Velikonoce v Banátu

Za zážitky bez obav

Velikonoce v Banátu

7 dní / 8 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

5. 4. - 11. 4. 2023
č. zájezdu: 223751-01
cena 8 400 Kč
VYPRODÁNO

rumunský krajanský Banát, tradiční liturgie celých Velikonoc, předjarní příroda

Velikonoční svátky jsou v Banátu největšími křesťanskými svátky a probíhají zde v duchu starých katolických tradic. Babičky oblečou historické kroje, ostatní to nejlepší oblečení a celý týden před Velikonocemi všichni žijí jen křesťanskými tradicemi. Pojeďme i my zažít ducha starých tradic spojených s oslavami Vzkříšení a příchodu jara, večerní bohoslužby, vynášení ohně před kostel či pravou vesnickou tancovačku. Spát budeme v krajanských rodinách na postelích pod nefalšovanými peřinami. Banátskou polopenzi nám uvaří místní hospodyně, podnikneme krátké výlety po velmi romantickém okolí vesnic Rovenska, Gerniku, Sv. Heleny. Zajdeme i „na táčky“ k sousedům, abychom poklábosili a užili si sváteční čas, kdy se nepracuje.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

Průvodci

Martin Šrom

5. 4. - 11. 4. 2023 / č.zájezdu 223751-01

Martin rád jezdí na místa, kde už byl. Dýchá tak na něj atmosféra uplynulých prožitků a místo tím získává úplně jiné kouzlo. Rád vozí klienty na místa, kde už byl mnohokrát a má radost z toho, že tak má v kapse množství zajímavostí a doporučení. Je svědomitým průvodcem a rád má zájezd absolutně pod ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1.–2. den Škaredá středa a Zelený čtvrtek

Odjezd ve večerních hodinách z Brna, klasická jízda přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska, ranní prohlídka Temešváru, kde si prohlédneme historické centrum, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu, tržiště,… i náměstí Victorie, kde v r. 1989 začala rumunská revoluce. Cestou pak zastavíme v Oravici, odkud se svezeme prudce romantickou krasovou krajinou historickým vláčkem až do Aniny. Jízda trvá dvě hodiny a je v ceně zájezdu. V ten den ještě zastavíme u jeskyně, vyvěračky a ještě nedávno úžasného mechového kuželovitého vodopádu Bigar, který patřil mezi 10 nejpoetičtějších na světě. V roce 2021 se ale utrhnul jeho kuželový modul a jeho torzo zavalilo říčku Miniš - návštěvnost tohoto bizarního místa ale tímto ještě stoupla. Po té už vyjedeme vysoko do hor na ROVENSKO, kde se ubytujeme na dvě noci u našich krajanů. Večer se už navzájem seznámíme v místní malinké hospůdce Pod starou lípou.

3. den - Velký pátek

Po ránu bude možné v místním kostele prožít spolu s místními při křížové cestě smutek nad Ježíšovým ukřižováním, a poté vyrazíme na pěší výlet po hřebenech hor kolem Rovenska, výhledy na úžasnou vápencovou soutěsku řeky Nera, návštěva několika romantických rovenských salaší, ... včetně ukázky úspěšného odvážného pokusu o samoudržitelné hospodaření na osamocené salaši. Možná i exkurze v místní provozovně na zpracování lanýžů >>> na největší z křesťanských půstů hodně nabitý program.

4. den - Bílá sobota

Vyrazíme na lehko (14 km) do největší české vesnice GERNIK. Tato trasa, nazývaná též "Via panoramatika", patří mezi nejkrásnější balkánské treky. Cestou s dalekými výhledy na Dunaj i do Srbska se zastavíme i ve vyhlídkovém občerstvení na salaši "U Filipa" s českou obsluhou. Otužilejší čeká i úžasná osvěžující jarní až rituální koupačka spolu s prohlídkou pěti unikátních funkčních vodních mlýnků v kaskádovitovém travernitovém údolí U Petra. Zaujme vás důmyslný systém na sebe navazujících náhonů i vodopádky s bublinkovými tůněmi. Po ubytování v gernických rodinách potom následuje
v gernickém kostele slavnost Ježíšova vzkříšení s vynášením ohně.

5. den - Boží hod Velikonoční

Dopoledne návštěva místního Českého domu - muzea krajanské vesnice s odborným rodáckým výkladem. Uvidíte s jakými nástroji krajané obdělávali svá pole, jak zpracovávali a uchovávali úrodu, jak žili, bavili se... Odpoledne vyrazíme na pěší výlet po okolí Gerníku s nádhernými výhledy na okolní přírodu i Dunajskou soutěsku. S nasbíraného proutí vás v podvečer naučíme plést žíly (tatary). No a večer už oslavíme Kristovo zmrtvýchvstání a konec půstů tradiční vesnickou tancovačkou s místní česko-rumunskou kapelou. Nejvýkonnější tanečníci obvykle ulehají až dlouho po půlnoci.

6.–7. den - Velikonoční pondělí

Po ránu nutně nezbytný něžný mrskut a potom už opět nalehko pěší přesun do Svaté Heleny. Cestou nás čeká prohlídka obrovské monumentální jeskyně Turecká díra, do níž se v dobách tureckých nájezdů schovávaly celé vesnice. Můžeme projít i Liburážskou velmi hlubokou rokli se skalním mostem Kulhavá skála a působivou "živou" krápníkovou jeskyní Vranovec (na tento přesun někdy bývá možné fakultativně pronajmout koňský povoz). V podvečer ještě prohlídka této naší třetí krajanské vesnice, malé rumunské kulinářské překvapení, poslední pivka v helenských hospůdkách a poté noční přejezd do ČR, domůůů, do...

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami v českých rodinách (2 noci na Rovensku a 2 noci v Gerniku). Je třeba počítat s tím, že kapacita ubytování u našich krajanů je omezená. Ve většině rodin umísťujeme klienty po 2 až 5ti osobách.

Strava

Během pobytu máte v rodinách zajištěnou banátskou polopenzi.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 7denní pobytovo-poznávací zájezd se zajištěným ubytováním a stravováním formou polopenze v krajanských rodinách, které máte v ceně zájezdu regulérně zahrnuto. Cílem našeho putování je poznat během sedmi dnů, jak se slaví Velikonoce v rumuském Banátu. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je řada kratších či delších procházek. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník.

Další info

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ nového typu se strojově čitelnou zónou. Pokud ji nemáte, vezměte si pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více

Podobné zájezdy

Májový Banát

Májový Banát

5. 5. - 12. 5. 2023 Chci to vidět
Velikonoce na ledovci

Velikonoce na ledovci

7. 4. - 10. 4. 2023 Chci to vidět
Velikonoce v Bosně a Hercegovině

Velikonoce v Bosně a Hercegovině

6. 4. - 11. 4. 2023 Chci to vidět