Zlaté bory Srbska

Za zážitky bez obav

Zlaté bory Srbska

8 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

hory, památky, mašinky a supové

V největší zemi západního Balkánu najdeme i nejvíce přírodních šperků, ať již jsou to monumentální kaňony, vodopády, skalní brány, jeskyně, či nádherné travertinové útvary připomínající turecké Pamukkale. Během našeho putování poznáme jihozápadní část srbské země, kde se na konci léta zdejší borové lesy barví do zlatova. Krátce nakoukneme i do Republiky Srbské v rámci Bosny a Hercegoviny. Svezeme se na lodičkách kaňonem Uvace i slavnou úzkorozchodnou železnicí Šarganská osmica. Na závěr pak navštívíme i Bělehrad, největší město Balkánu a hlavní město Srbska. A kdo ví, třeba potkáme i Emira Kusturuicu.
 
Cestujeme společně v jednom autobuse s cyklozájezdem Šperky Srbska na kole. Zájezd je vypsán pouze pro malou skupinku (obvykle kolem 20 osob).

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Z Brna pojedeme přes Slovensko, Maďarsko a severní Srbsko až do pohoří Zlatibor. Na začátek nás čeká túra kolem dřevěného kostelíka sv. Ilji ve vesnici Dobroselica a místní monumentální skalní brány na nejvyšší vrchol Zlatiboru TORNIK (1.496 m, 12 km, +800 m). 9 kilometrů dlouhou lanovkou zvanou Zlatá gondola pak sjedeme do centra oblasti, městečka Zlatibor, kde se ubytujeme na 5 nocí.

3. den

Jeden z nejkrásnějších národních parků Srbska je národní park Tara. Naše túra nás zavede na vyhlídku Banska Stjena nad kaňonem řeky Driny. Zastavímne se i u bogomilské nekropole Mramorje (UNESCO) a u kláštera Rača se projdeme k vyvěračce Ladževac.

4. den

Projedeme se částí bývalé úzkokolejné trati z Bělehradu do Sarajeva. Poblíž městečka Mokra Gora tato trať překonává 300m výškového rozdílu a svým profilem nakreslí v terénu dokonalou osmičku zvanou Šarganska osmica. Zastavíme se též ve filmovém městečku Mećavnik zvaném též Drvengrad, které nechal vybudovat světoznámý filmový režisér Emir Kusturica. Odpoledne zajedeme do Republiky Srbske v Bosně, abychom se ve městě Višegrad podívali na most Mehmeda Sokoloviće (UNESCO) a na nově vybudované centrum města zvané Adrićgrad.

5. den

Čeká nás okruh po nejhezčích lokalitách pohoří Zlatibor. Začneme u jeskyně Stopića s travertinovými útvary zvanými srbské Pamukkale. Pokračovat budeme největším srbským skanzenem Sirogojno a vodopádem Gostinje. Den zakončíme výstupem na vyhlídkový vrchol ČIGOTA (1.422 m, 6 km, +300 m).

6. den

V kaňonu řeky Uvac budeme pátrat po zde hnízdících supech bělohlavých, na loďkách dojedeme k monumentální Ledové jeskyni a dáme si stylové místní čevapčići. V městečku muslimském Senjica pak uvidíme největší historickou mešitu na západ od Istanbulu a stylovou kašnu Sebilj.

7.–8. den

Během celodenní prohlídky hlavního města Srbska BĚLEHRADU se podíváme na hrob maršála Josipa Broze Tita v Domě květin, uvidíme největší pravoslavný chrám Balkánu, chrám svatého Savy, zajdeme do muzea vynálezce Nikoly Tesly a hlavně strávíme podvečer na neuvěřitelně rušné pěší zóně v centru města. Pozorování západu slunce nad vodami Dunaje z hradeb pevnosti Klemagdan bude takovou pěknou tečnou za tím naším zájezdem.

Ubytování

Srbské kempy jsou oproti standardním kempů, ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort. Záchody, sprchy a přístup k elektřině ovšem v kempu budou a štěnice nebudou. Odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné a autentické zážitky, a proto máme Balkán tak rádi.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně.

Doprava

Budeme se přepravovat zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 8denní turisticko-poznávací zájezd po přírodních zajímavostech Srbska. Zájezd je zaměřen především na geomorfologické a geologické skvosty těchto zemí. Pro úsporu času se pokusíme vždy dojet, co nejblíže k lokalitě. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům autobusem se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný.

Další info

"balkánský kemp"
Srbské kempy jsou oproti standardním kempům, ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort, především v prvním kempu u Borského jezera. Záchody zde jsou i ve větším počtu (ovšem bez toaletního papíru). K hygieně může sloužit zdejší moc pěkné jezero, popřípadě nedaleké placené sprchy (cca 10,- Kč). Přístup k elektřině a k nabíjení přístrojů zde bude problematický. Odměnou za trochu nepohodlí jsou ovšem krásné a autentické zážitky, a proto máme Balkán tak rádi. Druhý kemp na Zlatiboru je vybavený lépe a blíží se již kempům evropským.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí nám stačí platný občanský průkaz. Cestovat s cestovním pasem je pochopitelně též možné, odbavení s pasem je však na hranicích obvykle delší, než odbavení s občanským průkazem.

Měna a kapesné

V Srbsku se platí srbskými dináry, které směníme na první zastávce v Kladovu za jakoukoli běžnou světovou měnu, například za eura. Směnit v Srbsku české koruny lze jen vyjímečně. Celkové výdaje včetně výdajů na jídlo a suvenýry mohou být kolem 80 EUR na osobu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Přírodní šperky Bulharska

Přírodní šperky Bulharska

21. 8. - 1. 9. 2024 Chci to vidět
Velký okruh Albánií

Velký okruh Albánií

28. 6. - 9. 7. 2024 Chci to vidět