Ostrovy za polárním kruhem

Ostrovy za polárním kruhem

17 dní / 32 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Senja, Vesterály a Lofoty - kolmo po nejkrásnějších ostrovech severního Norska

Vydejte se s námi do země půlnočního slunce, dávných Vikingů, majestátních hor a fjordů, ale také do kraje impozantních mostů a malebných rybářských vesnic. O ostrovech za polárním kruhem se hovoří jako o nejkrásnějších ostrovech Norska, o místu, kde jsou soustředěny všechny přírodní poklady a kontrasty této severské země. Z moře se na jedné straně tyčí obrovské skalní štíty a o kus dál se rozpínají bělostné písečné pláže. Na vrcholcích hor můžeme i v létě pozorovat sněhovou pokrývku a přitom v širokých údolích sbírat dozrávající maliny. Vodopády a řeky stékají z hor do fjordů, které se zařezávají hluboko do pevniny a jsou lemovány barevnými domky a rybářskými loďkami. Při našem cykloputování urazíme denně 50-90 km po silnicích a zpevněných cestách. Většina etap vede rovinatou krajinou s minimálním převýšením. Takže i přesto, že jsou trasy delší, nejsou nijak náročné. Kromě pokladů přírody navštívíme spousty rybářských vesnic a po dni plném zážitků složíme hlavy v komfortních chatkách. Etapy lze většinou zkrátit či prodloužit dle libosti.

Cena zahrnuje

 • dopravu mikrobusem/dodávkou na místě včetně kol
 • 4x trajekt
 • 11x ubytování v chatkách
 • polopenzi
 • průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku (orientační cen zpáteční letenky cca 12 000 Kč včetně tax)
 • leteckou přepravu kol do Norska (cca 3 000 Kč)
 • fakultativní návštěvu sobí farmy (cca 200 NOK)
 • vstupy do muzeí a památek

Program zájezdu

1. den

Přílet, návštěva královského města Trondheimu.

2. den

Přesuneme se dále na sever podél lososí řeky Namsen, Fiskumfoss (nejdelší lososí schody v Evropě).

3. den

Na 66°33´severní šířky překročíme pomyslnou čáru polárního kruhu Polarsirkelen. Dorazíme k nejsevernějšímu bodu naší cesty, ostrovu Senja.

4. – 5. den

Cykloturistika na druhém největším ostrově Norska – Senje. Horské štíty překonáme několika tunely, navštívíme rybářský ostrov HUSØY a budeme obdivovat hřeben Oksan, příznačně nazvaný Ďáblovy zuby (cca 60 - 100 km; 55 - 80 km).

6. – 7. den

Návštěva Senja Troll (největšího trolla na světě), trajektem na souostroví VESTERÁLY. Kolmo po ostrovech ANDØYA, HINNØYA a LANGØYA. Zájemci mohou také navštívit domorodé Sámy na sobí farmě (cca 55 - 115 km; 75 - 95 km).

8. – 10. den

Cyklistika po souostroví LOFOTEN. V sedle přes Svolvaer, Kabelvåg – lofotská katedrála, Lofotakvariet (akvárium). Navštívíme jedinečný vikingský dům Lofotr, kde nahlédneme do života dávných Vikingů. Kolmo do rybářských vesnic Henningsvaer, NUSFJORD , Reine, Sarkisøy, Hamnøya až na samý konec Lofot – do vesnice s nejkratším názvem Å (cca 50 - 80 km; 65 -100 km; 60 – 70 km).

11. den

Trajektem se přepravíme zpět na pevninu a vydáme se na jih. Kolmo z přístavu Bodø podél pobřeží do Saltstraumen, kde vznikají největší vodní víry na světě (cca 35km).

12. den

Přesun na letiště v Trondheimu, odpolední odlet domů.

Ubytování

Nocovat budeme v chatkách ve vlastních spacácích. Chatky jsou většinou čtyř- či více-lůžkové, vybavené stolkem se židlemi, ledničkou, vařičem a vždy mají možnost vytápění (vlastní spacák je nutností). 

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. 

Doprava

Nástupní místo: Trondheim
Výstupní místo: Trondheim

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Letecká přeprava kola
Nejvhodnějším přepravním obalem je kartónová krabice - tu seženete například v cykloobchodech. Další možností je speciální brašna. Brašna musí být zároveň skladná, aby se nám následně vešla do doprovodného vozu. Na vyžádní je možné cyklobrašnu zapůjčit v naší půjčovně. Objem kola je třeba minimalizovat demontáží obou kol, pedálů, přehazovačky, řidítek bez uvolňování lanek a pečlivým svázáním tohoto všeho dohromady. Vše je nutné proložit nějakou hadrou či náhradním oblečením a ještě z obou stran obložit molitanem a kartonem. Celek již stačí zabalit do doma šitého vaku, který však musí odolat mnohdy nehezkému zacházení letištního personálu!

Doprava a přeprava kol na zájezdu
Doprava po Norsku je zajištěna mikrobusem/dodávkou. Během programu zájezdu v Norsku kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem (více informací najdete v podrobných pokynech, které zasíláme před zájezdem).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Etapy nejsou vyčerpávající, denně urazíme 50 - 90 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, bez větších převýšení a s dostatkem času.

Další info

Doporučený typ kola: trekové
Povrch: 80% silnice, 20% zpevněná cesta

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné si vzít elektrokolo. Nicméně z důvodů hmotnostních limitů vleků určených pro přepravu kol jich můžeme vzít jen určité množství. Při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce, či jí konzultujte s naší prodejnou zájezdů. Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více

Podobné zájezdy

Norsko

Norsko

2. 8. - 16. 8. 2020 Chci to vidět