Skotsko - Shetlandy a Orkneje

Za zážitky bez obav

Skotsko - Shetlandy a Orkneje

9 dní / 32 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

ostrovy, kde se Skotsko potkává se Skandinávií

Na hranici mezi Severním mořem a Atlantským oceánem se nachází ostrovy, které vás okouzlí svou drsnou krásou i jedinečnými tradicemi. Severněji se nachází asi stovka ostrovů a ostrůvku, které tvoří Shetlandské souostroví. Navštívíme strmé útesy na severu hlavního ostrova i jedinečné památky z doby železné či časů Vikingů. Projdeme se ale i po téměř neobydlených, malých ostrůvcích, kde můžeme obdivovat neopakovatelné přírodní krásy a obrovská hnízdiště mořských ptáků, včetně proslulých papuchalků. Jižněji položené Orkneje jsou doslova pokladnicí památek z doby kamenné, které jsou jako jeden celek zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO - v unikátně zachované vesnici uvidíme předchůdce dnešního kredence i ledničky, navštívíme obřadní místa i hrobku vyloupenou později Vikingy, kteří zde zanechali své ´grafitti´. Ostrov Rousay je pro svůj význam a rozmanitost nazýván Egyptem severu. Milovníci vojenské historie mohou navštívit místa úzce spojená s napoleonskými i oběma světovými válkami. V hlavním městě Kirkwallu si projdeme jak nejsevernější britskou katedrálu, tak i palírnu whisky.

Cena zahrnuje

  • dopravu pronajatým minivanem
  • trajekt ze Shetland na Orkneje
  • zpáteční trajekty na ostrovy Mousa, Papa Stour, Yell, Bressay, Rousay a Hoy
  • 8x ubytování v hostelu
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

letenku v ceně od cca 11.000 Kč (včetně tax) a stravu

Program zájezdu

1. - 5. den

Letecky se přepravíme na Shetlandské ostrovy a ubytujeme se v místním hostelu. Na severnějších z navštívených ostrovů strávíme celkem 4 dny. Jeden den věnujeme prohlídce jihu hlavního ostrova. Navštívíme maják na jeho nejjižnějším cípu v Sumburgh, projdeme se kolem unikátních památek z dávných dob, osady z doby kamenné a pevnosti z doby železné. Odskočíme si také na ostrůvek Mousa k nejvyššímu dochovanému brochu na území Skotska a cestou zpět na sever se zastavíme u ostrůvku St. Ninian´s Isle, na jehož krásné píščité pláži místní za pěkného počasí rádi pořádají pikniky. Dalšího dne se vydáme na sever – budeme obdivovat dramatické scenérie oblasti Eshaness a navštívíme ostrovy Unst a Yell s připomínkami vikingské historie těchto ostrovů. Poslední dva dny věnujeme celodenním návštěvám téměř opuštěných míst – ostrova Papa Stour, který obývá všeho všudy asi 30 obyvatel, a malého ostrůvku Noss, který dokonce žádné lidské obyvatele nemá. Jedná se o přírodní rezervaci s obrovskými hnízdišti mořských ptáků včetně nádherných papuchalků. Ve večerních hodinách posledního dne se nalodíme na trajekt, který nás přepraví na Orkneje.

6. - 9. den

Celý den věnujeme poznání centrální části hlavního ostrova, který je doslova obsypán fantastickými neolitickými památkami zařazenými na seznam UNESCO. Jedná se např. o Ring of Brodgar, kruh mohutných menhirů, ke kterým se dostaneme až na dotek rukou. Odskočíme si také na severní ostrůvky Birsay a Rousay, kde se kolem dalších historických nalezišť budeme procházet pozoruhodnými scenériemi. Další den by si žádný návštěvník neměl nechat uniknout návštěvu Skara Brae, překvapivě zachovalých pozůstatků vesnice z doby kamenné, ani dalšího malého ostrůvku Hoy s výraznou skalní jehlou Old Man Of Hoy. Prohlédneme si taky opevnění z dob napoleonských válek. Poslední den na Orknejích věnujeme jihu hlavního ostrova a oblasti Scapa Flow, proslavené zejména množstvím dodnes viditelných vraků lodí. Po Churchillových bariérách dojedeme k Italské kapli, kterou si z odpadního materiálu vybudovali italští váleční zajatci držení zde během 2. světové války. Svůj pobyt uzavřeme pobytem v hlavním městě Kirkwallu a návštěvou katedrály Sv. Magnusse i palírny Highland Park, nejsevernější destilérky na území Spojeného Království. Odlet zpět do České republiky.

Ubytování

Nocovat budeme v hostelech ve vícelůžkových ložnicích. Je velice pravděpodobné, že nám budou přiděleny pokoje s palandami. WC a sprchy jsou společné pro všechny nocležníky.

Strava

Stravování není zahrnuto v ceně zájezdu. Stravu si proto zajišťuje každý účastník zájezdu individuálně.

Doprava

Nástupní místo: Sumburgh
Výstupní místo: Kirkwall

Letecká doprava a letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Doprava po ostrovech bude zajištěna pronajatým minivanem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročností č. 1. z 5 bodové škály.

Další info

Cestovní doklady
Na cestu do Skotska nám stačí platný občanský průkaz. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Bretaň a Normandie

Bretaň a Normandie

2. 8. - 13. 8. 2023 Chci to vidět
Hory a národní parky Skotska

Hory a národní parky Skotska

5. 7. - 19. 7. 2023 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

6. 7. - 16. 7. 2023 Chci to vidět
Prázdniny ve Skotsku

Prázdniny ve Skotsku

20. 7. - 31. 7. 2023 Chci to vidět