Norskem na kole

Za zážitky bez obav

Norskem na kole

15 dní / 27 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

14. 7. - 28. 7. 2023
č. zájezdu: 223434-01
cena 27 500 Kč
VYPRODÁNO

na kole přes hory, údolí a fjordy jižního Norska

Dovolte nám citovat několik pravdivých a velice výstižných vět z knihy Zdeňka Šmída – Za písní Severu: „Norsko je droga. Účinkuje dřív, než ji shltnem, stačí otevřít prospekt. Kdo tam doputuje doopravdy, ocitne se v zemi modré, zelené a bílé, v níž spolu s Nory žijí skřítci a trollové v horách, víly v jezerech, na pobřežích a lukách ovce, sobi a krávy. Nad smaragdy ledovců krouží rackové, kteří sem přilétají z širokosti moře. Sněžné štíty velehor čnící přímo z oceánu, louky v údolích, jezera v horách i kamenné pouště, tráva na střechách srubů, trpasličí bříza, borůvky a houby.“ Při našem cykloputování urazíme denně 50–90 km, převážně po zpevněných cestách. Etapy nejsou vyčerpávající a do programu je zařazena i pěší túra a výlet lodí po fjordu, abychom si od sedel trochu odpočinuli. Většinou budeme spát více nocí na jednom místě, odpadne nám tím každodenní balení a stěhování.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstupy do muzeí a památek (cca 570 NOK)
  • rafting na Sjoe – sjezd ledovcové řeky s instruktorem (1.490 Kč/os. včetně zapůjčení kompletního vodáckého vybavení) - na rafting mohou děti od 15. let.
  • fakultativní plavbu po Geirangerfjordu (cca 360 NOK)

Průvodci

Gabriela Veselá

14. 7. - 28. 7. 2023 / č.zájezdu 223434-01

Gabča je jednoznačnou kudrnovskou královnou severu. Do Norska zavítala poprvé v roce 1995 a ihned mu zcela propadla. Dnes už mezi zájezdy ani nejezdí domů a tráví v Norsku celé léto. Svou nákazu ráda rozsévá mezi své klienty, hýří znalostmi z širokého spektra norského života a nejzákeřnější metodou ...

Dozvědět se více

Vojtěch Tomášek

14. 7. - 28. 7. 2023 / č.zájezdu 223434-01

Vojta je ryzí biker s tělesnou konstitucí pavouka vegetariána, díky které pálí minimum kyslíku v horách, kde bikuje nebo baťůžkaří nejraději. Odkojen Brdskými hvozdy se postupem času nechával více a více zlákávat složitým terénem, nekonečnými traily a náročnými sjezdy, které si zamiloval např. v ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Večerní odjezd z ČR a přejezd přes Německo, dále trajektem do Skandinávie a přes Švédsko do Norského království.

3. - 4. den

Návštěva olympijského města LILLEHAMMERU, skanzen Maihaugen. Kolmo se vydáme po stopách legendární postavy Peera Gynta (cca 42 km, ↑ 600 m, ↓ 1100 m).

5. - 7. den

Vychutnáme si vyhlídkovou trasu Gamlestrynefjellsvegen. Po “střeše Norska“ projedeme cestou Sognefjellsvegen, která tvoří hranici mezi masívy BREHEIMU (Domov ledovců) a JOTUNHEIMENU (Domov obrů), návštěva sídla Elvesaeter. Fakultativně vyhlídková plavba po jednom z nejkrásnějších fjordů - GEIRANGERFJORDU . Následuje pětikilometrové stoupání na Dalsnibbu, odkud oceníme krásy Geirangerfjordu (cca 67km; 75-88km; 30km).

8. - 9. den

Cyklistika v okolí Randsverku (35 - 65 km). Zájemci si mohou také vyzkoušet rafting na ledovcové řece Sjoa. Celodenní pěší výlet po hřebeni Besseggen s nádhernými výhledy na jezera GJENDE a BESSVATNET a na vrcholky a ledovce Jotunheimenu.

10. - 12. den

Z údolí Hemsedalu vystoupáme k jezeru Gyrinosvatnet, odtud náhorní plošinou do vesnice ÅL. Pojedeme jednou z nejznámějších cyklotras – cestou RALLARVEGEN, přes sněhová pole k nejvýše položené železniční stanici FINSE (1.222 m). Etapa je zakončena dlouhým sjezdem (21 serpentinami) do vesnice Flåm ve výšce 2 m nad mořem. Dále pak údolím Numedal s několika sloupovými kostely (cca 48 - 86 km, ↑ 820m, ↓ 920m; 82km, ↑ 700m, ↓ 1700m; 51-62km).

13. - 15. den

Přesun do hlavního města Norského království. Navštívíme zde muzeum lodi Fram, Vigeland a další památky v OSLU. Přespíme v hotelu ve Švédsku. Trajektem do Německa a cesta domů. Návrat do Brna bude v dopoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 10x v chatkách ve vlastních spacácích. Chatky jsou většinou čtyřlůžkové (v některých kempech mohou být i 2, 3, či 6 lůžkové), vybavené stolkem se 4 židlemi, ledničkou, vařičem a často také vytápěním. Sociální zařízení (sprcha a WC) bývají společně v hlavní budově. Při zpáteční cestě budeme 1x ubytovaní ve švédském hotelu ve dvou až třílůžkových pokojích. Ubytování je se zajištěnou večeří. Dvě noci na cestě do Skandinávie a jednu noc zpět využijeme k dlouhému přesunu autobusem. Mezitím si cestu zpestříme celodenním programem nebo se protáhneme na trajektu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Stravování začíná snídaní v neděli druhé ráno zájezdu, 1x snídaně a 1x večeře bude při cestě zpět nahrazena balíčkem, stravování končí právě večerním balíčkem předposlední den zájezdu před nočním přejezdem zpět do ČR. Jídla jsou připravována ve speciální „polní“ nebo lépe "cestovní kuchyni", kterou jsme se rozhodli posunout na vyšší úroveň. Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Přeprava kol
Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Letecká varianta

Na tomto zájezdu můžete cestu do a z Norska absolvovat letecky. Setkání s autobusem na mezinárodním letišti Gardermoen v Oslo je plánováno 3. den zájezdu v cca 04:00 hod. ráno. Autobus vás po domluvě s průvodkyní vyzvedne na smluveném místě. Ideálním řešením je přiletět do Oslo 2. den zájezdu večer a zajistit si na letišti hotel. Další možností, kde se s autobusem setkat je Lillehammer.  Z Oslo do Lillehammeru jezdí přímý vlak. Autobus bude z Lillehammeru odjíždět 3. den zájezdu v cca 14:00 hod. Pokud si chcete zajišťovat spoj bez asistence CK, mějte na vědomí, že autobus bude projíždět kolem mezinárodního letiště Gardermoen. Některé nízkonákladovky totiž létají také na letiště Fornebu. Na toto letiště však z časových důvodů zajíždět nebudeme. Pokud si letenky budete zajišťovat sami, nejdříve si ověřte na prodejně zájezdů, že se zájezd bude na 100% realizovat. 

Nástupní místa

Brno - Zvonařka / Praha / Ústí nad Labem

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 - 3 z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Vzhledem k délce tras, jejich náročnosti a náročnosti programu doporučujeme pro děti ve věku 14 a více let. Děti mladší 14 let je možné přihlásit pouze po konzultaci s naší prodejnou zájezdů. 

Další info

Doporučený typ kola: horské, trekové
Povrch: 40% zpevněná cesta, 50% silnice, 10% terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Délka cykloetap
Etapy nejsou vyčerpávající, denně urazíme 50 - 90 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvi u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj).

Elektrokolo
Na tento zájezd je možné si vzít elektrokolo. Nicméně z důvodů hmotnostních limitů vleků určených pro přepravu kol jich můžeme vzít jen určité množství. Při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce, či jí konzultujte s naší prodejnou zájezdů. Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Fakultativní rafting
Budete-li mít zájem, čeká vás dobrodružný sjezd ledovcové řeky Sjoe. Raftujeme na úseku řeky, kde poznáte klidnou hladinu, stejně tak i množství vírů, peřejí a válců, které vám budou vlévat adrenalin do žil. Zároveň však jde o dostatečně bezpečnou outdoorovou aktivitu v doprovodu zkušeného česky hovořícího instruktora, který se postará o bezpečí, zábavu i pořízení foto vzpomínek či kamerových záznamů. V případě zájmu je třeba se nahlásit předem na prodejně zájezdů a uhradit 1.490 Kč/osoba - veškeré potřebné vodácké vybavení je v ceně a před samotnou jízdou vás čeká také podrobná instruktáž. Rafting je vhodný i pro naprosté začátečníky, kteří s vodou nemají žádné zkušenosti. Nutností je však umět plavat! Aktivity se mohou zúčastnit děti od 15 let!

Cestovní doklady
Do navštívených (i projížděných) zemí nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více

Podobné zájezdy

Kolmo kolem Bretaně

Kolmo kolem Bretaně

12. 7. - 23. 7. 2023 Chci to vidět
Provence cyklistická

Provence cyklistická

30. 8. - 10. 9. 2023 Chci to vidět