Turistika v NP Peneda-Gerês - jednodenní túry

Za zážitky bez obav

Turistika v NP Peneda-Gerês - jednodenní túry

8 dní / 21 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

Jeden z posledních rájů Evropy

 Peneda-Gerês v severním cípu Portugalska: Opomíjený klenot evropských hor, biosferická rezervace UNESCO, nejstarší chráněná oblast a jediný národní park v zemi. Dramatická krajina v podobě bělostných žulových štítů, strmých údolí, horských bystřin, původních vlhkých lesů s letitými stromy oděnými v mechu a lišejníku. Domov zurčících vodopádů, kamenných mostů, starých římských cest, kamenných zídek, tradičních sýpek espigueiros. Kraj mýtů, megalitických staveb, výtečného vína a neobyčejné pohostinnosti. Zážitek, který naplní všechny naše smysly. Program zahájíme prohlídkou rozmanitého Porta a ochutnávkou nefalšovaného portského vína. Na druhý den se na následujících šest nocí přesuneme do srdce národního parku do překrásného kempu se zázemím: restaurace, obchod, bazén, možnost grilování. Odtud budeme vyrážet na jednodenní túry za krásami přírody a nevynecháme ani nejhezčí kláštery a zajímavé stavby v okolí. Na nástupy túr se budeme přemísťovat pohodlně v pronajatém 9-místném mikrobusu.

Ubytujeme se pod střechou, ve 4 lůžkových chatkách, se snídaní.

Pro zájemce o nocleh ve stanu, sleva 900 Kč/osoba/zájezd. 

Kdo preferuje náročnější variantu turistiky v Portugalsku, doporučujeme horský přechod Peneda-Gerês: GR 50 se spaním ve stanu.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena letenky cca 10.000 Kč - rozhodnete-li se ale pro nákup letenky s nízkonákladovou společností Ryanair, cena může být až o polovinu nižší v závislosti na době jejího pořízení)
  • vstupy do památek
  • ostatní stravu (obědy, večeře)
  • ochutnávku vína ve sklípku (společně s jízdou na loďce 24 EUR/osoba)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přiletíme do PORTA a ještě to odpoledne vyrazíme do vibrujícího centra na prohlídku jeho nejlákavějších míst (př. katedrála Sé do Porto, rušná čtvrť Clérigos a stejnojmenný kostel s nezaměnitelnou zvonicí, kde je možné shlédnout ojedinělou světelnou show, železniční stanice São Bento zdobená panely barevných kachlů azulejos, dvouobloukový železný most Ludvíka I. nad řekou Douro s výhledem na tepající přístaviště). Prohlídku města završíme ochutnávkou portského a fakultativní prohlídkou vinných sklepů. Před spaním se naladíme večerní procházkou po nábřeží s možností plavby loďkou po řece DOURO. K večeři se nesmíme opomenout zakousnout do “malé Francouzsky”neboli Francesinhy - jedné z místních specialit z dob poloostrovní války. Vzhledem k tomu, že Porto rozhodně nestojí na rovině, počítejte s tím, že již 1.den se celkem nachodíme. 

2. den

Den zahájíme ranní návštěvou tržnice Mercado do Bom Sucesso s lokálními čerstvými produkty a přesuneme se do Guiamarães - kolébky portugalského národa, protože právě zde se narodil historicky první portugalský král Alfons I. Hrad Castelo Guiamarães byl postaven v 10.století na obranu kláštera před útoky Maurů a Norů, což z něj dělá vojenské opevnění. Krom pevnosti bude stát určitě za to navštívit palác vévodů, Paço dos Duques, s impozantní sbírkou uměleckých předmětů. Kdo nebude mít zájem o vycházku v areálu, hledání kešky, či památky, samotné město nabídne malebná zákoutí lákající k posezení či nákupu prvních suvenýrů. Po obědě popojedeme k archeologickému nalezišti Citânia de Briteiros, kde se budeme moci seznámit s pozůstatky Castro kultury, jejich hradišti z doby železné a důkazy postupného osídlování, které sahalo od doby bronzové až po středověk. Jedná se o jedno z nejvýraznějších protohistorických sídel na Pyrenejském poloostrově, a to jak pro svou velikost, tak pro monumentalitu zdí, urbanismus a architekturu. V podvečer přejedeme na místo našeho pobytu v horách, do přírodního kempu s pestrým zázemím v podhůří Peneda-Gerês, kde se na 6 nocí ubytujeme.

3. den

Naše celodenní túry zahájíme kratšími, ale neméně lákavými vycházkami na východní straně parku. Začneme v ospalé vesničce Pitões das Junias. Ještě ráno zde projdeme kamennými uličkami, navštívíme příjemnou zapadlou kavárnu a občerstvíme se například douškem silného espressa zvaného bica. Odtud se vydáme na výlet (4,8 km ↑221 m, ↓209 m) k opuštěnému klášteru Mosteiro de Santa Maria das Júnias, místem s geniem loci, kde si povíme jeho příběh, uvidíme starý mlýn, překročíme levadu, a zadíváme se také na vodopád. Na zpáteční cestě vyhledáme restauraci a po obědě si vyjdeme další túru na nádhernou vyhlídku Miradouro de Fafião, jenž je usazena na vrcholu obrovského žulového bloku a spojena kovovým mostem a sama o sobě působí velice originálně. Túra nás provede také kolem houpačky s jedinečným trojúhelníkovým tvarem až do cíle, k mostu Ponte da Pigarreira, kde se vykoupeme v křišťálové laguně řeky Fafião, která je jedním z hlavních toků pohoří Gerês (4,5 km, ↑248 m, ↓259 m).

4. den

Dnes si již dáme více do těla - krátkým přesunem dojedeme do Gerês, odkud se vydáme na celodenní lesní túru k panoramatické vyhlídce Miradouro das Rocas, cestou zastavíme u jednoho z nejhezčích vodopádů oblasti, Cascata do Arado, a na závěr dne se necháme unést osvěžujícími výhledy ze soustavy vyhlídek Pedras Belas na soutok tří řek Rio Caldo, Rio Gerês a Rio Cávado. Nakoupíme si pár zásob na další dny a na noc se vrátíme do kempu. Před spaním možná stihneme ještě i koupání v bazénu (14,3 km, ↑908 m, ↓908 m).

5. den

Dnešní den bude zpestřený tím, že se přiblížíme hranicím se Španělskem. První zastávkou bude stará portugalská farnost na úplném severu Serra Penedy, CASTRO LABOREIRO, kteréž dominuje zřícenina stejnojmenného románského hradu (1035 m) a kde se budeme cítit jako králové. V jeho okolí podnikneme solidní okružní túru, která nám umožní pocítit horské prostředí národního parku a která skrývá nevyčíslitelné historické a kulturní dědictví. Projdeme se krásným pyrenejským dubovým lesem (quercus pyrenaica), uvidíme staré žulové pece a zajímavostí budou brandas a inverneiras - pastýřské přístřešky (13,2 km, ↑514 m, ↓502 m, případně delší verze 16,3 km). Odměnou nám bude pozdní oběd v restauraci s výtečným jídelním lístkem a panoramatickými výhledy na okolní štíty hor.
Zpáteční cestu si zpestříme zastávkou u svatyně Santuário de Nossa Senhora da Peneda z 18. - 19.století, s impozantním schodištěm se sochami ctností a trojúhelníkovým náměstním, kde se nacházejí staré poutní koleje.

6. den

Spíše odpočinkový den, jenž zahájíme túrou plnou megalitických památek a budeme se kochat překrásnými panoramatickými scenériemi, které nabízí svahy Serra Amarela s výhledem do údolí řeky Lima a Serra do Soajo (6,4 km, ↑203 m, ↓202 m). Poté přejedeme do LINDOSO, malebné horské vesničky a jedné z nejreprezentativnějších v národním parku. Navštívíme středověký hrad a obhlédneme první skupinu sýpek espigueiros dnešního dne, kamenný kříž a společný mlat. Propleteme se úzkými labyrintovými uličkami a prohlédneme vesměs zachovalá obydlí s typickou architekturou regionu, bude čas i na oběd. Odpoledne náš čeká rovněž jedna z nejmalebnějších vesnic, SOAJO, rozlehájící se na svahu Serra do Soajo, rovněž známá svými sýpkami, tentokrát postavenými na vrcholu gigantické žulové desky. Navštívíme zde krom sýpek samotných i historické centrum s místní architekturou a ulicemi, jenž zachovává část středověkého uspořádání, a dle libosti můžeme zavítat i do některé z místních restaurací.

7. den

Zhruba hodinovým přejezdem se přesuneme na východní stranu parku na jeden z nejhezčích treků zájezdu, jehož cílem bude mocná řeka Cabril s průzračnými jezírky Sete Lagoas, volně se pasoucími koňmi a především úchvatnými výhledy do strmého kaňonu (10,4 km, ↑542 m, ↓542 m). Odpoledne po cestě zpět ještě zvládneme kratší vycházku k středověkému kamennému mostu Ponte da Mizarela klenoucímu se přes řeku Rabagão, který podle místní legendy postavil sám ďábel (1,7 km, ↑83 m, ↓83 m).

8. den

Po brzké snídani se již přesuneme k odjezdu zpět směrem Porto. Nemůžeme však vynechat zastávku v městě BRAGA a poutní kostel Igreja do Bom Jesus s úchvatným barokním schodištěm s alegorickými fontánami a sochami.
V případě, že budeme mít dostatek času před odletem, vydáme se odtud ještě příjemným kratším trekem k svatyni Santuário de Nossa Senhora do Sameiro s impozantním výhledem na Bragu (3,2 km, ↓ 265 m). Poté se již přesuneme k odletu domů. 

Ubytování

První noc v Portu se ubytujeme v hostelu v centru města ve 2-3 lůžkových pokojích (dvoulůžáky nemůžeme vždy zaručit) s vlastním sociálním zařízením. K dispozici budou lůžkoviny, ručník, fén. Zbylých 6 nocí strávíme ve velice hezkém kempu v národním parku v chatičkách po 4 lůžcích s bohatým zázemím (sprchy, toalety, bazén, gril, restaurace, minimarket). Na obou místech bude k dispozici Wifi. 
V kempu je možné namísto pod střechou spát také ve vlastním stanu. V tomto případě je možné uplatnit slevu 1800 Kč na zájezd (platí pro spaní ve stanu při 2 osobách). 

Strava

Ubytování na všech místech bude včetně snídaně. V Portu posnídáme formou bufetu (croissanty, pečivo, marmeláda, šunka, sýr, cornflakes, ovoce, mléko, džus, káva, čaj). Snídaně v národním parku budou zařízeny v restauraci nebo formou balíčku (v případě odchodů na túry před 8. hodinou). V Portu i v národním parku bude možnost večeří v restauraci přímo v místě. V národním parku je součástí kempu i minimarket a bude tedy denně možnost dokoupit potraviny. Otevírací doba restaurace do 22:00, baru do 00:00. V kempu je možné i venkovní grilování. 

Doprava

Z letiště odjedeme pronajatou 9místnou dodávkou (prosíme o uskromnění se v rámci bagáže), kterou budeme mít k dispozici po celou dobu pobytu a budeme se tak přibližovat na nástupní místa na túry. Denní přejezdy v jednom směru nezaberou více jak 90 minut, spíše méně. 

Letenky

Přílet: Porto
Odlet: Porto 

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Denně ujdeme cca 15 km trasy s rozdílným převýšením. Ve většině případů nebude denní převýšení velké (200 – 500 m), pouze asi 1x si dáme trochu více do těla. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Všechny túry jdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem. 

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce/řidič + 1 další řidič.

Zavazadlo
Vzhledem k ubytování pod střechou doporučujeme cestovat s malým baťůžkem do 8kg, v němž budete mít jen základní oblečení pro pohyb v horách. Nepotřebujete mít s sebou ručník, bude na ubytování. Z domoviny není rovněž nutno dovážet jídlo, v Portugalsku nakoupíte za ceny srovnatelné s našimi, navíc čerstvé a kvalitní potraviny. 
Přijedete-li navíc úsporně sbaleni, ušetříte si také příplatky za zavazadla v případě nízkonákladových společností. 

Cestovní doklady
Pro cestu do Portugalska nám stačí občanský průkaz. Ovšem pozor, může se stát, že budete přestupovat v Londýně. V tomto případě bude nutný cestovní pas! Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.