Velikonoce v Banátu

Za zážitky bez obav

Velikonoce v Banátu

7 dní / 8 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

5. 4. - 11. 4. 2023
č. zájezdu: 223602-01
cena 8 400 Kč

rumunský krajanský Banát, tradiční liturgie celých Velikonoc, předjarní příroda

Velikonoční svátky jsou v Banátu největšími křesťanskými svátky a probíhají zde v duchu starých katolických tradic. Babičky oblečou historické kroje, ostatní to nejlepší oblečení a celý týden před Velikonocemi všichni žijí jen křesťanskými tradicemi. Pojeďme i my zažít ducha starých tradic spojených s oslavami Vzkříšení a příchodu jara, večerní bohoslužby, vynášení ohně před kostel či pravou vesnickou tancovačku. Spát budeme v krajanských rodinách na postelích pod nefalšovanými peřinami. Banátskou polopenzi nám uvaří místní hospodyně, podnikneme krátké výlety po velmi romantickém okolí vesnic Rovenska, Gerniku, Sv. Heleny. Zajdeme i „na táčky“ k sousedům, abychom poklábosili a užili si sváteční čas, kdy se nepracuje.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

Program zájezdu

1.–2. den

Odjezd ve večerních hodinách z Brna, klasická jízda přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska, ranní prohlídka Temešváru – bašty rumunské revoluce, procházka po jeho historickém centru. Cestou pak zastavíme v Oravici, odkud se svezeme prudce romantickou krasovou krajinou historickým vláčkem až do Aniny. Jízda trvá dvě hodiny a je v ceně zájezdu. Ještě zastavíme u jeskyně, vyvěračky a úžasného mechového kuželovitého vodopádu Bigar. Po té už vyjedeme na ROVENSKO, kde se ubytujeme u našich krajanů. Večer se navzájem seznámíme v malinké hospůdce u tety Karly.

3. den - Velký pátek

Pěší výlet po hřebenech hor kolem Rovenska, výhledy na soutěsku řeky Nera, návštěva romantických rovenských salaší.

4. den - Bílá sobota

Pěší odchod do 16 km vzdálené obce Gerník přes malebné údolí mlýnků U Petra. V podvečer pak v gernickém kostele slavnost Ježíšova vzkříšení s vynášením ohně.

5. den - Boží hod Velikonoční

Pěší výlet po okolí Gerníku s nádhernými výhledy na Dunajskou soutěsku. Večer tradiční vesnická tancovačka s místní česko-rumunskou kapelou.

6.–7. den - Velikonoční pondělí

po ránu nutně nezbytný mrskut a potom na lehko pěší přesun do Svaté Heleny přes jeskyni Turecká díra (i na tu lze fakultativně pronajmout koňský povoz). Podvečerní prohlídka vesnice, závěrečné pomuzicírování v tamní útulné hospůdce a poté noční přejezd do ČR.

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami v českých rodinách (2 noci na Rovensku a 2 noci v Gerniku). Je třeba počítat s tím, že kapacita ubytování u našich krajanů je omezená. Ve většině rodin umísťujeme klienty po 2 až 5ti osobách.

Strava

Během pobytu máte v rodinách zajištěnou banátskou polopenzi.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 7denní pobytovo-poznávací zájezd se zajištěným ubytováním a stravováním formou polopenze v krajanských rodinách, které máte v ceně zájezdu regulérně zahrnuto. Cílem našeho putování je poznat během sedmi dnů, jak se slaví Velikonoce v rumuském Banátu. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je řada kratších či delších procházek. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník.

Další info

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ nového typu se strojově čitelnou zónou. Pokud ji nemáte, vezměte si pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více

Podobné zájezdy

Banátské posvícení

Banátské posvícení

13. 10. - 18. 10. 2022 Chci to vidět
Velikonoce v Bosně a Hercegovině

Velikonoce v Bosně a Hercegovině

6. 4. - 11. 4. 2023 Chci to vidět