Kyrgyzstán

Za zážitky bez obav

Kyrgyzstán

13 dní / 46 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

Narynská oblast - Nejkyrgyzštější Kyrgyzstán

Jestli nemáte rádi hory, určitě nejezděte do Kyrgyzstánu. Věčný sníh je tu vidět dokonce i z centra hlavního města nebo z jabloňových a meruňkových sadů Čujské a Ferganské doliny, což je asi tak jediná rovina, kterou v téhle krásné zemi najdete. Naším hlavním cílem bude Narynská oblast – nejrozlehlejší a nejřidčeji osídlená - s průměrnou nadmořskou výškou nad 3000 metrů. Tady se i za Sovětského svazu mluvilo rusky jenom ve škole a těm pár Rusům, kteří tu žili, nezbylo než se naučit kyrgyzštinu. Víc než lidí je ale v tomto kraji krav a volně se pasoucích koní. Při troše štěstí jsou k vidění jaci, kamzíci a kozorožci – a při pořádné dávce štěstěny sněžní levharti. Čekají na nás majestátné hory a horská jezera, jurty kočovníků s nefalšovanou atmosférou, zadýchání se na cestách k panoramatům i výhledy z koňského hřbetu.

  • pěšky i na koních se zajištěnou plnou penzí
  • autentické ubytování v jurtách 
  • s průvodcem Pavlem, který v zemi roky žil

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 15.000 Kč včetně tax
  • spropitné 

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Biškeku a prohlídka města: z letiště Manas se dopravíme do penzionu v hlavním městě Biškek. Po odpočinku a obědě se vydáme na prohlídku středu města s parky a významnými budovami, nakoukneme do středoasijského bazaru a na závěr si necháme jedno malé překvapení. Večer okusíme ujgurskou kuchyni, abychom měli v jurtách na co vzpomínat.

2. den

Věž Burana a příjezd na Song kol: než dojedeme do hor, čeká nás návštěva lokality středověkého města Balasaghun s věží Burana. První příchuť kyrgyzských hor nám dá kaňon Konorček v pohoří Kyrgyz Ala too. Pak nás dlouhé stoupání po silnici a nezpevněné cestě přivede až k jezeru Song kol ve výšce 3.000 m. Ubytujeme se u zdejších pastevců, kde nás čekají první dvě noci v jurtě.

3. den

Projížďka na koních u jezera Song kol: vydáme se na výlet na koních po loukách okolo jezera, na kterých rostou protěže. Na rovinatých lučinách mezi pasoucím se dobytkem a občasnými jurtami si ti méně zkušení můžou přivyknout na jízdu na koňském hřbetě. Ti, které to neláká můžou místo jízdy podniknout pěší procházky.

4. den

Ze Song kulu do Kök kija: Od jezera povyjedeme na sedlo Moldo ašú, odkud se kus cesty spustíme pěšky. Uvidíme řeku Naryn, která tvoří horní tok Syrdarji nebo Jaxartes, jak jí nazývali současníci Alexandra Makedonského. Za obcí At Baši vstoupíme do široké čínské pohraniční zóny a chráněné přírodní oblasti, a přijedeme do Kök Kija.

5. den

Výlet na Kel Suu: pěšky se vydáme na túru k občasnému jezeru Kel Suu v nadmořské výšce 3.800 m. Pokocháme se jeho soutěskou a vrátíme se do jurt v Kök kija.

6. den

Cesta do Tašrabatu: čeká nás kostrbatá cesta do Tašrabatu – v závislosti na počasí buď přes Torugart po hraničním horským sedlem, nebo přes At Baši. U Tašrabatu – nejvýš položené karavanseráje na světě (jestli to ovšem byla karavanseráj) se ubytujeme v jurtovém táboře paní Nazíry.

7. - 8. den

Výlet na koních na Čatyr köl: z Tašrabatu se vydáme na dvoudenní trek na koních k jezeru Čatyr köl přes sedlo ve výšce 4.100 metrů s výhledy na čínskou hranici. U jezera budeme spát u místních kočovníků. Cestu je v případě zájmu možné podniknout i pěšky.

9. den

Přes hory k jezeru Issyk köl: čeká nás dlouhý přejezd přes hory a doly až ke kyrgyzskému moři – jezeru Issyk köl v nadmořské výšce 1.600 m. Před další nocí v jurtách se můžete osvěžit ve vodách jezera, které je přece jen teplejší než jeho vysokohorští předchůdci, které jsme už navštívili.

10. den

Pastviny Boz Salkyn a kaňon Skazka: z džajló neboli pastvišť Boz Salkyn uvidíme výhledy na rozlehlé jezero pod námi. Odtud přejedeme na oblast erodovaných barevných skal a hlín, které Rusové přezdívají Pohádkový kaňon.

11. den

Návrat do Biškeku: ještě než opustíme jezero Issyk köl, navštívíme sokolníka – přesněji řečeno birkutčiho s ťanšanským orlem – a zastavíme se u výrobců nám už důvěrně známých jurt. Pak už zamíříme zpátky do hlavního města Biškeku a po dlouhé době do hotelu.

12. den

Národní park Ala Arča: rozloučení s horami ale ještě odložíme, vždyť i z centra Biškeku jsou vidět čtyřtisícovky. Zajedeme do nejbližšího údolí Ala Arča a kouzelnou krajinou zkusíme nad potokem – a pak už ledovcem - Ak Saj vystoupat až k horské chatě Racek ve výšce nad 3300 m. Po návratu nás čeká večeře na rozloučenou a ještě jedna noc v peřinkách.

13. den

Odlet: po Fučíkově třídě opustíme Biškek směrem na letiště, zamáváme z letadla horám a zamíříme domů.

Ubytování

Jedeme do země kočovníků, jedeme za divokou přírodou. I my budeme jako kočovníci přespávat v tradičních jurtách, v srdci divoké přírody. V Biškeku budeme nocovat v penzionu ve společných ložnicích s pohodlnými postelemi a sdílenou čistou a prostornou koupelnou. V Issyk Kul, Son Kul a Tash Rabat, ve společné jurtě na dřevěných postelích. V Chatyr Kul pak na tradičních lůžcích z vrstvených koberců. Přikrývky budou zajištěny a spacák nebude třeba. V Issyl Kul bude možnost teplé vody v mobilních sprchách. V Son Kul se nachází venkovní umyvadlo a teplou vodu nám naši kyrgyzští přátelé zajistí na vyžádání. V Tash Rabat nás čeká ruská sauna a v Chytyr Kul bude ke spáchání hygieny nutná jistá odvaha, neboť zde bude zajištěna pouze studená voda.

Strava

Během pobytu bude zajištěna plná kyrgyzská penze. O jídlo se během této výpravy tedy starat nemusíme. V Biškeku si na jídlo zajdeme do kvalitní restaurace. Během zájezdu pak budou zajištěny snídaně a večeře u našich hostitelů. Obědy během transportů budou odebírány z místních restaurací a během túr a vyjížděk na koních si uděláme čas na obědový piknik uprostřed přírody. 

Doprava

Nástupní a výstupní místo: Biškek

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu. Předpokládaný návrat do ČR je pak o den později. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přeprava na místě bude zajištěna terenními vozy, minibusy nebo mikrobusy.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o turisticko poznávací zájezd, který odpovídá náročnosti č. 2 - 3 z 5 bodové škály. Zájezd je složen z výletů a jednodenních túr - ty nejsou technicky náročné, nicméně se předpokládá, že těmto aktivitám holdujete a disponujete přiměřenou fyzickou kondicí. Délka túr a výletů se bude pohybovat v rozmezí od 2 do 6 hodin. Nezbytné pro tento zájezd bude rovněž základní turistické vybavení, především kvalitní trekové boty. Jak se sbalit, co si vzít s sebou, vám poradíme v našem "rodokapsu". Součástí zájezdu je také dvoudenní výlet na koních. Ten se však dá nahradit trekem. Pro tento zájezd není vhodný kufr, ale pohodlný batoh. Počítejte také s tím. že nás bude čekat několik opravdu dlouhých přejezdů mezi vybranými lokalitami. 80% Kyrgyzstánu leží v nadmořské výšce 1.500 m, večer a v noci mohou teploty spadnout k 10°. Ve výšce nad 3.000 metrů, kterou několikrát překročíme, může v noci i mrznout.

Další info

Cestovní doklady
Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas. Časová platnost cestovního dokladu musí přesahovat nejméně o 6 měsíců plánovanou dobu pobytu v Kyrgyzstánu.

Covid a cesty do Kyrgyzstánu
Aktuálně bez jakýchkoliv omezení

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Arménie pohodově

Arménie pohodově

25. 10. - 30. 10. 2023 Chci to vidět
Jordánsko

Jordánsko

20. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět
Írán

Írán

24. 11. - 8. 12. 2019 Chci to vidět