Kurzy pro průvodce

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Kurzy pro průvodce

Horský průvodce 

POZOR! Velká změna! Průvodcovská činnost přešla pod nové ministerstvo a s tím se opět mění podmínky průvodcovské činnosti horské. Tentokrát však podstatně liberálnějším směrem. Pro výkon práce horského průvodce je českou legislativou aktuálně vyžadovaný určitý odborný standard (podrobnosti zde), který je certifikován Zkouškou profesní kvalifikace. Absolvování této zkoušky je aktuálně jedinou podmínkou pro získání živnosti pro průvodcovskou činnost horskou. Oproti dřívějším zvyklostem tedy není požadované ani absolvování kurzů s konkrétní časovou dotací, ani praxe, kterou dříve lecjaký živnosťák vyžadoval. Z aktuálních možností našim horským průvodcům ponoukáme 4 cesty:

 • Zkouška profesní kvalifikace - pokud to máš všechno v malíku, můžeš si zkoušku udělat rovnou bez přípravy. Nejlevnější a časově nejkratší varianta. 
  Cena: 7.000 Kč (pro skupinky od 4 osob)
  Časová náročnost: 3 denní akce, termíny veřejné nebo speciální pro naši kudrnovskou sebranku
  Lokalita: Krkonoše

 • Zkouška s přípravou - pokud by sis to před zkouškou radši trochu promrskal/a. Krátký 4 denní kurz zakončený rovněž zkouškou profesní kvalifikace.
  Cena: 5.000 Kč / kurz + 5.000 Kč zkouška (pro skupinky od 5 osob)
  Termín: veřejný či kudrnovský (dle poptávky)
  Lokalita: Krkonoše

 • Kompletní kurz + zkouška - pokud by ses rád/a poctivě připravil/a nejen na zkoušku, ale i průvodcovskou praxi. 4x 4 denní prodloužené víkendy (letní hory, zimní hory, teorie, zdravověda), celkem 150 hodin výuky na českých horách (Vysočina i Krkonoše / Jeseníky).
  Cena kurzu 12.000 Kč (pro skupinky od 5 osob = při více uchazečích se cena úměrně snižuje) + 5.000 Kč zkouška.
  Termíny dle domluvy skupiny. V minulosti již otestováno dvěma kudrnovskými kurzy, s velmi kladnou referencí.

  Detaily k předchozím variantám zde.

 • Mezinárodní kurz UIMLA - maximalistická varianta s volitelným rozšířením o mezinárodní licenci. V základní části s celkovou časovou dotací 390 hodin (42.000 Kč) je také završen Zkouškou profesní kvalifikace (dalších 40 hodin a 8.000 Kč) a poté lze volitelně rozšířit o mezinárodní licenci (dalších 200 hodin výuky a 32.000 Kč). Detaily a přihláška zde.

 Všechny varianty jsou akreditovány Ministerstvem pro místní rozvoj (kód 65-020-M) a výstupem je osvědčení Horský průvodce dle zákona č. 179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, po jejímž úspěšném složení můžete požádat o vydání živnostenského oprávnění pro průvodcovskou činnost horskou.

Ceny zahrnují kompletní náklady na lektory kurzu, nezahrnují dopravu, ubytování a stravu (přičemž volí se vždy co nejekonomičtější varianty). Kurzy jsou otevřené i pro zájemce mimo cestovku.

Možnost spolufinancování kurzů ze strany CK (podléhá schválení) a následné splácení formou splátkového kalendáře (strhávání dle domluvy z honorářů ze zájezdů nebo do konce sezóny - do Prasete). Další možností financování je také proplacení kurzu od Úřadu práce, který jej uznává jako rekvalifikační či z dotačních zaměstnaneckých programů (na požádání sdělíme podrobnosti). 

Přihláška na kurz: zde 

Instruktor skalního lezení

Nabízíme také rozšíření kurzu o specializaci na skalní lezení či lezení po via ferratách. Do rozšíření se mohou zapojit jak aktuální frekventanti kurzu, ale také bývalí absolventi i uchazeči z jiných kurzů s akreditací MŠMT Průvodcovská činnost horská. I tento kurz je nyní završen Zkouškou profesní kvalifikace a nabízí se ve 2 variantách:

 • Zkouška profesní kvalifikace - rovnou na věc, bez dalších vytáček
  Cena: 5.000 Kč / os. (při minimálním počtu 5 osob) 
  Časová náročnost: 3 dny, plánovaný termín duben 2022
  Lokalita: Jeseníky, Vysočina, Český Kras

 • Přípravný kurz + zkouška - pro ty, co by se před zkouškou raděj trochu protáhli ve skalách a srovnali pojmy s dojmy ;-)
  Cena: 5.000 Kč / kurz + 5.000 Kč / zkouška (při minimálním počtu 5 osob)
  Lokalita: Jeseníky, Vysočina, Český Kras, plánovaný termín jaro 2022

Cena zahrnuje kompletní náklady na lektory kurzu, nezahrnuje dopravu, ubytování a stravu (přičemž volí se vždy co nejekonomičtější varianty). I u této varianty nabízíme možnost spolufinancování ze strany CK (po předchozím schválení) a následné splácení formou splátkového kalendáře nebo strhávání z honorářů do Prasete.

Přihláška na kurz: zde 

 

Kurz pro průvodce cyklozájezdů

Interní kurz CK Kudrna, který představuje efektivní balíček praktických i teoretických znalostí a dovedností užitečných pro průvodcování cyklozájezdů. Rozsáhlý sobotní blok zaměřený na cyklomechaniku bude po absolvování úvodní části rozdělen do dvou výkonnostních skupin, což umožní přizpůsobit tempo a obsah účastníkům na různé úrovni zkušeností. Na základě již realizovaných kurzů můžeme potvrdit, že i zkušení průvodci si odnesou spoustu nových poznatků. Absolvování kurzu je považováno za výhodu při nominacích a zohledněno jako požadovaná odbornost při stanovení individuální mzdy.

Náplň kurzu:

 • Anatomie kola, technika, jednotlivé komponenty a jejich kompatibilita
 • Improvizované opravy kola v terénu (duše, řetěz, ráfek, řazení, výměna špalků) včetně praktického nácviku
 • Oprava kola u autobusu (centrování, demontáž kazety, seřízení řazení, opravy brzd, seřízení přesmykače a přehazovačky)
 • Přeprava kol v cyklovleku - správné naložení, řešení možných problémů s vlekem
 • Přeprava kol letadlem - balení do cyklobrašny či cyklobedny
 • Sportovní výživa a regenerace
 • Světelná technika a noční vyjížďka
 • Teoretická příprava akce a specifika organizace cyklozájezdu
 • Orientace v terénu - mapy, výškoměr, rozdíly ve značení cyklotras v jednotlivých zemích
 • Legislativní omezení cyklistiky v jednotlivých zemích.
 • Vybavení pro MTB zájezd v horách
 • Jízda ve skupině - vedení skupiny cyklistů, jízda v provozu (praktický nácvik)
 • Závěrečný test a praktická zkouška

Termín: 29.4. - 1.5. 2022
Cena: zdarma*
* přihlášení je považováno za závazné (při neúčasti neomluvené alespoň 14 dnů předem si vyhrazujeme právo nárokovat vynaložené organizační náklady na jednotlivce cca 1.500 Kč / os.).
Na náklady CK jsou zajištěny prostory, nadupaní lektoři a instruktážní materiál včetně skript. Ubytování, stravování a doprava na místo jsou v režii účastníků.
Místo: Integrovaná střední škola automobilní, Křižíkova 15, Brno
Časový rozsah: 2,5 dne (začátek v pátek v 16 hod., konec v neděli v 19 hod.)
Povinné vybavení:
vlastní kolo, helma, náhradní duše, pumpička, lepení a základní cyklonářadí (multiklíč, nýtovač řetězu, centrklíč), osvětlení (přední a zadní světlo, čelovka). Na místě bude k dispozici i kudrnovský zájezdový cyklovercajk, nářadí které si běžně berete na vyjížďku, musí ale každý mít vlastní.
Přihláška na kurz: zde 

První pomoc zážitkem ZDrSEM

Špičkový kurz první pomoci založený na efektivní zážitkové formě výuky, který vás bezpečně naučí poskytnout první pomoc jak v civilizaci, tak v přírodě. Jedná se o 5,5 dní nabitých simulovanými situacemi, které dokonale vštípí do paměti ty nejdůležitější život zachraňujících dovednosti, naučíte se řešit zlomeniny, úrazy všeho druhu, akutní stavy na horách, problémy spojené s nadmořskou výškou i drobnosti typu klíště. Praktický nácvik je samozřejmě doplněn i spoustou teorie a perfektními skripty. Vedeno špičkovými lektory z řad záchranářů, lékařů, i dalších zdravotních i outdoorových odborníků.
Jak kurz probíhá? Mrkej na video

Termíny:
7.12. - 12.12. 2021
22.2. - 27.2. 2022
15.3. - 20.3. 2022

Cena: standardně 6.800 Kč, pro kudrnovské průvodce za 5.900 Kč
Cena zahrnuje: lektorské zajištění včetně kompletního výukového materiálu a simulací, výukové prostory, perfektní skripta s prostorem na poznámky, teplé nápoje po celou dobu kurzu

Ubytování a strava:

 • Kurz se obvykle realizuje na základně VHS Brno na Blatinách. Grunt na Blatinách nabízí ubytování jako na horské chatě (typu lager - velká místnost pro všechny účastníky). Potřebujete vlastní spacák. Společné sociální zařízení.
 • Po dobu kurzu je zajištěné stravování formou plné penze (snídaně - oběd - svačina - večeře). Včetně stravovacích specifik (vegetariánství, bezlepková dieta) po předchozím nahlášení.
 • Cena ubytování + stravování: 660 Kč/ den

Akreditaci Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA) je možné získat při splnění všech zákonných podmínek a po absolvování doškolovacího kurzu. Doškolovací kurz probíhá v Praze, rozsah 1 den, cena 1.000 Kč. Doškolovací kurz je určen pouze absolventům kurzu HORAL.

Přihláška na kurz: zde