Za poznáním jižní Albánie

Za zážitky bez obav

Za poznáním jižní Albánie

10 dní / 16 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

13. 9. - 22. 9. 2024
č. zájezdu: 224376-02
cena 16 800 Kč
6 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

PLÁŽE, HORY A MĚSTA JIŽNÍ ALBÁNIE, LETECKY A S UBYTOVÁNÍM POD STŘECHOU

Po úspěchu zájezdů do severní Albánie jsme pro vás připravili novinku - podobně komfortní zájezd do Albánie jižní, rovněž se spaním v peřinách u moře. Tentokráte však letecky - přeci jenom je to zase o notný kousek dál. Jih Albánie je trochu jiný svět než divoké a chudé hory na severu. Počasí bývá teplejší a sušší, pobřeží a města již dostávají trochu řecký nádech, přibývá zajímavých antických i byzantských památek (navštívíme hned tři památky UNESCO). Historici tady neustále objevují další a další zajímavé pamětihodnosti. Víte například, že až do těchto končin došli žáci “našeho” Cyrila a Metoděje poté, co byli vyhnáni z Moravy? A že na mnohých místech je najdete vymalované na starobylých ikonách?
Zdaleka však nebudeme prozkoumávat jen historická města a památky - i tady je krásná příroda: skalnaté hory, hluboké kaňony, stále ještě modré a čisté řeky, divoké pobřeží Albánské riviéry, …
Albánie je země plná kontrastů - tradiční život na vesnicích jako vystřižený z filmů pro pamětníky se tady prolíná s moderním dravým kapitalismem. Jako kaleidoskop se před vašima očima budou střídat staré kamenné domy, staříci na oslech, tetky v místních krojích - s moderními hotely či podnikatelskými paláci, omladinou oblečenou podle poslední italské módy, …
Navštívíme jih Albánie mimo hlavní sezónu, kdy již pominou nesnesitelná letní horka a množství návštěvníků pláží a pamětihodností klesne na příjemnou úroveň.


Ubytování se snídaní v přímořských hotelech kousek od pláže (vystřídáme dva - jeden u Drače a druhý na úplném jihu Albánie).

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem s místním řidičem
  • ubytování 8x v hotelech u moře (dvou- až tří- lůžkové pokoje) se snídaní
  • českého průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku do Tirany v ceně cca 6.000 Kč z Vídně/Prahy
  • vstupy do muzeí a památek

Průvodci

Petr "kosák" Srp

13. 9. - 22. 9. 2024 / č.zájezdu 224376-02

Jako horal odkojený Karpatskými hrami Míly Nevrlého si Kosák našel pevné místečko ve skupině zvané Al-Banda, čili ortodoxní partičce, která se specializuje na Balkán. Do paměti se vryje jak zastřeným hlasem vypráví bizarní albánské pohádky, stejně jako když na balkánském večírku svádí lítý souboj o ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Let Praha/Vídeň - Tirana. První 4 noci strávíme v hotelu u písečných pláží jižně od města Durres. Dospíme se po cestě a přivítáme se s mořem první koupelí. Odpoledne se vydáme na výlet do blízké města Drač a do Tirany, hlavního města Albánie.

3. den

Celodenní výlet do vnitrozemí. Navštívíme historický Berat (UNESCO), zvaný městem tisíce oken nebo také městem červených střech. V citadele na vrcholu kopce ucítíte ducha starobylé pravoslavné kultury, obzvláště v nejkrásnějším z několika zdejších kostelů, který uchovává ikony albánského mistra Onufriho. Ve staré turecké čtvrti, se starobylou mešitou a domky naskládanými jeden na druhém ve svahu kopce, se nadýcháte orientální atmosféry a okusíte místní speciality v tradičních hospůdkách. Odpoledne se vypravíme ke kaňonu řeky Osum. Kromě krásných vyhlídek na kolmé vápencové stěny, na lanové mosty i na starý kamenný most z dob osmanské říše s pozadím skalnatého pohoří Tomorr (2415 m n.m.) si určitě nenecháme ujít osvěžující koupel na dně kaňonu. 

4. den

Dopoledne strávíme u azurového moře pod útesy u mysu Rodon. Prohlédneme si středověký kostelík a Skanderbegovu pevnost na pobřeží a prozkoumáme bývalé bunkry. Vykoupeme se na místní pláži a dáme drink v restauraci vytvořené z vojenského tunelu. Odpoledne se přesuneme do historického města Kruje, rodiště národního hrdiny Skanderbega. Po prohlídce hradu a starého osmanského domu vás jistě pohltí starý turecký trh, který je ideálním místem pro zakoupení suvenýrů. Po vyzkoušení místních specialit či dobré turecké kávy v některé z tradičních hospůdek se vydáme na cestu zpět. Dopřejeme si ještě ochutnávku albánských hor krátkou zajížďkou do fotogenického kaňonu, za nímž se otevírá pohled na Skanderbegovy hory.

5. den

Přesuneme se na jih - na Albánskou riviéru. Celodenní přejezd autobusem si zpříjemníme několika zastávkami: ve starobylém klášteře Ardenica (kde mimo jiné najdete památky na naše věrozvěsty Cyrila a Metoděje a jejich žáky), v Dhermi - oblíbeném letovisku komunistického diktátora Envera Hodži, u bývalé ponorkové základny a nedaleké Ali Pašově pevnosti na ostrůvku. Následující 4 noci strávíme v hotelu u moře, u vyhlášených pláží jižně od města Saranda na dohled od řeckého ostrova Korfu.

6. den

Dopolední výlet do nejvýznačnější albánské antické památky Butrint (UNESCO) - města, jehož dějiny sahají 2500 let zpět. Leží na poloostrově, který odděluje moře od Butrintského jezera, které je vlastně pobřežní lagunou s brakickou vodou. Je proslavené svou specifickou florou a faunou, stejně jako vyhlášenými sádkami na mušle.
Odpolední koupání na Albánské riviéře. Můžete vyzkoušet během jediného dne dvě moře najednou - probíhá tady hranice mezi Jaderským a Jónským mořem.

7. den

Navštívíme perlu albánského jihu - město bílých střech Gjirokastr, dnes chráněné pod UNESCO. Kamenné střechy osmanských domů (v jednom z nich se narodil komunistický diktátor Enver Hodža, v jiném světoznámý spisovatel Ismail Kadare), pevnost tyčící se nad městem (ukrývající mimo jiné vojenské muzeum a bývalý těžký žalář), úzké strmé uličky s krámky a hospůdkami - to vše stojí za prohlídku.

8. den

Navštívíme starobylý pravoslavný klášter Sv. Jiří na úzkém pruhu země mezi mořem a lagunou. Jinak to bude den ve znamení dvou moří. Zájemci si mohou dopoledne dopřát fakultativní výlet člunem na blízké ostrůvky s krásnou oblázkovou pláží a koupání v Jaderském moři, v podvečer pak romantický západ u moře Jónského v karibském stylu...

9 .- 10. den

Naposledy si užijeme moře a Albánskou riviéru, vykoupeme se na pláži v ústí soutěsky Gjipe, zajdeme si do některé z hospůdek na zdravou středomořskou kuchyni. Po celodenním relaxu se večer přesuneme na letiště. Odlétáme v brzkých ranních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 4x v hotelu u pláže v Golemu (jižně od Drače) a 4x v hotelu u pláže v Ksamilu (jižně od Sarandy). Albánský standard je již téměř srovnatelný se zbytkem Evropy, i když ne všechno funguje na 100% - o to příjemnější pak bývá personál. Součástí ubytování jsou snídaně.

Strava

Snídaně jsou součástí ubytování. Zbytek dne se budeme stravovat v místních stravovacích zařízeních. Místní středomořská kuchyně vám jistě zachutná. Ceny jídel v restauracích jsou stále nižší než u nás.

Doprava

Nástupní místo: Tirana

Letenky

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.
Vždy volíme tu výhodnější letenku s ohledem na čas příletu a s ohledem na cenu letenky z destinace Vídeň nebo Praha.

Doprava na zájezdu
Po Albánii se budeme pohybovat místním autobusem pro 20 pasažérů s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.
Budeme podnikat pouze jednodenní výlety za poznáním památek a měst, ale i přírodních zajímavostí. Vždy nalehko jen s batůžkem nejnutnějších věcí. Účast na výletech je pochopitelně zcela dobrovolná - můžete dát předost opalování u moře :-). Do cíle výletu se vždy přepravíme autobusem s místním řidičem. Přejezdy autobusem v horkých dnech budou někdy delší a asi nejnepříjemnější částí zájezdu. Pěší vycházky nebudou dlouhé. Nejnáročnější bude asi sestup do soutěsky Gjipe (2 km) či krátký průchod kaňonem (dobrovolný) s broděním či (při vyšším stavu vody) proplaváním některých úseků.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro menší skupinu. Maximální kapacita je 19 účastníků + 1 průvodce. Po celou dobu zájezdu budete mít k dispozici česky mluvícího průvodce naší CK. Kontakt na něj uvedeme v tzv. rodokapsu (= pokyny k odjezdu), který obdržíte cca 2-3 týdny před začátkem zájezdu.

Očkování

V Albánii se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Na cestu do Albánie by měl být ideálně cestovní pas, podle minulých zkušeností však stačí občanský průkaz. Ať už budete cestovat s pasem nebo OP, zkontrolujte si zavčasu platnost dokladu - měl by být platný minimálně půl roku po dokončení cesty.

Telefonování
Mobilní signál bude k dispozici téměř po celu dobu zájezdu kromě velmi zapadlých míst. Albánie však není členem EU, proto jsou tarify za odchozí i příchozí hovory a zejména za mobilní data velmi vysoké. Vysoké ceny se dají řešit nákupem místní SIM karty. Na několika málo místech lze chytit řecký signál a telefonovat za EU ceny.

Kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 250 EUR na jídlo, občerstvení, suvenýry a památky při trase. Výměnu eur na místní měnu Leky provedeme první den v Albánii.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

13. 9. - 22. 9. 2024
č. zájezdu: 224376-02
cena 16 800 Kč
6 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Za poznáním severní Albánie

Za poznáním severní Albánie

10. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět