Rumunský i srbský Banát

Za zážitky bez obav

Rumunský i srbský Banát

10 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

cykloputování od rumunských krajanů k těm srbským

Během našeho banátského putování projedeme dvě odlišné země, které nám propojí české osídlení. V sedle bajku poznáme krajiny na obou březích Dunaje, kdy můžeme porovnat divočejší a hornatější rumunskou část proti rovinatějšímu Srbsku s množstvím jezer. Prohřejeme se v horkých pramenech, navštívíme chladivé jeskyně a možná i běloskvoucí i temný kaňon říčky Nery. Kolorit srbského žití poznáme v tamním rázovitém českém městečku Bela Crkva a vesničce Česko Selo.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Odpolední odjezd z Brna přes Bratislavu a Maďarsko. Už v Rumunsku přes Lugoj a Caransebes dojedeme pod nebetyčné bělostné srázy pohoří Mehedinti do proslulých historických termálních lázní Băile Herculane, kde se po dlouhé jízdě protáhneme na honosném nádraží, kde zastavoval i slavný Orient Expres. Samotné lázně jen projedem a nad městem ve volně přístupných přírodních termálních pramenech Sapte Izvoere (7 pramenů) či na tamním koupališti se navíc vykoupeme. Podle Dunaje pak mrknem na přístavní město Orşova s pravým balkánským trhem a moderním kostelem. Následovat bude několik foto zastávek s procházkami – např. u obrovské busty dáckého hrdiny Deçebala tesané ve skále s blízkým pobřežním pravoslavným monastýrem Mraconia, v romantické legendární Kazanské soutěsce, a dle časových podmínek možná i sestoupíme do obrovité průtočné jeskyně Ponicova s krápníkovou výzdobou a s možností dunajského koupání v jejím závěru. Po příjezdu do BIGĂRU osedláme bajky a vyrazíme na podvečerní zahřívací kolečko do okolí s večerní návštěvou místní hospůdky. (↔ 25 km)

3. den

Sjezdík k Dunaji podél romantické říčky Siriny s možností koupání v jejích kaňoningových úsecích a asfaltový přejezd málo frekventovanou silnicí kolem apokalyptických zrušených dolů Cozla a přes rybářské vesnice Berzasca, Liubcova i pravoslavný monastýr Gornea podél veletoku se stálými výhledy na srbskou stranu až do rumunské vesnice Sichevița, z které zase vystoupáme do další české vesnice GERNIKU, který se nám stane domovem po následující dvě noci. Na naší místní základně můžete všichni využít dostačujícího "postelového parku". (↔ 55 km)

4. den

Vyhlídková okružní etapa do nejvýše položené české vísky ROVENSKO – nejdříve sjedeme nám již známou cestou do Sichevițy, ze které budeme pomalinku šlapat lesní cestou do této vysoko na hřebenech hor položené vesničky. Prohlídneme si vesnici a po červené značené turistické cestě s prudce kochacími místy a přes údolí vodních mlýnků se vrátíme zpátky do Gerniku. Méně horskou alternativou může být i cesta do Sopotu Nou a dál podle říčky Nery k jeskynnímu jezírku Lacul Dracului. (↔ 40 km)

5. den

Oddechový den – vyšlápneme stoupání na gernické pastviny a poté sjedeme k obrovské monumentální jeskyni Turecká díra. Dále potom po houpavém lesním hřebínku a přes poloninu Garina do SVATÉ HELENY, kde se rozloučíme s rumunskou částí zájezdu. Utáboříme se na místní kudrnovské základně a odpoledne si můžeme popovídat s místními, poslechnout si mši či zajít/jet malým výletem na vyhlídku s takřka leteckými pohledy na Dunaj a Srbsko. (↔ 18 km)

6. den

Přejezdový den – po snídani se busem přesuneme do sousedního Srbska a jezernaté příhraniční oblasti. V kempu na březích Bračevského jezera se ubytujeme, hned složíme kola a zajedeme se seznámit s blízkým okolím i městečkem BELA CRKVA, kde to večer tepe ve spoustě restaurantů na březích městského Hlavního jezera.

7. den

Historickým trajektem přeplujeme Dunaj ze Stare Palanky i historickému tureckému hradu Ram a zajedeme na prohlídku města VELIKO GRADIŠTĚ a na koupání v rekreační zóně u Srebrna jezera. Po přeplutí zpět možné ochutnat rybí speciality v rybím restaurantu Sonce u našeho kamaráda Saši Nikoliče > heslo "Kudrna"! (↔ 60 km)

8. den

Procházka po značených okruzích okolím ČARDAKU v polopouštní krajině Deliblatské peščary, poté cyklopřejezd do posledního tábořiště v ČESKOM SELE přes koupačku v KARAŠI v místě známém z Kosturicových filmů. (↔ 45 km)

9.–10. den

PAPRIKAŠIJÁDA – s naším amatérským kuchařským týmem složeným i z klientů se zúčastníme významné krajové události - soutěže ve vaření paprikáše v kotlích na ohni "na srbský způsob" a zkusíme obhájit naše medailové umístění z minulých ročníků. Zúčastňují se desítky soutěžních týmů. Dopoledne je možné zajet do sousední krajanské vísky Kruščice a stavit se na trhu v Bele Crkvi. Odpoledne se ponoříme do víru soutěže, zábavy, hudby a tance, které pravidelně paprikašiádu provázejí. Večerní odjezd do svých domovů s dopoledním příjezdem do ČR.

Ubytování

Nocovat budeme celkem 3x na tábořištích při kudrnovských chalupách (možnost spaní pod střechou) a 2x v kudrnovské chalupě a 2x v srbském kempu a to ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Oblast Banátu patří v rámci Karpat k těm sušším, možnosti koupání, doplňování pitné vody a rovněž večerní hygiena jsou proto omezené. Průvodce vás však v předstihu upozorní na problematická místa.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Polopenze započne 2. den zájezdu večeří a skončí 9. den zájezdu brzkou večeří před cestou domů. Naše jídla jsou nově připravována s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně. Možnost dokupování místních potravin bude denně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Na tomto cykloputování ujedeme přibližně 250 km po polních či lesních a nepříliš udržovaných stezkách, okružní přejezdy též po asfaltových silnicích. Z tohoto důvodu je téměř nezbytné absolvovat celou akci na horských, v horším případě na trekových kolech s hrubšími plášti. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvit u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je pak možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj).

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Patříte-li mezi osoby s omezenou schopností pohybu, konzultujte s naší prodejnou zájezdů, zda-li je pro vás zvolená akce vhodná.

Další info

Doporučený typ kola: horské nebo trekové s hrubšími plášti
Povrch: 40% asfalt, 30% terén, 30% šotolina

RUMUNSKEM NA BICYKLU
Poježdění v karpatských horách je nádherné, ale na účastníky klade o něco vyšší nároky, než putování na západ od našich hranic. Servis zde nepotkáte, díly je třeba mít s sebou. Něco vezeme my, rádi vám s případnou opravou pomůžeme. I když je povrch cest zpevněný, málokde kvalita dosahuje alespoň české úrovně. Rozhodně tedy doporučujeme kolo horské či trekové. Jako na všech našich cykloakcích vás bude doprovázet kudrbus, v poledne na vás počká na smluveném místě, jedete tudíž nalehko. Ráno a večer dostanete chutné a vydatné jídlo ze zájezdové kuchyně. Tábořiště vybíráme většinou na romantických místech u potoků a řek, kempů je však na Balkáně málo a tak teplá voda často zůstane jen lákavým, ale těžko splnitelným snem.

Přeprava kol
Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokolo
Tento zájezd není vhodný pro elektrokola. Nejsme schopni zajistit pravidelné nabíjení po každé etapě.

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu PLATNÝ OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji. Pro cestu do Srbska rovněž postačí občanský průkaz. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články