Přechod Novohradských hor nalehko

Za zážitky bez obav

Přechod Novohradských hor nalehko

5 dní / 5 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

31. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 22422CZ-01
cena 5 800 Kč
VYPRODÁNO

„Nechejte se ode mne protáhnout Novohradkami, ve kterých se nahoru dolu motám celý život…a přesto zjišťuju, kolik toho stále nevím. Vezmu Vás k lidem, co leccos umějí a do míst, která na vyhrazených turistických trasách nejsou…“ (J. O. Zeman)

Do Novohradských hor musíte odněkud přijít. Nelze se tu zčistajasna vyskytnout uprostřed věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček a zničehonic stát na místech zaniklých lidských stavení a osudů. Je nutno se sem odkudsi z dálky dostat, vzhlédnout k temným táhlým obrysům nejvyšších vrcholů, vnořit se do ranního chladu, koupat se v cárech táhnoucích se mlh, bloudit na stokrát stejných cestách, bát se ve hvězdné černé noci a být šťastni právě teď a tady. Najdete ve všech ohledech pozoruhodné území, v němž zanechaly své stopy rozvoje zejména rody Rožmberků a Buquoyů. Naopak čtyřicet let „železné opony“ se v příhraničí zasloužilo o uchování klidné divočiny. Najdete území s mimořádnými technickými i architektonickými památkami, muzei a expozicemi, historickými centry, hrady, církevními objekty a významnými poutními místy. S místy kam vkročily v různých údobích různé národnosti, jejichž životy utvářely charakter a tvář celého území. Dodnes se tu setkáte s tradicemi a kulturními zvyklostmi, které jsou typické právě pro tento cíp jižních Čech.
  
Nebývalou hodnotu má však sama podmanivá a přívětivá krajina! Krajina zelená a modrá. Krajina sestávající z polí, luk a lesů, v jejichž nejvyšších partiích se ukrývají skalisté útvary a kamenná moře. Ale především krajina protkaná „žilkami“ potoků a řek, s modrými „dlaněmi“ jezer, rybníků a novodobých přehrad. Voda tu vždy hrála významnou roli, ať již tvořila unikátní plavební soustavu, byla pomocnicí pro realizaci řemesel, stejně jako pro chov ryb i coby zázračný léčebný prostředek …
Z Novohradských hor musíte ale i odněkud odejít. To, abyste se sem mohli vracet…

Naše nejjižněji položené pohoří bylo do roku 1989 díky hraničnímu zakázanému pásmu vstupu téměř zapovězené. A díky bývalému pohraničnímu pásmu je "téměř zapovězené" dodnes... Kdosi ho výstižně označil jako "Šumavu bez lidí".
S místním průvodcem ho během víkendu nejen projdete v jeho nejatraktivnějších oblastech, potkáte se s místními originálními usedlíky, sem tam něco ochutnáme... Ale dozvíte se také např. kudy vedly v době "Železné opony" dráty vysokého napětí i kde se nejlépe utíkalo "za kopečky", ale co se málo ví - i z druhé strany k nám.

Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem včetně převážení batožiny mezi jednotlivými tábořišti
  • 4× ubytování na placených tábořištích
  • zkušeného průvodce a místního znalce Novohradských hor
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr

Cena nezahrnuje

  • stravu (z vlastních či dokoupených zásob)

Průvodci

Jaroslav "ozzy" Zeman

31. 7. - 4. 8. 2024 / č.zájezdu 22422CZ-01

Snad Ozzy nezpychne, když ho veřejně pasujeme do role průvodcovské hvězdy první velikosti, kterou provází nepřehlédnutelný kult. Matador z konce světa - Chlupaté vsi v Novohradských horách, který se zamiloval do Rumunska, a tuto svou lásku neúnavně předává už druhé generaci svých následovníků. Do ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Z Dolního Dvořiště vyrazíme loukami do Svatého Kamene (legenda o dvou oddalujících se kamenech, mezi kterými v době projetí povozu nastane konec světa), dále do Tiché (tvrz) a na farmu v Janově Vsi. Postavíme stany a zajdeme se podívat k „vodnímu kameni“, kde údajně spočinula sama pana Marie a na místo zaniklé vesnice Cetviny, přes řeku je už Rakousko. Večer posedíme u farmářů na pivečku. (13 km)

2.–4. den

Projdeme nejatraktivnějšími partiemi pohoří, popovídáme si, kde vedli „dráty“, skrze které se uskutečnily nenapodobitelné útěky do Rakous. Jak se plavilo nejen polenové dříví a k čemu sloužily klauzy a proč vznikalo množství sklářských hutí? Proč jsou právě tady první kontinentální pralesy (Žofínský a Hojnovodský)? Vystoupáme na nejvyšší horu Kamenec (1.072 m), na Kuní horu (925 m) a možná uvidíme i Alpy z rozhledny na Kraví hoře (925 m) . Až na temelínské věže jaderné elektrárny dovidíme z božského místa na Pasekách.

5. den

Poslední den dojdeme do města Nové Hrady, projdeme si místa, kde nechal stopy rod Buquoy a rozloučíme se…to, abyste se mohli do Novohradek zase vracet.

P.S. A po večerech posedíme a zabékáme a budete mít příležitost si odvézt i produkci místních farmářů a dalších šikovných lidí (borůvkové víno, med, sirupy, bylinkové čaje a likéry…).

Ubytování

Nocovat budeme 4 noci v lůně Novohradských hor na ověřených placených tábořištích ve vlastním stanu a spacáku či rovnou pod širákem. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované vybavení ještě volné).

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob. Teplé jídlo si budeme moct dát jen 1. den na Janově Vsi (buřt, klobása, taky kafe, pivko) a 3. den na Žofíně (menu v restauraci).

Doprava

Doprava po trase Brno – Jihlava – Pelhřimov – České Budějovice – Dolní Dvořiště bude zajištěna mikrobusem. Nazpět pojede mikrobus z Nových Hradů a dále stejnou cestou zpět do Brna.

Nástupní místa

Brno - OD Tesco / České Budějovice / Jihlava / Pelhřimov

Náročnost

Jedná se o pětidenní putování Novohradkami nalehko. Každý den nás čeká cca 13–18 km pochodu krajinou věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček. Celý zájezd absolvujeme nalehko, tedy s malým batůžkem. Ostatní věci vám vždy převeze mezi jednotlivými tábořišti doprovodné vozidlo. Naplánované trasy mohou být změněny s ohledem na počasí a nálady účastníků.

Další info

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, kterou bude doprovázet 1 průvodce a doprovodné vozidlo s řidičem pro převoz nepotřebných věcí na túru (stan, spacák apod.)

Etapy
1. den: Dolní Dvořiště – Janova Ves ↔13 km
2. den: Janova Ves – Pohoří na Šumavě ↔18 km
3. den: Pohoří na Šumavě – Žofín ↔17 km
4. den: Žofín – Paseky ↔18 km
5. den: Paseky – Nové Hrady ↔14 km
celkem za zájezd 80 km

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

10. 7. - 14. 7. 2024 Chci to vidět