Retezat

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

„Jezernaté“ hory převážně nalehko

Každý den putujeme od ranní deváté, s přestávkami na jídlo, focení a kochání se přírodou, až do pozdního odpoledne. Kdo má chuť a síly, ještě si někam zajde, ostatní se utáboří na osvědčených místech. Rozhodujícím činitelem je kromě vaší kondice také počasí. Neovlivníte jej, nevyberete si jej, ale s patřičným vybavením snadněji odoláte. Sehrané party mohou jít po konzultaci s průvodci samy. Není však radno chodit v počtu menším tří. Odporuje to základním pravidlům horské turistiky. Mapy vám dáme, ale jsou rumunské – ne vše v nich je a ne vždy stoprocentně sedí.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

Retezat je třetí nejvyšší pohoří Rumunska s rozlohou zhruba 800 km2. Leží v západní části Jižních Karpat, v uzlu mezi pohořími Parâng (na východě), Vâlcan (na jihovýchodě), Godeanu (na jihozápadě) a Ţarcu (na západě). Jedná se o nejstarší národní park Rumunska vyhlášený již v r. 1935. Retezat ukrývá jednu z nejúchvatnějších karpatských scenérií plnou ostrých, nedostupně se tvářících skalnatých hřebenů chladících svá kamenitá úpatí v ledové vodě desítek blyštivých jezer (asi 80 stálých a 20 sezonních) s krásně průzračnou vodou. Miloslav Nevrlý dal tomuto pohoří honosný přívlastek „Jezernaté hory“. Nachází se zde i největší plesové jezero pohoří Retezat - BUCURA (8,9 ha), na které do svého podhradí shlíží nejjasnější první dáma, nejvyšší vrchol - VF. PELEAGA (2.509 m), který se pokusíme zdolat. Mimo jiné nakoukneme také do krásného vápencového Malého Retezatu, zdoláme rovněž druhou nejvyšší horu s libozvučným jménem Papuşa (Panenka, 2.508 m) či se budeme obdivovat „perle Retezatu“, jezeru Zanoaga. A to vše v přírodě, která má nezaměnitelné kouzlo také díky bohaté fauně i flóře (téměř 1.200 druhů, z toho 130 druhů chráněných). Zájezd je vhodný i pro pohodovější turisty, protože během našeho poznávání v Retezatu vystřídáme pouze tři tábořiště. Lze tedy navštívit nejkrásnější partie pohoří a přitom většinu času chodit převážně nalehko jako poutníci s lehkým srdcem tzn. jen s batůžkem na jeden den. Zbytek věcí bude hlídaný v táboře. V případě nečasu, únavy apod. můžete v táboře samozřejmě zůstat i vy.

Ubytování

Budeme spát ve vlastních stanech a ve vlastních spacácích v lůně malebné rumunské přírody na klidných a ověřených tábořištích. Téměř vždycky mají zdroj pitné vody. Mezi jednotlivými tábořišti jsou prameny nejisté a tak si poneseme vodu na celý den na zádech.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu povětšinou z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme jiné duše. Dokupování tedy nebude možné. Nejvhodnější je vařit a stravovat se ve 2 max. 3 lidech. Optimální jsou sušené potraviny – polévky, omáčky, kaše, čínské nudle, apod. Je dobré přibalit dostatek sladkostí pro doplnění energie.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem. Na cestu vyrazíme v pátek odpoledne a noční nonstop jízdou se přes Slovensko a Maďarsko dostaneme do Rumunska. Návrat je naplánován na neděli dopoledne.

Nástupní místa

Náročnost

První den a některé dny půjdeme na těžko, zejména ve dnech, kdy se budeme přemísťovat mezi tábořišti (celkem vystřídáme 3). Pouvažujte proto dvakrát nad každou součástí výstroje a oblečení, zda jej opravdu budete potřebovat. Vynaloženou námahu značně ovlivňuje také volba batohu a jeho sbalení. Jinak noci mohou být chladné, hlavně u jezera Bucura, které leží ve výšce 2040 m.n.m. Zájezd odpovídá náročnosti č. 3–4 z 5 bodové škály. 

Další info

Skupina
Maximální kapacita je 20 účastníků, kterou budou doprovázet navíc dva průvodci, jeden vpředu určující směr a druhý vzadu, dodávajíc povzbuzení pomalejším.

Etapy
1. túra: (↔ 19 km, ↑ 850 m ↓ 326 m)
2. túra: (↔ 21 km, ↑ 1264 m ↓ 1272 m)
3. túra: (↔ 13 km, ↑ 1148 m ↓ 1154 m)
4. túra: (↔ 9,5 km, ↑ 900 m ↓ 600 m)
5. túra: (↔ 9,5 km, ↑ 800 m ↓ 800 m)
6. túra: (↔ 13 km, ↑ 850 m ↓ 800 m)
7. túra: (↔ 6 km, ↑ 450 m ↓ 450 m)
8. túra: (↔ 14,5 km, ↑ 250 m ↓ 1500 m)

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu PLATNÝ OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Jak se sbalit do rumunských hor

Lucie Rešková, Jaroslav Zeman, Dominika Sommerová, Tomáš Procházka

Vypravit se do hor, zvláště pak do rumunských Karpat, není jen tak. Jelikož se zpravidla jedná o týdenní přechod hor „natěžko“ bez...

více

Podobné zájezdy

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

24. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět
Vâlcan a Retezat

Vâlcan a Retezat

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět