1.–2. den Škaredá středa a Zelený čtvrtek
Odjezd ve večerních hodinách z Brna, klasická jízda přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska, ranní prohlídka Temešváru, kde si prohlédneme historické centrum, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu, tržiště, květinový trh,… i náměstí Victorie, kde v r. 1989 začala rumunská revoluce. Cestou pak zastavíme v Oravici, odkud se svezeme prudce romantickou krasovou krajinou historickým vláčkem až do Aniny. Jízda trvá dvě hodiny a je v ceně zájezdu. Po té už vyjedeme vysoko do hor na ROVENSKO, kde se ubytujeme na dvě noci u našich krajanů. Večer se už navzájem seznámíme v místní malinké hospůdce Pod starou lípou.
3. den - Velký pátek
Po ránu bude možné v místním kostele prožít spolu s místními při křížové cestě smutek nad Ježíšovým ukřižováním, a poté vyrazíme na pěší výlet po hřebenech hor kolem Rovenska, zahlédneme i dalekou soutěsku řeky Něra a projdeme kolem několika romantických rovenských salaší. Někteří z nás dojdou až do vzdálené salaše, kde potkáme krajany, kteří sem přišli z Česka teprve nedávno, přesto jsou se svým hospodařením téměř soběstační. Možná proběhne i exkurze v místní provozovně na zpracování lanýžů. Na největší z křesťanských půstů to bude hodně nabitý program.
4. den - Bílá sobota
Vyrazíme na lehko (14 km) do největší české vesnice GERNIK. Tato trasa, nazývaná též "Via panoramatika", patří mezi nejkrásnější balkánské treky. Cestou s dalekými výhledy na Dunaj i do Srbska se zastavíme i ve vyhlídkovém občerstvení na salaši "U Filipa" s českou obsluhou. Otužilejší čeká i úžasná osvěžující jarní až rituální koupačka spolu s prohlídkou pěti unikátních funkčních vodních mlýnků v kaskádovitovém travernitovém údolí U Petra. Zaujme vás důmyslný systém na sebe navazujících náhonů i vodopádky s bublinkovými tůněmi. Po ubytování v gernických rodinách potom následuje v gernickém kostele pozdně večerní slavnost Ježíšova vzkříšení s vynášením ohně. Procesí prochází od kostela až ke kapličce na návsi, nese svíce a zpívá písně.
5. den - Boží hod Velikonoční
Dopoledne návštěva místního Českého domu - muzea krajanské vesnice s odborným rodáckým výkladem. Uvidíte, s jakými nástroji krajané obdělávali svá pole, jak zpracovávali a uchovávali úrodu, jak žili, bavili se. Uslyšíme, jak vypadal první banátský fejsbůk... Odpoledne vyrazíme na pěší výlet po okolí Gerníku s nádhernými výhledy na okolní přírodu i Dunajskou soutěsku. S nasbíraného proutí vás v podvečer naučíme plést žíly (tatary). Kristovo zmrtvýchvstání a blížící se konec velikonočního půstu je důvod k oslavě. Večer tak možná proběhne tradiční velikonoční tancovačka. Snad tedy budeme mít možnost zaposlouchat se do tónů česko-rumunské hudby a zatančit si. Nejvýkonnější tanečníci obvykle ulehají až dlouho po půlnoci.
6.–7. den - Velikonoční pondělí
Po ránu nutně nezbytný něžný mrskut a potom už opět nalehko pěší přesun do Svaté Heleny. Cestou nás čeká prohlídka obrovské monumentální jeskyně Turecká díra, do níž se v dobách tureckých nájezdů schovávaly celé vesnice. Můžeme projít i Liburážskou velmi hlubokou rokli se skalním mostem Kulhavá skála a působivou "živou" krápníkovou jeskyní Vranovec.
V podvečer ještě krátká prohlídka této naší třetí krajanské vesnice, malé rumunské kulinářské překvapení, poslední pivka v helenských hospůdkách a poté noční přejezd do ČR.