Silvestr v rumunském Banátu

Za zážitky bez obav

Silvestr v rumunském Banátu

8 dní / 9 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

aneb opravdové cesty proti proudu času

Možná jste někdy snili o tom, jaké to bylo žít kdysi, když život plynul jinak než nyní. Ráno vás probudí kohoutí budíček, křik zvířectva, zvuky loukoťového vozu taženého koňmi. Brzké ranní odjezdy na trh nebo na pole, slavnostně oblečené ženy i muži spěchající na mši i posezení při tónech harmoniky v místním krámku,který je zároveň hospůdkou a místem setkávání. A kolem toho všeho příroda. Krásná, tajemná, skoro panenská, dotčená jen motykou a koňským spřežením. Stačí si jen vybrat roční období vám nejbližší a nechat se opájet jeho vůněmi. Pojďte se s námi přenést o pár desítek let zpátky, do časů našich babiček či prababiček. Do kraje a k lidem, kam Kudrna jezdí jako domů již přes 20 let. Do českých vesnic v oblasti rumunského Banátu, kde žijí svým životem, zvyky a tradicemi již od roku 1823 naši krajané. Zvolíte-li toulání, uvidíte fascinující kaňon krasové říčky, jeskyně, vodní mlýnky (tzv. vodenice), kopce i údolí, salaše, pastviny, pole a lesy. Pobyty probíhají v západní části kraje ve vesnici Svatá Helena. Starat se o vás budou „vaši“ domácí, se kterými můžete pohovořit o zdejších radostech i strastech. Ochutnáte balkánské speciality, ale i tradiční česká jídla, domácí pálenou kořalku, povidla, chebdinky či mamaligu, případně můžete domácím sami uvařit své oblíbenosti.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Nonstop cesta přes Slovensko i Maďarsko a dále po opuštění Schengenu do rumunského Temešváru, kde si prohlédneme historické centrum, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu, tržiště,… i náměstí Victorie, kde v r. 1989 začala rumunská revoluce. Odpoledne už dojedeme do české vesnice Svatá Helena, ubytujeme se v rodinách, ochutnáme domácí pálenku, projdeme se po vesnici, večer se sesedneme do hospody, kde se navzájem seznámíme a budeme vstřebávat první zážitky s místními Čechy.

3. den

Na úvodní seznámení s okolní krajinou vyrazíme k místům, kde přesně před 200 lety stávala nejpůvodnější česká vesnice Svatá Elizabeta. Odpoledne se ještě projdeme kolem vápencového skalního mostu - Kulhavá skála a navíc v hluboké Liburážské rokli objevíme tajemství jeskyně Vranovec.

4. den

Pro zájemce aktivní dopoledne s prohlídkou helenské kudrnovské základny s černou kuchyní v Doubí. Odpoledne budeme objevovat další skrytá místa tamní krajiny, a v podvečer se ještě projdeme k bílým skalám vysoko nad Dunajem s fantastickými, téměř leteckými výhledy na sluníčko a zapadající za srbské hory.

5. den

Tradiční fakultativní výlet podél Dunaje do termálů Băile Herculane, kde i zastavoval Orient Expres cestou do Cařihradu, a kam si jezdíval léčit revma císař František Josef se svou Sissi. Uvidíme i jedno z nejslavnějších míst na toku Dunaje - Kazanskou soutězku, dále před zatopením posunutím na kopec zachráněný monastýr Mracoria, obrovskou ve skále vytesanou bustu dáckého náčelníka Decebala, který okolo r. 100 dlouho odolával římským dobyvačným legiím. Projedeme i město Orsova s atmosférou středomořského přístavu a vyhlídkovým monastýrem Sv. Anny, event. se podíváme i do muzea v Turnu Severinu s pozůstatky i modelem úžasného římského Trajánova mostu přes Dunaj a také k legendární přehradě Železná vrata.

6. den

Cesta auty nebo pěšky (15 km) do další z českých vesnic - Gerniku. Lze i kousek odbočit k obrovské monumentální jeskyni "Turecká díra", ve které se za tureckých nájezdů schovávaly celé vesnice. Pokocháme se výhledy na okolní hory i Dunaj, prohlédneme si Gernik, zastavíme se v místní hospůdce a půjdeme se připravit na bujarou silvestrovskou celonoční tancovačku. Zdatní tanečníci potom dospí rána ve svém spacáku na tamní kudrzákladně, ostatní se mohou hned po půlnoci vrátit auty ke svým domácím a do svých helenských postýlek.

7.–8. den

Oslavná novoroční bohoslužba v kostele, přepevná předsevzetí, závěrečné táčky a hodování. Ještě odpolední vyhlídkový sestup k Dunaji, jeskyně Gaura cu Musca, z Dunaje trčící skála Babakai, "zřícenina" hradu Svatého Ladislava a středisková přidunajská rumunská vesnice Coronini. A pak už poslední rozloučení s místními a večerní odjezd k domovům. Noční cesta přes Maďarsko do Brna.

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami ve Svaté Heleně v domech místních, někdy i přímo v rodinách. Hodí se vám i spacák, pokud budete chtít přespat po bujaré oslavě Silvestra mimo vaše postýlky, avšak také pod střechou.

Strava

Během pobytu na Svaté Heleně máte 3x denně zajištěnou plnou banátskou penzi. První domácí jídlo, které dostanete, bude večeře na Svaté Heleně - proto myslete i na jídlo na cestu. Přibalte si také nějaký čaj, instantní kávu a dobroty, bez kterých nemůžete přežít – rumunský trh je zásoben jinak než náš.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Volitelná.

Další info

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
V českých vesnicích Svatá Helena a Gernik lze platit též českými korunami, proto by vám mělo 300,- Kč na fakultativní výlety a 20 EUR jako rezerva stačit. Ceny potravin jsou zhruba stejné jako u nás, lihovin a piva též.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2 týdny před odjezdem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více

Podobné zájezdy

Májový Banát

Májový Banát

5. 5. - 12. 5. 2023 Chci to vidět
Slovenský zimní ráj

Slovenský zimní ráj

1. 2. - 4. 2. 2024 Chci to vidět