King´s trail - Laponskem na běžkách

Za zážitky bez obav

King´s trail - Laponskem na běžkách

8 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Na běžkách po cestě švédských králů až za polární září

I v Evropě ještě existují místa bez elektřiny, bez signálu a kde dobrou noc dávají polární lišky. Místa, kde vás uchvátí energie čisté přírody, překrásné severské divočiny a pohádkové zimy. Pojďte si užít ty obyčejné věci - teplo praskajícího ohně, nekonečné pláně sněhu, dlouhé noci, ale také pravou laponskou saunu, která vás krásně uvolní a prohřeje po celodenním putování zmrzlou krajinou... pojďte si užít radost z čistého bytí a skutečně prožívat každý přítomný okamžik a s troškou štěstí spatřit i magickou polární záři. To je Královská cesta „ King´s trail“, vynoucí se švédskou části Laponska.

Trasa vede daleko za polárním kruhem, kde však kromě neporušené přírody můžete najít i plně vybavené chaty švédského turistického spolku, takže můžete putovat nalehko, jen s trochou oblečení a jídla (i to se dá v chatách dokoupit). 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku do Stockholmu a zpět v ceně cca 8.500,- Kč (letenky se poptávají až při obsazení zájezdu, čím dřív se naplní jeho minimální kapacita, tím dříve se letenky nakoupí a jejich cena bude lepší)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Stockholmu a pak přesun pohodlným lehátkovým vlakem do Abiska.

2. den

Vyrazíme z Abiska (380m) skrze stejnojmenný národní park na chatu Abiskojaure (500m) na břehu taktéž stejnojmenného jezera. (↔ 15 km, ↑ 120 m)

3. den

Budeme pokračovat zasněženou krajinou a trošku zabereme při mírném výstupu na chatu Alesjaure (790m). Zde poprvé prohřejeme své zmrzlé kosti v sauně a budeme mít možnost dokoupit potravin. (↔ 20 km, ↑ 290 m)

4. den

Přes chatu Tjakja vystoupáme do stejnojmenného sedla (1140m) a budeme pokračovat až na chatu Salka (820m), kde je opět možnost prohřát unavené kosti v sauně a v malém obchůdku dokoupit potraviny. (↔ 24 km, ↑ 350 m, ↓320 m)

5. den

Po náročné etapě předešlého dne si kvalitně odpočineme. Anebo opravdu otrlé povahy mohou vyrazit nalehko do bočního údolí až k chatě Nallo a zpět. (↔12km)

6. den

Čeká nás kratší etapa až pod vrchol nejvyšší hory Švédska Kebnekaize (610m), kde se ubytujeme v příjemném hotelu a dopřejeme si luxus elektřiny a tekoucí vody. K dispozici je opět sauna, obchod a dokonce restaurace s výtečným laponským menu. Ti, kteří by si chtěli dát ještě do těla, můžou odpoledne vystoupat až k chatě Talfara s překrásným výhledem. (↔ 14 km, ↓110 m)

7.–8. den

Čeká nás poslední den našeho putování laponskou krajinou do Nikkaluokty (480m). (↔ 19 km, ↓130 m) Odtud nás autobus odveze do nedalekého hornického města Kiruny a zde opět nasedneme na vlak do Stockholmu po ranním příjezdu do Stockholmu si už jen krátce prohlídneme město a nasedneme na letadlo zpátky do ČR.

Ubytování

Ubytujeme se 5x v horské chatě švédského turistického spolku. Horské chaty jsou skromnějšího a jednoduššího rázu, avšak plně vybavené. V každé je kuchyňka, ve které je i veškeré potřebné nádobí, vařič a ostatní potřebné propriety k vaření. Na spaní jsou dispozici peřiny, takže vám bude stačit pouze vložka do spacáku. Topí se dřevem, které je třeba si naštípat, voda je k dispozici většinou z  přírodního zdroje v okolí. Toalety (suché WC) jsou umístěny vždy venku. Neočekávejte elektřinu ani tekoucí vodu, avšak nádhernou divokou přírodu a často i saunu přímo u vedle chaty. Spát budeme ve 4-8 lůžkových společných ložnicích.

Strava

Po celou dobu zájezdu je strava ve vaší vlastní režii. V každé horské chatě je k dispozici kuchyňka s vařiči a potřebným nádobím. Na některých chatách se dají dokoupit trvanlivé potraviny jako jsou konzervy, vločky, kaše, knackebroty, sladkosti a tzv. travel lunche (po zalití máte k dispozici plnohodnotné jídlo). Tyto však pokud máte možnost doporučujeme, alespoň některé pořídit již u nás, vzhledem k vysoké ceně potravin ve Švédsku. Předtím něž vyrazíme na naše putování bude možnost nakoupit zásoby v obchodě.

Doprava

Nástupní místo: Stockholm

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Ostatní doprava po Švédsku je zajištěna hromadnou dopravou 2x vlakem či vnitrostátním letem a 1x autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3-4 z 5 bodové škály. Jedná se o souvislý 8 denní přechod, který půjdeme na běžkách zimní krajinou "nalehko" pouze s malým batohem. Veškeré potřebné vybavení si tedy poneseme na zádech. Denně nás bude čekat cca 14 – 27 km trasy. Během celého treku se do civilizace prakticky nedostaneme.

Další info

Vhodné vybavení a zavazadlo
Nejvhodnější výbavou jsou běžky mimo stopu - backcountry, včetně příslušného vázání a bot. Postačí však i širší turistické běžky. Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí.

Skupina účastníků

Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 10 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu do Švédska nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Zimní radovánky v Jižním Tyrolsku

Zimní radovánky v Jižním Tyrolsku

12. 2. - 16. 2. 2025 Chci to vidět