Kyrgyzstán

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

jednodenní výlety i túry v "Alpách střední Asie"

Jestli nemáte rádi hory, určitě nejezděte do Kyrgyzstánu. Věčný sníh je tu vidět dokonce i z centra hlavního města nebo z jabloňových a meruňkových sadů Čujské a Ferganské doliny, což je asi tak jediná rovina, kterou v téhle krásné zemi najdete. Čeká nás velký okruh, spojující tři podoby Kyrgyzstánu. Na rusifikovaném severu si pamětníci hned vzpomenou na 80. léta a Sovětský svaz. Na jihu, kde hospodaří pilní Uzbeci, přičichneme k nefalšované Střední Asii. A nejkyrgyzštější Kyrgyzstán na nás čeká mezi svahy velehor, kde potkáme víc krav, ovcí a koní než lidí. Možná natrefíme i na jaky, kamzíky a kozorožce, ale sněžní levharti spíš uvidí nás, než my je. Čekají na nás majestátné hory a horská jezera, jurty kočovníků s nefalšovanou atmosférou, zadýchání se na cestách k panoramatům i výhledy z koňského hřbetu.

  • včetně autentického ubytování v jurtách 
  • s průvodcem Pavlem, který v zemi roky žil

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 15.000 Kč včetně tax
  • vstupy do památek dle vlastní volby a další zpestření programu (jízdu na koni apod.)
  • ostatní stravu 

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Biškeku a prohlídka města: z letiště Manas se dopravíme do ubytování v hlavním městě Biškeku. Po odpočinku a obědě se vydáme na prohlídku středu města s parky a významnými budovami, nakoukneme do středoasijského bazaru a na závěr si necháme jedno malé překvapení. Večer okusíme vynikající ujgurskou kuchyni, ať máme v jurtách na co vzpomínat.

2. den

Přejezd z Biškeku pod Sary Čelek - z oken minibusu budeme koukat s otevřenou pusou aspoň ze dvou důvodů. Na cestě dlouhé 500 km si nejspíš občas zívneme, ale brada nám poklesne taky úžasem při pohledu na okolní velehory, skaliska a řeku Naryn. Silnice nás vyvede až na sedlo Ala Bel (3175 m). Spát budeme ve vesnici, kde vyzkoušíme domácí kuchyni.

3. den

Dnes popojedeme jenom kousek nad ves. Zato nasadíme boty do hor a půjdeme obdivovat průzračné jezero sevřené mezi strmé hory.

4. den

Ze Sary Čeleku do Arslanbobu - kdo spočítá zatáčky na dnešní, zhruba 230 km dlouhé cestě, je borec. Uzbeky uvidíme nejenom v městečkách na okraji úrodné Ferganské doliny, ale hlavně v cíli cesty – poutním místě Arslanbob, které už zase leží uprostřed hor a kde se dá chodit jenom nahoru nebo dolů.

5. den

Arslanbob - Prozkoumáme blízké okolí – ořešákové lesy a Dlouhý (Velký) a Široký (Malý) vodopád. Bystrozrací určitě najdou i nějakou další šarkyratmu (kyrgyzsky vodopád) na srázech čtyřtisícovek, které dominují panoramatu Arslanbobu.

6. den

Z Arslanbobu do Kazarmanu - přes město Džalalabád (ne, zajížďku do Afghánistánu si neuděláme) a úrodné údolí nad ním dojedeme k serpentýnám sedla Koldomo (2979 m), odkud se nám otevře výhled na strašidelné hory Kan ačú (Hořká krev). Přenocujeme v „okresní vesnici“ Kazarman v zeměpisném středu Asie i Kyrgyzstánu a přitom zároveň na konci světa.

7. den

Z Kazarmanu do Song köl - dnes si uděláme soukromou rallye Kazarman – Song köl, kterou můžeme občas proložit foto-procházkou. Rozloučíme se s řekou Naryn. U jezera Song köl ve 3000 metrech nás v jurtách potěší tlusté přikrývání, protože tady může i v srpnu napadnout sníh.

8. den

Zelené džajló (letní pastvinu) kolem jezera, poseté tu a tam jurtovými tábory, si dnes, stejně jako pasoucí se býložravci, užijeme do sytosti. Můžete se toulat podle vlastní chuti po břehu i po okolních kopcích na vlastních nohou, nebo využít koňského pohonu. Zblízka také můžete nahlédnout do života Kyrgyzů, kteří tu tráví polovinu roku.

9. den

Song Köl - Kočkor - Skazka – Bokonbajevo - horské jezero opustíme, abychom zamířili k dalšímu a daleko většímu.  Podél jižního břehu Issyk kölu pak dojedeme do tábora Asman na břehu jezera, kde si budete moct vybrat, jak ze sebe nejlépe smýt prach horských cest. Mají tady písčitou pláž a taky jurty se sprchou.

10. den

Kaňon Skazka, údolí Barskoon a Karakol - z pohádky různobarevných útvarů přírodní památky kaňon Skazka, přejedeme do přinejmenším stejně pohádkového údolí Barskoon s vodopády a panoramatem sněžných zlatonosných hor. Hlavy složíme v turisticky profláklém, ale milém městě Karakol, kde žijí v symbióze dřevěný pravoslavný kostel, dunganská mešita i pomníky Lenina a sovětských obětí afghánské války.

11. den

Karakolská dolina - do velehorského údolí nás vyveze sovětský náklaďák s výmluvnou přezdívkou vezděchod. Z tábořiště budeme mít na výběr strmý výstup k čarovnému jezeru Ala Kol, nebo o něco mírnější stoupání do údolí pod pětitisícovou horou Pik Karakol. Nocovat budeme opět v Karakolu.

12. den

Karakol - Prževalskij - Čolpon-ata - Tamčy: Nikolaj Prževalskij objevil daleko víc než jen koně, jak se můžete dozvědět v malém muzeu v areálu jeho hrobu nad sovětskou vojenskou základnou Pristaň. V Čolpon-atě si poslechneme malý koncert na tradiční hudební nástroje a pokocháme se skalními rytinami. Dovolenou v kyrgyzském stylu ochutnáme v prostinkém, ale domácky milém rekreačním středisku přímo na břehu jezera s pláží.

13. den

Tamčy - Burana - Biškek: Veliký okruh Kyrgyzstánem završíme návratem do Čujské doliny a do Biškeku. Cestou se ale ještě zastavíme na místě starodávného města Balasaghun s rekonstruovanou věží Burana, která patří k symbolům země.

14. den

Definitivní rozloučení s horami si ale ještě na den odložíme, vždyť i z centra Biškeku jsou vidět čtyřtisícovky. Zajedeme do národního parku Ala Arča s kouzelnou krajinou. Nad potokem – a pak už ledovcem - Ak Saj vystoupáme až k horské chatě Racek ve výšce nad 3300 m. Po návratu nás čeká večeře na rozloučenou, a ještě jedna noc v peřinkách.

15. den

Po Fučíkově třídě odfučíme z Biškeku na letiště, zamáváme z letadla horám a zamíříme domů.

Ubytování

Noclehy budou zajištěny v hotýlcích střední úrovně, ale i v jednoduchých ubytovnách (budeme se pohybovat v odlehlých koutech Kyrgyzstánu, kde je nabídka ubytování omezená). Pokoje v ubytovnách budou vícelůžkové. Sociální zařízení bude v tomto případě většinou umístěno mimo pokoje. Jedeme do země kočovníků a za divokou přírodou. I my budeme jako kočovníci několikrát přespávat v srdci divoké přírody a to v tradičních jurtách. Přikrývky budou zajištěny. Zde je však třeba počítat s tím, že možnosti hygieny budou spíše omezené tzn. často pouze studená nebo ohřátá voda na základní hygienu. Výjimečně sprcha.  

Strava

Během pobytu budou zajištěny snídaně přímo v ubytovacím zařízení, případně si společně na snídani zajdeme. V ceně máte i 3x kyrgyzskou večeři. Možností ochutnat kyrgyzské speciality bude během zájezdu mnoho a to za příjemné ceny.  

Doprava

Nástupní a výstupní místo: Biškek

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu. Předpokládaný návrat do ČR je pak o den později. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přeprava na místě bude zajištěna minibusem Mercedes Sprinter.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o turisticko-poznávací zájezd, který převážně odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Zájezd je složen z výletů a jednodenních túr - ty nejsou technicky nijak náročné, nicméně se předpokládá, že těmto aktivitám holdujete, disponujete přiměřenou fyzickou kondicí a pohyb v přírodě a horském prostředí máte zkrátka rádi. Délka túr a výletů se bude pohybovat v rozmezí od 2 do 7 hodin (dvě túry jsou naplánovány jako celodenní - 11. den Karakolská dolina a 14. den Ala Arča, v obou případech bude převýšení přes 1.000 m a náročnost 3/5). Nezbytné pro tento zájezd bude základní turistické vybavení, především kvalitní trekové boty. Jak se sbalit, co si vzít s sebou, vám poradíme v našem "rodokapsu". Počítejte s tím. že nás bude čekat několik opravdu dlouhých přejezdů mezi vybranými lokalitami. 80% Kyrgyzstánu leží v nadmořské výšce nad 1.500 m, večer a v noci mohou teploty spadnout k 10°. Ve výšce nad 3.000 metrů, kterou několikrát překročíme, může v noci i mrznout.

Další info

Zavazadlo
doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Možný je i menší kufr, který se vleze do zavazadlového prostoru minibusu. Na výlety a túry je pak ideální batoh s objemem 25 - 30 l. 
Cestovní doklady
Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas. Časová platnost cestovního dokladu musí přesahovat nejméně o 6 měsíců plánovanou dobu pobytu v Kyrgyzstánu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Arménie pohodově

Arménie pohodově

23. 10. - 28. 10. 2024 Chci to vidět