Ostrovy za polárním kruhem

Ostrovy za polárním kruhem

17 dní / 32 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Senja, Vesterály a Lofoty - kolmo po nejkrásnějších ostrovech severního Norska

Vydejte se s námi do země půlnočního slunce, dávných Vikingů, majestátních hor a fjordů, ale také do kraje impozantních mostů a malebných rybářských vesnic. O ostrovech za polárním kruhem se hovoří jako o nejkrásnějších ostrovech Norska, o místu, kde jsou soustředěny všechny přírodní poklady a kontrasty této severské země. Z moře se na jedné straně tyčí obrovské skalní štíty a o kus dál se rozpínají bělostné písečné pláže. Na vrcholcích hor můžeme i v létě pozorovat sněhovou pokrývku a přitom v širokých údolích sbírat dozrávající maliny. Vodopády a řeky stékají z hor do fjordů, které se zařezávají hluboko do pevniny a jsou lemovány barevnými domky a rybářskými loďkami. Při našem cykloputování urazíme denně 50-90 km po silnicích a zpevněných cestách. Většina etap vede rovinatou krajinou s minimálním převýšením. Takže i přesto, že jsou trasy delší, nejsou nijak náročné. Kromě pokladů přírody navštívíme spousty rybářských vesnic a po dni plném zážitků složíme hlavy v komfortních chatkách. Etapy lze většinou zkrátit či prodloužit dle libosti.

Cena zahrnuje

 • dopravu mikrobusem/dodávkou na místě včetně kol
 • 4x trajekt
 • 11x ubytování v chatkách
 • polopenzi
 • průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku (orientační cen zpáteční letenky cca 12 000 Kč včetně tax)
 • leteckou přepravu kol do Norska (cca 3 000 Kč)
 • fakultativní návštěvu sobí farmy (cca 200 NOK)
 • vstupy do muzeí a památek

Průvodci

Gabriela Veselá

11. 7. - 22. 7. 2020 / č.zájezdu 220448-01

Gabča je jednoznačnou kudrnovskou královnou severu. Do Norska zavítala poprvé v roce 1995 a ihned mu zcela propadla. Dnes už mezi zájezdy ani nejezdí domů a tráví v Norsku celé léto. Svou nákazu ráda rozsévá mezi své klienty, hýří znalostmi z širokého spektra norského života a nejzákeřnější metodou ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1. den

Přílet, návštěva královského města Trondheimu.

2. den

Přesuneme se dále na sever podél lososí řeky Namsen, Fiskumfoss (nejdelší lososí schody v Evropě).

3. den

Na 66°33´severní šířky překročíme pomyslnou čáru polárního kruhu Polarsirkelen. Dorazíme k nejsevernějšímu bodu naší cesty, ostrovu Senja.

4. – 5. den

Cykloturistika na druhém největším ostrově Norska – Senje. Horské štíty překonáme několika tunely, navštívíme rybářský ostrov HUSØY a budeme obdivovat hřeben Oksan, příznačně nazvaný Ďáblovy zuby (cca 60 - 100 km; 55 - 80 km).

6. – 7. den

Návštěva Senja Troll (největšího trolla na světě), trajektem na souostroví VESTERÁLY. Kolmo po ostrovech ANDØYA, HINNØYA a LANGØYA. Zájemci mohou také navštívit domorodé Sámy na sobí farmě (cca 55 - 115 km; 75 - 95 km).

8. – 10. den

Cyklistika po souostroví LOFOTEN. V sedle přes Svolvaer, Kabelvåg – lofotská katedrála, Lofotakvariet (akvárium). Navštívíme jedinečný vikingský dům Lofotr, kde nahlédneme do života dávných Vikingů. Kolmo do rybářských vesnic Henningsvaer, NUSFJORD , Reine, Sarkisøy, Hamnøya až na samý konec Lofot – do vesnice s nejkratším názvem Å (cca 50 - 80 km; 65 -100 km; 60 – 70 km).

11. den

Trajektem se přepravíme zpět na pevninu a vydáme se na jih. Kolmo z přístavu Bodø podél pobřeží do Saltstraumen, kde vznikají největší vodní víry na světě (cca 35km).

12. den

Přesun na letiště v Trondheimu, odpolední odlet domů.

Ubytování

Nocovat budeme v chatkách ve vlastních spacácích. Chatky jsou většinou čtyř- či více-lůžkové, vybavené stolkem se židlemi, ledničkou, vařičem a vždy mají možnost vytápění (vlastní spacák je nutností). 

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. 

Doprava

Nástupní místo: Trondheim
Výstupní místo: Trondheim

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Letecká přeprava kola
Nejvhodnějším přepravním obalem je kartónová krabice - tu seženete například v cykloobchodech. Další možností je speciální brašna. Brašna musí být zároveň skladná, aby se nám následně vešla do doprovodného vozu. Na vyžádní je možné cyklobrašnu zapůjčit v naší půjčovně. Objem kola je třeba minimalizovat demontáží obou kol, pedálů, přehazovačky, řidítek bez uvolňování lanek a pečlivým svázáním tohoto všeho dohromady. Vše je nutné proložit nějakou hadrou či náhradním oblečením a ještě z obou stran obložit molitanem a kartonem. Celek již stačí zabalit do doma šitého vaku, který však musí odolat mnohdy nehezkému zacházení letištního personálu!

Doprava a přeprava kol na zájezdu
Doprava po Norsku je zajištěna mikrobusem/dodávkou. Během programu zájezdu v Norsku kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem (více informací najdete v podrobných pokynech, které zasíláme před zájezdem).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Etapy nejsou vyčerpávající, denně urazíme 50 - 90 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, bez větších převýšení a s dostatkem času.

Další info

Doporučený typ kola: trekové
Povrch: 80% silnice, 20% zpevněná cesta

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné si vzít elektrokolo. Nicméně z důvodů hmotnostních limitů vleků určených pro přepravu kol jich můžeme vzít jen určité množství. Při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce, či jí konzultujte s naší prodejnou zájezdů. Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více