Silvestr v rumunském Banátu

Za zážitky bez obav

Silvestr v rumunském Banátu

8 dní / 9 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 12. - 2. 1. 2023
č. zájezdu: 223601-01
cena 9 800 Kč

aneb opravdové cesty proti proudu času

Možná jste někdy snili o tom, jaké to bylo žít kdysi, když život plynul jinak než nyní. Ráno vás probudí kohoutí budíček, křik zvířectva, zvuky loukoťového vozu taženého koňmi. Brzké ranní odjezdy na trh nebo na pole, slavnostně oblečené ženy i muži spěchající na mši i posezení při tónech harmoniky v místním krámku,který je zároveň hospůdkou a místem setkávání. A kolem toho všeho příroda. Krásná, tajemná, skoro panenská, dotčená jen motykou a koňským spřežením. Stačí si jen vybrat roční období vám nejbližší a nechat se opájet jeho vůněmi. Pojďte se s námi přenést o pár desítek let zpátky, do časů našich babiček či prababiček. Do kraje a k lidem, kam Kudrna jezdí jako domů již přes 20 let. Do českých vesnic v oblasti rumunského Banátu, kde žijí svým životem, zvyky a tradicemi již od roku 1823 naši krajané. Zvolíte-li toulání, uvidíte fascinující kaňon krasové říčky, jeskyně, vodní mlýnky (tzv. vodenice), kopce i údolí, salaše, pastviny, pole a lesy. Pobyty probíhají v západní části kraje ve vesnici Svatá Helena. Starat se o vás budou „vaši“ domácí, se kterými můžete pohovořit o zdejších radostech i strastech. Ochutnáte balkánské speciality, ale i tradiční česká jídla, domácí pálenou kořalku, povidla, chebdinky či mamaligu, případně můžete domácím sami uvařit své oblíbenosti.

Řešení otázky Covid 19: Do Rumunska je možno cestovat za jakýmkoli účelem, tzn. včetně turistiky. Před vstupem do Rumunska je potřeba disponovat vyplněným příjezdovým formulářem a pokud se chce cestující vyhnout povinné 14-denní karanténě, je nutné mít očkovací certifikát/certifikát o prodělaném onemocnění Covid-19 v posledních 180 dnech.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • ubytování
  • banátskou plnou penzi
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • bečičku píva a pišingr Chimpanzee

Cena nezahrnuje

Program zájezdu

1.–2. den

Nonstop cesta do Rumunska s malou zastávkou v ranním Temešváru – centra rumunské revoluce. Odpoledne přijedeme do české vesnice Svatá Helena, ubytujeme se v rodinách, ochutnáme domácí pálenku, projdeme se po vsi a večer skočíme do pruhovaných peřin.

3. den

Dospávání, aklimatizace, oběd a potom se zajdeme podívat na pár posledních stop po nejpůvodnější české vesnici Elizabetě. Zapálíme podvečerní oheň na bílých skalách vysoko nad Dunajem s fantastickými výhledy, opečeme slaninu i brambory, popijem, popějem.

4. den

Tradiční fakultativní výlet podél Dunaje do termálů Băile Herculane, Orsovy, event. i Turnu Severinu a Železným vratům.

5. den

Cesta auty či pěšky do Gerniku na bujarou silvestrovskou tancovačku. Dospání ve spacáku v kudrzákladně.

6. den

Oslavná novoroční bohoslužba v kostele, předsevzetí, táčky a hodování.

7.–8. den

Balkánský trh v Moldově, poslední vycházky a návštěvy, rozloučení a večerní odjezd. Cesta přes Maďarsko do Brna.

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami ve Svaté Heleně v domech místních, někdy i přímo v rodinách. Hodí se vám i spacák, pokud budete chtít přespat po bujaré oslavě Silvestra mimo vaše postýlky, avšak také pod střechou.

Strava

Během pobytu na Svaté Heleně máte 3x denně zajištěnou plnou banátskou penzi. První domácí jídlo, které dostanete, bude večeře na Svaté Heleně - proto myslete i na jídlo na cestu. Přibalte si také nějaký čaj, instantní kávu a dobroty, bez kterých nemůžete přežít – rumunský trh je zásoben jinak než náš.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Volitelná.

Další info

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
V českých vesnicích Svatá Helena a Gernik lze platit též českými korunami, proto by vám mělo 300,- Kč na fakultativní výlety a 20 EUR jako rezerva stačit. Ceny potravin jsou zhruba stejné jako u nás, lihovin a piva též.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více