Velikonoce v Banátu

Za zážitky bez obav

Velikonoce v Banátu

7 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

rumunský krajanský Banát, tradiční liturgie celých Velikonoc, předjarní příroda

Velikonoční svátky jsou v Banátu největšími křesťanskými svátky a probíhají zde v duchu starých katolických tradic. Babičky oblečou historické kroje, ostatní to nejlepší oblečení a celý týden před Velikonocemi všichni žijí jen křesťanskými tradicemi. Pojeďme i my zažít ducha starých tradic spojených s oslavami Vzkříšení a příchodu jara, večerní bohoslužby, vynášení ohně před kostel a možná i pravou vesnickou tancovačku. Spát budeme v krajanských rodinách na postelích. Banátskou polopenzi nám uvaří místní hospodyně, podnikneme krátké výlety po velmi romantickém okolí vesnic Rovenska, Gerniku, Sv. Heleny. Zajdeme i „na táčky“ k sousedům, abychom poklábosili a užili si sváteční čas, kdy se nepracuje.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den Škaredá středa a Zelený čtvrtek

Odjezd ve večerních hodinách z Brna, klasická jízda přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska, ranní prohlídka Temešváru, kde si prohlédneme historické centrum, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu, tržiště, květinový trh,… i náměstí Victorie, kde v r. 1989 začala rumunská revoluce. Cestou pak zastavíme v Oravici, odkud se svezeme prudce romantickou krasovou krajinou historickým vláčkem až do Aniny. Jízda trvá dvě hodiny a je v ceně zájezdu. Po té už vyjedeme vysoko do hor na ROVENSKO, kde se ubytujeme na dvě noci u našich krajanů. Večer se už navzájem seznámíme v místní malinké hospůdce Pod starou lípou.

3. den - Velký pátek

Po ránu bude možné v místním kostele prožít spolu s místními při křížové cestě smutek nad Ježíšovým ukřižováním, a poté vyrazíme na pěší výlet po hřebenech hor kolem Rovenska, zahlédneme i dalekou soutěsku řeky Něra a projdeme kolem několika romantických rovenských salaší. Někteří z nás dojdou až do vzdálené salaše, kde potkáme krajany, kteří sem přišli z Česka teprve nedávno, přesto jsou se svým hospodařením téměř soběstační. Možná proběhne i exkurze v místní provozovně na zpracování lanýžů. Na největší z křesťanských půstů to bude hodně nabitý program.

4. den - Bílá sobota

Vyrazíme na lehko (14 km) do největší české vesnice GERNIK. Tato trasa, nazývaná též "Via panoramatika", patří mezi nejkrásnější balkánské treky. Cestou s dalekými výhledy na Dunaj i do Srbska se zastavíme i ve vyhlídkovém občerstvení na salaši "U Filipa" s českou obsluhou. Otužilejší čeká i úžasná osvěžující jarní až rituální koupačka spolu s prohlídkou pěti unikátních funkčních vodních mlýnků v kaskádovitovém travernitovém údolí U Petra. Zaujme vás důmyslný systém na sebe navazujících náhonů i vodopádky s bublinkovými tůněmi. Po ubytování v gernických rodinách potom následuje v gernickém kostele pozdně večerní slavnost Ježíšova vzkříšení s vynášením ohně. Procesí prochází od kostela až ke kapličce na návsi, nese svíce a zpívá písně.

5. den - Boží hod Velikonoční

Dopoledne návštěva místního Českého domu - muzea krajanské vesnice s odborným rodáckým výkladem. Uvidíte, s jakými nástroji krajané obdělávali svá pole, jak zpracovávali a uchovávali úrodu, jak žili, bavili se. Uslyšíme, jak vypadal první banátský fejsbůk... Odpoledne vyrazíme na pěší výlet po okolí Gerníku s nádhernými výhledy na okolní přírodu i Dunajskou soutěsku. S nasbíraného proutí vás v podvečer naučíme plést žíly (tatary). Kristovo zmrtvýchvstání a blížící se konec velikonočního půstu je důvod k oslavě. Večer tak možná proběhne tradiční velikonoční tancovačka. Snad tedy budeme mít možnost zaposlouchat se do tónů česko-rumunské hudby a zatančit si. Nejvýkonnější tanečníci obvykle ulehají až dlouho po půlnoci.

6.–7. den - Velikonoční pondělí

Po ránu nutně nezbytný něžný mrskut a potom už opět nalehko pěší přesun do Svaté Heleny. Cestou nás čeká prohlídka obrovské monumentální jeskyně Turecká díra, do níž se v dobách tureckých nájezdů schovávaly celé vesnice. Můžeme projít i Liburážskou velmi hlubokou rokli se skalním mostem Kulhavá skála a působivou "živou" krápníkovou jeskyní Vranovec.

V podvečer ještě krátká prohlídka této naší třetí krajanské vesnice, malé rumunské kulinářské překvapení, poslední pivka v helenských hospůdkách a poté noční přejezd do ČR.

Ubytování

Spát budete na postelích pod přikrývkami a dekami v českých rodinách (2 noci na Rovensku a 2 noci v Gerniku). Zejména bude-li chladnější počasí, může se hodit vzít si do rezervy vlastní spacák. Vytápění místností může být nedokonalé. Banátská stavení jsou starší nezateplené domy, kde se obvykle topilo jen v kuchyni. Situace a komfort ubytování se neustále zlepšuje, ale standard penzionů zatím čekat nelze. Je také třeba počítat s tím, že kapacita ubytování u našich krajanů je omezená. Ve většině rodin umísťujeme klienty po více osobách, někdy až po 8 lidech ve stavení. Většinou se jedná o více pokojů, v pokoji je obvykle 2–5 lůžek. Většina domácností již má plnohodnotnou koupelnu i splachovací záchod, ne však všechny. Také teplá voda k mytí nemusí být vždy dostupná. Přeci jen jedeme do Banátu, připomínajícího časy našich babiček. Ve většině stavení se stále chovají nějaká hospodářská zvířata a psi.

Strava

Během pobytu máte v rodinách zajištěnou banátskou polopenzi. Na snídani počítejte obvykle s chlebem, máslem, medem či povidly, někdy vajíčky či klobásou, sýrem, zeleninou, někdy pomazánkami či uzeninou, čajem, na přání i kávou. Večeře se skládají z polévky a hlavního chodu. Můžete očekávat např. plněné zelné listy, brambory či dušenou bramborovou kaši, pečené maso nebo karbanátky atp. Obvyklý je většinou také sladký dezert. Hladový odchází od stolu málokdo😊 Zájemci si mohou zkusit domluvit s domácími navíc i oběd, za který zaplatí přímo svým hostitelům (vhodná cena za oběd je cca 150 Kč).

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 7denní pobytovo-poznávací zájezd se zajištěným ubytováním a stravováním formou polopenze v krajanských rodinách, které máte v ceně zájezdu regulérně zahrnuto. Cílem našeho putování je poznat během sedmi dnů, jak se slaví Velikonoce v rumuském Banátu. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je řada kratších či delších procházek. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník.

Další info

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více

Podobné zájezdy

Banátské posvícení

Banátské posvícení

17. 10. - 22. 10. 2024 Chci to vidět