Ostrovy za polárním kruhem

Za zážitky bez obav

Ostrovy za polárním kruhem

17 dní / 47 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

5. 7. - 21. 7. 2024
č. zájezdu: 224448-01
cena 47 800 Kč

Senja, Vesterály a Lofoty - kolmo po nejkrásnějších ostrovech severního Norska

Vydejte se s námi do země půlnočního slunce, dávných Vikingů, majestátních hor a fjordů, ale také do kraje impozantních mostů a malebných rybářských vesnic. O ostrovech za polárním kruhem se hovoří jako o nejkrásnějších ostrovech Norska, o místu, kde jsou soustředěny všechny přírodní poklady a kontrasty této severské země. Z moře se na jedné straně tyčí obrovské skalní štíty a o kus dál se rozpínají bělostné písečné pláže. Na vrcholcích hor můžeme i v létě pozorovat sněhovou pokrývku a přitom v širokých údolích sbírat dozrávající maliny. Vodopády a řeky stékají z hor do fjordů, které se zařezávají hluboko do pevniny a jsou lemovány barevnými domky a rybářskými loďkami. Při našem cykloputování urazíme denně 50-90 km po silnicích a zpevněných cestách. Většina etap vede rovinatou krajinou s minimálním převýšením. Takže i přesto, že jsou trasy delší, nejsou nijak náročné. Kromě pokladů přírody navštívíme spousty rybářských vesnic a po dni plném zážitků složíme hlavy v komfortních chatkách. Etapy lze většinou zkrátit či prodloužit dle libosti.

Podívejte se až daleko za polární kruh s příjemným ubytováním po celou dobu pod střechou v chatkách.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • fakultativní návštěvu sobí farmy (cca 350 NOK)
  • vstupy do muzeí a památek

Průvodci

Gabriela Veselá

5. 7. - 21. 7. 2024 / č.zájezdu 224448-01

Gabča je jednoznačnou kudrnovskou královnou severu. Do Norska zavítala poprvé v roce 1995 a ihned mu zcela propadla. Dnes už mezi zájezdy ani nejezdí domů a tráví v Norsku celé léto. Svou nákazu ráda rozsévá mezi své klienty, hýří znalostmi z širokého spektra norského života a nejzákeřnější metodou ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

V odpoledních hodinách vyrazíme z Brna přes Německo, odkud se přeplavíme trajektem na Skandinávský poloostrov a budeme pokračovat nočním přejezdem Švédska. 

3. - 5. den

Cykloturistika údolím Grådalen, návštěva hornického města RØros . Přesuneme se dále na sever podél lososí řeky Namsen, Fiskumfoss (nejdelší lososí schody v Evropě). Na 66°33 ́ severní šířky překročíme pomyslnou čáru polárního kruhu – Polarsirkelen. Dorazíme tak k nejsevernějšímu bodu naší cesty, ostrovu Senja.

6. - 7. den

Cykloturistika na druhém největším ostrově Norska – Senje. Horské štíty překonáme několika tunely, navštívíme rybářský ostrov HusØy a budeme obdivovat hřeben Oksan, příznačně nazvaný Ďáblovy zuby (cca 60 - 100 km; 55 - 80 km).

8. - 9. den

Návštěva Senja Troll (největšího trolla na světě), trajektem na souostroví Vestrály. Kolmo po ostrovech AndØya, HinnØya a LangØya. Zájemci mohou také navštívit domorodé Sámy na sobí farmě (cca 55 - 115 km; 75 - 95 km).

10. - 12. den

Cyklistika po souostroví Lofoty. V sedle napříč ostrovy AustvågØy – městečko Kabelvåg – muzeum Lofot, rybářské muzeum, VestvågØy, FlakstadØy, MoskenesØy – vesnice Nusfjord . Návštěva vikingského muzea Lofotr. Cykloputování zakončíme na jižním konci Lofot – ve vesnici s nejkratším názvem Å (cca 50 - 80 km; 65 -100 km; 60 – 70 km).

13. - 17. den

Trajektem se přepravíme zpět na pevninu a vydáme se na jih z přístavu Bodø. Na zpáteční cestě na jih navštívíme královské město Trondheim a hlavní město Norského království – Oslo. Přespíme v hotelu ve Švédsku, navštívíme přístavní městečko Trelleborg a přes Německo dorazíme domů. Návrat do Brna bude v dopoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme v chatkách ve vlastních spacácích. Chatky jsou většinou čtyř- či více-lůžkové, vybavené stolkem se židlemi, ledničkou, vařičem a vždy mají možnost vytápění (vlastní spacák je nutností). 

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani.

Stravování začíná snídaní v neděli druhé ráno zájezdu, 1x snídaně bude při cestě zpět nahrazena balíčkem, stravování končí večeří v sobotu ve Švédsku. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Bude-li to vyžadovat program, obdržíte místo snídaně či večeře balíček.
V ceně zájezdu je také 2x energetická tyčinka.

Doprava

Doprava do Norska a během zájezdu je zajištěna zájezdovým autobusem.

Doprava a přeprava kol na zájezdu

Během zájezdu kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem (více informací najdete v podrobných pokynech, které zasíláme před zájezdem).

Nástupní místa

Brno - Zvonařka / Praha - Florenc

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Etapy nejsou vyčerpávající, denně urazíme 50 - 90 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, bez větších převýšení a s dostatkem času. Vzhledem k délce cyklistických etap a dlouhé cestě autobusem zájezd doporučujeme pro děti od 14 let.

Další info

Doporučený typ kola: trekové
Povrch: 80% silnice, 20% zpevněná cesta

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné si vzít elektrokolo. Nicméně z důvodů hmotnostních limitů vleků určených pro přepravu kol jich můžeme vzít jen určité množství. Při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce, či jí konzultujte s naší prodejnou zájezdů. Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více

Podobné zájezdy

Norskem na kole

Norskem na kole

26. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět