Skotské hry (Highland Games)

Za zážitky bez obav

Skotské hry (Highland Games)

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Tomáš Procházka

Skotské hry nebo také Highland Games, jsou pro každého návštěvníka jedinečným a nezapomenutelným zážitkem. Turista zde má možnost zažít a poznat skotské zvyky, jak se říká, na vlastní kůži. Highland games patří k nejstarším tradicím tamního života a jsou stejně jako například skotské dudy, skotská whisky či kilt součástí skotského kulturního dědictví a také nedílnou součástí historie této rázovité země.

Počátek her lze nalézt již v druhé polovině 11. století. Skotští bojovníci měli během konání her možnost vyzkoušet si svou sílu, fyzickou zdatnost, ale i šikovnost a zručnost. Byl to také jedinečný způsob předvést se a upoutat pozornost kmenových náčelníků či šlechty, kteří si podle předvedených výkonů, statečnosti a obratnosti následně vybírali ty nejlepší muže do svých družin jako válečníky nebo své osobní bodyguardy. Hry byly také často konány na počest vítězství. V Ceres v roce 1314 například oslavili Skoti vyhlášením her své zásadní vítězství v bitvě u Bannockburnu. Jistě si pamatujete závěrečnou scénu z kultovního filmu Statečné srdce od Mela Gibsona s vrženým mečem do bitevního pole. Právě to byla ona slavná bitva, která pod vedením Roberta Bruce definitivně ukončila snažení Angličanů o ovládnutí Skotska. Obliba těchto těžkoatletických závodů závratně stoupala a postupně se klání rozšířila po celém Skotsku. Soutěžilo se nejen ve městech, ale hry probíhaly i v lecjaké zapadlé vesničce v horách. Highland Games byly přerušeny až v roce 1746 kdy se Skotové opět utkali s vojsky Anglie v bitvě u Cullodenu v níž však tentokrát prohráli. Anglie se po převzetí moci snažila všemožně zahubit skotského ducha a zakázala nošení kiltu, tartanu a také pořádání skotských her. Zákon byl zrušen až v roce 1782 kdy Highland Games mohly konečně opět propuknout naplno.

Dnešních her s úžasnou atmosférou se již neúčastní pouze samotní Skotové, ale stále častěji se zde sjíždějí borci a svalovci z celého světa. Soutěží se v nejrůznějších disciplínách. Do dálky se vrhají těžké kameny, běhá se a vrhá šestadvacetikilovým závažím do výšky, háže se skotským kladivem, koulí a nebo družstva soutěží v přetahování lanem. Největším lákadlem a zlatým hřebem je však nejtěžší disciplína, kterou je hod šestimetrovou kládou do dálky. Váha klády je asi 60 kilo a hodit ji tak, aby byl hod úspěšný vyžaduje kromě opravdu velikánské síly, také notnou dávku šikovnosti a zručnosti. Kládu je navíc nutné vrhnout tak, aby po převrácení dopadla co nejrovnoměrněji s nakreslenou čarou. Soutěžící si se skotskými válečníky nic nezadají a každý svůj hod doprovází bouřlivým řevem. Z hlediště jako ozvěna pak přichází neméně bouřlivé fandění nadšených diváků. Skotské hry však nejsou pouze o silových disciplínách. Najde se zde celá řada doprovodných akcí jako jsou například dudácké soutěže či soutěže v tradičních skotských tancích. Můžete také vidět vystoupení šermířských skupin či rekonstrukce slavných bitev. A co by to bylo za veselici kdyby chyběly stánky s jídlem, pitím, delikatesní skotskou whisky a tradičními řemeslnými výrobky. Muži v těchto slavnostních dnech chodí zásadně v kiltech, vysokých podkolenkách, bíle košili, tvídovém saku a sporranu, podobnému kapsáři našich babiček. Nepostradatelným mužským doplňkem je dýka. Nutno také říci, že v dnešní době se Highland Games nekonají pouze na území Skotska, ale jejich obliba se postupně rozšířila po celém světě. Hry se pořádají také každoročně u nás a to na zámku Sychrov.

Skotské hry můžete navštívit v rámci programu zájezdu Prázdniny ve Skotsku

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Prázdniny ve Skotsku

Prázdniny ve Skotsku

25. 7. - 5. 8. 2024 Chci to vidět
Skotsko - Shetlandy a Orkneje

Skotsko - Shetlandy a Orkneje

4. 7. - 12. 7. 2019 Chci to vidět