1. den
Večerní odjezd z Brna, noční přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska. Ještě než přijedeme do města Petroşani, oskočíme si do nedaleké soutěsky Bănita. Poté, ještě busem vyjedeme do horského střediska Straja. Pokud jste ještě neviděli v Rumunsku medvěda, tady je ve výběhu Baloo. Hodíme batohy na záda a vydáme se na několik dnů v pohoří VÂLCAN.
Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily
2.–6. den
S výhledy na celé naše pohoří i protilehlý Retezat budeme po travnatém hřebenu ve výškách většinou nad 1.500 m n.m. směřovat na stále na západ. Klasickou hřebenovkou projdeme masívy Straja - vrchol Mutu (1.737 m), Zanoaga – Vf.Muncel (1.553 m), Arcanu –Vf. Arcanu (1.760 m) a Nedeuţa – Vf.Nedeoilor (1.619 m). V některých úsecích se dostaneme do lesů, abychom se zase vydrápali na horské louky. V této době budou plné prvosenek a hořců. V průběhu přechodu si odskočíme botanizovat do soutěsky Cheile Sohodolului. V její spodní části budeme obklopeni až 250 m vysokými skalními stěnami a bude velkým dobrodružstvím, co najdeme kvést tady?! Závěrečná část pohoří VÂLCAN je pomyslnou „třešničkou na dortu“ tohoto pohoří: vápencový masív Oslea – Vf. Oslea Mare (1.945 m). Zvláště zde najdeme květenu v její druhové hojnosti – zejména Lomikámen Saxifraga rocheliana, Ladoňku dvoulistou a některý ze vstavačů – Vojenský či Štěničný.
Sedlem Pasul Jiu-Cerna (1.400 m) nepatrně sejdeme do údolí. Zde bude náš autobus, doplníme zásoby a přespíme tu (1.200 m).
Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily
7. den
Dopoledne nalehko prozkoumáme údolí říčky Jiul de Vest (zde mj. Okrotice červená) i boční údolíčka pohoří VÂLCAN, kde jsme v minulosti našli lokalitu Střevíčníku pantoflíčku. Odpoledne vystoupáme do protilehlého pohoří RETEZATUL MIC (Malého Retezatu). Utáboříme se u meadrujícího potoka pod hlavním hřebenem.
Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily
8.–9. den
Vyhoupneme se na rozhraní sousedního pohoří Godeanu a ocitneme v jedné z botanicky nejhodnotnějších oblastí Rumunska! Vápencovými kulisami, očarováni pestrou květenou a vůněmi, jak v nejvyhlášenější parfumérii, dorazíme do nejatraktivnější části pohoří s vrcholem Piatra Iorgovanului (2.014 m) a kolem Vf.Albele (2.013 m) se dostaneme na místo posledního horského tábořiště. Ráno ztratíme metry k salaši v soutěsce Cheile Scorota (1.850 m). Odtud se vyšvihneme na fantastický hřeben Piule-Pleša – Vf.Piule (2.081 m). Nejen výhledy z něj, ale dechberoucí „zahrádky“ budou na rozloučenou to pravé! Rozepisovat jednotlivé kytičky z Malého Retezatu by zabralo celou stranu, proto to pojďme společně prožít přímo sem…
Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily
10. den
…abychom se po ranním příjezdu do Brna domluvili, že za rok to chceme zažít znovu!
Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily