Přírodní šperky Rumunska

Za zážitky bez obav

Přírodní šperky Rumunska

13 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

nejen za geologickými skvosty Karpat

Která jiná evropská země může nabídnout tolik co Rumunsko? Pokud absolvujete tento zájezd, budete na tuto otázku odpověď znát i vy - žádná! Čeká nás unikátní okruh kopírující většinu Karpatského oblouku na území Rumunska, na němž navštívíme širokánskou škálu přírodních perel i perliček, které si Karpaty střeží jako vzácné poklady. Pokocháme se vodopády a soutěskami, smrtonosnou sirnou jeskyní, bahenními sopkami, dvojčaty sopečných kráterů s bezodtokým jezerem uprostřed medvědí rezervace. Pěšky se projdeme v slepencovém pohoří Ciucaş, žulovém Hasmaş, vyšplháme i na bájnou horu Toaca v Ceahlău, pokloníme se 12 apoštolům v andezitovém Căliman a na čedičovou horu dojdeme v Metaliferi. Zážitkem pro nás bude jízda Transfagarašskou magistrálou i túra v nejvyšším pohoří Făgăraș . Navštívíme Veselý hřbitov, malovaný klášter v Bukovině, Sasy zakládaná města a vesnice, legendární Bran a najdeme spoustu dalších např. historických pokladů této karpatské oblasti. I přesto, že některé podobné skvosty můžete objevit i jinde v Evropě, všechny pohromadě v jednom státě uvidíte jedině v Rumunsku. K lokalitám nás od autobusu dovedou pěší túry, ne delší než pár hodin, jsou koncipovány s dostatkem času, aby je v pohodě zvládl skutečně každý. Přesto máme pro méně zdatné vždy připravené varianty!

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • 8x kemp, 1x hotel a 1x tábořiště pod střechou
  • polopenzi z toho 2x místní večeři
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr Chimpanzee

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska. Poprvé se protáhneme procházkou v podhůří Apuseni, v části zvané Bihor 18 m vysokému travertinovému vodopádu Cascada Pisoaia, padajícího ze svahu, který je ukázkou tvorby recentního pěnovce. Na protilehlé straně údolí se nachází paleontologická přírodní rezervace Dealul cu Melci - krasová plošina tvořená prvohorními krystalickými vápenci a dolomity. Je to rozsáhlý skalní útvar, tvořený prakticky celý obřími zkamenělinami mušlí Acteonella gigantea z období senonu (svrchní křída, stáří přibližně 70 milionů let), které budeme mít skutečně na dlani. Popojedeme do masívu Metaliferi. Detunata Goala (1.048 m) je jedna ze dvou nejvýznamnějších čedičových hor. Představuje nejdokonalejší ukázku sloupcovité odlučnosti čediče v Rumunsku. Zatáboříme u kaňonu Cheile Turzii a soutěsku si projdeme.

3. den

Ranní zastávka v Cluj Napoca – „mozkovém centru“ Sedmihradska s jedinečnou atmosférou místních kaváren, jež obklopují náměstí s majestátní katedrálou sv. Michala. Přejezd k ukrajinským hranicím do Săpânța– vesnice známé nejen výrobou vlněných přehozů, dek a pokrývek, ale zejména nevídanou atrakcí - Veselým hřbitovem (rumunsky Cimitirul Vesel). Na dřevěných náhrobcích je každý nebožtík zpodobněn tak, jak byl svému okolí znám a tento výjev je doplněn několika veselými větami dotvářejícími kompletní představu o té které osobě, jež je to pochována. Projedeme údolím řeky Iza s rázovitými vesničkami plnými kouzelných vyřezávaných bran a akostelů - maramurešská dřevěná architektura. Zastavíme v jedinečném dřevěném klášterním komplexu Bârsana. Usneme ve Vişeu de Sus, kde se nachází jediná funkční lesní úzkokolejka v zemi.

4. den

Ráno si na místním nádraží prohlédneme supící parní lokomotivu a vyjedeme do sedla Prislop (1.416 m) rozdělujícím pohoří Maramureş a Rodnei. Nenáročným výletem vyjdeme až na hlavní hřeben pohoří Rodnei (1.900 m). Odpoledne popojedeme do Bukoviny, oblasti se světoznámými malovanými monastýry – navštívíme ten v Moldoviţa (UNESCO).

5. den

Projedeme lázeňským městem Vatra Dornei do sopečného pohoří Călimani. Pěší túra nás dovede k nejkrásnější partii pohoří - Stâncice Doisprezece Apoštolu (skaliska Dvanáct apoštolů – 1.771 m). Užijeme si výhledu na úžasný hřeben s nejvyšší horou Pietrosul (2.100 m). Dojezd do kempu v podhůří Ceahlău.

6. den

Celodenní výlet ve slepencovém pohoří Ceahlău - náhorní planina Dochia s horskou chatou a dřevěným monastýrem, hora Toaca (1 904 m) a sestup podél největšího moldavského vodopádu Duruitoarea. Prohlédneme se klášter/monastýr v Durau s prodejnou „ňamek“ – sladkých výrobků od místních jeptišek.

7. den

Pokračujeme v putování – průchod jednou z nejpozoruhodnějších přírodních zajímavostí a nejznámější rumunskou soutěsku Cheile Bicazului k jezeru Lacul Roşu (1.000 m) vytvořené ,,nedávným" sesuvem celého svahu – Růžové jezero s desítkami vyčnívajících zatopených kmenů. Dojezd do kempu u Gheorgheni.

8. den

Navštívíme další z NEJ v Evropě - ,,slané" městečko Praid - prohlídka unikátního povrchového solného krasu (576 m), nikde jinde nevystupuje sůl na povrch jako v Rumunsku! Místním busem vjedeme až do hlubin komerčně využitých prostor největšího solného dolu. Sto metrů pod zemí budeme jako v kulisách k tomu nejbláznivějšími scifi. Vytěžené prostory se hemží lidmi využívajícími zdejší atrakce i servis. Přejezd nad lázeňské letovisko Băile Tuşnad do kempu v pohoří Bodoc (1.050 m). Zde se fakticky ocitneme v medvědí rezervaci, kde s největší pravděpodobností i vy uvidíte a nafotíte medvěda ve volné přírodě.

9. den

Dvojice nejmladších sopečných sopek v Rumunsku – bezodtoký kráter Sfănta Ana (v němž si báječně zaplaveme) a rašeliniště Mlaştina Mohoş s unikátní mokřadní květenou. Opodál zdravotní posezení ve smrtonosné vulkanické jeskyni Peştera Pucioasa s vývěry oxidu siřičitého a sirnými výkvěty, s nohami v ,,mrtvé zóně" a výlet k sirovodíkovým jezírkům. Vyrazíme nejvíce na východ k jedinečné lokalitě unikátních studených bahenních sopek – Vulcanii noroisi (380 m) . Prohlídka velkých sopek Piclele mare a už v zapadajícím slunci focení menších z nich - Piclele mici.

10. den

Přejedeme do Valašska a projdeme se neopakovatelnými kulisami jedinečného slepencového pohoří Ciucaş (1.954 m). Podobné skalní útvary se nachází už jen v Číně. Večer se už budeme procházet v krásném historickém městě Braşov (Černý kostel, první rumunská škola, muzeum kraje Bârsa) založeném Sasy a dopřejeme si dalšího noclehu na posteli.

11. den

Nemůžeme minout NEJnavštěvovanější rumunskou památku a tak navštívíme legendami opředený hrad Bran. Na zdejší tržnici seženete ty nejbláznivější suvenýry stejně jako vynikající sýry či pálenku. Než se túrou vápencovým masívem Magura (1.375m) dostaneme k busu v Zarneşti ukážeme vám, ve které jeskyni bylo uchováváno srdce královny Marie. A po celou dobu výletu se budeme kochat fantastickými výhledy do dolin i na skvostný hřeben Piatra Craiului. Dojezd do podhůří Făgăraşe za vesnici Dejani a v místní hospůdce si dopřejeme rumunskou večeři – tradiční mleté ,,miţi", čerství pstruzi a domácí kořalka „tuica“.

12.–13. den

Vracíme se, ale ještě jednou z cesty uhneme. Na legendární Transfăgărăşan – jedinou cestu vedoucí přes nejvyšší pohoří. Nespočtem serpentin se vyvezeme těsně pod hřeben k jezeru Lacul Bălea (2.050 m), kde je vysokohorské turistické centrum se vším všudy. Absolvujeme poslední túru (pokud nám bude přát počasí, dostaneme se do výšky 2.500 metrů) v nejvyšším rumunském pohoří Făgăraș, zaslouženou večeři v některé z horských chat a pak už se vydáme definitivně směr ČR, abychom proklimbali noc až do reality... již bez bělostných skalisek, nekonečných výhledů a ovčích stád…

Ubytování

Nocovat budeme 8x v kempu, 1x na tábořišti a dokonce 1x v na posteli v hotelu. Hygiena bude omezena, mimo kemp nelze s teplou vodou počítat, pitné bude dostatek, užitkové také.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Stravování začíná 2. den zájezdu večeří a končí 12. den pozdním obědem.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 13 denní poznávací zájezd po zajímavostech neskutečně pestrého a krásného Rumunska. Bude zaměřen především na přírodní, geologické a historické skvosty této oblasti. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům autobusem se jedná o zájezd jen mírně cestovatelsky náročný.

Další info

Skupina
Minimální kapacita skupiny je 25 a maximální je 40 účastníků + 2 průvodci. Jeden z průvodců vede skupinu vpředu a druhý doprovází pomalejší část skupiny.

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
Vzhledem k tomu, že bude příležitost utrácet každý den za ceny přibližné našim, je jen na Vás, kolik si vezmete peněz. Na vstupné, nakup suvenýrů, dokupování potravin a jiné požitky by vám mělo v pohodě stačit kolem 50–100 EUR.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu PLATNÝ OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Přírodní šperky Bulharska

Přírodní šperky Bulharska

21. 8. - 1. 9. 2024 Chci to vidět
Rumunským severem pohodově

Rumunským severem pohodově

12. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Velký okruh Albánií

Velký okruh Albánií

28. 6. - 9. 7. 2024 Chci to vidět