Norskem za ledovci a vodopády plachetnicí

Za zážitky bez obav

Norskem za ledovci a vodopády plachetnicí

8 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Dobrodružná plavba plachetnicí za norskými fjordy, ledovci, vodopády a severskou přírodou

Norsko je zemí hlubokých fjordů, vodopádů a majestátních tisíce let starých ledovců. Vydejte se s námi na nezapomenutelnou okružní plavbu třetím největším fjordem světa Hardangerfjordem za těmi nejkrásnějšími. Užijeme si mořeplavbu v místech, odkud za svými objevnými výpravami vyráželi již drsní Vikingové. Kromě skvělého jachtingu nás rovněž čeká několik nádherných treků k vodopádům a ledovcovým splazům Národního parku Folgefonna nebo ochutnávka místních ciderů. Během celé plavby budeme také pokoušet své rybářské štěstí, aby náš lodní grill měl stále co na práci.

Plavbu je vhodné spojit s návštěvou královského města Bergen s bohatou rybářskou historií a památkami. Návštěva zdejšího rybího trhu je jedna obrovská přehlídka toho, jak štědré moře dokáže být a jak moc si ho máme vážit.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • leteckou dopravu (cca 3.000-5.000 Kč)
  • stravování během plavby
  • vstupné do památek
  • projetá nafta a přístavní poplatky (rozpočítává se rovným dílem mezi posádku dle aktuální útraty)

Videa

Program zájezdu

Hlavní náplní naší plavby bude návrat k přirozeným rytmům přírody, souznění s ní a jejími zákonitostmi. Celý program nelze vystihnout lépe než krásným rčením: “Kam nás vítr zavane?” Každé ráno budeme mít na výběr, kam se vydáme a jaké dobrodružství si vybereme. Kapitán vždy seznámí posádku s možnostmi, jaké se s ohledem na nadcházející počasí nabízejí. Z těchto během snídaně společně vybereme, co by chtěla posádka zažít. Během dne se plavíme nebo vydáváme na výlety. Níže uvedený program hojně doplňujeme o možnosti rybaření.

Úvod

Úvodní den je věnovaný zasvěcení do tajů jachtingu, tak, aby se každý mohl následovně zapojit do kormidlování, práci s lany a plachtami či dalším činnostem dle vlastních preferencí. Během plavby má každý možnost spolupodílet se na vedení lodě a získá základy života na lodi.

Vodopád Steinsdalfossen

Téměř 50 m vysoký vodopád patří k těm nej, které Norsko nabízí. Krátký výlet vás zavede nejen k vodopádu, ale i přímo za padající závoje vody.

Ochutnávka ciderů

Celá oblast je známá pro své vynikající jablečné mošty. Spousta moštáren umožňuje komentovanou prohlídku, ale hlavně i ochutnávku tohoto výjimečného moku.

Hardangerfjord

Okružní plavbu třetím největším fjordem světa Hardangerfjordem.

NP Folgefonna

Nádherné treky k vodopádům a ledovcovým splazům NP Folgefonna. Možnost dvoudenního přechodu ledovce v NP Folgefonna.

Výlet k ledovcovému splazu NP Folgefonna

Ledovec Folgefonna je druhý největší ledovec Norska. Vydáme s na některý z treků k jednomu z jeho četných splazů.

Volitelné cíle - Trolltunga

Plavbu lze ve vybraných termínech spojit s náročným pěším nebo ferratovým trekem na skalní útvar Trolltunga. Organizace této části je však nad rámec základní nabídky plavby a pouze po předchozí domluvě během objednávky účasti na plavbě.

Ubytování

Po celou dobu konání plavby je posádka ubytována přímo na lodi. Spí se ve 3 kajutách po dvou lidech (dvoupostel) nebo v prostorném společenském prostoru lodě - saloně. Dále je na lodi toaleta se sprchou a kuchyňským koutem vybaveným ledničkou, plynovým vařičem s troubou a většinou kuchyňského nádobí. Prostory na spaní nejsou vybaveny lůžkovinami, ty je tedy zapotřebí si přibalit s sebou (za příplatek je možné vám lůžkoviny zajistit). V případě chladných dní je loď vybavena elektrickým topením. Pro bližší představu naleznete fotky lodi v naší fotogalerii.

Strava

Probíhá formou společného vaření na základě předem dohodnutého jídelníčku.

Zpravidla se stravujeme 3x denně (snídaně, oběd a večeře) s doplněním o malé svačiny. Z toho minimálně jedno jídlo denně je teplé, ale většinou spíše dvakrát denně. Hlavní nákup potravin posádkou probíhá společně v den nalodění. V případě souhlasu celé posádky můžeme za poplatek nákup potravin na plavbu zajistit.

Je námořní tradicí a pravidlem, že se posádkou stará i o stravování kapitána a to na stejné úrovni jako všichni ostatní účastníci plavby. Pokud se tedy posádka stravuje po celou dobu na lodi, vaří i pro kapitána. Pokud jde posádka na oběd či večeři do restaurace, hradí útratu i za kapitána.

Doprava

Nástupní/Výstupní místo: Norheimsund/Bergen (nejbližší letiště - Bergen)
Přesné místo bude upřesněno. Doprava do přístavu je po vlastní ose.

Do Bergenu létá pravidelný spoj z Prahy. Letenka v roce 2019 vycházela na 1500 - 3000 Kč. Levně se dá letět také do Osla a odtud ekologicky po železnici nebo autobusem.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Žádné předchozí zkušenosti s jachtingem nejsou třeba. Pokud námořníky ještě nejste, kapitán je z vás udělá. Ačkoliv nejsou plavby obtížné, posádky musí být připraveny na občasnou plavbu v silném větru a v těžších podmínkách. Při delších přeplavbách se od posádek rovněž očekává aktivní spolupráce při vedení plachetnice, komunikativnost a jistá dávka psychické a fyzické odolnosti.

Náročnost této plavby je ohodnocena stupněm 1 - 2 z pěti stupňové stupnice. Některé z volitelných doprovodných aktivit v podobě výletů za vodopády nebo ledovci předpokládají delší chůzi do kopce. Běžná fyzická zdatnost je však dostatečná.

Upozornění: Přestože se obtížnosti snažíme objektivně posoudit z naší znalosti prostředí či předchozích zkušeností a všech dostupných informací o oblasti plavby a její přípravě věnujeme maximální úsilí, zde uvedené obtížnosti mají u všech plaveb bez rozdílu pouze orientační hodnotu. Konečné slovo má vždy příroda, která může někdy nečekaně velmi mile překvapit, ale jindy plně prověřit naše schopnosti a odolnost.

Další info

Ochrana životního prostředí a udržitelnost
Jak jachting, tak pěší výlety do přírody, jsou jedny z nejvíce udržitelných a k přírodě nejšetrnějších způsobů cestování. My se co nejvíce snažíme, aby takové byly všechny naše plavby. Plachtíme na vítr, jak jenom to jde a motor používáme co nejméně. Naše posádky a lidi kolem nás povzbuzujeme, aby cestovali prostředky a způsobem, který přírodu zatěžuje co nejméně, využíváme místní ingredience a zdroje, jak jenom nám okolnosti umožní. Rovněž motivujeme členy posádek, aby sbírali odpadky a třídili je a na výletech čistili pláže a pobřeží od naplavených plastů a jiného odpadu.

Trasa plavby
Přesná trasa plavby a navštívená místa záleží na počasí a povětrnostních podmínkách a může se s ohledem na komfort a bezpečnost posádky změnit. O trase plavby rozhoduje kapitán s ohledem na aktuální stav moře, počasí a další faktory ovlivňující plavbu. Změna trasy plavby z výše uvedených důvodů není důvodem k reklamaci zájezdu.

Skupiny

Na plavbu se mohou hlásit, jak jednotlivci tak i skupiny do maximální kapacity plachetnice, která je 7 lidí a kapitán. S důvodu maximálního komfortu, však plujeme zpravidla v počtu 6 lidí a kapitán. V případě většího zájmu či skupiny jsme, ale schopni nabídnout jednu přistýlku ve společenském prostoru lodě navíc. Plavba se realizuje v případě obsazenosti alespoň 3 zájemci o termín. V případě neobsazenosti se pokusíme domluvit jiný termín.

Vybavení
Žádné speciální vybavení, kromě důrazu na větru a voděodolnost oblečení a obuvi, nejsou třeba. Zpravidla vystačíte s běžným vybavením na letní dovolenou v horách. Doporučený seznam vybavení zasíláme po přihlášení na plavbu. Nepromokavé oblečení pro plavbu lze zapůjčit.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více

Podobné zájezdy

Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku

Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku

14. 9. - 15. 9. 2024 Chci to vidět
Norskem na kole

Norskem na kole

26. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět
Norsko a Švédsko

Norsko a Švédsko

5. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

4. 7. - 14. 7. 2024 Chci to vidět