Andorra Via Ferraty

Za zážitky bez obav

Andorra Via Ferraty

11 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

zajištěné cesty v 2500 m nad mořem s nádhernými výhledy do údolí

Andorra - aristokratka z 9.století s hlavou v oblacích. A oprávněně - její hlavní město Andorra la Vella (1010 m) je nejvýše položeným hlavním městem v Evropě.
Staneme se svědky nádherné krajinářské podívané plné vysokých průsmyků, vrcholů Pyrenejí dosahujících 3000 m n.m., zelených pastvin a rozkvetlých luk. K nástupu na ferraty budeme procházet i oblastí blankytně modrých jezer zapsaných na seznam UNESCO. Navštívíme proslulou vyhlídku Mirador del Quer. Uvidíme kamzíky, sviště i divoké koně. 1 den bude věnovaný turistice - vyjdeme si na nejvyšší horu Andorrry - Pic de Coma Pedrosa (2943 m n.m.). Ve Francii absolvujeme 1-2 ferraty. V Andoře absolvujeme 9 ferrat, které proložíme odpočinkovějšími aktivitami. Zdatní jedinci mohou absolvovat ferrat o krapet více.

Čeká nás 6 dní aktivního lezení po ferratách, většina v nadmořské výšce 2000 - 3000 m.
Historickou hodnotu před či po ferratovém programu nám dodá návštěva několika objektů zapsaných do kulturního dědictví Andorry, jako jsou např. působivé románské kostelíky, malebná městská centra, tržiště a obchůdky.


Pobyt si na začátku a na konci zpestříme fakultativními výlety v Naturlandii a v impozantních termálních lázních Spa Caldea.

  • První a poslední dva zájezdové dny jsou odpočinkové. Celkově 2 strávené dny ve FRANCII nabídnou možnost zúčastnit se společného programu poznávacího či turistického.

Po celou dobu zájezdu, kromě přejezdů autobusem, se stravujeme z kudrnovské polopenze.

  • Přejezdové noci trávíme 2x v autobuse a 2x v luxusních kempech ve Francii. Pobyt v Andoře bude ve vlastních stanech v idylickém vysokohorském kempu (1400 m n.m).

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • ostatní stravu (oběd a svačiny během dne a při přejezdech autobusem)
  • fakultativní vstupy do placených památek a muzeí
  • vstupy na atrakce (např. Naturlandie, termály Spa Caldea)
  • případné jízdy lanovkou

Videa

Program zájezdu

1. den

Odjezd z Brna v odpoledních hodinách, cesta přes Prahu a Plzeň do francouzského GRENOBLE na úpatí Alp. Noční přejezd s procitnutím v rodišti spisovatele Stendhala a horolezce Terraye.

2. den

Celé dopoledne a časné odpoledne se protáhneme a budeme se věnovat aktivitám v univerzitním městě GRENOBLE a jeho okolí. Posnídáme z vlastních zdrojů či se zajdeme hýčkat nefalšovanou francouzskou snídaní - například waflemi či palačinkami. Město nabízí hned několik aktivit. Ferratistům se naskytne možnost několika městských ferrat (klasifikace B-E). Milovníci památek mohou navštívit gotickou katedrálu Notre Dame, pevnost Bastillu s nádherným výhledem na město a hory či orientální palác Casamaures (fakultativně, 9 EUR). K Bastille je možné vyjet i nejstarší městskou lanovkou v Evropě! (fakultativně, 6,50 EUR). Turisté si mohou vybrat jednu z několika pěších túr, např. na vrchol Mont Jalla (635 m n.m.), Mont Rachais (1046 m n.m.) a dobrodruhům nabídneme zážitkový park Acrobastille (fakultativně, 15 - 25 EUR). Odpoledne přejedeme do prvního kempu u Lvího zálivu (Golfe du Lion) v blízkosti francouzského MONTPELLIER, kde přespíme.

3. den

Po snídani přejedeme do ANDORRY. Odpoledne krátká protahovací procházka s výhledy na místní hornatou krajinu a zastávkou u Refugi de Roca de Pimes, horského průsmyku Col de Pimes (5 km, ↑170m ↓170 m). Druhou zajímavou možností bude strávit krásné odpoledne v NATURLANDII (horský lesní park o ploše cca 800 hektarů), kde můžeme obdivovat různé místní atrakce, zvířátka či se povozit na jedné z nejdelších bobových drah v Evropě - Tobotronc (fakultativně, od 30 EUR/os). Večer se přemístíme do kempu, kde budeme trávit i následující noci po celý pobyt v Andoře.

4. den

Ranní přesun do vesničky Aixovall ke stejnojmenné 150 m dlouhé ferratě. První ferrata Aixovall jde přejít lehčí (C) a o trochu těžší cestou (C/D). Z vrcholu ferraty uvidíme celou vesnici Aixovall i přilehlé kopce. Pěší přesun necelé 4 km do vesnice Santa Coloma na druhou ferratu Sant Vincenc D' Enclar (C) →270 m, ↑190 m, zakončenou u starého románského kostela. Odtud sejdeme kolem vodopádu a podel řeky. Po sestupu navštívíme nejstarší kostel Andorry, nádherný Església de Santa Coloma d'Andorra z 8.století. Příjemným bonbonkem dnešního dne bude třetí ferrata Coma D' Erts u vesničky Erts. Tato ferratka s délkou 435m má lehčí obtížnost (B/C) a více traverzování.

5. den

Dnes nás čeká celodenní poměrně náročná, zato jedna z nejkrásnějších andorských ferrat Bony d' Envalira (C/D). Autobusem přejedeme napříč celou Andorru až k druhému konci do vesničky Grau Roig, odkud pěšky nastoupáme k ferratě (→2,5 km, ↑538m). Ferrata ma délku zhruba 350m a je to jedna z mála ferrat, která dosahuje vrcholu 2681 m n.m. Z ferraty nás čekají jedny z nejkrásnějších výhledů do okolí hor. Sestup (→8 km, ↑169 m, ↓898 m) z ferraty vede do krásného údolí, které následně prozkoumáme. Zastavíme u jezera Estany Primer - vykoupeme se a občerstvíme v restauraci na břehu jezera. Pěšky dojedeme do vesnice les Bordes d' Envalira, kde nás nabere autobus zpět do kempu.

6. den

Ráno si trochu oddechneme návštěvou baziliky Meritxell, zasvěcené Panně Marii Meritxellské - patronce Andorry. Poté se vydáme ke dvěma ferratám u městečka Canillo. Začneme jednodušší ferratou Canal de Mora (ve variantě B/C a C, →400m), vedoucí průrvou ve skále. Sejdeme pěšky níže, kde začíná nástup na druhou ferratu Roc del Quer (C/D, →500m, ↑350). Ferrata střídá chůzi a lezení po umělých a přírodních chytech a nabízí různé vzdušné prvky. Ferrata končí vyhlídkou Mirador del Quer. Sestupovou část si prodloužíme k výhledu na unikátní most Tibeťanů, odkud po stezce sejdeme ke starému románskému kostelu Sant Joan de Caselles. Zde nás vyzvedne autobus na cestu do kempu.

7. den

TURISTIKA na nejvyšší vrchol Andorry - Pic de Coma Pedrosa (2943 m n.m.). Celodenní náročný výstup obtížným horským terénem. Z vesnice Arinsal se vydáme kolem horské říčky směrem do průsmyku Collet de Comapedrosa, k Refugi de Coma Pedrosa, kolem malého jezírka Estany de Comapedrosa a křišťálově průzračného Estany Negre. Dolů z vrcholu sejdeme přímo k hraničnímu přechodu se Španělskem a do průsmyku Portella de Bauiau, odkud nás čeká jeden z nejnádhernějších pohledů do údolí lemovaného ostrými skalami. Z průsmyku vede přímá a velmi prudká stezka dolů do Španělska, ale my zůstaneme nahoře a vydáme se po hraniční čáře skalnatým terénem přes vrcholek Agulla de Baiau (2860 m n.m.) k vrcholu Pic de Sanfons (2889 m n.m.) a odsud horským sedlem k průsmyku Portella de Sanfons a Portella de Comallempla k Refugi de Comapedrosa - zde bude možnost posedět posedět a pokochat se krásným výhledem. Od Refugia sejdeme zpět do Arinsalu (→17,3km, ↑1710m, ↓1710m). Možnost kratších alternativ - viz. poznámky v sekci Náročnost.

8. den

Spíše odpočinkový den se zlatým hřebem na závěr: příjemná ferratka v centru Andorry - ferrata Roc d' Esquers (C/D, →530m). Začátek ferraty je jen nedaleko od silnice, tedy půjde o krátký nástup. Ferrata nabízí pěkný výhled jak na Pyreneje, tak na hlavni mesto Andorry. Po ukončení ferraty nás stezka dovede k vrcholu Coll de Jovell (1780 m.n.m.). Z vrcholu se vydáme po sestupové cestě do údolí Ramio s ukázkou místních domků, života a fungování v přírodní rezervaci zařazené na seznam UNESCO - Madriu Perafita Claror Valley (oblast bez modernizace a asfaltových přístupových cest, chránící své přírodní dědictví). Výlet zakončíme ve městě les Escaldes. Zde volba buď volného programu a samostatné návštěvy města, místních památek a obchodů nebo pro ty, co absolvují jen krátkou túru, možnost 4 hodinové návštěvy lázní Spa Caldea - jedněch z největších termálů v Evropě (fakultativně, od 70 EUR/os. - v ceně ručník, sandály, vstupy do bazénů, vířivek, saun, aquamasáží, atd.). Celková trasa s ferratou (→5,2 km, ↑534m, ↓685 m).

9.den

Poslední den v Andoře a rozloučení se s horami jak jinak nez ferratově. Dnes nás čekají chuťovky. U města Canillo krátká nástupová pěšina k sportovní ferratě Racons (C/D - D, →400 m), kde uplatníme předchozí zkušenosti z již vylezených andorských ferrat. Pěšky se kousek přemístíme na druhou a poslední ferratu Canal del Grau (C/D, →350 m), která je veselejší a hravá se dvěma vzdušnými lanovými mosty. Pěšky se přesuneme po lesní stezce ke kaskádám del Riu d'Urina - příjemné a romantické místečko s vodopády tekoucími přes skály (→4 km, ↑195 m, ↓493 m). Odpoledne přejedeme do městečka ORDINO - samostatně si prohlédneme centrum, dokoupíme některé místní pochutiny, rozloučíme se s Andorrou. Z Ordina nás již čeká dlouhá noční cesta autobusem do francouzského Belfortu.

10. a 11. den

Po nočním přejezdu z Andorry do Belfortu nás čeká ranní společná kudrnovská snídaně.
Denní program nabídne několik možností, např. návštěva pevnosti Belfort s krásným hradním opevněním, prohlídku města Belfort s mnoha historickými objekty. Noc strávíme v Belfortu v kempu u jezera. Následující den po snídani se vrátíme zpět přes Plzeň a Prahu domů, s očekávaným příjezdem do Brna okolo 21.hodiny.

Ubytování

V Andoře se ubytujeme na 6 nocí ve vlastních stanech, v idylickém vysokohorském resortu (1400 m n.m.) poblíž La Massany. Pokud vlastní vybavení na kempování nemáte, můžete si jej zapůjčit z naší kudrnovské půjčovny.
Kemp je obrovský a nachází na jednom z nejkrásnějších míst Andorského knížectví, v údolí Valira del Norte obklopeném horami, poskytujícími klid. Místo se nachází v blízkosti konání letního mistrovství světa v MTB. V areálu se nachází krytý bazén, golf, minigolf, dětské hřiště, restaurace s barem, kavárna, lázně, bezplatná Wifi.
K infrastruktuře kempu patří venkovní kuchyňka, zdroj pitné vody, ve většině případů teplá sprcha, toalety, odpadkové koše. Je zde také často možnost dobíjení telefonů apod. Stany stojí blízko u sebe, proto se hodí špunty do uší.
Přejezdové noci z ČR a zpět strávíme 2x v autobuse a 2x rovněž v luxusních kempech ve Francii.
V Andoře i ve Francii zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce (zástrčky typu C, F a E).

Strava

Během ubytování v kempech je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni".
Polopenze začíná 2. den večeří (kemp ve Francii) a končí 11. den snídaní (kemp ve Francii). 9. den obdržíme na noční přejezd do Francie večeři v balíčku (večeře za studena).
Přejezdové dny v autobuse jsou buď zcela bez stravy (1. den), s večeří za studena v balíčku (9.den), pouze s teplou kudrnovskou večeří (10 den.) či pouze s kudrnovskou snídaní (2. a 11.den) (ne, že bychom vás chtěli ošidit, ale příprava snídaní, natož večeří a jejich konzumace na dočasných parkovacích místech opravdu není to, o co byste stáli).
K přípravě jídel používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem).

Během dne se budeme stravovat ze svých zásob (svačinky na ferraty).

Ceny potravin ve Francii jsou o něco dražší než v ČR a ceny potravin v Andoře jsou o něco málo nižší než ve Španělsku. Pokud si povezete potraviny z domoviny, doporučujeme pouze ty, které se nekazí (lednice nám nebude k dispozici) a nákup čerstvého pečiva a potravin budeme mít téměř denně.

Pokud bude příležitost k tomu dát si oběd v restauraci, ceny obědů v klasické restauraci v Andoře vyjdou celkem levně, od 10 - 15 EUR.
Především doporučujeme při příležitostech ochutnat pestré andorské speciality (např. kvalitní andorské telecí, pečené bramborové placky se zelím a slaninou, vydatná polévka s masovými kuličkami, těstovinami a zeleninou, omeleta s houbami, brambory s kapustou, králík v rajské omáčce) nebo koláčky coques či lokální sýry a uzeniny.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Všechny ferraty absolvujeme nalehko, tedy jen s lehkým batohem a v tempu, které bude vyhovat složení skupiny. Na programu jsou ferraty C - D (středně obtížné ferraty s velkým množstvím velkých chytů až obtížné ferraty se záludnějšími lezeckými pasážemi nebo velkou expozicí či délkou trasy). Podmínkou přihlášení na zájezd je odolnost vůči závratím, přiměřená fyzička a předchozí zkušenost s ferratovým lezení ve vysokých horách (př. Alpy). Délka jednotlivých ferrat je uvedena v závorce přímo v programu zájezdu.
Zájezd odpovídá náročnosti č. 3- 4 z 5 bodové škály. V případě, že si budete chtít dát od ferrat pauzu, můžete se připojit k turistické variantě zájezdu - Andorra - jednodenní poznávací túry. Nebo můžete tedy přibalit partnera/ku či kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky setkávat ve společném kempu.

Poznámky k náročnosti jednotlivých ferrat:
2. den: hravé ferraty u Bastilly v Grenoble - délka ferrat cca 950 m (400 m na útesu, 550 m na pěšině).
4. den: 1. ferrata ne příliš náročná, vedoucí přes vysoký skalní útvar nad vesnicí - 2 varianty jejího zdolání: lehčí a těžší, 2.ferrata přibližně stejně náročná, s exponovanými místy, sestup k 3. ferratě je pomalý a technicky náročný, kolem vodopádu, některá místa zajištěna lanem, 3. ferrata je lehčí obtížnosti oproti předchozím, více na traverzování
5. den: poměrně náročná celodenní ferrata - po technické stránce, délkou, nástupem i sestupem. Nástup k ferratě 2,5 km dlouhý a z části vede nepříjemnou kamennou sutí. Ferrata samotná je poměrně exponovaná, má málo umělých stupů, je tedy potřeba často stoupat přímo po skále a hledat přírodní stupy. Co do obtížnosti není ferrata náročná, spíše jde o výzvu v rámci závratí - pohled do hloubky pod námi při lezení může být tvrdým oříškem. Sestup z ferraty poněkud delší (8 km).
6.den: 1.ferrata je lehčí, vede dlouhou, ale ne příliš náročnou průrvou ve skále a dále se dělí na 2 cesty (jednodušší a náročnější, obě schůdné), které se na vrcholu opět spojují. 2. ferrata je náročnější, střídá se chůze a lezení po umělých a přírodních chytech a různé vzdučné prvky. Je poměrně exponovaná a čím výše se vystoupá, tím větší úsilí bude vyžadovat. Ve 2.plovině ferraty se začnou objevovat místa s kramlemi umístěnými dál od sebe, a bude nutné se natáhnout rukama a nohama opřít o skálu.
7.den: TURISTIKA - celodenní náročné výškové stoupání v horském terénu, úseky se stoupáním a klesáním kamennou sutí (→17,3km, ↑1710m, ↓1710m).
Další alternativy namísto plné túy:
k vrcholu Pic de Coma Pedrosa a odtud zpět k jezeru Estany Negre, odkud se vrací stejnou cestou do Arinsalu (14,2 km, ↑1424 m, ↓1424 m)
krátký okruh po značené stezce k rozcestí v průsmyku Collet de Coma Pedrosa, odkud se nevystoupá k vrcholu, ale k Refugi de Coma Pedrosa, a odtud po značené GRP k průsmyku Portella de Sanfons na španělské hranici a podél hranice k vrcholku Pic Negre, odtud zpět přes průsmyk Portella de Comallempla k Refugi de Coma Pedrosa a zpět k Arinsalu (12,3 km, ↑1189m, ↓1189m).
8. den: příjemná ferratka, příchod k ní mnoho času nezabere, dobře zajištěná, úseky s přidržováním řetězu, hledáním přírodních vstupů na holé skále. Ferrata nekončí na vrcholu, k němu se bude muset ještě vystoupat - výstup dá trochu zabrat - strmě vzhůru a ne příliš upraveným terénem.
9: den: 1.ferrata - první část vede po skalní stěně, která je téměř kolmá, vzdušná, cca 80m vysoká skalní stěna pouze s občasným použitím umělých stupů a větší část se leze po stupech přírodních a přichycuje se řetězu, terén exponovaný, jištění dobré. 2.ferrata trochu lehčí, zážitková. Sestupový terén od 2.ferraty náročnější.

Nejste si jisti, zda plánovaný program zvládnete? Zúčastněte se nejdříve našeho intenzivního ferratového kurzu v Raxalpe.

Další info

Vybavení
Naprostou nutností k absolvování zájezdu mít vlastní či půjčené vybavení:

  • přilba (na ferraty či horolezení, v žádném případě cyklistická)
  • sedací a prsní úvazek (nutné oba dva)
  • ferratový set (2 speciální karabiny s pádovou brzdou)
  • plochá smyčka o délce cca 150 cm (slouží ke spojení sedacího a prsního úvazku). Plochá smyčka není potřeba pouze u tzv. celotělového úvazku.
  • v Andoře požadujeme, abyste měli i tzv. "odsedku" (sešitá jistící smyce o délce 30 - 80 cm) a 1 HMS karabinu se zámkem
Vhodným a doporučeníhodným doplňkem jsou ferratové rukavice.
Pokud nemáte vlastní vybavení, můžete si ho zapůjčit v naší kudrnovské půjčovně.

Další vybavení
I přesto, že se jede v letním termínu, většinu nocí budeme trávit ve vysokých horách a je třeba počítat nejen s teplým oblečením, ale také teplým (třísezonním) spacákem - teploty v noci mohou klesnout k 5 C, v Andoře budeme nocovat v nadm.výšce okolo 1400 m.
Na ferraty je nutné být vybavený i patřičnou obuví do vysokých hor - tj. kvalitní a rozchozené pohory či boty kategorie B/C a C, které mají dostatečně tuhou a odolnou mezipodešev, takže dodají dostatečnou oporu nozu v kamenitém terénu. Pro případ deště se vybavit ideálně nepromokavou vrstvou Goretex nebo dobrou pláštěnkou. Vzhledem k častým silným větrům bude potřeba chránit si i uši a krk.
Na túry budeme chodit jen s malým baťůžkem (cca 25 l), kam dáme ferratovou výbavu, foťák, pití, svačinu, opalovací krém a náhradní oblečení na daný den. Kdo je zvyklý, rozhodně doporučujeme vzít si i trekové hole.

Počasí
Do horských oblastí Andorry dorazíme v srpnu, kdy bude teplota oproti francouzským přímořským oblastem podstatně chladnější, zato s nejmenší pravděpodobností deště. Denní teploty ve vyšších polohách vystoupají maximálne k 20 stupňům, v nižších může být až 25 stupňů. Na túrách se budeme pohybovat v nadmořské výšce mezi 2000 - 3000 m n.m., kdy je potřeba počítat s větrnými úseky a také nepodceňovat ochranu opalovacího krému. V noci mohou v údolí teploty klesnout k 8 stupňům (kemp se nachází ve výšce 1400 m n.m.) a ráno a večer mezi 11 - 18 stupni. Srážky se v tomto období většinou vyskytují minimálně, ale je potřeba nepodcenit oblečení v případě, že nás zastihnou silné deště. Nutno také počítat s tím, že v Andoře často silně fouká. Koupání v ledovcových jezerech je sice luxusní, ale ledovcová znamená také velmi chladná a hluboká.

Další info:

Cestovní doklady
Andorra sice není součástí EU ani Schengenského prostoru, ale ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz. Stejně tak k tranzitu do zemí, jimiž budeme projíždět.

Měna a jazyk
Měnou je EURO, úředním jazykem je Katalánština, běžně se mluví Španělsky, méně pak francouzsky.

Velikost skupiny
Maximální kapacita skupiny bude 15 klientů a 3 průvodci.
Autobusem do Andorry cestujeme společně se skupinou Andorra s krosnou + Andorra - jednodenní poznávací túry.
Skupina Andorra s krosnou s námi bude ubytována v kempu 2. a 9.noc. Skupina Andorra Via Ferraty s námi bude v kempu po celou dobu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. 

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.