Portugalsko: Peneda-Gerês - GR 50

Za zážitky bez obav

Portugalsko: Peneda-Gerês - GR 50

8 dní / 12 200 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

5. 9. - 12. 9. 2024
č. zájezdu: 224822B-02
cena 12 200 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

77 kilometrů přírodní biosferickou rezervací, magickou krajinou plnou římských staveb, vodopádů, křišťálových lagun a vyhlídek na žulové štíty

GR 50 je jednou z nejdelších pěších tras v Portugalsku. Má tu zvláštnost, že se nachází zcela v horských oblastech. Nabízí velmi rozmanitou paletu: středověké římské cesty a mosty, horské pastviny, pastýřská obydlí, megalitické památky, vodopády, vyhlídky na bělostné žulové štíty, dubové lesy a mnoho jiného.
Absolvujeme celkem 6 etap s průměrnou denní vzdáleností 13 km, přičemž každá z etap nám nabídne jiné spektakulární zážitky. Krom první a poslední noci, které strávíme pod střechou, si poneseme s sebou stan a budeme přespávat v kempech, abychom se navrátili ke kudrnovským tradicím a přiblížili přírodě, které je v našich civilizovaných životech stále méně a méně. Odměnou nám bude pohoří Serra do Gerês, Serra da Peneda a konečná zastávka s koupáním u moře. 
Oficiální trek je dlouhý 190 km, my si ho vychutnáme v délce 77 km. Projdeme Národní park Peneda-Gerês směrem od východu na západ, krajinou, jenž nemá v Evropě obdoby.

První noc se snídaní v centru Porta a poslední noc v bungalovech u moře v ceně.

Kdo preferuje méně náročnou variantu turistiky v Portugalsku, doporučujeme zájezd Peneda-Gerês - jednodenní túry nalehko se spaním pod střechou. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena letenky 10.000 - 15.000 Kč v závislosti na včasnosti jejího pořízení)
  • vstupy do památek (např. katedrála v Portu, hrad v Guiamarães apod.) 
  • stravu (6x snídaně, 7x obědy, 7x večeře)
  • ochutnávku vína ve sklípku (cca 20 EUR/osoba)

Průvodci

Veronika Pecháčková

5. 9. - 12. 9. 2024 / č.zájezdu 224822B-02

Nazývají mě poutníkem, nomádem nebo taky amazonkou. Od mala mě to táhne do přírody. Když jsem vysoko horách, hned se mi lépe dýchá. Poprvé jsem na těžko vyrazila do Rumunska v roce 2014 z Banátu až za Retezat. Zamilovala jsem se do opojné svobody, jež putování nabízí, a od té doby za sebou mám pár ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přiletíme do PORTA, metrem se přesuneme do centra, odložíme zavazadla a ještě to odpoledne vyrazíme do vibrujícího města na prohlídku jeho nejlákavějších míst (př. katedrála Sé do Porto (UNESCO), rušná čtvrť Clérigos a stejnojmenný kostel s nezaměnitelnou zvonicí, železniční stanice São Bento zdobená panely barevných kachlů azulejos, dvouobloukový železný most Ludvíka I. nad řekou Douro s výhledem na tepající přístaviště a čtvrť Ribeira (UNESCO). Kdo se bude chtít fakultativně projet loďkou po řece, pomůžeme mu zajistit lístek. Na večeři se zakousneme do “malé Francouzsky” Francesinhy - jedné z místních specialit z dob poloostrovní války. Noc strávíme v hotelu v centru Porta. 

2. den

První etapu zahájíme v malé vesničce Xertelo. Projdeme kolem impozantní vlčí pasti, dále vesnicemi Chelo a S.Lourenço do Cabrilu. Čekají nás nejkrásnější venkovské scenérie a kulturní dědictví regionu Barroso a horního Cávado. Zahlédneme vodní mlýny, lis na plst a olivy, mlaty, staré vesnické kašny, žulové štíty pohoří Gerês. Ve vesnici S.Lourenço spatříme tradiční sýpky espiguiros a překročíme řeku Cabril a v její blízkosti ve 250 m n.m. zakempujeme (11 km, ↑243, ↓627).

3. den

Dnešní den nám dá více do těl - provede nás borovým lesem a ničím nerušenou krajinou, obdaří nás výhledy na údolí řeky a vesnici Pinçães. Stezka bude provoněna vřesem, merlíkem a tymiánem. Uvidíme vodopád Pinçães, sýpky espigueiros, mlýny, dobytčí chlévy, projdeme se po starodávných pasteveckých pěšinách. Nejhezčí částí budou přechody řek Arado, s vodopádem Rajada, Conho a Fafião. Budeme procházek úzkými pěšinami a smíšenými lesy, po žulových schodech, často strmým terénem. Ulehneme v kempu Ermida v 500 m n.m. (16,5 km ↑935, ↓778).

4. den

Dnešní den bude odpočinkovější. Přes krásnou žulovou vyhlídku Miradouro das Rocas (777 m n.m.) se přehoupneme k Pedras Belas , souboru vyhlídek shlížejících na soutok řek Gerês, Caldo a Cávado a sestoupíme do lázeňského městečka Gerês, kde zakempíme v zeleném kempu u řeky (10 km, ↑516, ↓556). Kdo si bude chtít dát ještě podvečerní výšlap nalehko, může se projít tam a zpět k žulovým útulnám Abrigo (930 m n.m. - varianta 6,5 až 8,5 km). 

5. den

Dnes překročíme jeden z hřebenů pohoří Gerês. Uvidíme “miliário” - římský žulový milník. V oblasti Cabço do Pinheiro budeme procházet vlhkým pásmem, jenž bývá na jaře pokryto divokými orchidejemi a vstavači. Budeme procházet lesy plnými borovic, bříz, dubů a cedrů i kolem svahů plných mimózy. Vychutnáme si scenérii vyhlídek Boneca a Fraga Negra. Zavítáme i na výběžek Penedo da Freira s krásným výhledem, kde se odehrál milostný příběh jeptišky z Porta (14,6 km, ↑657, ↓482). Postavíme si stany v krásném kempu v Campo do Gerês a kdo chce, může po zbytek odpoledne odpočívat. Večerní alternativou bude krátký okouzlující okruh nalehko k přehradě Albufeira das Furnas (cca 4,8 km). 

6. den

Poslední etapa bude nejvýživnější, odměněná kempem s bohatým zázemím a výhledem na řeku Lima. Krajina bude vskutku pozoruhodná, umocněná terasovitými poli, kamennými zdmi, sýpkami espigueiros, lagunami s křišťálovou vodou, hlubokými údolími a roklemi. Přejdeme přehradu, projdeme strmým údolím řeky Homem, kterou překročíme přes středověký most Quintão, mineme svatyni Senhor de Bom Jesus das Mós, jenž skýtá široký výhled do okolí a odkud je možné vidět skalní útesy Calcedónia a útesy Tonel v pohoří Gerês, Alto da Louriça v Serra Amarela a údolí řeky Homem. Etnograficky je tato trasa zajímavá, protože nás zavede do 3 horských vesnic: Carvalheira, Brufe Germil. Přespíme v kempu na ostrůvku u soutoku řek Lima, Froufe a Tamente (26,2 km, ↑932, ↓1492). Dle výkonnosti skupiny existují varianty zkrácení o 1,5 km až více (doplacení si taxi). 

7. den

Dopoledne v klidu posnídáme, sbalíme stany a ještě dopoledne se pronajatou dopravou přesuneme do města Guiamarães - kolébky portugalského národa, protože právě zde se narodil historicky první portugalský král Alfons I. Hrad Castelo Guiamarães byl postaven v 10.století na obranu kláštera před útoky Maurů a Norů, což z něj dělá vojenské opevnění. Krom pevnosti bude stát určitě za to navštívit palác vévodů, Paço dos Duques, s impozantní sbírkou uměleckých předmětů (fakultativně, cca 2 EUR - 7 EUR). V nádherném historickém městečku poobědváme, projdeme si suvenýry a budeme pokračovat v přesunu k moři. Večer strávíme na Costa Verde (Zeleném pobřeží) na postelích v bungalovech a v kempu. Náš přechod tak zakončíme tradičně - koupačkou v moři. 

8. den

Po snídani bude volné dopoledne, které je možné využít ke koupání, vycházce podél pláže, prohlídce římských nádrží na solení ryb. Odpoledním/večerním letem se vrátíme domů.

Ubytování

Na přechodu se 5 nocí ubytujeme v kempech se zázemím (sociálky, kuchyňka, někdy v blízkosti i restaurace a obchod), v krásné přírodě. První noc strávíme v centru Porta ve 2-3 lůžkových pokojích (dle dostupnosti). Na poslední noc se přesune do kempu k moři, kde se ubytujeme v 4-6 lůžkových bungalovech (ve 2 lůžkových pokojích). Bungalovy budou mít vlastní sociální zařízení a kuchyňku. 
Vzhledem ke spaní v kempech je nutné mít s sebou stan (1 do dvojice), karimatku a spacák. Pokud jste z Brna, stan je možné zapůjčit v naší outdoorové půjčovně. Nutností je však vyzvednout a vrátit stan opět u nás v Brně. Prosím, počítejte také s tím, že do letadla je nutno díky stanu počítat se zavazadlem do podpalubí (zvlášť, pokud si kupujete letenky sami s nízkonákladovou společností). 

Strava

Stravování je zcela ve vlastní režii. V kempech je z převážné většiny možnost vaření, ať už v kuchyňce, na grilu nebo na vlastním plynovém vařiči (dokoupí se v Portu 1.den navečer (postačí 1 malý do dvojice). Na konci téměř každé etapy (někdy i vprostřed) bude možnost navštívit restauraci a pošmáknout si na skvělých místních specialitách, např. francesinha, bacalhau (sušená treska na několik způsobů), cozido á portuguesa (dušený pokrm s několika druhy masa), caldeirada (dušený pokrm z nejrůznějších druhů ryb), bife a syté polévky (např. caldo verde). Stejně tak bude možné co 2.den dokoupit potraviny. Není potřeba s sebou nosit příliš jídla, na konci každé etapy je možné dosytit se v restauraci/hospodě a během téměř každého dne bude možné dokoupit zásoby jídla. Ve většině kempů je možné doobjednat na místě snídaně). V Portu je možné počítat se snídaní 2.den zájezdu (v ceně). Snídaně 8.den ráno bude z vlastních zásob vzhledem k noci v bungalovech, kde je k dispozici kuchyňka. 

Doprava

Z letiště odjedeme pronajatou dodávkou na nástupní místo na severu Portugalska. Stejně tak se dopravíme zpět do Porta. Na letiště v den odletu se dopravíme metrem. 

Letenky

Přílet: Porto
Odlet: Porto

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3-4 z 5 bodové škály. Denně ujdeme cca 13 km trasy na těžko s rozdílným převýšením. Ve většině případů bude denní převýšení větší než 400m. Nutno počítat s náročností, která spočívá v tom, že si ponesete veškeré vybavení, včetně vody, určitých zásob jídla, (případně vařiče), stanu, spacáku a karimatky na zádech. Jde však nabalit se víc nalehko a ušetřit kila sdílením stanu. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro skupinu max. 14 účastníků + 1 průvodce.

Zavazadlo
Na tento zájezd jednoznačně dobrý baťoh (ideálně 60l). Kufr není opravdu vhodný :-) Přebytečné věci nebude možné v Portu v hotelu uschovat - již se tam nebudeme vracet (možnost uschování je pouze ve skříňkách na letišti za cenu 5 EUR/den). 
Z domoviny není nutno dovážet příliš mnoho jídla, v Portugalsku nakoupíte za ceny srovnatelné s našimi, navíc čerstvé a kvalitní potraviny. Přijedete-li navíc úsporně sbaleni, ušetříte si také příplatky za zavazadla v případě nízkonákladových společností.

Cestovní doklady
Pro cestu do Portugalska nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

5. 9. - 12. 9. 2024
č. zájezdu: 224822B-02
cena 12 200 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.