Rumunským severem pohodově

Za zážitky bez obav

Rumunským severem pohodově

10 dní / 11 200 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

12. 7. - 21. 7. 2024
č. zájezdu: 224723-01
cena 11 200 Kč
7 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Pohodové túry do hor, za malovanými kláštery i do Veselého hřbitova … a znovu po 5 letech i s legendou naší zájezdové kuchyně – s Drahuškou!

Rumunsko je země oplývající bohatstvím přírodním i historickým. Z velké části je území hornaté – Karpatský oblouk podkovovitě protíná zemi od severních hranic s Ukrajinou až na jih k Dunaji. Postupně se podíváme do několika starých zemí – Crişany, Maramureşe, Bukoviny i Transylvánie. Do oblastí, kde lidé dodnes pyšně nosí kroje ve svých rázovitých vesničkách s malovanými kláštery a dřevěnými, bohatě zdobenými bránami a průčelími svých domků. Všechny horské túry absolvujeme „nalehko“ v pohodovém tempu k atraktivním cílům a projdeme nejkrásnějšími partiemi zdejších pohoří. Dozvíte se, kde se tu vzali slovenské vesnice, proč se v Bukovině malovaly biblické výjevy na vnější strany kostelů, kdo leží na Veselém hřbitově i proč uherští králové osídlovali Transylvánii německým živlem v době tatarské a turecké hrozby nebo jak jsou využity podzemní prostory po vytěžené soli atd. Před návratem se budete moci naložit do slaných jezírek, nakoupit roztodivné suvenýry na místních originálních tržnicích…

Cena nezahrnuje

  • vstupy do Veselého hřbitova, kláštera Bârşana, Voronet a Humor, NP Călimani, do soutěsky Cheile Turzii a do Salina Turda (celkem cca 400 Kč)

Průvodci

Jaroslav "ozzy" Zeman

12. 7. - 21. 7. 2024 / č.zájezdu 224723-01

Snad Ozzy nezpychne, když ho veřejně pasujeme do role průvodcovské hvězdy první velikosti, kterou provází nepřehlédnutelný kult. Matador z konce světa - Chlupaté vsi v Novohradských horách, který se zamiloval do Rumunska, a tuto svou lásku neúnavně předává už druhé generaci svých následovníků. Do ...

Dozvědět se více

Katarína Ruschková

12. 7. - 21. 7. 2024 / č.zájezdu 224723-01

Máma dvou dospělých synů, která vyměnila provázení vlastních dětí a přátel za možnost potkávat se s novými lidmi na kudrnovských zájezdech. Ráda sedá za řídítka kola, ale miluje i hory se všemi krásami, které nabízejí. Její oblíbenou horskou lokalitou jsou Julské Alpy, kolo ráda prohání kolem ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Ve večerních hodinách odjezd z ČR, noční jízda přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska.

2. den

Cestou severním Rumunskem nakoukneme dopoledne do oblasti osídlené již 200 let (stejně jako Češi v Banátu) slovenskou komunitou. Poté vyjedeme až pod ukrajinské hranice na Veselý hřbitov v SAPÂNTA - v celém světě naprosto originálně pojatý hřbitov zpodobňující nebožtíky obrazem i slovem tak, jak byli známí. Do kempu ve VIŞEU DE SUS projedeme podél dřevěných kostelů romantickým údolím řeky a už tady se setkáme se slavnou maramurešskou dřevěnou architekturou. A samozřejmě si nenecháme si ujít ani překrásný ženský klášterní komplex BÂRŞANA.

3. den

Podnikneme jízdu unikátní úzkokolejkou v údolí řeky Vaser. Parní lokomotiva nás vyveze romantickým údolím do zastávky Paltin, kde bude před návratem prostor na místní občerstvení a vystoupení lokálního folklórního souboru. Přes horské středisko BORŞA vyjedeme nocovat na tábořiště u Cabany Alpina do sedla PRISLOP (1.416 m), dělící pohoří Rodnei a Maramures.

4. den

První pohodovou túru absolvujeme v pohoří RODNEI (Národní park) ze sedla vyrazíme přímo na hřeben do sedla Gărgălău (1.907 m). Odpoledne se přesuneme za sprchou do kempu v lázeňském městečku VATRA DORNEI. Večer si můžete zpříjemnit procházkou po místní kolonádě, návštěvou lázeňského parku, ochutnávkou minerálky…

5. den

Odpočinkový výjezd k nejzajímavějším moldavským monastýrům –VORONEŢ (sixtinská kaple východu) a HUMOR . Přejezd do vesničky Runc (1.100 m) v pohoří CĂLIMANI. Večerní oheň, buřty, pivečko, kytárka, pohoda…

6. den

Další pěší túra nás dovede k nejkrásnější partii pohoří CĂLIMANI, které je jedním z nejmladších sopečných karpatských kráterů. Poobvědváme na unikátních andezitových skaliscích - Stâncice Doisprezece Apoştolu - Dvanáct apoštolů (1.771 m).

7. den

Přejezd drákulovým sedlem Tihuţa (tržnice se suvenýry) k horskému jezeru COLIBIŢA - koupačka, kanoe, teráska, místní víno.

8. den

Přesun západně přes „německé“ města BISTRIŢA a CLUJ-NAPOCA (studentské město, starobylé centrum a romantické kavárničky) do grandiózní Cheile Turzii – Turdské soutěsky, kde zatáboříme v kempu u jejího ústí.

9.–10. den

Dopolední prohlídka jednoho z nejznámějších krasových kaňonů Rumunska se skalními okny a jeskyněmi. Odpoledne strávíme v Salina TURDA - koupačkou na koupališti se solnými jezírky nebo návštěvou největšího solného dolu v zemi a 100 m pod povrchem se ocitnout v jiném světe, jakoby „v postapokalyptickém sci-fi filmu“…nebo obojí. Cestou domů bude poslední možnost utratit peníze na tržnici a poté už přejezd Maďarskem a Slovenskem…a ranní příjezd do Brna.

Ubytování

Nocovat budeme na tábořištích ve vlastních stanech a ve Vatra Dornei si dopřejeme 2spaní ve dvoulůžkových chatkách! Nocovat budeme 3x v kempu, 4x na tábořišti. Hygiena bude omezena, mimo kemp nelze s teplou vodou počítat, pitné bude dostatek, užitkové také.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Stravování začíná 2. den zájezdu večeří a končí 9. den pozdním obědem.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 10 denní poznávací zájezd po zajímavostech neskutečně pestrého a krásného severního Rumunska. Bude zaměřen především na přírodní, geologické a historické skvosty této oblasti. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům autobusem se jedná o zájezd jen mírně cestovatelsky náročný. Všechny túry, které podnikneme, patří mezi středně náročné. Nicméně se nahoru vydrápat musíme a nevyhneme se i většímu, ale ne nekonečnému převýšení. Průměrně zdatný jedinec by neměl mít větší problémy. Přesto je pro pohodové absolvování potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze v horském terénu. Na túrách bychom měli ujít asi 6 – 8 hodin čisté chůze. Vzhledem k tomu, že jsme každý den v kontaktu s busem, nebude problém s průvodcem probrat i alternativní program.

Další info

Skupina
Minimální kapacita skupiny je 25 a maximální je 40 účastníků + 2 průvodci. Jeden z průvodců vede skupinu vpředu a druhý doprovází pomalejší část skupiny.

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
Vzhledem k tomu, že bude příležitost utrácet každý den za ceny přibližné našim, je jen na Vás, kolik si vezmete peněz. Na vstupné, nakup suvenýrů, dokupování potravin a jiné požitky by vám mělo v pohodě stačit kolem 80–100 EUR.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd
v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Banátské posvícení

Banátské posvícení

17. 10. - 22. 10. 2024 Chci to vidět
Hory Bosny a Hercegoviny

Hory Bosny a Hercegoviny

10. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Májový Banát

Májový Banát

3. 5. - 12. 5. 2024 Chci to vidět
Transylvánie II

Transylvánie II

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět