Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily

Za zážitky bez obav

Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily

10 dní / 8 700 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

14. 6. - 23. 6. 2024
č. zájezdu: 224719B-01
cena 8 700 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

SUHARD, CĂLIMANI, TURDA – solný důl a soutěska

Dalším dílem „jedinečného a neopakovatelného seriálu“ pokračujeme v kytičkářsky orientovaném zájezdu, který nás opět zavede v čase barev a vůní do mytických rumunských Karpat. Zájezd v pohodovém duchu s podporou autobusu je určen nejen pro obdivovatele horské fauny a flóry, stejně i pro hledače pohody, romantických míst, nekonečných rozhledů, nových zážitků, přátel i životních partnerů…. Pod vedením osvědčeného týmu a účasti odborníka si opět užijeme „pohorového“ toulání s kytarou a stabilní partou pohodářů…
Již tradičně předem avizujeme možné drobné změny programu, ke kterým může vzhledem k aktuálním zjištěním do začátku zájezdu dojít a se kterými budete seznámeni až v busu!

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstupy do NP Călimani, do Salina Turda a do soutěsky Cheile Turzii

Průvodci

Jaroslav "ozzy" Zeman

14. 6. - 23. 6. 2024 / č.zájezdu 224719B-01

Snad Ozzy nezpychne, když ho veřejně pasujeme do role průvodcovské hvězdy první velikosti, kterou provází nepřehlédnutelný kult. Matador z konce světa - Chlupaté vsi v Novohradských horách, který se zamiloval do Rumunska, a tuto svou lásku neúnavně předává už druhé generaci svých následovníků. Do ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. – 5. den

Večerní odjezd z Brna, přejezd přes Maďarsko do Rumunska. Přes Borş a sedlo Prislop se přehoupneme před vesničku Cârlibaba, odkud nastoupáme do sedla Rotunda na pomezí pohoří Rodnei a Suhard.
Pohoří SUHARD patří k relativně nižším a turisticky opomíjeným pohořím. A právě proto se zde, více než kde jinde, máme možnost setkat s typickou karpatskou faunou jako je například častý tetřev hlušec, puštík bělavý nebo kos horský. Tímto pohořím se dosud toulají kočky divoké, stejně jako její větší bratranec rys ostrovid nebo karpatský vlk obecný…a samozřejmě medvěd hnědý. Dosud prováděná pastva a šetrné kosení vyhovuje vzácným rostlinám, za všechny například orchideje vstavač štěničný nebo osmahlý, druhy jinde již nevídané.
Projdeme ho celé, včetně nejvyššího vrcholu Omului (1932 m). Sejdeme do lázeňského města Vatra Dornei, kde si užijeme teplou sprchu, spaní v chatkách a odpoledne volný program, který můžete využít dle svého, třeba návštěvou místní kolonády.

6. – 8. den

Pohoří CĂLIMANI nás zaujme smíšenými smrkovými lesy v horních partiích doplněných jalovcovými „keři“, dotvářejícími až pohádkové kulisy. Na nejvyšší části se můžeme potkat s protěžemi alpskými. Pestrá geologická stavba odkazuje na obrovský třetihorní vulkán, největší sopečný masív Rumunska. Všechny dny půjdeme po okrajích jeho kaldery. V Călimaniském masivu chodí jedni z nejsilnějších karpatských jelenů, na svazích hor je jako málokde v Rumunsku dosud vidět tetřívek obecný a na alpínských pastvinách budeme hledat vzácné kulíky hnědé a skřivany ouškaté. Tyto druhy hnízdící obvykle až na severu v tundře, takhle daleko na jihu od svých obvyklých hnízdišť jsou opravdovou raritou, za kterou se vyplatí chodit po zdejších hřebenech.
Z osady Runc v podhůří Národního parku Munții Călimani vystoupáme do andezitové části k skalnímu útvaru Dvanáct apoštolů a po dobytí nejvyššího vrcholu Pietrosul (2100 m) sejdeme po třech dnech k busu a přejedeme k horskému jezeru Colibiţa (800 m), kde necháme ve zdejších vodách veškerou únavu do dopoledne příštího dne.

9. den

Čeká nás odjezd směrem domů. Dlouhý přejezd Rumunskem si zpříjemníme návštěvou dvou míst v resortu Salina Turda. Odpoledne si můžete vybrat mezi návštěvou největšího solného dolu v zemi a 100 m pod povrchem se ocitnout v jiném světe, jakoby „v postapokalyptickém sci-fi filmu“ nebo se jít před cestou „naložit“ do solných jezírek…nebo obojí ☺ Poté se naposledy projdeme 3 km dlouhým, už z dálky výrazným kaňonem Cheile Turzii. Podél říčky Haşdate, pod vápencovými štíty až 300 vysokými.

10. den

V Brně budeme klasicky v neděli ráno s přáním, abychom se domluvili, že za rok to chceme zažít znovu v jiné části Balkánu!

Ubytování

Nocovat budeme na tábořištích ve vlastních stanech a spacácích v lůně malebné rumunské přírody na vhodných místech se zdrojem pitné vody, horskými prameny. Jednou budeme v kempu ve stanech u jezera Colibiţa a jedenkrát si dopřejeme luxus ve Vatra Dornei – spaní ve dvoulůžkových chatkách a teplé sprchy!

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob. (Je dobré přibalit kořalku „na vypálení červa“). Dokupování proviantu bude možné při přejezdech. Ve Vatra Dornei si můžete zajít dokoupit do některého z místních obchodů či supermarketů nebo si zajít do některé z restaurací na lázeňské kolonádě. Po sestupu z pohoří Călimani zastavíme na nákup, stejně jako poslední den v Rumunsku - při přejezdu do Turdy.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

S ohledem ke zvolenému termínu a vybraným lokalitám je určený všem milovníkům horské flóry. Vzhledem k organizaci zájezdu je pro ty, kdo si netroufají na čistokrevný přechod hor, vyhovuje jim zázemí autobusu a menší náročnost. Všechny túry, které podnikneme, patří mezi středně náročné. Nicméně se nahoru vydrápat musíme a nevyhneme se nástupům s větším převýšením. Průměrně zdatný jedinec by neměl mít větší problémy. Přesto je pro jejich úspěšné absolvování potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze v náročnějším terénu. Každý den bychom měli ujít asi 6 – 8 hodin čisté chůze (vyjma přesunu busem). V průběhu putování se s naším busem potkáme několikrát. Budeme mít možnost doplnit proviant či zásoby oblečení. Tudíž je možné nést na zádech vše potřebné na předem určený počet dní. Nemusíme proto od začátku až do konce tahat všechno s sebou – před odjezdem budete informováni, abyste se mohli vhodně sbalit!

Další info

Cestovní doklady

Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ nebo pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

14. 6. - 23. 6. 2024
č. zájezdu: 224719B-01
cena 8 700 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Vâlcan a Retezat

Vâlcan a Retezat

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět