Dolomity - ferratami po stopách 1. světové války

Za zážitky bez obav

Dolomity - ferratami po stopách 1. světové války

6 dní / 10 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

9. 7. - 14. 7. 2024
č. zájezdu: 224914B-01
cena 10 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Dolomity v oblasti městečka Cortina d´Ampezzo jsou navěky spojené s bojovou linií 1. světové války. Právě zde probíhaly těžké boje mezi italskou a rakousko-uherskou armádou. Bojovalo se téměř o každý vrchol, z kterého bylo vidět do tábora nepřítele, byla to zákopová válka plná přírodních katastrof. Vzniklo mnoho ferrat, tunelů, bunkrů a střílen. Tento zájezd nás přivede po ferratách do míst, kde se za 1. světové války odehrávaly ty nejkrutější boje. Budeme obdivovat horské scenerie i lidskou důmyslnost a zručnost při stavbě zákopů, tunelů a zajištěných cest. Nocovat budeme v kempu v Cortině ´Ampezzo a o energetické uspokojení našich těl se postará bohatá kudrnovská polopenze.

Skvělé lezení i historie!

Cena nezahrnuje

  • lanovky ve výši cca 50 EUR

Průvodci

Tomáš Ryba

9. 7. - 14. 7. 2024 / č.zájezdu 224914B-01

Treky Nepálskými Himáláji a mezi partyzány v Barmě, cyklovýlet kolem Taiwanu i roční trip napříč Evropou ve vlastnoručně přestavěné dodávce, dobrovolničení pro záchranu mořských želv v Indonésii nebo lezení na skály a hory jako Mont Blanc, Grossglockner a Matterhorn? Prostě všechno, co se dá ...

Dozvědět se více

Vojtěch Tomášek

9. 7. - 14. 7. 2024 / č.zájezdu 224914B-01

Vojta je ryzí biker s tělesnou konstitucí pavouka vegetariána, díky které pálí minimum kyslíku v horách, kde bikuje nebo baťůžkaří nejraději. Odkojen Brdskými hvozdy se postupem času nechával více a více zlákávat složitým terénem, nekonečnými traily a náročnými sjezdy, které si zamiloval např. v ...

Dozvědět se více

Monika Švajková

9. 7. - 14. 7. 2024 / č.zájezdu 224914B-01

S hlavou v oblacích, srdcem v horách a lesích, ale většinou nohami na zemi v království tulipánů pod hladinou moře.
Když nechodí, tak bruslí a kouká jak plují mraky. Studovala v Portugalsku a zasněženém Laponsku, kde chvíli i žila mezi stromy a soby. Umí se zamotat do lana, a vylézt s ním na ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Večerní odjezd z Brna a cesta přes Rakousko do Itálie. Autobusem vyjedeme do sedla Passo Falzarego (2105 m). Cestou na ferratu projdeme 500 m dlouhým tunelem (Goiginger Stollen). Okolo několika střílen se dostaneme na pohodovou ferratu Sottotente Fusetti (B/C) s krásnými výhledy. K vrcholu Sas de Stria (2.477 m) – Kámen čarodějnice, můžeme vystoupat skrz zákopy. Klesání je krátké a zanedlouho už jsme dole u silnice, kde se nachází válečné muzeum v pevnosti Tre Sassi (7 Eur) a také chata s příjemným občerstvením.

3. den

Dnes se přesuneme až pod samotný masiv Marmolady. Ze známého střediska Arabba vyjedeme lanovkou téměř do 2.500 m až k Rifugiu Luigi Gorza. Nástup na samotnou ferratu bude příjemně krátký a po chvíli již spatříme lana ferraty Delle Trincee (C/D). Přelezeme několik vrcholků, ten nejvyšší La Mesola (2.727 m) nás čeká hned na začátku. Tuto vzdušnou a panoramatickou ferratu si zpestříme několika tunely a prohlídkou zákopů. I tato ferrata nabízí mnoho výhledů, především na ledovec Marmolady, ale i na mnoho dalších třítisícovek.

4. den

Dnes nás čekají dvě ferraty. Začneme jednoduchou ferratou de Ra Gusela (A), po které vystoupáme na Nuvolau (2.574 m). Ze sedla Nuvolau vylezeme opět po ferratě Averau (B) na stejnojmennou horu (2.649 m). Za pěkného počasí můžeme obdivovat masiv Selly i Piz Boe. U nádherných věží Cinque Torri se zastavíme. Projdeme si okruh mezi skalami s mnoha válečnými pozůstatky a bunkry a poté zamíříme zpět k autobusu. Navečer si prohlédneme Cortinu d´Ampezzo.

5.- 6. den

Čeká nás ferratový okruh přímo ze sedla Falzarego (2.105 m). Po krátkém nástupu, nedaleko od ruin lazaretu, začíná sportovní zajištěná cesta Via ferrata degli Alpini (C/D). Čekají nás nádherné výhledy na Sorapis i na Marmoladu a
vrchol Col dei Bos (2.559 m). Po pláních ve 2.500 m dojdeme až do sedla Travenanzes, odkud vystoupáme až na horu Lagazuoi Piccolo (2.778 m). Okolo cesty můžeme vidět mnoho pozůstatků z války. U nedaleké chaty Rifugio Lagazuoi začíná více než 1 km dlouhý tunel Galleria Lagazuoi. Následuje poměrně prudký, ale velmi zajímavý sestup tunelem. Ti, kdo by si chtěli dát náročnější trasu, si zvolí ferratu Cesco Tomaselli (D). Samozřejmě ani zde nechybí zákopy a staré již
nepoužívané žebříky. Kromě dlouhého nástupu nás zde čeká několik zajištěných úseků poměrně vysoké obtížnosti D. Cestou zpět, při sestupu je možné si také projít unikátní kilometrový Lagazuoi tunel. Večerní odjezd a ranní příjezd do Brna.

Ubytování

Středobodem našeho pobytu je kemp v Cortině d´Ampezzo, kde budeme nocovat 3 noci ve vlastních stanech a spacácích. Stany je možné zapůjčit v kudrnovské půjčovně. Nemusíte se obávat extrémně chladných nocí. Rána však bývají studená, neboť do údolí stéká chladnější vzduch z okolních hor. Kemp je dobře vybaven, sprchy jsou již v ceně. Miniobchod nabízí základní potraviny. K dispozici je i bar a restaurace - pro ty, kterým by nestačila naše vydatná polopenze. Do centra Cortiny je to cca 3,5 km.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Ta začne 2. den zájezdu večeří a skončí 5. den zájezdu snídaní - na cestu navíc dostanete večeřový balíček. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality italské kuchyně. Dokupovat základní potraviny bude možné. Během dne zpravidla potkáme místní restaurace (nejčastěji u lanovek, které budeme využívat), kde se lze zastavit na jídlo. Počítejte však s tím, že ne každý den bude restaurace či bufet k dispozici a ne vždy kolem něj půjdeme v obědový čas. Svačinka se proto bude určitě hodit.

Doprava

Doprava bude zajištěna autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Přestože v názvu akce zmiňujeme temnou a často opomíjenou kapitolu tohoto unikátního horstva (během války v Dolomitech padly také tisíce českých vojáků), půjde nám zejména o lezení. Zájezd tedy ocení i ti, které více než historie zajímá především pohyb na zdravém horském vzduchu s fantastickými sceneriemi vůkol. Uvedení do historických souvislostí berte jako příjemný bonus navíc.

Všechny ferraty absolvujeme nalehko, tedy jen s lehkým batohem. Na programu jsou ferraty B - D (středně obtížné ferraty s velkým množstvím velkých chytů až obtížné ferraty se záludnějšími lezeckými pasážemi nebo velkou expozicí či délkou trasy). Délka jednotlivých ferrat je uvedena v závorce přímo v programu zájezdu. Zajištěné cesty vyžadují úplnou odolnost proti závratím, přiměřenou fyzičku a pomůcky k sebejištění (viz níže). Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. V případě, že si budete chtít dát od ferrat pauzu, můžete se připojit k turistické variantě zájezdu - Dolomity - turisticky po stopách Velké války. Můžete také přibalit partnera/ku či kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky setkávat ve společném kempu.

Nejste si jisti, zda plánovaný program zvládnete? Zúčastněte se nejdříve našeho intenzivního ferratového kurzu v Raxalpe.

Další info

Vybavení na ferraty
Naprostou nutností je přilba, sedací a prsní úvazek a tzv. ferratový set (2 speciální karabiny s pádovou brzdou) a plochá smyčka o délce cca 150 cm (slouží ke spojení sedacího a prsního úvazku). Plochá smyčka není potřeba pouze u tzv. celotělového úvazku. Vhodným a doporučeníhodným doplňkem jsou ferratové rukavice. Pokud nemáte vlastní vybavení, můžete si ho zapůjčit v naší kudrnovské půjčovně.

Skupina účastníků
Maximální kapacita je 20 účastníků, které vedou 3 průvodci. Jedině tak je možné zajistit maximální bezpečnost a individuální přístup.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

9. 7. - 14. 7. 2024
č. zájezdu: 224914B-01
cena 10 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Dobrodružství v Dolomitech

Honza Haruda

Ležím v trávě a nechávám odpočinout sestupem unaveným nohám. Ačkoliv je už polovina června, chůze přes četná sněhová pole byla tro...

více

Podobné zájezdy

Dolomity ferratově

Dolomity ferratově

18. 9. - 22. 9. 2024 Chci to vidět
Ferratové výzvy v Dolomitech

Ferratové výzvy v Dolomitech

9. 7. - 14. 7. 2024 Chci to vidět
Ferraty Lago di Garda

Ferraty Lago di Garda

24. 9. - 29. 9. 2024 Chci to vidět
Nejkrásnější ferraty Solné komory - pokročilí

Nejkrásnější ferraty Solné komory - pokročilí

4. 7. - 7. 7. 2024 Chci to vidět
Švýcarsko - Ferraty Bernských Alp

Švýcarsko - Ferraty Bernských Alp

5. 8. - 11. 8. 2024 Chci to vidět
Švýcarsko - Ferraty Walliských Alp

Švýcarsko - Ferraty Walliských Alp

18. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět