Vorarlbersko aneb Nezapomenutelné bílé svahy západního Rakouska

Za zážitky bez obav

Vorarlbersko aneb Nezapomenutelné bílé svahy západního Rakouska

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Jan „Hů“ Březovský, Vorarlberg Tourismus

Zhluboka se nadechnout, zkontrolovat vázání, naposledy přejet pohledem celistvou, ničím nenarušenou bílou plochu pod sebou, zalitou horským sluncem. Odrazit se vpřed – a pak už jen vnímat svist lyží nebo snowboardu, jak kreslí do nekonečného svahu první stopu. To je sen každého lyžaře. Realita českých hor je ale jiná: tři umrzlé sjezdovky plné lidí, fronty nervózních lyžařů před stařičkou Tatrapomou a dva stánky s předraženým svařákem. Že vám to něco připomíná? Takhle ovšem svou zimní dovolenou trávit nemusíte! Přijměte raději kudrnovské pozvání do freeridového ráje – do Vorarlberska.

Vorarlbersko je po Vídni druhou nejmenší z rakouských spolkových zemí. Leží v nejzápadnějším cípu Rakouska, mezi majestátními vrcholky Alp a uklidňující hladinou Bodamského jezera, na jehož břehu se vyjímá nádherný Bregenz, hlavní město Vorarlberska.

A co že je to vůbec za jméno, tohle Vorarlbersko? Vor je německy před; jde tedy o Předarlbersko, nebo-li o zemi, která se z pohledu celého zbytku Rakouska jako jediná nachází před Arlberským průsmykem tvořícím v tomto místě hranici s Tyrolskem. Tímto horským průsmykem, ležícím v nadmořské výšce 1.793 metrů, se už ve čtrnáctém století klikatila úzká obchodní stezka, po které muly nosily na svých hřbetech těžké pytle se solí. Dnes je na stejném místě čtrnáctikilometrový tunel rychlostní silnice S16, nejdelší tunel Rakouska a druhý nejdelší v Evropě.

Milovníkům umění a kultury nabízí Vorarlbersko bezpočet galerií a muzeí, uličky Bregenzu jsou jako stvořené k procházkám, při kterých můžete obdivovat místní architektonické skvosty. I sportovní a turistické možnosti tohoto cípu Rakouska jsou velmi bohaté, což je dáno mimo jiné i velkým rozdílem v nadmořské výšce nejnižšího a nejvyššího bodu. Zatímco u Bodamského jezera naměříte jen 395 metrů nad mořem, nejvyšší hora Piz Buin se tyčí do nadmořské výšky 3.312 metrů. Na své si tedy přijdou jak turisté a cyklisté (celé Bodamské jezero se dá objet po velmi populární cyklotrase, která prochází Rakouskem, Německem i Švýcarskem), tak i ferratisté, horolezci, skialpinisté – a především lyžaři.

Poslední jmenovaná skupina tu má skutečně dokonalé podmínky: vždyť dvě třetiny Vorarlberska leží nad 1.000 m.n.m! Najdeme tu mnoho lyžařských středisek s nadmořskou výškou přes 2.000 metrů, a to už je poloha, která garantuje perfektní sněhové podmínky. V tomto ohledu pak vyniká půvabné středisko Damüls v oblasti Bregenzerwald – pokud si chcete zalyžovat v nejsněhovatějším středisku světa, pojeďte s námi právě sem. Zní to sice legračně, ale vesnička Damüls s průměrem devíti metrů čerstvého sněhu ročně skutečně v roce 2006 získala titul obce s největší sněhovou nadílkou na světě.

Damüls je vskutku idylickou alpskou osadou; dominuje mu kostelík stojící na vyvýšeném místě, pod nímž se choulí zasněžené střechy typických rakouských horských domů. Najdete tu také dostatek obchodů a restaurací. Už samotné středisko Damüls nabízí slušnou porci sjezdovek. V roce 2009 ovšem došlo pomocí několika moderních sedačkových a kabinkových lanovek k propojení lyžařských středisek Damüls a Mellau, čímž vznikl lyžařský ráj čítající 29 lanovek a vleků a přes 109 km upravených sjezdovek, které můžete dle libosti prozkoumávat s jediným ski-pasem. Třešničkou na dortu je pak průjezd stometrovým tunelem na sjezdovce spojující oba dva areály.

Pokud vás upravené sjezdovky a teploučké restaurace příliš nelákají, nevadí. Najdete tu spoustu míst, kde si můžete do hlubokého, neporušeného prašanu vykreslit svou vlastní stopu. Žádné lanovky, žádné sjezdovky, žádní lidé – jen vy a svah. Bílá plocha. Příroda. Výzva. Lehké šimrání v žaludku – freeride už přeci jen vyžaduje nějaké dovednosti a koncentraci. A pak už jen nekonečná jízda dolů, tak jako kdysi, když ještě žádné vleky a lanovky neexistovaly.

Snad ještě lepší podmínky pro lyžování mimo sjezdovky nabízí Warth-Schröcken, druhé středisko v Bregenzerwaldu, do kterého bychom vás rádi pozvali. Je to dáno především jeho pozoruhodnou nadmořskou výškou 1.500 – 2.050 metrů. V posledních letech se díky jeho ideálním sněhovým podmínkám začali do Warth-Schröckenu sjíždět vyznavači freeridu z celé Evropy. Provozovatelé střediska si uvědomují, že tato specifická skupina lyžařů tvoří podstatnou část jejich klientely, a každoročně investují nemalé částky do zkvalitnění infrastruktury střediska, zpřístupňují nové plochy pro freeride a především dbají na to, aby i lyžování mimo sjezdovky bylo bezpečné.

Své o tom ví i Alois Bickel, současná hvězda freeridového světa žijící jen pár kilometrů odtud: „Warth-Schröcken, to jsou široké svahy pokryté hlubokým prašanem, které vás nikdy neomrzí. Je tu spousta možností, od těch jednoduchých sjezdů až po náročné pasáže plné různých roklin, strží a skalnatých výčnělků, mezi kterými musíte kličkovat. Budete se sem chtít vrátit. Budete tu chtít jezdit napořád.“

Do Rakouska se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Göstling - Hochkar

Göstling - Hochkar

7. 3. - 7. 3. 2020 Chci to vidět
Spital am Semmering - Stuhleck

Spital am Semmering - Stuhleck

8. 2. - 8. 2. 2020 Chci to vidět
Velikonoce na ledovci

Velikonoce na ledovci

19. 4. - 22. 4. 2019 Chci to vidět