Magické Lofoty na plachetnici

Magické Lofoty na plachetnici

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Proplujte divokou severskou přírodou kolem nejkrásnějších ostrovů Norska

Vydejte se s námi na plavbu plachetnicí kolem souostroví Lofoty a Vesterály, perel v koruně krás norského pobřeží. Žádný superlativ není dost, aby tento kout světa opravdu vystihl. Divoká a nádherná severská příroda ve své ryzosti, nekonečné množství horských ostrůvků čnících z moře, úzkých fjordů plných ryb a rybářských vesniček mnohdy dostupných pouze lodí (což pro nás není žádná překážka). Společně se budeme kochat majestátními sceneriemi místních - i v létě - zasněžených hor, zrelaxujeme koupáním a sluněním se na bělostných plážích jako někde v Karibiku. Jen místo palem nám kulisy budou tvořit typické norské červené domky. K večeři si dáme čerstvě ulovenou tresku opečenou na ohni nebo na grilu. Tato plavba vám dá nahlédnout jak krásná příroda severu umí být, drsná, ale zároveň velmi křehká, a jak si vážit jejich darů. Místní vody hojně obývají kosatky, keporkaci a jiné velryby. Kdoví, třeba budeme mít štěstí a nějaké potkáme.

Kapitán plavby je držitelem titulu Yachtmaster britské Královské asociace jachtingu. Na moři jako kapitán pluje již 10 let a má napluto více než 16.000 námořních mil (30 000 km). V roce 2019 vedl úspěšnou námořní expedici na Špicberky, kterých, spolu s posádkou, dosáhli jako první Češi laminátovou plachetnicí.

V případě zájmu je možné domluvit i jiné termíny.

Cena zahrnuje

 • pronájem lodi
 • ubytování na lodi
 • služby kapitána
 • pojištění lodě
 • 2x přístavní poplatky
 • zapůjčení bezpečnostního vybavení
 • 80 l nádrž nafty
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti, zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • leteckou dopravu
 • stravování během plavby
 • vstupy do památek a muzeí
 • nafta projetá nad rámec paušálu
 • přístavní poplatky nad rámec paušálu

Program zájezdu

Hlavní náplní naší plavby bude návrat k přirozeným rytmům přírody, souznění s ní a jejími zákonitostmi. Celý program  nelze vystihnout lépe než krásným rčením: “Kam nás vítr zavane?” Každé ráno budeme mít na výběr z nepřeberného množství osamělých zátok, rybářských vesniček, romantických pláží a ostrůvků a je jen a jen na nás kam se vydáme a jaké dobrodružství si vybereme.
Každé ráno kapitán seznámí posádku s možnostmi jaké se s ohledem na nadcházející počasí nabízejí. Z těchto během snídaně společně vybereme, co by chtěla posádka zažít. Během dne se plavíme nebo vydáváme na výlety. Níže uvedený program hojně doplňujeme o možnosti rybaření či sběru borůvek, ze kterých se na lodi pečou výtečné koláče. Případně den zakončíme na pevnině ohněm, na kterém si připravíme ulovenou rybu, nebo jen posezením na palubě a sledováním hry světel půlnočního slunce. V některých vesnicích je možnost začít nebo zakončit den saunou se spektakulárními výhledy na Lofoty.

Dále se můžete těšit na:

 • Úvodní den je věnovaný zasvěcení do tajů jachtingu, tak, aby se každý mohl následovně zapojit do kormidlování, práci s lany a plachtami či dalším činnostem dle vlastních preferencí. Během plavby má každý možnost spolupodílet se na vedení lodě a získá základy života na lodi.
 • Plavbu Trolím fjordem (Trollfjorden) - 2 km dlouhým a pouhých 100 m širokým fjordem zakončeným vodopády a nádhernými horskými štíty. Na konci fjordu pak výstup k ledovcovému jezeru, lovení makrel nebo pozorování místních orlů mořských.
 • Návštěvu vikinského muzea Lofotr či místního Vikinského festivalu (pouze v termínu plavby od 3. do 11.8.)
 • Prohlídku rybářské vesnice s nejkratším jménem Å - s místním skanzenem a muzeem sušených ryb
 • Městečko Reine - nejikoničtější místo Lofot, návštěvu spojíme s výstupem na Reinebringen odkud se naskýtají dechberoucí výhledy na Lofotské souostroví
 • Henningsvær - rybářské městečko přezdívané "Benátky Lofot”, návštěvu můžeme spojit s výstupem na Festvågtind umožňující “letecký” pohled na celé město a okolní vrcholy
 • Pozorování půlnočního slunce na atlantické straně souostroví z některé z místních nádherných písečných pláží, pro otužilejší s možností koupání
 • Možnost plavby na nafukovacím seakajaku v norském “Karibiku” 
 • Volitelný cíl: Výstup na horu Moysalen. Nejvyšší horu Lofot. Vyžaduje pokročilejší zkušenosti s pohybem v horském terénu. Nicméně základní část treku je vhodná i pro méně zdatné jedince a nabízí krásné výhledy na masiv Moysalenu a šanci spatřit losy ve volné přírodě.
 • Volitelný cíl: Plavba za velrybím safari. Tato možnost však značně redukuje další možné cíle plavby a je pravděpodobné, že nádrž benzínu zahrnuta v ceně nebude stačit.

Konkrétní program bude časově upraven do jednotlivých dní, dle počasí a přání posádky. 

Ubytování

Po celou dobu konání plavby je posádka ubytována přímo na lodi. Spí se ve 3 kajutách po dvou lidech (dvoupostel). Dále je na lodi prostorný společenský prostor - salon, toaleta se sprchou a kuchyňským koutem vybaveným ledničkou, plynovým vařičem s troubou a většinou kuchyňského nádobí. Prostory na spaní nejsou vybaveny lůžkovinami, ty je tedy zapotřebí si přibalit s sebou (za příplatek je možné vám lůžkoviny zajistit). V případě chladných dní je loď vybavena elektrickým topením. Pro bližší představu navštivte stránku s popisem a fotografiemi lodě ZDE.

Strava

Probíhá formou společného vaření na základě předem dohodnutého jídelníčku. Zpravidla se stravujeme 3x denně (snídaně, oběd a večeře) s doplněním o malé svačiny. Z toho minimálně jedno jídlo denně je teplé, ale zpravidla spíše dvakrát denně. Hlavní nákup potravin posádkou probíhá společně v den nalodění. V případě souhlasu celé posádky můžeme za poplatek nákup potravin na plavbu zajistit.

Doprava

Nástupní/Výstupní místo: Bodø/Svølvaer

Doprava do nástupního místa je vlastní. Jak v Bodø tak i ve Svølvaeru jsou letiště. Zpáteční letenka z Prahy do Bodø vychází cca 8.000 - 10.000 Kč.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Žádné předchozí zkušenosti s jachtingem nejsou třeba. Pokud námořníky ještě nejste, kapitán je z vás udělá. Plavba je poměrně nenáročná a mohou ji absolvovat i lidé bez zkušeností. Vhodná je i pro starší děti (12 let a více) v doprovodu. Některé z úseků mohou být až 6 hodin dlouhé. Neočekává se plavba v těžších povětrnostních podmínkách. Volitelné je zařazení jedné noční etapy pro zpestření plavby. Nocování probíhá nejen v přístavech, ale i ve volné přírodě s občasnou nutností držení nočních hlídek. Doprovodný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Ačkoliv nejsou plavby obtížné, posádky musí být připraveny na občasnou plavbu v silném větru a v těžších podmínkách. Při delších přeplavbách se od posádek rovněž očekává aktivní spolupráce při vedení plachetnice, komunikativnost a jistá dávka psychické a fyzické odolnosti.Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Upozornění: Přestože se obtížnosti snažíme objektivně posoudit z naší znalosti prostředí či předchozích zkušeností a všech dostupných informací o oblasti plavby a její přípravě věnujeme maximální úsilí, zde uvedené obtížnosti mají u všech plaveb bez rozdílu pouze orientační hodnotu. Konečné slovo má vždy příroda, která může někdy nečekaně velmi mile překvapit, ale jindy plně prověřit naše schopnosti a odolnost.

Další info

Skupina
Na plavbu se mohou hlasit jak jednotlivci tak i skupiny do maximální kapacity plachetnice, která je 7 lidí a kapitán. S důvodu maximálního komfortu však plujeme zpravidla v počtu 6 lidí a kapitán. V případě většího zájmu či skupiny jsme ale schopni nabídnout jednu přistýlku ve společenském prostoru lodě navíc.

Vybavení
Žádné speciální vybavení, kromě důrazu na větru a voděodolnost oblečení a obuvi, nejsou třeba. Zpravidla vystačíte s běžným vybavením na letní dovolenou v horách. Doporučený seznam vybavení zasíláme po přihlášení na plavbu. Nepromokavé oblečení pro plavbu lze zapůjčit.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více

Podobné zájezdy

Jachting na Mazurských jezerech

Jachting na Mazurských jezerech

4. 9. - 11. 9. 2021 Chci to vidět
Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku

Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku

28. 8. - 29. 8. 2021 Chci to vidět
Norskem na kole

Norskem na kole

30. 7. - 13. 8. 2021 Chci to vidět
Norskem na plachetnici

Norskem na plachetnici

1. 9. - 8. 9. 2021 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

12. 8. - 22. 8. 2021 Chci to vidět