Portugalsko: Peneda-Gerês - GR 50

Za zážitky bez obav

Portugalsko: Peneda-Gerês - GR 50

8 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

155 kilometrů přírodní biosferickou rezervací, magickou krajinou plnou římských staveb, vodopádů, křišťálových lagun a vyhlídek na žulové štíty

GR 50 je jednou z nejdelších pěších tras v Portugalsku. Má tu zvláštnost, že se nachází zcela v horských oblastech. Nabízí velmi rozmanitou paletu: středověké římské cesty a mosty, horské pastviny, pastýřská obydlí, megalitické památky, vodopády, vyhlídky na bělostné žulové štíty, dubové lesy a mnoho jiného.
Absolvujeme celkem 7 etap s průměrnou denní vzdáleností 22 km, přičemž každá z etap nám nabídne jiné spektakulární zážitky. Krom první a poslední noci, které strávíme pod střechou, si poneseme s sebou stan a budeme přespávat v kempech, abychom se navrátili ke kudrnovským tradicím a přiblížili přírodě, které je v našich civilizovaných životech stále méně a méně. Odměnou nám budou svahy Castro Laboreiro, pohoří Peneda, Soajo, Serras Amarela a Gerês a náhorní plošina Mourela.
Oficiální trek je dlouhý 190 km, my si ho vychutnáme v délce 155 km. Projdeme Národní park Peneda-Gerês od východu na západ, krajinou, jenž nemá v Evropě obdoby.

Poslední noc se snídaní v centru Porta v ceně.

Kdo preferuje méně náročnou variantu turistiky v Portugalsku, doporučujeme zájezd Peneda-Gerês - jednodenní túry se spaním pod střechou. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena letenky cca 10.000 Kč - rozhodnete-li se ale pro nákup letenky s nízkonákladovou společností Ryanair, cena může být až o polovinu nižší v závislosti na době jejího pořízení)
  • vstupy do památek
  • stravu (snídaně, obědy, večeře)
  • ochutnávku vína ve sklípku (25 EUR/osoba)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přiletíme do Porta a rovnou se přesuneme do Pitoes das Júnias, ospalé kamenné vesničky, kde nastoupíme na náš trek vedoucí venkovskými stezkami, údolím Beredo a jeho rozsáhlými dubovými lesy s pohořím Gerês v pozadí. Túru zakončíme v krásné vesničce Outeiro, zasazené do krásné krajiny, zrcadlící se na hladinách přehrady Paradela a jejich zelených vodních lukách. Hlavy složíme v poněkud netradičním kempu, v jurtách (15,2 km ↑461 ↓689).

2. den

Druhá etapa nám dá více do těla, provede nás vesničkami Loivos a Paredes do Rio až do Cabrilu. Čekají nás nejkrásnější venkovské scenérie a kulturní dědictví regionu Barroso a horního Cávado. Prohlédneme si detailně stavbu přehrady Paradela. Zahlédneme vodní mlýny, lis na plst a olivy, mlaty, staré vesnické kašny, žulové štíty Gerês. Ve vesnici S.Lourenço spatříme tradiční sýpky espiguiros. Projdeme borovými lesy a údolím potoka Cabril k vlčí pasti Xertelo. Projdeme kolem domu portugalského mořeplavce Cabrila, prvního Evropana, který přistál na území dnešního státu Kalifornie (24,9 km ↑222 ↓717).

3. den

Dnešní den nás provede borovým lesem a ničím nerušenou krajinou, obdaří nás výhledy na údolí řeky a vesnici Pinçães. Stezka bude provoněna vřesem, merlíkem a tymiánem. Uvidíme vodopád Pinçães, sýpky espigueiros, mlýny, dobytčí chlévy, projdeme se po starodávných pasteveckých pěšinách. Nejhezčí částí budou přechody řek Arado, s vodopádem Rajada, Conho a Fafião a vyhlídky Cilhas a Miradouro das Rocas. Budeme procházek úzkými pěšinami a smíšenými lesy, po žulových schodech, často strmým terénem. Zpestřením bude oblast Curral da Loma do Vidoeiro, kde spatříme několik velkých mohyl (25,2 km, ↑1170, ↓933).

4. den

Dnešní den bude trochu odpočinkovější. Překročíme jeden z hřebenů pohoří Gerês. Uvidíme “miliário” - římský žulový milník. V oblasti Cabço do Pinheiro budeme procházet vlhkým pásmem, jenž bývá na jaře pokryto divokými orchidejemi a vstavači. Budeme procházet lesy plnými borovic, bříz, dubů a cedrů i kolem svahů plných mimózy. Vychutnáme si scenérii vyhlídek Boneca a Fraga Negra. Zavítáme i na výběžek Penedo da Freira s krásným výhledem, kde se odehrál milostný příběh jeptišky z Porta (9,5 km, ↑264, ↓225). Postavíme si stany v Campo do Gerês a kdo chce, může po zbytek odpoledne odpočívat. Zbytek skupiny se ještě může vydat stezkou Geira Romana, a nenechat si tak ujít soubor žulových milníků, unikátní trasu a nejmonumentálnější římský archeologický komplex, jenž tvoří důkaz dobytí území Římany a nabízí zajímavou podívanou. Stejnou cestou se vrátíme do kempu (9,4 km navíc, ↑235, ↓233).

5. den

Pátá etapa bude opět trochu výživnější. Krajina bude vskutku pozoruhodná, umocněná terasovitými poli, kamennými zdmi, sýpkami espigueiros, lagunami s křišťálovou vodou, hlubokými údolími a roklemi. Přejdeme přehradu, projdeme strmým údolím řeky Homem, kterou překročíme přes středověký most Quintão, mineme svatyni Senhor de Bom Jesus das Mós, jenž skýtá široký výhled do okolí a odkud je možné vidět skalní útesy Calcedónia a útesy Tonel v pohoří Gerês, Alto da Louriça v Serra Amarela a údolí řeky Homem. Etnograficky je tato trasa zajímavá, protože nás zavede do 4 horských vesnic: Germil, Cutelo, Cortinhas a Brufe. Uvidíme také kamenné zdi ve tvaru V, Fojo do Lobo, jenž místní obyvatelé v dobách minulých využívali k chytání vlků. Přespíme v kempu na ostrůvku u soutoku řek Lima, Froufe a Tamente (26,7 km, ↑419, ↓983).

6. den

Předposlední etapa nás zavede přes horskou oblast v blízkosti Ermida, kolem Necrópole Megalítica da Serra Amarela - komplexu mohylových pomníků - až do Soajo, jedné z nejtypičtějších a nejmalebnějších vesnic v regionu, jejíž dominantou je skupina sýpek espigueiros postavených na vrcholu gigantické žulové desky. Projdeme se také historickým jádrem vesnice, ochutnáme místní speciality a na poslední noc se ubytujeme v kempu (24,5 km ↑893m, ↓193m).

7. den

Při poslední etapě budeme dýchat vzduch pohoří Serras da Peneda a Soajo a budeme procházet drsnými žulovými horami. Odstíny krajiny zde se mění s každým ročním obdobím, od zelené, fialové a žluté v teplejších obdobích, k červeno žlutým odstínům podzimu. Často bývá zahaleno mlhou. Působivé budou břehy říčky Ribeira de Bordença a stejnojmenný most a zajímavostí “brandas” a “abrigos” - letní a zimní přístřešky pro pastýře a jejich stáda. Etapu zakončíme u Santuário de Nossa Senhora da Peneda - jedné z nejoblíbenějších svatyní, nacházejících se na severu Portugalska na úpatí hory Penameda (1268 m). Projdeme se úchvatným zdobeným schodištěm ctností představujících víru, naději, lásku a slávu, dáme si něco dobrého k snědku a přejedeme do PORTA. S těmi, co budou mít ještě sílu, projdeme večerní nábřeží řeky Douro, Riberia, a ochutnáme věhlasné portské víno s fakultativní možností fakultativní prohlídky vinných sklepů (dle času příjezdu). Noc strávíme pod střechou v hotelu v centrum města (22,8km ↑722, ↓671).

8. den

Po snídani vyrazíme do vibrujícího centra na prohlídku jeho nejlákavějších míst (př. katedrála Sé do Porto, rušná čtvrť Clérigos a stejnojmenný kostel s nezaměnitelnou zvonicí, železniční stanice São Bento zdobená panely barevných kachlů azulejos, dvouobloukový železný most Ludvíka I. nad řekou Douro s výhledem na tepající přístaviště). Kdo se bude chtít fakultativně projet loďkou po řece, pomůžeme mu zajistit lístek. Na oběd se zakousneme do “malé Francouzsky” Francesinhy - jedné z místních specialit z dob poloostrovní války. Odpoledním/večerním letem se vrátíme domů.

Ubytování

Na 5 nocí se ubytujeme v kempech, většinou se zázemím (sociálky, kuchyňka, někdy v blízkosti restaurace, obchod), v krásné přírodě. První noc strávíme v jurtách po 4 samostatných lůžkách v kempu rovněž s možností vaření. Na poslední noc se přesune do centra Porta, do hotelu, kde se ubytujeme na pokojích po 2-3 samostatných lůžkách (dle dostupnosti - 2 lůžkové pokoje nemůžeme zaručit všem, přednostně vyhovíme dříve se přihlášeným).
Vzhledem ke spaní v kempech je nutné mít s sebou stan (1 do dvojice), karimatku a spacák. Pokud jste z Brna, stan je možné zapůjčit v naší outdoorové půjčovně. Nutností je však vyzvednout a vrátit stan opět u nás v Brně. Prosím, počítejte také s tím, že do letadla je nutno díky stanu počítat se zavazadlem do podpalubí (zvlášť, pokud si kupujete letenky sami s nízkonákladovou společností). 

Strava

V kempech je z převážné většiny možnost vaření, ať už v kuchyňce, na grilu nebo na vlastním plynovém vařiči. Stravování je zcela ve vlastní režii. Na konci téměř každé etapy (někdy i vprostřed) bude možnost navštívit restauraci a pošmáknout si na skvělých místních specialitách, např. francesinha, bacalhau (sušená treska na několik způsobů), cozido á portuguesa (dušený pokrm s několika druhy masa), caldeirada (dušený pokrm z nejrůznějších druhů ryb), bife a syté polévky (např. caldo verde).

Doprava

Z letiště odjedeme pronajatou dodávkou na nástupní místo na severu Portugalska. Stejně tak se dopravíme zpět do Porta. Na letiště v den odletu se dopravíme metrem. 

Letenky

Přílet: Porto
Odlet: Porto

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3-4 z 5 bodové škály. Denně ujdeme cca 22 km trasy s rozdílným převýšením. Ve většině případů bude denní převýšení větší než 500m. Nutno počítat s náročností, která spočívá v tom, že si ponesete veškeré vybavení, včetně vody, zásob na jídlo, stanu, spacáku a karimatky na zádech. Jde však nabalit se nalehko a ušetřit kila sdílením stanu. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro skupinu max. 14 účastníků + 1 průvodce.

Zavazadlo
Na tento zájezd jednoznačně dobrý baťoh (ideálně 60l). Kufr není opravdu vhodný :-) 
Z domoviny není nutno dovážet příliš mnoho jídla, v Portugalsku nakoupíte za ceny srovnatelné s našimi, navíc čerstvé a kvalitní potraviny. Přijedete-li navíc úsporně sbaleni, ušetříte si také příplatky za zavazadla v případě nízkonákladových společností.

Cestovní doklady
Pro cestu do Portugalska nám stačí občanský průkaz. Ovšem pozor, může se stát, že budete přestupovat v Londýně. V tomto případě bude nutný cestovní pas! Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.