Za poznáním jižní Albánie

Za zážitky bez obav

Za poznáním jižní Albánie

10 dní / 14 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

PLÁŽE, HORY A MĚSTA JIŽNÍ ALBÁNIE, LETECKY A S UBYTOVÁNÍM POD STŘECHOU

Po úspěchu zájezdů do severní Albánie jsme pro vás připravili novinku - podobně komfortní zájezd do Albánie jižní, rovněž se spaním v peřinách u moře. Tentokráte však letecky - přeci jenom je to zase o notný kousek dál. Jih Albánie je trochu jiný svět než divoké a chudé hory na severu. Počasí bývá teplejší a sušší, pobřeží a města již dostávají trochu řecký nádech, přibývá zajímavých antických i byzantských památek (navštívíme hned tři památky UNESCO). Historici tady neustále objevují další a další zajímavé pamětihodnosti. Víte například, že až do těchto končin došli žáci “našeho” Cyrila a Metoděje poté, co byli vyhnáni z Moravy? A že na mnohých místech je najdete vymalované na starobylých ikonách?
Zdaleka však nebudeme prozkoumávat jen historická města a památky - i tady je krásná příroda: skalnaté hory, hluboké kaňony, stále ještě modré a čisté řeky, divoké pobřeží Albánské riviéry, …
Albánie je země plná kontrastů - tradiční život na vesnicích jako vystřižený z filmů pro pamětníky se tady prolíná s moderním dravým kapitalismem. Jako kaleidoskop se před vašima očima budou střídat staré kamenné domy, staříci na oslech, tetky v místních krojích - s moderními hotely či podnikatelskými paláci, omladinou oblečenou podle poslední italské módy, …
Navštívíme jih Albánie mimo hlavní sezónu, kdy již pominou nesnesitelná letní horka a množství návštěvníků pláží a pamětihodností klesne na příjemnou úroveň.


Ubytování se snídaní v přímořských hotelech kousek od pláže (vystřídáme dva - jedne u Drače a druhý na úplném jihu Albánie).

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem s místním řidičem
  • ubytování 8x v hotelech u moře (dvou- až tří- lůžkové pokoje) se snídaní
  • českého průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenky do Tirany a zpět v ceně cca 8.000 Kč z Vídně nebo 10.000 Kč z Prahy
  • vstupy do muzeí a památek

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Let Praha - Vídeň - Tirana. Přílet po půlnoci. První 4 noci strávíme v hotelu u písečných pláží jižně od města Durres. Dospíme se po cestě a přivítáme se s mořem první koupelí. Odpoledne se vydáme na výlet do blízké Tirany, hlavního města Albánie.

3. den

Celodenní výlet do vnitrozemí. Navštívíme historický Berat (UNESCO), zvaný městem tisíce oken nebo také městem červených střech. V citadele na vrcholu kopce ucítíte ducha starobylé pravoslavné kultury, obzvláště v nejkrásnějším z několika zdejších kostelů, který uchovává ikony albánského mistra Onufriho. Ve staré turecké čtvrti, se starobylou mešitou a domky naskládanými jeden na druhém ve svahu kopce, se nadýcháte orientální atmosféry a okusíte místní speciality v tradičních hospůdkách. Odpoledne se vypravíme ke kaňonu řeky Osum. Kromě krásných vyhlídek na kolmé vápencové stěny, na lanové mosty i na starý kamenný most z dob osmanské říše s pozadím skalnatého pohoří Tomorr (2415 m n.m.) si určitě nenecháme ujít osvěžující koupel na dně kaňonu. Cestu zpátky si zpříjemníme návštěvou nejlepší albánské vinotéky Nurellari.

4. den

Dopoledne strávíme u azurového moře pod útesy u mysu Rodon. Prohlédneme si středověký kostelík a Skanderbegovu pevnost na pobřeží a prozkoumáme bývalé bunkry. Vykoupeme se na místní pláži a dáme drink v restauraci vytvořené z vojenského tunelu. Odpoledne se přesuneme do historického města Kruje, rodiště národního hrdiny Skanderbega. Po prohlídce hradu a starého osmanského domu vás jistě pohltí starý turecký trh, který je ideálním místem pro zakoupení suvenýrů. Po vyzkoušení místních specialit či dobré turecké kávy v některé z tradičních hospůdek se vydáme na cestu zpět. Dopřejeme si ještě ochutnávku albánských hor krátkou zajížďkou do fotogenického kaňonu, za nímž se otevírá pohled na Skanderbegovy hory.

5. den

Přesuneme se na jih - na Albánskou riviéru. Dlouhou cestu si zpříjemníme několika zastávkami: ve starobylém klášteře Ardenica (kde mimo jiné najdete památky na naše věrozvěsty Cyrila a Metoděje a jejich žáky), v Dhermi - oblíbeném letovisku komunistického diktátora Envera Hodži, u bývalé ponorkové základny a nedaleké Ali Pašově pevnosti na ostrůvku a vykoupeme se na pláži v ústí soutěsky Gjipe. Následující 4 noci strávíme v hotelu u moře, u vyhlášených pláží v Ksamilu, jižně od města Saranda na dohled od řeckého ostrova Korfu.

6. den

Dopolední výlet do nejvýznačnější albánské antické památky Butrint (UNESCO) - města, jehož dějiny sahají 2500 let zpět. Leží na poloostrově, který odděluje moře od Butrintského jezera, které je vlastně pobřežní lagunou s brakickou vodou. Je proslavené svou specifickou florou a faunou, stejně jako vyhlášenými sádkami na mušle.
Odpolední koupání na Albánské riviéře. Můžete vyzkoušet během jediného dne dvě moře najednou - probíhá tady hranice mezi Jaderským a Jónským mořem.

7. den

Navštívíme perlu albánského jihu - město bílých střech Gjirokastr, dnes chráněné pod UNESCO. Kamenné střechy osmanských domů (v jednom z nich se narodil komunistický diktátor Enver Hodža, v jiném světoznámý spisovatel Ismail Kadare), pevnost tyčící se nad městem (ukrývající mimo jiné vojenské muzeum a bývalý těžký žalář), úzké strmé uličky s krámky a hospůdkami - to vše stojí za prohlídku.

8. den

Výlet do komunistického městečka Permet, v jehož sousedství leží národní park Bredhi të Hotovës-Dangëlli. V něm prozkoumáme strmou soutěsku říčky Lengarica. Zájemci si mohou dopřát brodění (někdy až po bradu) mezi úzkými stěnami kaňonu, který je opravdu dechderoucí. A nebo se můžete jen naložit do teplé vody zdejších primitivních termálních bazénků a užívat si výhledů na dvoutisícové hory a elegantní oblouk starého osmanského mostu Ura e Kadiut.

9 .- 10. den

Naposledy si užijeme moře a Albánskou riviéru, naposledy si zajdeme do některé z hospůdek na zdravou středomořskou kuchyni. Po celodenním relaxu se večer přesuneme na letiště. Odlétáme v brzkých ranních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 4x v hotelu u pláže v Golemu (jižně od Drače) a 4x v hotelu u pláže v Ksamilu (jižně od Sarandy). Albánský standard je již téměř srovnatelný se zbytkem Evropy, i když ne všechno funguje na 100% - o to příjemnější pak bývá personál. Součástí ubytování jsou snídaně.

Strava

Snídaně jsou součástí ubytování. Zbytek dne se budeme stravovat v místních stravovacích zařízeních. Místní středomořská kuchyně vám jistě zachutná. Ceny jídel v restauracích jsou stále nižší než u nás.

Doprava

Do Tirany, hlavního města Albánie, se dopravíme letecky. Použijeme lety z Prahy do Vídně a z Vídně do Tirany. Můžete si vybrat, jestli poletíte přímým letem z Vídně (pro moraváky jednodušší varianta) nebo z Prahy s přestupem ve Vídni. Pro zájemce můžeme zařídit spojení z Brna na vídeňské letiště.
Po Albánii se budeme pohybovat místním autobusem pro 20 pasažérů s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Budeme podnikat pouze jednodenní výlety za poznáním památek a měst, ale i přírodních zajímavostí. Vždy nalehko jen s batůžkem nejnutnějších věcí. Účast na výletech je pochopitelně zcela dobrovolná - můžete dát předost opalování u moře :-). Do cíle výletu se vždy přepravíme autobusem s místním řidičem. Pěší vycházky nebudou dlouhé. Nejnáročnější bude asi průchod kaňonem (dobrovolný), kde při vyšším stavu vody může nastat časté brodění.

Další info

Očkování
V Albánii se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Na cestu do Albánie by měl být ideálně cestovní pas, podle minulých zkušeností však stačí občanský průkaz. Ať už budete cestovat s pasem nebo OP, zkontrolujte si zavčasu platnost dokladu - měl by být platný minimálně půl roku po dokončení cesty.

Telefonování
Mobilní signál bude k dispozici téměř po celu dobu zájezdu kromě velmi zapadlých míst. Albánie však není členem EU, proto jsou tarify za odchozí i příchozí hovory a zejména za mobilní data velmi vysoké. Vysoké ceny se dají řešit nákupem místní SIM karty. Na několika málo místech lze chytit řecký signál a telefonovat za EU ceny.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.