Přechod Novohradských hor nalehko

Za zážitky bez obav

Přechod Novohradských hor nalehko

5 dní / 5 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

31. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 22422CZ-01
cena 5 800 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

„Nechejte se ode mne protáhnout Novohradkami, ve kterých se nahoru dolu motám celý život…a přesto zjišťuju, kolik toho stále nevím. Vezmu Vás k lidem, co leccos umějí a do míst, která na vyhrazených turistických trasách nejsou…“ (J. O. Zeman)

Do Novohradských hor musíte odněkud přijít. Nelze se tu zčistajasna vyskytnout uprostřed věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček a zničehonic stát na místech zaniklých lidských stavení a osudů. Je nutno se sem odkudsi z dálky dostat, vzhlédnout k temným táhlým obrysům nejvyšších vrcholů, vnořit se do ranního chladu, koupat se v cárech táhnoucích se mlh, bloudit na stokrát stejných cestách, bát se ve hvězdné černé noci a být šťastni právě teď a tady. Najdete ve všech ohledech pozoruhodné území, v němž zanechaly své stopy rozvoje zejména rody Rožmberků a Buquoyů. Naopak čtyřicet let „železné opony“ se v příhraničí zasloužilo o uchování klidné divočiny. Najdete území s mimořádnými technickými i architektonickými památkami, muzei a expozicemi, historickými centry, hrady, církevními objekty a významnými poutními místy. S místy kam vkročily v různých údobích různé národnosti, jejichž životy utvářely charakter a tvář celého území. Dodnes se tu setkáte s tradicemi a kulturními zvyklostmi, které jsou typické právě pro tento cíp jižních Čech.
  
Nebývalou hodnotu má však sama podmanivá a přívětivá krajina! Krajina zelená a modrá. Krajina sestávající z polí, luk a lesů, v jejichž nejvyšších partiích se ukrývají skalisté útvary a kamenná moře. Ale především krajina protkaná „žilkami“ potoků a řek, s modrými „dlaněmi“ jezer, rybníků a novodobých přehrad. Voda tu vždy hrála významnou roli, ať již tvořila unikátní plavební soustavu, byla pomocnicí pro realizaci řemesel, stejně jako pro chov ryb i coby zázračný léčebný prostředek …
Z Novohradských hor musíte ale i odněkud odejít. To, abyste se sem mohli vracet…

Naše nejjižněji položené pohoří bylo do roku 1989 díky hraničnímu zakázanému pásmu vstupu téměř zapovězené. A díky bývalému pohraničnímu pásmu je "téměř zapovězené" dodnes... Kdosi ho výstižně označil jako "Šumavu bez lidí".
S místním průvodcem ho během víkendu nejen projdete v jeho nejatraktivnějších oblastech, potkáte se s místními originálními usedlíky, sem tam něco ochutnáme... Ale dozvíte se také např. kudy vedly v době "Železné opony" dráty vysokého napětí i kde se nejlépe utíkalo "za kopečky", ale co se málo ví - i z druhé strany k nám.

Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem včetně převážení batožiny mezi jednotlivými tábořišti
  • 4× ubytování na placených tábořištích
  • zkušeného průvodce a místního znalce Novohradských hor
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr

Cena nezahrnuje

  • stravu (z vlastních či dokoupených zásob)

Průvodci

Jaroslav "ozzy" Zeman

31. 7. - 4. 8. 2024 / č.zájezdu 22422CZ-01

Snad Ozzy nezpychne, když ho veřejně pasujeme do role průvodcovské hvězdy první velikosti, kterou provází nepřehlédnutelný kult. Matador z konce světa - Chlupaté vsi v Novohradských horách, který se zamiloval do Rumunska, a tuto svou lásku neúnavně předává už druhé generaci svých následovníků. Do ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Z Dolního Dvořiště vyrazíme loukami do Svatého Kamene (legenda o dvou oddalujících se kamenech, mezi kterými v době projetí povozu nastane konec světa), dále do Tiché (tvrz) a na farmu v Janově Vsi. Postavíme stany a zajdeme se podívat k „vodnímu kameni“, kde údajně spočinula sama pana Marie a na místo zaniklé vesnice Cetviny, přes řeku je už Rakousko. Večer posedíme u farmářů na pivečku. (13 km)

2.–4. den

Projdeme nejatraktivnějšími partiemi pohoří, popovídáme si, kde vedli „dráty“, skrze které se uskutečnily nenapodobitelné útěky do Rakous. Jak se plavilo nejen polenové dříví a k čemu sloužily klauzy a proč vznikalo množství sklářských hutí? Proč jsou právě tady první kontinentální pralesy (Žofínský a Hojnovodský)? Vystoupáme na nejvyšší horu Kamenec (1.072 m), na Kuní horu (925 m) a možná uvidíme i Alpy z rozhledny na Kraví hoře (925 m) . Až na temelínské věže jaderné elektrárny dovidíme z božského místa na Pasekách.

5. den

Poslední den dojdeme do města Nové Hrady, projdeme si místa, kde nechal stopy rod Buquoy a rozloučíme se…to, abyste se mohli do Novohradek zase vracet.

P.S. A po večerech posedíme a zabékáme a budete mít příležitost si odvézt i produkci místních farmářů a dalších šikovných lidí (borůvkové víno, med, sirupy, bylinkové čaje a likéry…).

Ubytování

Nocovat budeme 4 noci v lůně Novohradských hor na ověřených placených tábořištích ve vlastním stanu a spacáku či rovnou pod širákem. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované vybavení ještě volné).

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob. Teplé jídlo si budeme moct dát jen 1. den na Janově Vsi (buřt, klobása, taky kafe, pivko) a 3. den na Žofíně (menu v restauraci).

Doprava

Doprava po trase Brno – Jihlava – Pelhřimov – České Budějovice – Dolní Dvořiště bude zajištěna mikrobusem. Nazpět pojede mikrobus z Nových Hradů a dále stejnou cestou zpět do Brna.

Nástupní místa

Brno - OD Tesco / České Budějovice / Jihlava / Pelhřimov

Náročnost

Jedná se o pětidenní putování Novohradkami nalehko. Každý den nás čeká cca 13–18 km pochodu krajinou věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček. Celý zájezd absolvujeme nalehko, tedy s malým batůžkem. Ostatní věci vám vždy převeze mezi jednotlivými tábořišti doprovodné vozidlo. Naplánované trasy mohou být změněny s ohledem na počasí a nálady účastníků.

Další info

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, kterou bude doprovázet 1 průvodce a doprovodné vozidlo s řidičem pro převoz nepotřebných věcí na túru (stan, spacák apod.)

Etapy
1. den: Dolní Dvořiště – Janova Ves ↔13 km
2. den: Janova Ves – Pohoří na Šumavě ↔18 km
3. den: Pohoří na Šumavě – Žofín ↔17 km
4. den: Žofín – Paseky ↔18 km
5. den: Paseky – Nové Hrady ↔14 km
celkem za zájezd 80 km

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Termíny

31. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 22422CZ-01
cena 5 800 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

10. 7. - 14. 7. 2024 Chci to vidět