Nepál - okruh okolo Manaslu

Za zážitky bez obav

Nepál - okruh okolo Manaslu

21 dní / 26 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

dobrodružné putování ve stínu osmé nejvyšší hory světa

Okruh okolo Manaslu patří k těm dobrodružnějším, které můžete v Nepálu absolvovat. Po fyzické stránce je podobně obtížný jako jeho známější kolegové, avšak drahé vstupní permity, povinnost mít sebou domorodého průvodce a nedostatečně rozvinutá turistická infrastruktura jej odlišuje od mnoha jiných treků v Nepálu. Okruh okolo Manaslu byl navíc pro cizince otevřen poměrně nedávno a tak zde i v té nejvyšší turistické sezóně potkáte jen pár zbloudilých duší a budete mít skvělou možnost prožít to pravé himálajské dobrodružství. První dny budeme stoupat hlubokým údolím proti proudu řeky Buri Gandaki. Nad hranicí lesa vyměníme hinduistické chrámy za budhistické chorteny a modlitební zídky Mani. I ráz krajiny se rapidně změní a pokračovat budeme krajinou podél ledovců a severní stěny sedmitisícové hory Baudha. V Samagaonu spatříme tyrkysově zelené vody ledovcového jezera Birendra Tal a poté vstoupíme do tajuplné oblasti Samdo poblíž hranic s Tibetem. Výhledy na nedozírnou Tibetskou plošinu a věčně zasněžené vrcholky Himalájí na pozadí starobylých klášterů, ve vás zanechají pocity klidu a míru společně s respektem k místním obyvatelům, kteří tento drsný kout zeměkoule obývají. Avšak ta největší výzva je teprve před námi! Přechod sedla Larkya La, ležícího 5.213 metrů nad mořem a dlouhý sestup věčně zasněženou krajinou mezi zubatými štíty hor až do Darepani ležící na stezce okolo Annapurny. Během sestupu zpět do tropického pásma projdeme terasová políčka a louky plné divokých koní, bambusové lesy i kapradinový prales, až naše cesta skončí před koncem hlubokého údolí řeky Marsyangdi.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od 23.000 Kč včetně tax
  • vízum do Nepálu (50 USD)
  • možnost nájmu nosičů (cca 30 USD/den; unese až 25 kg a je možné jej sdílet ve více lidech)

Program zájezdu

1.–2. den

Přílet do KÁTHMÁNDÚ , hlavního města Nepálu. Prohlídka historického města a jeho zajímavostí. Navštívíme živé náměstí DURBAR SQUARE, které si stále uchovává svoji středověkou atmosféru. Prohlédneme si palác Hanuman Dhoka, projdeme se po pestrobarevných tržištích a nasajeme atmosféru v hinduistických i budhistických chrámech. Vyhlídka na město od nejposvátnější budhistické stúpy SWAYAMBHUNATH a návštěva královského města PATAN .

3. den

Ranní přejezd autobusem na začátek 16denního treku okolo Manaslu, do vesničky Arughatu a krátká chůze na rozcvičenou do osady Arkhet. (2 hod. +100 m)

4.–5. den

Pochod tropickým lesem a zemědělskou oblastí v podhůří Himalájí do vesničky Machha Khola (900 m). Cestou poznáme život Gurungů, farmářů, kteří jsou známí sběrem medu divokých včel. (7-8 hod. +350 m -100 m)

6. den

Cesta krajinou plnou květin, rýžových teras a polí s tabákem a obilím výše do hor. Cestou spatříme několik vodopádů a ve vesnici Tatopani smočíme znavené nohy v horkých pramenech. Noc u osady Jagat. (6-7 hod. +650 -80 m)

7. den

Chůze po úzké stezce nahoru a dolů s výhledy na sedmitisícový Sringi Himal až k vesničcce Salleri (1.440 m). První zídky Mani nám signalizují, že se dostáváme do oblasti pod tibetským vlivem. Po průstupu soutěskou a chůzí bambusovým pralesem zakončíme den v osadě Deng. (6-7 hod. +530 m -200 m)

8.–9. den

Vysoko nad údolím Kali Gandaki pokračujeme přes několik malebných vesniček až do osady Ghap (2100 m)se svými překrásnými rytinami Buddhy a Milarapy. Následuje několik adrenalinových mostů přes burácející vody Tum Khola tekoucí z Tibetu. Nocleh v Namrungu. (8-10 hod. +1.100 m -240 m)

10. den

Stará kamenná vesnička Lihi (2.900 m) plná tradičních tibetských domů signalizuje vstup do oblasti Nupri. Chůze měsíční krajinou s výhledy na severní vrchol Manaslu (7.157 m) a Naike Peak (5.515 m). Noc ve vesnici Lhogaon (3.180 m). (4-5 hod. +610 m -90 m)

11. den

Náhorní plošina Shyaula s výhledy na Manaslu (8.156 m), Himalchuli (7.893 m) a Ngadi Chuli (7.879 m). Odpoledne pokračujeme kaňonem řeky Thosang Khola do vesnice Samagaon (3.530 m). Nahlédneme do kláštera Kargyuee Chholing Gompa a poklábosíme s mnichy. Protože je v Samagaonu nejlepší jídlo a ubytováním na trase, strávíme zde dvě noci. (4 hod. +570 m -220 m)

12. den

Odpočinkový a aklimatizační den. Výlety v okolí Samagaonu nebo výstup k gompě Pungyen, která byla zničena lavinou strženou japonci při pokusu o první výstup na Manaslu. Návštěva Manaslu Base Camp (4900 m). (6 hod. +-1.500 m)

13.–14. den

Výstup do oblasti vesnice Samdo okolo jezera Birendra Tal, přestupní stanice karavan jaků mířících z Tibetu. Volné odpoledne po kterém následuje náročný celodenní výlet k hranicím s Tibetem, do sedla Rui La (4.998 m) a zpět. (3 hod. +340 m)

15.–16. den

Podél ledovce Larkya a přes několik ledovcových morén k chatě Dharamsala ležící pod nejvyšším bodem treku. (4-5 hod. +630 m) Den D. Přechod 5.213 m vysokého sedla Larkya La s dechberoucími výhledy na hlavní Himalájský hřeben s Manaslu (8.156 m), Annapurnou II (7.937 m) a dalšími velikány. Po náročném výstupu následuje neméně náročný sestup až do 3.700 m, na "Písečnou planinu", Bimtang. (7-9 hod. +810 m -1.570 m)

17. den

Podél staré kupecké stezky pokračujeme skrz pralesy borovic a rododendronů do osady Tilje a do Dharapani (6-7 hod. -1.500 m)

18. den

Chůze úzkou soutěskou s chodníčkem vytesaným ve skalách do malebné osady Tal známé díky divokým koním. Odtud pokračujeme ve svahu vysoko nad řekou Marsyangdi s překrásnými výhledy na pětitisícový Sumdar až do vesničky Jagad (1.300 m), do cíle naší cesty!

19. den

Dopolední adrenalinová jízda jeepem nad hlubokými propastmi až na začátek Annapurna Circuit, do městečka Besi Sahar (800 m), a privátním minibusem zpět do Káthmándú. Příjezd ve večerních hodinách.

20. den

Jednodenní výlet na kolech po stezkách a památkách v Káthmándú Valley, oblasti s největší koncentrací památek UNESCO na světě. Mohutná budhistická stůpa v BODHNATHU , spalovací gháty v nejposvátnějším hinduistickém chrámu v Pashupatinathu a středověké město Bhaktapur . Možnost fakultativních výletů - rafting na řece Trisuli, vyhlídkový let okolo Mount Everest či MTB singletraily v Shiwapuri NP.

21. den

Poslední hodiny v Káthmándú a odlet zpět do ČR.

Ubytování

V Káthmándú budeme ubytovaní v levnějším, avšak pohodlném a čistém, hotelu. Pokoje jsou zde zpravidla dvojlůžkové s vlastní koupelnou a záchodem. Ubytování na treku je v horských chatách, tzv. Tea Houses. Pokoje na horách jsou jednoduché se společným záchodem a sprchou (teplá voda někdy za poplatek). Pokoje jsou pro 2, 3 nebo 4 osoby podle možností. Na pokojích bývají často jednoduché přikrývky, které však zpravidla nejsou dostatečné a proto si sebou vezměte spací pytel. Na ubytování je také vždy možnost stravování a nákupu zásob na další cestu.

Strava

Během pobytu v Káthmándú jsou pro vás nachystané chutné snídaně v místě ubytování. Ostatní jídlo a strava na treku je individuální. Nepálská kuchyně je velmi chutná a výživná. Národním pokrmem je Dal Bhat – kopec rýže s luštěninovou omáčkou, několika miskami curry a chlebem čapatí. Na mnoha místech vám pak Dal Bhat přidávají, dokud nejste na puknutí. Mezi další nepálské dobroty patří například knedlíčky MoMo, tibetský chléb a nesmíme také zapomenout na výborný čaj. Všechny tyto pokrmy a mnoho dalších (včetně západní kuchyně) budete moci ochutnat nejen ve městech, ale i na treku. Na horských chatách vaří velmi chutně a výživně. Počítejte však s tím, že ceny rostou s nadmořskou výškou.

Doprava

Nástupní místo: Káthmándú

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd je vhodný pro každého, kdo má alespoň základní zkušenosti s horskou turistikou a dostatečnou vytrvalost a fyzičku. Denní etapy se pohybují mezi 8 a 20 km a čeká nás průměrně 5–7 hodin chůze s častými přestávkami na odpočinek, focení a poznávání místní kultury. Většina treku vede po dobrých horských stezkách, které místní horalé a obchodníci využívali po staletí.
Počáteční bod treku se nachází v nadmořské výšce 550 metrů nad mořem, odkud budeme pomalu stoupat až do nejvýše položeného sedla Larkya La (5.100 m). V programu dbáme na kvalitní postupnou aklimatizaci a budeme tak mít dostatek času na přizpůsobení našich organismů na vysokou nadmořskou výšku.
Nejvyšší nadmořská výška je oproti "vedlejšímu" treku okolo Annapurny nižší, avšak díky odlehlosti oblasti a menšímu počtu turistů, kteří zde projdou, je okruh náročností srovnatelný, či o něco obtížnější. Pokud znáte Annapurna trek, tak okolo Manaslu půjdete po užších a jednodušších stezkách, spát budete ve skromnějších chatách a nabídka stravy nebude také tak bohatá jak pod Annapurnou (namísto osmi druhů špaget bude maximálně jeden.
Celý trek se dá absolvovat „nalehko“, bez stanu či zásob potravin. Díky pohostinnosti (a podnikavosti) Nepálců je možné se podél celého treku stravovat v místních restauracích nebo lodžích a ubytováni budeme vždy v jednoduchých horských lodžích. Během celého treku s námi vás bude doprovázet nejen kudrnovský průvodce, ale také náš nepálský kamarád-průvodce. Pokud budete chtít jít trek úplně „nalehko“, bude možné si na místě najmout místního nosiče.

Další info

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme kvalitní a odzkoušený batoh, který se dobře nosí. Litráž doporučujeme 50–60 litrů (dostatečně velký, aby se vám do něj ve vešlo a ještě zbylo dostatek místa pro suvenýry).

Velikost skupiny účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu. Maximální kapacita je 12 účastníků + 1 kudrnovský průvodce + na treku jeden povinný nepálský průvodce.

Výše kapesného
S sebou vezměte americké dolary (USD) či eura (EUR). Směnu peněz provedeme společně ve směnárně v Káthmándú. Doporučujeme mít k dispozici alespoň 500 USD na potraviny, suvenýry a vstupy. Pokud byste uvažovali nad volitelným programem, či si chtěli najmout nosiče, přichystejte si peněz více nebo počítejte s výběrem z karty na místě.

Cestovní doklady
Ke vstupu do Nepálu budete potřebovat platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 40 USD nad 10 dnů pobytu. K získání víza je třeba doložit pas, 2 pasové fotografie a vyplnit formulář s žádostí o vydání víza. Při příletu se také vyplňuje jednoduchá příletová karta, kterou dostanete v letadle anebo na letišti.

Očkování
Do Nepálu není očkování povinné. Je tedy jen na vlastním uvážení, zda se před cestou necháte očkovat. Navštívená místa nejsou ze zdravotního hlediska nijak výrazně riziková. Přesto je hygiena obecně v Nepálu na hodně nízké úrovni v porovnání s Evropou a existuje tedy i možnost nákazy. Je tedy vhodné zvážit (=doporučujeme) očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Malárie se v oblastech, které navštívíme, nevyskytuje, a proto nepotřebujete žádná antimalarika.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Indický Ladakh nalehko

Indický Ladakh nalehko

29. 8. - 16. 9. 2023 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

21. 4. - 7. 5. 2023 Chci to vidět
Nepál - trek údolím Langtang

Nepál - trek údolím Langtang

2. 4. - 15. 4. 2023 Chci to vidět
Nepál - výstup na Mera Peak s trekem z údolí Arun

Nepál - výstup na Mera Peak s trekem z údolí Arun

16. 10. - 6. 11. 2023 Chci to vidět
Patagonie a Ohňová země

Patagonie a Ohňová země

24. 2. - 12. 3. 2023 Chci to vidět
Peru a Národní park Huascarán

Peru a Národní park Huascarán

27. 4. - 20. 5. 2023 Chci to vidět
Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

26. 7. - 30. 7. 2023 Chci to vidět