Skotsko - Shetlandy a Orkneje

Za zážitky bez obav

Skotsko - Shetlandy a Orkneje

9 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

expedice na ostrovy, kde se Skotsko potkává se Skandinávií

Na hranici mezi Severním mořem a Atlantským oceánem se nachází ostrovy, které vás okouzlí svou drsnou krásou i jedinečnými tradicemi. Severněji se nachází asi stovka ostrovů a ostrůvku, které tvoří Shetlandské souostroví. Navštívíme strmé útesy na severu hlavního ostrova i jedinečné památky z doby železné či časů Vikingů. Projdeme se ale i po téměř neobydlených, malých ostrůvcích, kde můžeme obdivovat neopakovatelné přírodní krásy a obrovská hnízdiště mořských ptáků, včetně proslulých papuchalků. Jižněji položené Orkneje jsou doslova pokladnicí památek z doby kamenné, které jsou jako jeden celek zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO - v unikátně zachované vesnici uvidíme předchůdce dnešního kredence i ledničky, navštívíme obřadní místa i hrobku vyloupenou později Vikingy, kteří zde zanechali své ´grafitti´. Ostrov Rousay je pro svůj význam a rozmanitost nazýván Egyptem severu. Milovníci vojenské historie mohou navštívit místa úzce spojená s napoleonskými i oběma světovými válkami. V hlavním městě Kirkwallu si projdeme jak nejsevernější britskou katedrálu, tak i palírnu whisky.

Cena zahrnuje

  • dopravu pronajatým mikrobusem
  • trajekt ze Shetland na Orkneje
  • zpáteční trajekty na ostrovy Mousa, Papa Stour, Yell, Bressay, Rousay a Hoy
  • 8x ubytování v hostelu i v soukromí u ostrovanů
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 15.000 Kč (včetně tax)
  • stravu

Videa

Program zájezdu

1. - 5. den

Letecky se přepravíme na Shetlandské ostrovy a ubytujeme se v místním hostelu. Na severnějších z navštívených ostrovů strávíme celkem 4 dny. Jeden den věnujeme prohlídce jihu hlavního ostrova. Navštívíme maják na jeho nejjižnějším cípu v Sumburgh, projdeme se kolem unikátních památek z dávných dob, osady z doby kamenné a pevnosti z doby železné. Odskočíme si také na ostrůvek Mousa k nejvyššímu dochovanému brochu na území Skotska a cestou zpět na sever se zastavíme u ostrůvku St. Ninian´s Isle, na jehož krásné píščité pláži místní za pěkného počasí rádi pořádají pikniky. Dalšího dne se vydáme na sever – budeme obdivovat dramatické scenérie oblasti Eshaness a navštívíme ostrovy Unst a Yell s připomínkami vikingské historie těchto ostrovů. Poslední dva dny věnujeme celodenním návštěvám téměř opuštěných míst – ostrova Papa Stour, který obývá všeho všudy asi 30 obyvatel, a malého ostrůvku Noss, který dokonce žádné lidské obyvatele nemá. Jedná se o přírodní rezervaci s obrovskými hnízdišti mořských ptáků včetně nádherných papuchalků. Ve večerních hodinách posledního dne se nalodíme na trajekt, který nás přepraví na Orkneje.

6. - 9. den

Celý den věnujeme poznání centrální části hlavního ostrova, který je doslova obsypán fantastickými neolitickými památkami zařazenými na seznam UNESCO. Jedná se např. o Ring of Brodgar, kruh mohutných menhirů, ke kterým se dostaneme až na dotek rukou. Odskočíme si také na severní ostrůvky Birsay a Rousay, kde se kolem dalších historických nalezišť budeme procházet pozoruhodnými scenériemi. Další den by si žádný návštěvník neměl nechat uniknout návštěvu Skara Brae, překvapivě zachovalých pozůstatků vesnice z doby kamenné, ani dalšího malého ostrůvku Hoy s výraznou skalní jehlou Old Man Of Hoy. Prohlédneme si taky opevnění z dob napoleonských válek. Poslední den na Orknejích věnujeme jihu hlavního ostrova a oblasti Scapa Flow, proslavené zejména množstvím dodnes viditelných vraků lodí. Po Churchillových bariérách dojedeme k Italské kapli, kterou si z odpadního materiálu vybudovali italští váleční zajatci držení zde během 2. světové války. Svůj pobyt uzavřeme pobytem v hlavním městě Kirkwallu a návštěvou katedrály Sv. Magnusse i palírny Highland Park, nejsevernější destilérky na území Spojeného Království. Odlet zpět do České republiky.

Ubytování

Nocovat budeme v hostelech ve vícelůžkových ložnicích. Je velice pravděpodobné, že nám budou přiděleny pokoje s palandami. WC a sprchy jsou společné pro všechny nocležníky. Noclehy v hostelech zpestříme pobytem v domě Shetlanďanů.

Strava

Stravování není zahrnuto do ceny zájezdu. Stravu si proto zajišťuje každý účastník zájezdu individuálně. Průvodce vždy rád poradí, kde se najíst, nebo kde si nakoupit.   

Doprava

Nástupní místo: Sumburgh
Výstupní místo: Kirkwall

Letecká doprava a letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Doprava po ostrovech bude zajištěna pronajatým mikrobusem. 

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročností č. 2. z 5 bodové škály. Jedná se o poznávací zájezd, náročné túry do programu zahrnuty nejsou. Nejvíce nás bude zkoušet drsné severské počasí s charakteristickými přeháňkami, větry i nízkými teplotami okolo 14°C. Oceníte proto nepromokavou obuv i bundu. 

Další info

Cestovní doklady
Na tento zájezd je zapotřebí platný cestovní pas.


Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Bretaň a Normandie

Bretaň a Normandie

7. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

1. 8. - 11. 8. 2024 Chci to vidět
Prázdniny ve Skotsku

Prázdniny ve Skotsku

25. 7. - 5. 8. 2024 Chci to vidět