek a plastové/lezecké boty pro výstup na Mera Peak (lze zapůjčit na místě).

Zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme kvalitní a odzkoušený batoh, který se dobře nosí. Litráž doporučujeme 50–60 litrů (dostatečně velký, aby se vám do něj vše vešlo a ještě zbylo dostatek místa pro suvenýry).

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu. Minimální kapacita zájezdu je 7 a maximální 14 účastníků + 1 kudrnovský průvodce + na treku jeden nepálský průvodce. Během výstupu nás budou doprovázet místní šerpové (1 šerpa na 3-4 klienty)

Kapesné
S sebou vezměte americké dolary (USD) či eura (EUR). Směnu peněz provedeme společně ve směnárně v Káthmándú. Doporučujeme mít k dispozici alespoň 650 USD na potraviny, suvenýry a vstupy. Pokud byste uvažovali nad volitelným programem, či si chtěli najmout nosiče, přichystejte si peněz více nebo počítejte s výběrem z karty na místě.

Cestovní doklady
Ke vstupu do Nepálu budete potřebovat platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 50 USD nad 10 dnů pobytu. K získání víza je třeba doložit pas, 2 pasové fotografie a vyplnit formulář s žádostí o vydání víza. Při příletu se také vyplňuje jednoduchá příletová karta, kterou dostanete v letadle anebo na letišti.

Očkování
Do Nepálu není očkování povinné. Je tedy jen na vlastním uvážení, zda se před cestou necháte očkovat. Navštívená místa nejsou ze zdravotního hlediska nijak výrazně riziková. Přesto je hygiena obecně v Nepálu na hodně nízké úrovni v porovnání s Evropou a existuje tedy i možnost nákazy. Je tedy vhodné zvážit (=doporučujeme) očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Malárie se v oblastech, které navštívíme, nevyskytuje, a proto nepotřebujete žádná antimalarika.


Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

27. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět
Indický Ladakh nalehko

Indický Ladakh nalehko

27. 8. - 14. 9. 2024 Chci to vidět
Nepál - okruh okolo Manaslu

Nepál - okruh okolo Manaslu

20. 10. - 9. 11. 2024 Chci to vidět
Pákistán - neobjevený Karákoram

Pákistán - neobjevený Karákoram