Šperky Srbska na kole

Za zážitky bez obav

Šperky Srbska na kole

8 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Hory, jeskyně, vodopády a kláštery největší země bývalé Jugoslávie

V největší zemi západního Balkánu najdeme i nejvíce přírodních šperků, ať již jsou to monumentální kaňony, vodopády, skalní brány, jeskyně, či nádherné travertinové útvary připomínající turecké Pamukkale. Během našeho putování poznáme celou zemi, navštívíme její hlavní město a budeme sledovat rozdíl mezi Bohem zapomenutým krajem na východě země a relativně bohatým západním Srbskem. Krátce nakoukneme i do Republiky Srbské v rámci Bosny a Hercegoviny. Svezeme se na lodičkách kaňonem Uvace i slavnou úzkorozchodnou železnicí Šarganská osmica. A kdo ví, třeba potkáme i Emira Kusturuicu.

Cestujeme společně v jednom autobuse s pěšáky Zlaté bory Srbska. Zájezd je vypsán pouze pro malou skupinku (obvykle kolem 20 osob).

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Z Brna pojedeme přes Slovensko, Maďarsko a severní Srbsko až do pohoří Zlatibor. Úvodní etapa povede na nejvyšší vrchol TORNIK 1.496 m, kde se rozhlédneme a poté sjedeme do centra oblasti, městečka Zlatibor, kde se ubytujeme na 5 nocí. 36 km, ↑ 850 m ↓ 850 m

3. den

Busem se popovezeme do národního parku TARA, jednoho z nejkrásnějších v Srbsku. Na kola nasedneme u vesnice Mitrovac, odkud vyjedeme k vyhlídce Banska Stjena nad kaňonem řeky Driny. Nejzdatnější cyklisté si můžou hned ze startu přidat kilometry projížďkou k jezeru Zaovine. Panoramatickým sjezdem se zastávkou u bogomilské nekropole Mramorje (UNESCO) dojedeme ke klášteru Rača, kde se opět naložíme do busu. NP Tara, Mitrovac, bogomilská nekropole Mramorje, klášter Rača. 36 km ↑450 m ↓1.100 m (+8-32 km k jezeru Zaovine)

4. den

Nejnáročnější etapa zájezdu nás povede tam a zpět přes hory do údolí Mokré Gory se stanicí Šarganské osmice. Zastavíme se též ve filmovém městečku Mećavnik zvaném též Drvengrad, které nechal vybudovat světoznámý filmový režisér Emir Kusturica. Bude možná i lehčí varianta, jednu cestu do Mokré Gora absolvovat autobusem. 70 km ↑ 1.500 m ↓ 1.500 m

 

5. den

Okruh po nejhezčích lokalitách pohoří Zlatibor. Začneme u jeskyně Stopića s travertinovými útvary zvanými srbské Pamukkale. Pokračovat budeme největším srbským skanzenem Sirogojno a vodopádem Gostinje. 68 km ↑ 1.500 m ↓ 1.500 m

 

6. den

V kaňonu řeky Uvac budeme pátrat po zde hnízdících supech bělohlavých, na loďkách dojedeme k monumentální Ledové jeskyni a dáme si stylové místní čevapčići. V městečku muslimském Senjica pak uvidíme největší historickou mešitu na západ od Istanbulu a stylovou kašnu Sebilj.

7.–8. den

Že se nedá jezdit na kole po městě? Uvidíte, že Bělehrad je cyklisticky velmi vstřícný.
Společně vyjedeme po cyklostezce podél řeky Sávy a Dunaje na věž Zemunská gula, kde uvidíme město jako na dlani. Odtud již pojedeme každý za sebe k ostrovu Ada Ciganlija, na který se přeplavíme na lodičkách i s koly. Na ostrově můžete jen tak lenošit na pláži, koupat se, občerstvovat nebo po nějaké z četných cyklostezek vyrazit do centra, třeba ke chrámu Sv. Sávy.

Potkáme se u busu na kudrnovské večeři a za tmy, již bez kol, vyrazíme na večerní prohlídku města. Poté už se vydáme na noční busem zpět do ČR.

 

Ubytování

Nocovat budeme jen ve dvou balkánských kempech u Borského jezera a ve Zlatiboru. Vždy ve vlastních stanech a ve vlastních spacácích. Pokud nemáte vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně.

Doprava

Budeme se přepravovat zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu. Během etap jedeme nalehko, na většině trasách se lze občerstvit v místních hospůdkách a krámcích, občas je vhodné přibalit do batohu svačinu.

Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Některé z etap je možné zkrátit. Doprovodný autobus povětšinou nebude kopírovat cestu na kolech, a tudíž ho vesměs uvidíme jen ráno a večer.

Další info

Doporučený typ kola: horské, trekové
Povrch: 50% asfalt, 45% šotolina, 5% terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Budeme cestovat zájezdovým autobusem, který budeme sdílet se dvěma turistickými skupinami - jednodenní túry a vícedenní přechody. Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

"balkánský kemp"

Srbské kempy jsou oproti standardním kempů, ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort, především v prvním kempu u Borského jezera. Záchody zde jsou i ve větším počtu (ovšem bez toaletního papíru). K hygieně může sloužit zdejší moc pěkné jezero, popřípadě nedaleké placené sprchy (cca 10,- Kč). Přístup k elektřině a k nabíjení přístrojů zde bude problematický. Odměnou za trochu nepohodlí jsou ovšem krásné a autentické zážitky, a proto máme Balkán tak rádi. Druhý kemp na Zlatiboru je vybavený lépe a blíží se již kempům evropským.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí nám stačí platný občanský průkaz. Cestovat s cestovním pasem je pochopitelně též možné, odbavení s pasem je však na hranicích obvykle delší, než odbavení s občanským průkazem.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Prodloužené léto v Chorvatsku

Prodloužené léto v Chorvatsku

30. 8. - 8. 9. 2024 Chci to vidět