Silvestr v rumunském Banátu

Za zážitky bez obav

Silvestr v rumunském Banátu

8 dní / 10 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 12. - 2. 1. 2025
č. zájezdu: 225750-01
cena 10 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

aneb opravdové cesty proti proudu času

Možná jste někdy snili o tom, jaké to bylo žít kdysi, když život plynul jinak než nyní. Ráno vás probudí kohoutí budíček, křik zvířectva, zvuky loukoťového vozu taženého koňmi. Brzké ranní odjezdy na trh nebo na pole, slavnostně oblečené ženy i muži spěchající na mši i posezení při tónech harmoniky v místním krámku,který je zároveň hospůdkou a místem setkávání. A kolem toho všeho příroda. Krásná, tajemná, skoro panenská, dotčená jen motykou a koňským spřežením. Stačí si jen vybrat roční období vám nejbližší a nechat se opájet jeho vůněmi. Pojďte se s námi přenést o pár desítek let zpátky, do časů našich babiček či prababiček. Do kraje a k lidem, kam Kudrna jezdí jako domů již přes 30 let. Do českých vesnic v oblasti rumunského Banátu, kde žijí svým životem, zvyky a tradicemi již od roku 1823 naši krajané. Zvolíte-li toulání, uvidíte fascinující kaňon krasové říčky, jeskyně, vodní mlýnky (tzv. vodenice), kopce i údolí, salaše, pastviny, pole a lesy. Pobyty probíhají v západní části kraje ve vesnici Svatá Helena. Starat se o vás budou „vaši“ domácí, se kterými můžete pohovořit o zdejších radostech i strastech. Ochutnáte balkánské speciality, ale i tradiční česká jídla, domácí pálenou kořalku, povidla, chebdinky či mamaligu, případně můžete domácím sami uvařit své oblíbenosti.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • fakultativní výlet do Baile Herculane (cca 500 Kč)
  • vstupné na Silvestrovskou tancovačku (cca 100 Kč)

Průvodci

Václav "culis" Culka

26. 12. - 2. 1. 2025 / č.zájezdu 225750-01

Krátký průvodcovský medailonek
Culis je jedním z klíčových členů Al-Bandy, čili ortodoxní kudrnovské partičky, která se specializuje na Balkán. Pod jeho taktovkou poznáte krásy Albánie, Makedonie, Moldávie, Bulharska, Banátu (rumunského i srbského) nejčastěji na kole, ale neštítí se ani ...

Dozvědět se více

Tomáš Vaníček

26. 12. - 2. 1. 2025 / č.zájezdu 225750-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Nonstop cesta přes Slovensko i Maďarsko a dále po opuštění Schengenu do rumunského Temešváru, kde si prohlédneme historické centrum, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu, tržiště,… i náměstí Victorie, kde v r. 1989 začala rumunská revoluce. Odpoledne už dojedeme do české vesnice Svatá Helena, ubytujeme se v rodinách, ochutnáme domácí pálenku, projdeme se po vesnici, večer se sesedneme do hospody, kde se navzájem seznámíme a budeme vstřebávat první zážitky s místními Čechy.

3. den

Na úvodní seznámení s okolní krajinou vyrazíme k místům, kde přesně před 200 lety stávala nejpůvodnější česká vesnice Svatá Elizabeta. Odpoledne se ještě projdeme kolem vápencového skalního mostu - Kulhavá skála a navíc v hluboké Liburážské rokli objevíme tajemství jeskyně Vranovec.

4. den

Pro zájemce aktivní dopoledne s prohlídkou helenské kudrnovské základny s černou kuchyní v Doubí. Odpoledne budeme objevovat další skrytá místa tamní krajiny, a v podvečer se ještě projdeme k bílým skalám vysoko nad Dunajem s fantastickými, téměř leteckými výhledy na sluníčko a zapadající za srbské hory.

5. den

Odpočinkový den s volným programem ve Svaté Heleně a nejbližším okolí s event. návštěvami dvou rozdílných hospůdek či poznaných rodáků (tam tzv. táčky), nebo fakultativní výlet podél Dunaje do termálů Băile Herculane, kde i zastavoval Orient Expres cestou do Cařihradu, a kam si jezdíval léčit revma císař František Josef se svou Sissi. Uvidíme i jedno z nejslavnějších míst na toku Dunaje - Kazanskou soutězku, dále před zatopením posunutím na kopec zachráněný monastýr Mracoria, obrovskou ve skále vytesanou bustu dáckého náčelníka Decebala, který okolo r. 100 dlouho odolával římským dobyvačným legiím. Projedeme i město Orsova s atmosférou středomořského přístavu a vyhlídkovým monastýrem Sv. Anny, event. se podíváme i do muzea v Turnu Severinu s pozůstatky i modelem úžasného římského Trajánova mostu přes Dunaj z roku 100, který byl tehdy největší na světě a také k legendární přehradě Železná vrata.

6. den

Cesta auty nebo pěšky (15 km) do další z českých vesnic - Gerniku. Lze i kousek odbočit k obrovské monumentální jeskyni "Turecká díra", ve které se za tureckých nájezdů schovávaly celé vesnice. Pokocháme se výhledy na okolní hory i Dunaj, prohlédneme si Gernik, zastavíme se v místní hospůdce a půjdeme se připravit na bujarou silvestrovskou celonoční tancovačku. Zdatní tanečníci potom dospí rána ve svém spacáku na tamní kudrzákladně, ostatní se mohou hned po půlnoci vrátit auty ke svým domácím a do svých helenských postýlek.

7.–8. den

Oslavná novoroční bohoslužba v kostele, přepevná předsevzetí, závěrečné táčky a hodování. Ještě odpolední vyhlídkový sestup k Dunaji, jeskyně Gaura cu Musca, z Dunaje trčící skála Babakai, "zřícenina" hradu Svatého Ladislava a středisková přidunajská rumunská vesnice Coronini. A pak už poslední rozloučení s místními a večerní odjezd k domovům. Noční cesta přes Maďarsko do Brna.

Ubytování

Spát budete na postelích pod přikrývkami a dekami ve Svaté Heleně v domech místních, často i přímo v rodinách. Hodí se vám i spacák, pokud budete chtít přespat po bujaré oslavě Silvestra v sousedním Gerniku mimo vaše domácí postýlky, avšak také pod střechou, ... event. i jako helenská "sichrovka", jste-li více zimomřiví.

Strava

Během pobytu na Svaté Heleně máte zajištěnou banátskou domácí polopenzi . První domácí jídlo, které dostanete, bude večeře na Svaté Heleně po příjezdu 27.12. - proto potom myslete i na jídlo na cestu. Jídla na další dny mezi snídaní a večeří si nějaká přivezte, ve Sv. Heleně je ale i nová modernější restaurace, kde i vaří, ... někdy lze oběd za úhradu domluvit i u svých domácích. Přibalte si také nějaký čaj, instantní kávu a dobroty, bez kterých nemůžete přežít – rumunský trh je zásoben jinak než náš.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Cílem našeho zimního putování je poznat během 8 dnů co nejvíce ze života, tradic a zvyklostí českých obyvatel západní části Banátu, jak se nazývá tato oblast Rumunska. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je řada kratších či delších procházek. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý jen průměrně zdatný účastník.

Další info

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
Doporučené kapesné je 150 - 250 RON (= 30-50 EUR) a 30 EUR jako rezerva. V oblasti českých vesnic nejsou klasické restaurace, kde se vaří, jen hospody nebo obchodohospody se základním sortimentem. U svých domácích můžete zakoupit místní pochutiny (šípková marmeláda, med, kozí či kravský sýr). V českých vesnicích Svatá Helena a Gernik lze platit též českými korunami, kurz ale někdy nebývá ideální. Ceny potravin jsou zhruba stejné jako u nás, lihovin a piva též.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2 týdny před odjezdem.

Termíny

26. 12. - 2. 1. 2025
č. zájezdu: 225750-01
cena 10 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více