Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily

Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily

10 dní / 6 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Soutěsky Bănita a Sohodol, pohoří Vâlcan a Retezatul Mic

Vydáme se na další, v pořadí 19. pokračování „kytičkářsky“ orientovaných zájezdů určených nejen pro obdivovatele horské flóry, které nás každoročně zavedou v čase barev a vůní do romantických hor. Po dvou letech se vrátíme do Rumunska. Zvolníme, aby byl dostatek času na botanizování i focení a pod vedením osvědčeného týmu a účasti odborníka biologa/geologa si opět užijeme pohorového toulání s kytarou a partou každoročních pohodářů v pohořích Vâlcan a Retezatul Mic. Nalehko se projdeme i dvěma soutěskami - Bănita a Sohodol. Již předem tradičně avizujeme možné drobné změny programu, ke kterým může vzhledem k aktuálním zjištěním do začátku zájezdu dojít a se kterými budete seznámeni až v busu!

Cena zahrnuje

Program zájezdu

1. den

Večerní odjezd z Brna, noční přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska. Ještě než přijedeme do města Petroşani, oskočíme si do nedaleké soutěsky Bănita. Poté, ještě busem vyjedeme do horského střediska Straja. Pokud jste ještě neviděli v Rumunsku medvěda, tady je ve výběhu Baloo. Hodíme batohy na záda a vydáme se na několik dnů v pohoří VÂLCAN.

2.–6. den

S výhledy na celé naše pohoří i protilehlý Retezat budeme po travnatém hřebenu ve výškách většinou nad 1.500 m n.m. směřovat na stále na západ. Klasickou hřebenovkou projdeme masívy Straja - vrchol Mutu (1.737 m), Zanoaga – Vf.Muncel (1.553 m), Arcanu –Vf. Arcanu (1.760 m) a Nedeuţa – Vf.Nedeoilor (1.619 m). V některých úsecích se dostaneme do lesů, abychom se zase vydrápali na horské louky. V této době budou plné prvosenek a hořců. V průběhu přechodu si odskočíme botanizovat do soutěsky Cheile Sohodolului. V její spodní části budeme obklopeni až 250 m vysokými skalními stěnami a bude velkým dobrodružstvím, co najdeme kvést tady?! Závěrečná část pohoří VÂLCAN je pomyslnou „třešničkou na dortu“ tohoto pohoří: vápencový masív Oslea – Vf. Oslea Mare (1.945 m). Zvláště zde najdeme květenu v její druhové hojnosti – zejména Lomikámen Saxifraga rocheliana, Ladoňku dvoulistou a některý ze vstavačů – Vojenský či Štěničný.
Sedlem Pasul Jiu-Cerna (1.400 m) nepatrně sejdeme do údolí. Zde bude náš autobus, doplníme zásoby a přespíme tu (1.200 m).

7. den

Dopoledne nalehko prozkoumáme údolí říčky Jiul de Vest (zde mj. Okrotice červená) i boční údolíčka pohoří VÂLCAN, kde jsme v minulosti našli lokalitu Střevíčníku pantoflíčku. Odpoledne vystoupáme do protilehlého pohoří RETEZATUL MIC (Malého Retezatu). Utáboříme se u meadrujícího potoka pod hlavním hřebenem.

8.–9. den

Vyhoupneme se na rozhraní sousedního pohoří Godeanu a ocitneme v jedné z botanicky nejhodnotnějších oblastí Rumunska! Vápencovými kulisami, očarováni pestrou květenou a vůněmi, jak v nejvyhlášenější parfumérii, dorazíme do nejatraktivnější části pohoří s vrcholem Piatra Iorgovanului (2.014 m) a kolem Vf.Albele (2.013 m) se dostaneme na místo posledního horského tábořiště. Ráno ztratíme metry k salaši v soutěsce Cheile Scorota (1.850 m). Odtud se vyšvihneme na fantastický hřeben Piule-Pleša – Vf.Piule (2.081 m). Nejen výhledy z něj, ale dechberoucí „zahrádky“ budou na rozloučenou to pravé! Rozepisovat jednotlivé kytičky z Malého Retezatu by zabralo celou stranu, proto to pojďme společně prožít přímo sem…

10. den

…abychom se po ranním příjezdu do Brna domluvili, že za rok to chceme zažít znovu!

Ubytování

Nocovat budeme 1x v kempu a 6x na tábořištích ve vlastních stanech a spacácích v lůně malebné rumunské přírody na klidných a ověřených místech a vždy mají zdroj pitné vody.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme jiné duše. Dokupování bude možné v polovině zájezdu. Nejvhodnější je vařit a stravovat se ve 2 max. 3 lidech. Optimální jsou sušené potraviny – polévky, omáčky, kaše, čínské nudle, apod. Je dobré přibalit dostatek sladkostí pro doplnění energie.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Pokračujeme v „nekonečném“ seriálu kytičkářsky orientovaných zájezdů, které nás každoročně zavedou v čase barev a vůní do mytických rumunských Karpat. S ohledem ke zvolenému termínu a vybraným lokalitám je určený všem milovníkům horské flóry. Vzhledem k organizaci zájezdu je pro ty, kdo si netroufají na čistokrevný přechod hor, vyhovuje jim zázemí autobusu a menší náročnost. Všechny túry, které podnikneme, patří mezi středně náročné. Průměrně zdatný jedinec by neměl mít větší problémy. Přesto je pro jejich úspěšné absolvování potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze v náročnějším terénu. Ve dnech, kdy půjdeme tzv. nalehko, bude tábor hlídaný a my se budeme toulat, botanizovat a fotit bez zátěže. Výhodou výletů nalehko pro znavené je, že se mohou kdykoliv vrátit na známé místo nebo si udělat program svůj. Každý den bychom měli ujít asi 6 – 8 hodin čisté chůze (vyjma přesunu busem).
V průběhu putování se s naším busem potkáme několikrát. Budeme mít možnost doplnit proviant či zásoby oblečení. Tudíž je možné nést na zádech vše potřebné na předem určený počet dní. Nemusíme proto od začátku až do konce tahat všechno s sebou.

Další info

Cestovní doklady

Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ nového typu se strojově čitelnou zónou. Pokud ji nemáte, vezměte si pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.