Dolomity - ferratami po stopách 1. světové války

Dolomity - ferratami po stopách 1. světové války

6 dní / 7 300 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Dolomity v oblasti městečka Cortina d´Ampezzo jsou navěky spojené s bojovou linií 1. světové války. Právě zde probíhaly těžké boje mezi italskou a rakousko-uherskou armádou. Bojovalo se téměř o každý vrchol, z kterého bylo vidět do tábora nepřítele, byla to zákopová válka plná přírodních katastrof. Vzniklo mnoho ferrat, tunelů, bunkrů a střílen. Tento zájezd nás přivede po ferratách do míst, kde se za 1. světové války odehrávaly ty nejkrutější boje. Budeme obdivovat horské scenerie i lidskou důmyslnost a zručnost při stavbě zákopů, tunelů a zajištěných cest. Nocovat budeme v kempu v Cortině ´Ampezzo a o energetické uspokojení našich těl se postará bohatá kudrnovská polopenze.

Skvělé lezení i historie!

Cena nezahrnuje

  • fakultativní využití lanovek, jimiž lze túry zkrátit

Program zájezdu

1. - 2. den

Večerní odjezd z Brna a cesta přes Rakousko do Itálie. Autobusem vyjedeme téměř až do sedla Passo Valparola (2.168 m). Dopoledne zdoláme ferratu Sottotenente Fusetti (B/C). Cestou na ferratu projdeme 500 m dlouhým tunelem (Goiginger Stollen). Okolo několika střílen se dostaneme na pohodovou ferratu s krásnými výhledy. Zamíříme až k vrcholu a na kopci Sas de Stria (2.477 m) – Kámen čarodějnice, si projdeme zákopy. Klesání je krátké a zanedlouho už jsme dole u silnice, kde se nachází válečné muzeum v pevnosti Tre Sassi (10 Eur). Další dnešní ferrata se nachází nedaleko od Passo Falzarego (2.105 m). Po krátkém nástupu, nedaleko od ruin lazaretu, začíná sportovní zajištěná cesta Via ferrata degli Alpini (C/D). Čekají nás nádherné výhledy na Sorapis i na Marmoladu a vrchol Col dei Bos (2.559 m). Při sestupu budeme míjet několik střílen a dojdeme až zpět na stejné parkoviště.

3. den

I dnes nás čekají dvě ferraty. Začneme jednoduchou ferratou de Ra Gusela (A), po které vystoupáme na Nuvolau (2.574 m). Ze sedla Nuvolau vylezeme opět po ferratě Averau (B) na stejnojmennou horu (2.649 m). za pěkného počasí můžeme obdivovat masiv Selly i Piz Boe. U nádherných věží Cinque Torri se zastavíme. Projdeme si okruh mezi skalami s mnoha válečnými pozůstatky a bunkry a poté zamíříme zpět k autobusu. Navečer si prohlédneme Cortinu d´Ampezzo.

4. den

Odpočineme si od tunelů a zákopů a vyjedeme autobusem pod masiv Tofany k chatě Baita Pie´ Tofana. Odtud se vyvezeme lanovkou téměř do 2.100 m (9 EUR) a po chvilce se ocitneme na ferratě Ra Bujela (C). Přes skály Pomedes vylezeme až téměř ke stejnojmenné chatě. Zde začíná další ferrata – Guiseppe Olivieri (C/D). Jižní stěnou masivu Tofana se vyšplháme až na vrchol Punta Anna (2.730 m). Část sestupu absolvujeme po jednoduché ferratě Sentiero G. Olivieri (B).

5.- 6. den

Čeká nás ferratový okruh přímo ze sedla Falzarego (2.105 m). Ti, kdo jsou opravdoví nadšenci do historie zvolí jistě pohodovější okruh ferratou Kaiserjägersteig (A), která začíná pěkným mostkem a dále se pak po pěšině, místy zajištěné až na vrchol Lagazuoi Piccolo (2778 m). Okolo cesty můžeme vidět mnoho pozůstatků z války. Nahoře, na náhorní plošině se nachází venkovní muzeum (zadarmo). U nedaleké chaty Rifugio Lagazuoi začíná více než 1 km dlouhý tunel Galleria Lagazuoi. Následuje poměrně prudký, ale velmi zajímavý sestup tunelem. Ti, kdo by si chtěli dát náročnější trasu, si zvolí ferratu Cesco Tomaselli (D). Samozřejmě ani zde nechybí zákopy, staré již nepoužívané žebříky. Kromě dlouhého nástupu nás zde čeká několik zajištěných úseků poměrně vysoké obtížnosti D. Cestou zpět, při sestupu je možné si také projít unikátní kilometrový Lagazuoi tunel. Večerní odjezd a ranní příjezd do Brna.

Ubytování

Středobodem našeho pobytu je kemp v Cortině d´Ampezzo, kde budeme nocovat 5 nocí ve vlastních stanech a spacácích. Stany je možné zapůjčit v kudrnovské půjčovně. Nemusíte se obávat extrémně chladných nocí. Rána však bývají studená, neboť do údolí stéká chladnější vzduch z okolních hor. Kemp je dobře vybaven, sprchy jsou již ceně. Miniobchod nabízí základní potraviny. K dispozici je i bar a "pizzérka" -pro ty, kterým by nestačila naše vydatná polopenze. Do centra Cortiny je to cca 4 km

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Ta začne 2. den zájezdu večeří a skončí 5. den zájezdu snídaní - na cestu navíc dostanete večeřový balíček. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality švýcarské kuchyně. Dokupovat základní potraviny bude možné. Během dne zpravidla potkáme místní restaurace (nejčastěji u lanovek, které budeme využívat), kde se lze zastavit na jídlo. Počítejte však s tím, že ne každý den bude restaurace či bufet k dispozici a ne vždy kolem něj půjdeme v obědový čas. Svačinka se proto bude určitě hodit.

Doprava

Doprava bude zajištěna autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Přestože v názvu akce zmiňujeme temnou a často opomíjenou kapitolu tohoto unikátního horstva (během války v Dolomitech padly také tisíce českých vojáků), půjde nám zejména o lezení. Zájezd tedy ocení i ti, které více než historie zajímá především pohyb na zdravém horském vzduchu s fantastickými sceneriemi vůkol. Uvedení do historických souvislostí berte jako příjemný bonus navíc.

Všechny ferraty absolvujeme nalehko, tedy jen s lehkým batohem. Na programu jsou ferraty B - D (středně obtížné ferraty s velkým množstvím velkých chytů až obtížné ferraty se záludnějšími lezeckými pasážemi nebo velkou expozicí či délkou trasy). Délka jednotlivých ferrat je uvedena v závorce přímo v programu zájezdu. Zajištěné cesty vyžadují úplnou odolnost proti závratím, přiměřenou fyzičku a pomůcky k sebejištění (viz níže). Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. V případě, že si budete chtít dát od ferrat pauzu, můžete se připojit k turistické variantě zájezdu - Dolomity - turisticky po stopách Velké války. Můžete také přibalit partnera/ku či kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky setkávat ve společném kempu.

Nejste si jisti, zda plánovaný program zvládnete? Zúčastněte se nejdříve našeho intenzivního ferratového kurzu v Raxalpe.

Další info

Vybavení na ferraty
Naprostou nutností je přilba, sedací a prsní úvazek a tzv. ferratový set (2 speciální karabiny s pádovou brzdou) a plochá smyčka o délce cca 150 cm (slouží ke spojení sedacího a prsního úvazku). Plochá smyčka není potřeba pouze u tzv. celotělového úvazku. Vhodným a doporučeníhodným doplňkem jsou ferratové rukavice. Pokud nemáte vlastní vybavení, můžete si ho zapůjčit v naší kudrnovské půjčovně.

Skupina účastníků
Maximální kapacita je 20 účastníků, které vedou 3 průvodci. Jedině tak je možné zajistit maximální bezpečnost a individuální přístup.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Dobrodružství v Dolomitech

Honza Haruda

Ležím v trávě a nechávám odpočinout sestupem unaveným nohám. Ačkoliv je už polovina června, chůze přes četná sněhová pole byla tro...

více

Podobné zájezdy

Ferraty Lago di Garda

Ferraty Lago di Garda

24. 9. - 29. 9. 2019 Chci to vidět