Na vrchol biblického Araratu

Za zážitky bez obav

Na vrchol biblického Araratu

8 dní / 29 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

11. 8. - 18. 8. 2024
č. zájezdu: 224832-01
cena 29 800 Kč

výstup na bájný Ararat s aklimatizací na Mount Suphan

Ararat – biblická hora, na které údajně přistál Noe se svou archou. A také jedna z nejjednodušších pětitisícovek, na kterou můžete vylézt. V rámci tohoto zájezdu ale nejdříve vystoupáme aklimatizačně na jednu z tureckých čtyřtisícovek – horu Mount Suphan (Süphan Dağı), která se ve výšce 4058 m tyčí nad rozlehlým jezerem Van a je z ní nádherný výhled. Následně se přesuneme do legendárního města Dogubayazit, které nám bude základnou pro výstup na Ararat. Výstup na tuto bájnou horu nám pak zabere 4 dny, celý jej absolvujeme nalehko, veškerou výbavu nám vynesou až do posledního výškového tábora ve 4 200 m koně. Po výstupu bude následovat prohlídka Dogubayazitu, paláce Ishaka Pashi a opevnění tyčícího se nad městem. Poslední zastávkou budou Muradijské vodopády, jezero Van a stejnojmenné město s pevností. Zde navštívíme Vanskou pevnost, kde bylo před 5 000 lety první sídlo arménského státu (ano, východní Turecko včetně Araratu bylo až do 1. světové války obývané převážně Armény) a navštívíme také místní Cat house. Následně na lodi doplujeme na ostrov Akdamar a prohlédneme si arménský kostel Svatého kříže. Poté budeme mít možnost smočit těla přímo ve slaném jezeře a po koupeli se přesuneme do hotelu ve městě, kde strávíme naši poslední noc.

Cena zahrnuje

 • služby místního průvodce
 • povolení pro vstup do pohraniční oblasti a povolení pro výstup na Ararat
 • veškerou dopravu v Turecku včetně transferu z/na letiště
 • 3 noci v hotelu
 • 4 noci ve stanu
 • vynášku zavazadel koňmi
 • zapůjčení stanů a maček
 • vstupné do památek a jízdenku na trajekt
 • 2x polopenze
 • 6x plná penze
 • kudrnovského průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • zpáteční letenku Praha/Vídeň - Van (orientační cena je cca 13 000 Kč včetně tax)

Průvodci

Lukáš Hajduk

11. 8. - 18. 8. 2024 / č.zájezdu 224832-01

Lukáš je velkým milovníkem hor a outdoorových aktivit, při kterých čerpá energii pro svou náročnou manažerskou práci. Nejraději má přechody hor s batohem na zádech, spaní pod širákem, východy a západy slunce a koukání na hvězdy – prostě romantik každým coulem. Má také pro strach uděláno a když si ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Odlet z Prahy nebo Vídně do města Van. Přejezd do base campu pod horou Mont Suphan, večeře a nocleh ve stanech.

2. den

4:00 budíček, snídaně, výstup na Mount Suphan a návrat zpět do basecampu (16,5 km, 1 750 m ↑ a 1 750 m ↓, cca 9–10 hodin) – po cestě nebo na samotném vrcholku ještě sníme obědový balíček. Po brzké večeři přesun do Dogubayazitu a nocleh v hotelu.

3. den

Budíček v 7:00, snídaně a odjezd pod Ararat do cca 2 200 m. Výstup nalehko do základního tábora v cca 3 200 m (6 km, 1000 m ↑, 3–4 hodiny). Po cestě sníme obědový balíček. V základním táboře popijeme čaj a sníme svačinu a večeři. Nocleh ve stanech.

4. den

Budíček v 7:00, snídaně a v 8:00, sbalení stanů a v 9:00 znovu nalehko odchod do C1 ve 4 200 metrech (4 km, 1 000 m ↑, 3-4 hodiny). V C1 si dáme oběd a večeři a půjdeme brzy spát do svých stanů.

5. den

Budíček v 0:00, snídaně a v 1:00 odchod směr vrchol. Po dosažení vrcholu sestup do C1, 2 hodiny odpočinku, svačina, sbalení stanů a sestup do basecampu (8,5 km, 1 000 m ↑, 2 000 m ↓, 8-10 hodin). Po dobré večeři opět ulehneme do stanů.

6. den

Budíček v 8:00, sbalení stanů a v 9:00 odchod k autům do 2 200 m (cca 6 km, 1 000 m ↓, 2-3 hodiny). Odjezd do Dogubayazitu, ubytování v hotelu, oběd. Po obědě prohlídka města a paláce Ishaka Pashi a přilehlého opevnění. Návrat do Dogubayazitu, večeře v místní restauraci a nocleh v hotelu.

7. den

Budíček v 7:00, check out a v 9:00 odjezd do města Van. Návštěva Muradijských vodopádů, přejezd k Vanské pevnosti a Cat housu. Poté bude následovat oběd a plavba lodí na ostrov Akdamar, kde navštívíme místní arménský kostelík, který byl založen již v 9. století. Po připlutí zpět na břeh budeme mít možnost smočit svá těla přímo ve slaném jezeře Van a po koupeli bude následovat přesun do hotelu ve městě a večeře.

8. den

V náš poslední den bude po probuzení následovat snídaně, přesun na letiště a odlet zpět domů.

Ubytování

V průběhu výstupu budeme nocovat v zapůjčených stanech (celkem 4x). Hotely využijeme ve Vanu (1x) a Dogubayazitu (2x). 

Strava

V průběhu výstupu nás čeká plná penze (5x) a při ubytování v hotelech polopenze (2x).

Doprava

Nástupní/výstupní místo: Van

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. 
Na místě se budeme přesunovat tzv. dolmušemi (druh místní veřejné dopravy).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 4 bodové škály, což znamená, že se jedná o akci určenou spíše zkušenějším a také samostatnějším jedincům. Je třeba se umět pohybovat v nelehkém terénu. Půjdeme sice nalehko, ale i tak je vhodné mít předchozí zkušenosti s výstupem. Celou cestu s námi půjde jak místní průvodce, tak český průvodce, který již trasu zná. 

Další info

Vybavení
Vlastní teplý spací pytel do minusových teplot, batoh, kvalitní pohorky, zimní oblečení (ideálně péřová bunda, membránová bunda, termo spodní prádlo, teplé funkční oblečení na tělo, nepromokavé nebo alespoň neprofukavé kalhoty, teplé ponožky, čepice a silné rukavice), termosku, opalovací krém, sluneční brýle a čelovku. Doporučujeme trekové hole.
Mačky a stan vám budou půjčeny na místě.

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro menší skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Minimální kapacita je 9 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Čeští občané mohou do Turecké republiky cestovat na základě platného CESTOVNÍHO PASU, jehož platnost přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu předpokládaného pobytu.

Měna a kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 200 EUR na vstupy do památek a jídlo. V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary. Občas i české koruny, na to je však lepší nespoléhat.

Cestovatelská očkování
Do Turecka se nevyžaduje zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence - hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.