Norsko – na kolech do země trollů, skřítků a obrů

Za zážitky bez obav

Norsko – na kolech do země trollů, skřítků a obrů

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Ruda Růžička, Martin Hájek, Gabča Veselá

Po dvou výpravách, jež nás zavedly na starý dobrý Balkán se vydáme tentokrát na sever. Norsko je pro horská kola velmi zajímavou destinací. Je to země ledovců, fjordů, jezer a vodopádů. Spolu s Nory zde žijí v míru trollové, skřítci, obři, …a v neposlední řadě tu žije a trénuje i mistryně světa v MTB – Gunn–Rita Dahleová.

Po dlouhém přesunu z naší domoviny na sever, se zdá být první šlápnutí do pedálů vysvobozením. A to i v typicky ubrečeném norském podnebí. Vytrvalý déšť nás věrně doprovázel při přejezdu Jotunheimenu (Domova obrů). Mrazivé mrholení nám dělalo společnost v Reinheimenu (Domově sobů). A nečekaný liják nás prohnal Breheimem (Domovem ledovců). Norsko bez deště je jako pivo bez pěny. Což jak jistě uznáte by asi nebylo ono.

Přejeli jsme na kole pohádkovými, hornatými krajinami Rondane, Dovrfjellu i Hardangerviddy. Pokud bychom však měli v Norsku absolvovat jen jednu jedinou etapu, byla by to jednozančně Rallarvegen. Je to nejznámější norská cyklotrasa. Vznikla při budování železnice Oslo – Bergen. Trasa šplhá z Haugestolu vzhůru přes sněhová pole až k nejvýše položené železniční stanici ve Finse, v nadmořské výšce 1222 m.n.m. Etapa vede nádhernou krajinou tyrkysových jezer, lemovaných bílými ledovci. Co chvíli míjíte vodopády a zpěněné vodní masy ledovcových “říček”. Za každou zatáčkou na vás nemilosrdně číhají další a další fotogenické výjevy. Rádi byste šlapali, ale tyhle výhledy vás co chvíli bezelstně sundají s kola, neboť kochat se v terénu za jízdy bývá často riskantní. Na závěr je etapa zpestřena pěkně ostrým sjezdem 21 serpentin. Tady se vyplatí mít v bezvadném pořádku brzdové destičky a nějaký solidní vzorek. Jinak je to asi o 2 stupně dobrodružnější.

Po 85 km klesnete celkem o 1340 výškových metrů do městečka s příznačným názvem Flåm, ležícím jen 2 m nad hladinou moře. Dlouhé klesání vám na dlouho zvedne tlak. Tahle vskutku královská etapa vás zaručeně dostane. I přes liknavé počasí mohu Norsko vřele doporučit jako hodnotnou destinaci pro letní dovolenou s bikem. Pokud se prošlapete divokými horskými horami, vrátíte se zaručeně s drsně ošlehanými tvářemi. Severská divočina vám navíc vtiskne do tváře pohled ostrého vikinga, jenž se právě vrátil z dobyvačné námořní výpravy na změkčilý jih a ví “své”…

Nechte se inspirovat velkou fotogalerií z Norska, kterou naleznete zde: Fotogalerie: Norsko – na kolech do země trollů, skřítků a obrů

Do Norska se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Více fotek z Norska

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Norskem na kole

Norskem na kole

26. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět
Ostrovy za polárním kruhem

Ostrovy za polárním kruhem

5. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět