Skialpy na biblický Ararat

Za zážitky bez obav

Skialpy na biblický Ararat

9 dní / 39 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

28. 3. - 5. 4. 2025
č. zájezdu: 225102-01
cena 39 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Výstup na Ararat a následný sjezd až o 3 000 výškových metrů

Výstup na Ararat, s 5 137 metry nejvyšší horu Turecka, není extrémně náročný, problémy může způsobit spíše délka výstupu nebo poměrně značná nadmořská výška. Souvislá sněhová pokrývka a vrcholový ledovec začíná až v nadmořské výšce okolo 4900 metrů a k výstupu kromě povolení a místního průvodce stačí potřeby pro bivak, cepín a mačky. To všechno ale platí pouze pro letní výstup. Co se o to ale pokusit v zimě a na lyžích? Samotný výstup na Ararat si budeme užívat celkem 4 dny a podle aktuálních sněhových podmínek nás čeká sjezd až o téměř 3 000 výškových metrů!!! Jako bonus vystoupáme a sjedeme další 2 hory vyšší než 3500 metrů při aklimatizaci na nadmořskou výšku: Mount Artos (3 515 m. n. m.) a Mount Süphan (4058 m. n. m.).

Cena zahrnuje

 • 5x ubytování v hotelu, 3x stany s matrací pro spaní na horách
 • Kompletní plná penze s teplými a studenými nealko nápoji po celou dobu programu
 • Všechny transfery mezi letištěm ve Van, na ubytování a hory
 • Českého průvodce a místního licencovaného horského vůdce
 • Povolení ke vstupu na hory
 • Koně a nosiče nesoucí těžké batohy do výškových táborů na hoře Ararat
 • Mačky pro dosažení vrcholu
 • Kuchyňský stan
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK
 • pišingr

Cena nezahrnuje

 • zpáteční letenku Praha/Vídeň - Van (orientační cena letenky cca 10 000 – 20 000 Kč včetně vaku na lyže)
 • skialpovo-lavinovou výbavu (lyže, pásy, lyžáky, hůlky, vyhledávač, lopata a sonda)
 • teplý spacák

Průvodci

Tomáš Ryba

28. 3. - 5. 4. 2025 / č.zájezdu 225102-01

Treky Nepálskými Himáláji a mezi partyzány v Barmě, cyklovýlet kolem Taiwanu i roční trip napříč Evropou ve vlastnoručně přestavěné dodávce, dobrovolničení pro záchranu mořských želv v Indonésii nebo lezení na skály a hory jako Mont Blanc, Grossglockner a Matterhorn? Prostě všechno, co se dá ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Společný let z Vídně přes Istanbul do města Van. Vyzvednutí na letišti od místního průvodce, přesun do hotelu, ubytování, večeře a seznámení s programem. Dle času příletu možná prohlídka města Van, hradu a kočičího domu.

2. den

Po snídani se přesuneme k hoře Artos. Na pásech vyjdeme na vrchol ve výšce 3515 metrů a sjedeme zpátky k autu. Poté se přesuneme do městečka Ercis kde přespíme v hotelu.

3. den

Přesun k hoře Suphan autem kam až sněhová pokrývka dovolí a poté výstup na lyžích na vrchol ve výšce 4058 metrů. Na lyžích poté sjedeme zpátky k autu a přesuneme se do města Dogubayazit na večeři a ubytování v hotelu.

4. den

Přesun k hoře Ararat do výšky cca 2200 m. n. m. (podle sněhu.) Stoupání na lyžích do base campu ve výšce 2900 m. n. m. kde přespíme v připravených stanech.

5. den

Výstup na lyžích do druhého výškového tábora ve výšce 3500 m. n. m., přespání v připravených stanech.

6. den

Výstup na vrchol hory Ararat do 5165 m. n. m. a poté nekonečný sjezd o 1500 výškových metrů zpátky do druhého tábora. Spaní ve stanech.

7. den

Po snídani sjezd až k autu do cca 2200 m. n. m., přejezd do města Dogubayazit, ubytování v hotelu.

8. den

Rezervní den pro případ špatného počasí.
Možnost odpočinku u jezera, prohlídka města Van, hradu a kočičího domu.

9. den

Ukončení tour, odjezd z ubytování na letiště ve městě Van, Agri nebo Igdir a poté přes Istanbul zpátky do Vídně a domů.

Ubytování

5 noci strávíme v hotelu, další 3 v připravených stanech na horách. Stany jsou nově vybaveny matracemi, a my si tak musíme přivézt pouze vlastní teplý spacák. Na horách bude také k dispozici kuchyňský stan.

Strava

Během celého zájezdu je pro nás připravena plná penze. V horách bude k dispozici kuchař, který se stará o kompletní jídlo (snídani, oběd, večeři) i nealko nápoje (teplé i studené) během celého dne. Během pobytu ve městech budeme mít také připravenou místní snídani, oběd a večeři.

Doprava

Letecky z Vídně do Tureckého města Van s přestupem v Istanbulu. Možnost společné dopravy z Brna na letiště do Vídně.
V průběhu zájezdu se o všechny transporty skupiny postará místní agentura.

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti 4 z 5 bodové stupnice, což znamená, že se jedná o akci určenou spíše zkušenějším a také samostatnějším jedincům, skialpinistům s dobrou fyzickou kondicí. Každý den na horách nastoupáme přes 1000 a vrcholový den až 1700 výškových metrů (nalehko), sjezdy budou také podobně dlouhé, ač ne extrémně náročné (maximální sklon svahu 30°). Je vhodné mít předchozí zkušenost s mačkami. Celou cestu s námi půjde místní licencovaný guide a český průvodce.

Další info

Vybavení
Na zájezdu potřebujete skialpovou (lyže, pásy, lyžáky, hůlky) a lavinovou (vyhledávač, lopata a sonda) výbavu, dostatečně velký batoh na tůru a batoh na další věci které budou přineseny na tábořiště nosiči. Na spaní je potřeba teplý spacák, dále se určitě hodí čelovka, termoska na čaj, sluneční a sjezdové brýle, opalovací krém, powerbanka a helma. Samozřejmostí by měla být lékárnička a kvalitní oblečení na tůru (termo prádlo, zateplovací vrstva, péřová bunda, nepromokavá a neprofukavá bunda, dvoje rukavice, čepice).

Skupina účastníků
Jedná se o komorní akci pro skupinku max. 8 účastníků a 1 zkušeného průvodce. Jedině tak je možné zajistit maximální bezpečnost a individuální přístup.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence -- hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Měna a kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 100 EUR na vstupy do památek a suvenýry. V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary. Občas i české koruny, na to je však lepší nespoléhat.

Cestovní doklady
Čeští občané mohou do Turecké republiky cestovat na základě platného CESTOVNÍHO PASU, jehož platnost přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu předpokládaného pobytu.

Bezpečnostní situace v Turecku
Situaci v zemi, zejména v jejich východní oblasti bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

28. 3. - 5. 4. 2025
č. zájezdu: 225102-01
cena 39 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.