Magické Lofoty na plachetnici

Magické Lofoty na plachetnici

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Proplujte divokou severskou přírodou kolem nejkrásnějších ostrovů Norska

Vydejte se s námi na plavbu plachetnicí kolem souostroví Lofoty a Vesterály, perel v koruně krás norského pobřeží. Žádný superlativ není dost, aby tento kout světa opravdu vystihl. Divoká a nádherná severská příroda ve své ryzosti, nekonečné množství horských ostrůvků čnících z moře, úzkých fjordů plných ryb a rybářských vesniček mnohdy dostupných pouze lodí (což pro nás není žádná překážka). Společně se budeme kochat majestátními sceneriemi místních - i v létě - zasněžených hor, zrelaxujeme koupáním a sluněním se na bělostných plážích jako někde v Karibiku. Jen místo palem nám kulisy budou tvořit typické norské červené domky. K večeři si dáme čerstvě ulovenou tresku opečenou na ohni nebo na grilu. Tato plavba vám dá nahlédnout jak krásná příroda severu umí být, drsná, ale zároveň velmi křehká, a jak si vážit jejich darů. Místní vody hojně obývají kosatky, keporkaci a jiné velryby. Kdoví, třeba budeme mít štěstí a nějaké potkáme.

Kapitán plavby je držitelem titulu Yachtmaster britské Královské asociace jachtingu. Na moři jako kapitán pluje již 10 let a má napluto více než 16.000 námořních mil (30 000 km). V roce 2019 vedl úspěšnou námořní expedici na Špicberky, kterých, spolu s posádkou, dosáhli jako první Češi laminátovou plachetnicí.

V případě zájmu je možné domluvit i jiné termíny.

Cena zahrnuje

 • pronájem lodi
 • ubytování na lodi
 • služby kapitána
 • pojištění lodě
 • 2x přístavní poplatky
 • zapůjčení bezpečnostního vybavení
 • 80 l nádrž nafty
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti, zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • leteckou dopravu
 • stravování během plavby
 • vstupy do památek a muzeí
 • nafta projetá nad rámec paušálu
 • přístavní poplatky nad rámec paušálu

Program zájezdu

Hlavní náplní naší plavby bude návrat k přirozeným rytmům přírody, souznění s ní a jejími zákonitostmi. Celý program  nelze vystihnout lépe než krásným rčením: “Kam nás vítr zavane?” Každé ráno budeme mít na výběr z nepřeberného množství osamělých zátok, rybářských vesniček, romantických pláží a ostrůvků a je jen a jen na nás kam se vydáme a jaké dobrodružství si vybereme.
Každé ráno kapitán seznámí posádku s možnostmi jaké se s ohledem na nadcházející počasí nabízejí. Z těchto během snídaně společně vybereme, co by chtěla posádka zažít. Během dne se plavíme nebo vydáváme na výlety. Níže uvedený program hojně doplňujeme o možnosti rybaření či sběru borůvek, ze kterých se na lodi pečou výtečné koláče. Případně den zakončíme na pevnině ohněm, na kterém si připravíme ulovenou rybu, nebo jen posezením na palubě a sledováním hry světel půlnočního slunce. V některých vesnicích je možnost začít nebo zakončit den saunou se spektakulárními výhledy na Lofoty.

Dále se můžete těšit na:

 • Úvodní den je věnovaný zasvěcení do tajů jachtingu, tak, aby se každý mohl následovně zapojit do kormidlování, práci s lany a plachtami či dalším činnostem dle vlastních preferencí. Během plavby má každý možnost spolupodílet se na vedení lodě a získá základy života na lodi.
 • Plavbu Trolím fjordem (Trollfjorden) - 2 km dlouhým a pouhých 100 m širokým fjordem zakončeným vodopády a nádhernými horskými štíty. Na konci fjordu pak výstup k ledovcovému jezeru, lovení makrel nebo pozorování místních orlů mořských.
 • Návštěvu vikinského muzea Lofotr či místního Vikinského festivalu (pouze v termínu plavby od 3. do 11.8.)
 • Prohlídku rybářské vesnice s nejkratším jménem Å - s místním skanzenem a muzeem sušených ryb
 • Městečko Reine - nejikoničtější místo Lofot, návštěvu spojíme s výstupem na Reinebringen odkud se naskýtají dechberoucí výhledy na Lofotské souostroví
 • Henningsvær - rybářské městečko přezdívané "Benátky Lofot”, návštěvu můžeme spojit s výstupem na Festvågtind umožňující “letecký” pohled na celé město a okolní vrcholy
 • Pozorování půlnočního slunce na atlantické straně souostroví z některé z místních nádherných písečných pláží, pro otužilejší s možností koupání
 • Možnost plavby na nafukovacím seakajaku v norském “Karibiku” 
 • Volitelný cíl: Výstup na horu Moysalen. Nejvyšší horu Lofot. Vyžaduje pokročilejší zkušenosti s pohybem v horském terénu. Nicméně základní část treku je vhodná i pro méně zdatné jedince a nabízí krásné výhledy na masiv Moysalenu a šanci spatřit losy ve volné přírodě.
 • Volitelný cíl: Plavba za velrybím safari. Tato možnost však značně redukuje další možné cíle plavby a je pravděpodobné, že nádrž benzínu zahrnuta v ceně nebude stačit.

Konkrétní program bude časově upraven do jednotlivých dní, dle počasí a přání posádky. 

Ubytování

Po celou dobu konání plavby je posádka ubytována přímo na lodi. Spí se ve 3 kajutách po dvou lidech (dvoupostel). Dále je na lodi prostorný společenský prostor - salon, toaleta se sprchou a kuchyňským koutem vybaveným ledničkou, plynovým vařičem s troubou a většinou kuchyňského nádobí. Prostory na spaní nejsou vybaveny lůžkovinami, ty je tedy zapotřebí si přibalit s sebou (za příplatek je možné vám lůžkoviny zajistit). V případě chladných dní je loď vybavena elektrickým topením. Pro bližší představu navštivte stránku s popisem a fotografiemi lodě ZDE.

Strava

Probíhá formou společného vaření na základě předem dohodnutého jídelníčku. Zpravidla se stravujeme 3x denně (snídaně, oběd a večeře) s doplněním o malé svačiny. Z toho minimálně jedno jídlo denně je teplé, ale zpravidla spíše dvakrát denně. Hlavní nákup potravin posádkou probíhá společně v den nalodění. V případě souhlasu celé posádky můžeme za poplatek nákup potravin na plavbu zajistit.

Doprava

Nástupní/Výstupní místo: Bodø/Svølvaer

Doprava do nástupního místa je vlastní. Jak v Bodø tak i ve Svølvaeru jsou letiště. Zpáteční letenka z Prahy do Bodø vychází cca 8.000 - 10.000 Kč.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Žádné předchozí zkušenosti s jachtingem nejsou třeba. Pokud námořníky ještě nejste, kapitán je z vás udělá. Plavba je poměrně nenáročná a mohou ji absolvovat i lidé bez zkušeností. Vhodná je i pro starší děti (12 let a více) v doprovodu. Některé z úseků mohou být až 6 hodin dlouhé. Neočekává se plavba v těžších povětrnostních podmínkách. Volitelné je zařazení jedné noční etapy pro zpestření plavby. Nocování probíhá nejen v přístavech, ale i ve volné přírodě s občasnou nutností držení nočních hlídek. Doprovodný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Ačkoliv nejsou plavby obtížné, posádky musí být připraveny na občasnou plavbu v silném větru a v těžších podmínkách. Při delších přeplavbách se od posádek rovněž očekává aktivní spolupráce při vedení plachetnice, komunikativnost a jistá dávka psychické a fyzické odolnosti.Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Upozornění: Přestože se obtížnosti snažíme objektivně posoudit z naší znalosti prostředí či předchozích zkušeností a všech dostupných informací o oblasti plavby a její přípravě věnujeme maximální úsilí, zde uvedené obtížnosti mají u všech plaveb bez rozdílu pouze orientační hodnotu. Konečné slovo má vždy příroda, která může někdy nečekaně velmi mile překvapit, ale jindy plně prověřit naše schopnosti a odolnost.

Další info

Skupina
Na plavbu se mohou hlasit jak jednotlivci tak i skupiny do maximální kapacity plachetnice, která je 7 lidí a kapitán. S důvodu maximálního komfortu však plujeme zpravidla v počtu 6 lidí a kapitán. V případě většího zájmu či skupiny jsme ale schopni nabídnout jednu přistýlku ve společenském prostoru lodě navíc.

Vybavení
Žádné speciální vybavení, kromě důrazu na větru a voděodolnost oblečení a obuvi, nejsou třeba. Zpravidla vystačíte s běžným vybavením na letní dovolenou v horách. Doporučený seznam vybavení zasíláme po přihlášení na plavbu. Nepromokavé oblečení pro plavbu lze zapůjčit.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více