Severní Makedonie - požitky gurmánské a vinařské se špetkou turistiky

Za zážitky bez obav

Severní Makedonie - požitky gurmánské a vinařské se špetkou turistiky

7 dní / 15 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

22. 9. - 28. 9. 2024
č. zájezdu: 224304-02
cena 15 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

cesta za balkánským svérázem, nedotčenou přírodou, pestrou historií, makedonskou kuchyní a skvělým vínem

Makedonii jsme doposud poznávali ze sedel kol, nebo s pohorkama na nohách. Tato stále poněkud tajemná a nepříliš známá evropská země, kde se mísí slovanské, turecké, řecké a albánské kulturní vlivy, však může zcela jistě potěšit i ty, kterým je funění do kopců a svahů cizí. Nevyhneme se mu zcela - Makedonie je proslulá rozlehlými horami a přírodními krásami a za těmi se často musí šplhat, to se nedá nic dělat, ale žádné sportovní rekordy lámat nebudeme. Pojedeme hlavně za poznáváním této tajemné balkánské femme fatale, za historií, památkami, ale také za vínem a dobrým jídlem. Především víno je třeba zmínit. Málokdo ví, že Makedonie patří v rámci Balkánu k vinařským velmocem. Zažijeme makedonskou pohostinnost a zjistíme, že v Makedonii se opravdu nikam nespěchá. Je jen na nás, jestli tuto bezstarostnost, která nás uhnané může snadno iritovat, přijmeme, nebo s ní budeme zarputile bojovat.

  • zájezd navýsost vhodný pro gurmány a vinaře
  • polopenze v ceně

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku ve výší cca 10.000 Kč včetně tax
  • vstupy do památek a na výlety dle vlastní volby (cca 400 Kč)

Průvodci

Tomáš Vaníček

22. 9. - 28. 9. 2024 / č.zájezdu 224304-02

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Hned po příletu se zastavíme u jezera Matka sevřeném v krásném kaňonu říčky Treska. Možnost plavby na lodičkách k jeskyni Vrelo. Poté se přesuneme k prvnímu noclehu v klášterním hotelu.

2. den

Výjezd autobusem do makedonské horské vesnice Galičnik, který je známý díky své tradiční architektuře. Výstup na vrchol Medenica (2 163 m n. m., cca 10 km) s širokým výhledem na NP Mavrovo a na hraniční albánské hory. Zastávka u starého kostela, který je symbolem jezera, večerní posezení v klášterní hospůdce.

3. den

Přejezd do Ohridu (UNESCO), krásného města s nejen římskými památkami na břehu Ohridského jezera, zvaného též „makedonské moře“. Město i jezero jsou právem na seznamu památek Unesco. Cestou zastávka v termálním bazénu v Dolno Kosovrasti, kde zrelaxujeme po horském výšlapu. Odpoledně-večerní prohlídka Ohridu.

4. den

Dnes vyrazíme podél jezera. První zastávka bude Zátoka kostí – replika pravěké vesnice postavené na kůlech nad pobřežními vodami, dále Sveti Naum – klášter v byzantském slohu založený žákem sv. Cyrila a Metoděje, možná nejznámější makedonská památka. A pak už do přírody – autobusem vyjedeme na hřeben a pak už po svých pošlapeme na vrchol Lako Signoj (1 973 m n. m., 5 km) s fantastickým výhledem na obě jezera a nejvyšší vrchol Magaro. Nocovat budeme v horském penzionu - je zde možnost ochutnat místní bio víno a rovněž nefalšovanou makedonskou kuchyni.

5. den

Kousek od Bitoly se nachází pozůstatky antického města Heraclea Linkestis, kde uvidíme amfiteátr, římské lázně, křesťanské baziliky a především mimořádně dochované mozaiky. Po antické vložce se přesuneme do Prilepu, do blízkosti kláštera Treskavec. Ke klášteru vystoupáme po svých trochu technickým výstupem, ale odměnou za sportovní výkon nám budou takřka letecké výhledy, dolů už se svezeme autobusem. Večerní zasloužené posezení ve vinárně u lokálního vinaře.

6. den

Ráno přejezd do Skopje. Autobusem dojedeme do Sredno Vodno a odtud lanovkou vystoupáme na kultovní horu Krstovar, kterou zdobí 66 m vysoký kříž. Z vrcholu budeme mít Skopje a okolí jako na dlani. Navštívíme několik vyhlídek a sjedeme zpět k autobusu. Navštívíme Skopje – město s originální architekturou a množstvím soch. Uděláme si fotku u válečníka na koni - Alexandra Velikého, uvidíme rodný dům matky Terezy, nakoupíme suvenýry na starém bazaru, ochutnáme poslední tavče gravče - zapečené fazole a skvělou kávu a rozloučíme se s Makedonií.

7. den

Přesun na letiště, odlet do ČR (dle letového řádu).

Ubytování

Ubytování budeme v makedonských penzionech a hotelech rozmanité úrovně. Pokoje mohou být i vícelůžkové, ale pokusíme se zohlednit složení skupiny i vaše preference. Ne vždy se nám však podaří vyjít vám vstříc - zejména v našem venkovském penzionu máme jen omezené možnosti. Byla by však velká škoda ho kvůli tomu vynechat.  

Strava

Během zájezdu budete mít zajištěnou makedonskou polopenzi. Někdy ji budete mít v rámci ubytování, někdy si společně s průvodcem zajdete na snídaní nebo večeři do osvědčených/vyzkoušených restaurací. Budete tak mít možnost důkladně poznat pestrou makedonskou kuchyni, což je také jedna z velkých radostí naší výpravy. A totéž samo sebou platí o vínu.      

Doprava

Nástupní místo: Skopje

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Na místě se budeme dopravovat místním minibusem (kapacita vozidla se bude odvíjet od počtu cestujících). Ten bude řízen místním šoférem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 7 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Makedonie. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům se jedná o zájezd mírně cestovatelsky náročný. Nejméně příjemné zážitky nám asi přinese přelet z Prahy/Vídně do Skopje na začátku a na konci vlastního programu. Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek, měst, ale i přírodních zajímavostí. Součástí zájezdu jsou také lehčí túry mimo zpevněné cesty, kde si vystačíte s běžným turistickým vybavením. 

Další info

Cestovní doklad
pro cestu do Severní Makedonie vám stačí platný občanský průkaz

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

22. 9. - 28. 9. 2024
č. zájezdu: 224304-02
cena 15 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.