Norskem na kole

Za zážitky bez obav

Norskem na kole

15 dní / 29 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 7. - 9. 8. 2024
č. zájezdu: 224434-01
cena 29 800 Kč
11 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

na kole přes hory, údolí a fjordy jižního Norska

Dovolte nám citovat několik pravdivých a velice výstižných vět z knihy Zdeňka Šmída – Za písní Severu: „Norsko je droga. Účinkuje dřív, než ji shltnem, stačí otevřít prospekt. Kdo tam doputuje doopravdy, ocitne se v zemi modré, zelené a bílé, v níž spolu s Nory žijí skřítci a trollové v horách, víly v jezerech, na pobřežích a lukách ovce, sobi a krávy. Nad smaragdy ledovců krouží rackové, kteří sem přilétají z širokosti moře. Sněžné štíty velehor čnící přímo z oceánu, louky v údolích, jezera v horách i kamenné pouště, tráva na střechách srubů, trpasličí bříza, borůvky a houby.“ Při našem cykloputování urazíme denně 50–90 km, převážně po zpevněných cestách. Etapy nejsou vyčerpávající a do programu je zařazena i pěší túra a výlet lodí po fjordu, abychom si od sedel trochu odpočinuli. Většinou budeme spát více nocí na jednom místě, odpadne nám tím každodenní balení a stěhování.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstupy do muzeí a památek (cca 600 NOK)
  • rafting na Sjoe – sjezd ledovcové řeky s instruktorem (1.730 Kč/os. včetně zapůjčení kompletního vodáckého vybavení) - na rafting mohou děti od 15 let
  • fakultativní plavbu po Geirangerfjordu (cca 400 NOK)

Průvodci

Gabriela Veselá

26. 7. - 9. 8. 2024 / č.zájezdu 224434-01

Gabča je jednoznačnou kudrnovskou královnou severu. Do Norska zavítala poprvé v roce 1995 a ihned mu zcela propadla. Dnes už mezi zájezdy ani nejezdí domů a tráví v Norsku celé léto. Svou nákazu ráda rozsévá mezi své klienty, hýří znalostmi z širokého spektra norského života a nejzákeřnější metodou ...

Dozvědět se více

Aleš "alda" Linhart

26. 7. - 9. 8. 2024 / č.zájezdu 224434-01

V Aldově deníčku se to vždy hemžilo pětkami – nejtěžšími bajkovými zájezdy. Průpravou orienťák, nadšený bajker, který se nejlépe vyřádí na Balkáně, krajině bez zákazů a příkazů vybízející k svobodnému objevování. Jeho doménou jsou Albánie MTB, Makedonie MTB, Černá Hora. Když přesedlal na silničku, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Večerní odjezd z ČR a přejezd přes Německo, dále trajektem do Skandinávie a přes Švédsko do Norského království.

3. - 4. den

Návštěva olympijského města LILLEHAMMERU, skanzen Maihaugen. Kolmo se vydáme po stopách legendární postavy Peera Gynta (cca 42 km, ↑ 600 m, ↓ 1100 m).

5. - 7. den

Vychutnáme si vyhlídkovou trasu Gamlestrynefjellsvegen. Po “střeše Norska“ projedeme cestou Sognefjellsvegen, která tvoří hranici mezi masívy BREHEIMU (Domov ledovců) a JOTUNHEIMENU (Domov obrů), návštěva sídla Elvesaeter. Fakultativně vyhlídková plavba po jednom z nejkrásnějších fjordů - GEIRANGERFJORDU . Následuje pětikilometrové stoupání na Dalsnibbu, odkud oceníme krásy Geirangerfjordu (cca 67km; 75-88km; 30km).

8. - 9. den

Cyklistika v okolí Randsverku (35 - 65 km). Zájemci si mohou také vyzkoušet rafting na ledovcové řece Sjoa. Celodenní pěší výlet po hřebeni Besseggen s nádhernými výhledy na jezera GJENDE a BESSVATNET a na vrcholky a ledovce Jotunheimenu.

10. - 12. den

Z údolí Hemsedalu vystoupáme k jezeru Gyrinosvatnet, odtud náhorní plošinou do vesnice ÅL. Pojedeme jednou z nejznámějších cyklotras – cestou RALLARVEGEN, přes sněhová pole k nejvýše položené železniční stanici FINSE (1.222 m). Etapa je zakončena dlouhým sjezdem (21 serpentinami) do vesnice Flåm ve výšce 2 m nad mořem. Dále pak údolím Numedal s několika sloupovými kostely (cca 48 - 86 km, ↑ 820m, ↓ 920m; 82km, ↑ 700m, ↓ 1700m; 51-62km).

13. - 15. den

Přesun do hlavního města Norského království. Navštívíme zde muzeum lodi Fram, Vigeland a další památky v OSLU. Přespíme v hotelu ve Švédsku. Trajektem do Německa a cesta domů. Návrat do Brna bude v dopoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 10x v chatkách ve vlastních spacácích. Chatky jsou většinou čtyřlůžkové (v některých kempech mohou být i 2, 3, či 6 lůžkové), vybavené stolkem se 4 židlemi, ledničkou, vařičem a často také vytápěním. Sociální zařízení (sprcha a WC) bývají společně v hlavní budově. Při zpáteční cestě budeme 1x ubytovaní ve švédském hotelu ve dvou až třílůžkových pokojích. Ubytování je se zajištěnou večeří. Dvě noci na cestě do Skandinávie a jednu noc zpět využijeme k dlouhému přesunu autobusem. Mezitím si cestu zpestříme celodenním programem nebo se protáhneme na trajektu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani.

Stravování začíná snídaní v neděli druhé ráno zájezdu, 1x snídaně bude při cestě zpět nahrazena balíčkem, stravování končí večeří v sobotu ve Švédsku. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně.
V ceně zájezdu je také 1x energetická tyčinka.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Přeprava kol
Kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Ve výjimečných případech (kapacitně méně obsazené zájezdy apod.) přepravujeme kola v k tomu určených cyklobrašnách či v nosiči na kola umístěném na tažném zařízení nebo na střeše. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Letecká varianta

Na tomto zájezdu můžete cestu do a z Norska absolvovat letecky. Setkání s autobusem na mezinárodním letišti Gardermoen v Oslo je plánováno 3. den zájezdu v cca 04:00 hod. ráno. Autobus vás po domluvě s průvodkyní vyzvedne na smluveném místě. Ideálním řešením je přiletět do Oslo 2. den zájezdu večer a zajistit si na letišti hotel. Další možností, kde se s autobusem setkat je Lillehammer.  Z Oslo do Lillehammeru jezdí přímý vlak. Autobus bude z Lillehammeru odjíždět 3. den zájezdu v cca 14:00 hod. Pokud si chcete zajišťovat spoj bez asistence CK, mějte na vědomí, že autobus bude projíždět kolem mezinárodního letiště Gardermoen. Některé nízkonákladovky totiž létají také na letiště Fornebu. Na toto letiště však z časových důvodů zajíždět nebudeme. Pokud si letenky budete zajišťovat sami, nejdříve si ověřte na prodejně zájezdů, že se zájezd bude na 100% realizovat. 

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 - 3 z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Vzhledem k délce tras, jejich náročnosti a náročnosti programu doporučujeme pro děti ve věku 14 a více let. Děti mladší 14 let je možné přihlásit pouze po konzultaci s naší prodejnou zájezdů. 

Další info

Doporučený typ kola: horské, trekové
Povrch: 40% zpevněná cesta, 50% silnice, 10% terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Délka cykloetap
Etapy nejsou vyčerpávající, denně urazíme 50 - 90 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvi u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj).

Elektrokolo
Na tento zájezd je možné si vzít elektrokolo. Nicméně z důvodů hmotnostních limitů vleků určených pro přepravu kol jich můžeme vzít jen určité množství. Při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce, či jí konzultujte s naší prodejnou zájezdů. Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Fakultativní rafting
Budete-li mít zájem, čeká vás dobrodružný sjezd ledovcové řeky Sjoe. Raftujeme na úseku řeky, kde poznáte klidnou hladinu, stejně tak i množství vírů, peřejí a válců, které vám budou vlévat adrenalin do žil. Zároveň však jde o dostatečně bezpečnou outdoorovou aktivitu v doprovodu zkušeného instruktora, který se postará o bezpečí, zábavu i pořízení foto vzpomínek či kamerových záznamů. V případě zájmu je třeba se nahlásit předem na prodejně zájezdů a uhradit 1.730 Kč/osoba - veškeré potřebné vodácké vybavení je v ceně a před samotnou jízdou vás čeká také podrobná instruktáž. Na raftové základně se můžete v teple převléct v převlékací místnosti a využít sprchy. Po raftingu se bude podávat káva, čaj a malé občerstvení - vše v ceně raftingu. Jelikož raftujeme se zkušenými norskými rafťáky, nemůžeme zaručit, že na raftu s vámi pojede česky mluvící průvodce. Ovšem veškerou instruktáž před jízdou vám bude náš průvodce překládat. Rafting je vhodný i pro naprosté začátečníky, kteří s vodou nemají žádné zkušenosti. Nutností je však umět plavat a minimální věk 15 let!

Kapesné
Počítejte s výdaji kolem 1.400 NOK na vstupy, teplou sprchu (v kempech se platí), občerstvení po cestě... Budete-li však chtít kupovat plyšové sobíky, umělohmotné trolly a nějaké ty severské dobroty, kapesné si přiměřeně navyšte. Všude uspějete i s platebními kartami, ale platbu za hromadné vstupenky je nutné průvodci uhradit v norských korunách.

Cestovní doklady
Do navštívených (i projížděných) zemí nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

26. 7. - 9. 8. 2024
č. zájezdu: 224434-01
cena 29 800 Kč
11 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více

Podobné zájezdy

Kolmo kolem Bretaně

Kolmo kolem Bretaně

17. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět
Ostrovy za polárním kruhem

Ostrovy za polárním kruhem

5. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět