Silvestr v rumunském Banátu

Za zážitky bez obav

Silvestr v rumunském Banátu

8 dní / 9 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 12. - 2. 1. 2023
č. zájezdu: 223601-01
cena 9 900 Kč
18 volných míst

aneb opravdové cesty proti proudu času

Možná jste někdy snili o tom, jaké to bylo žít kdysi, když život plynul jinak než nyní. Ráno vás probudí kohoutí budíček, křik zvířectva, zvuky loukoťového vozu taženého koňmi. Brzké ranní odjezdy na trh nebo na pole, slavnostně oblečené ženy i muži spěchající na mši i posezení při tónech harmoniky v místním krámku,který je zároveň hospůdkou a místem setkávání. A kolem toho všeho příroda. Krásná, tajemná, skoro panenská, dotčená jen motykou a koňským spřežením. Stačí si jen vybrat roční období vám nejbližší a nechat se opájet jeho vůněmi. Pojďte se s námi přenést o pár desítek let zpátky, do časů našich babiček či prababiček. Do kraje a k lidem, kam Kudrna jezdí jako domů již přes 20 let. Do českých vesnic v oblasti rumunského Banátu, kde žijí svým životem, zvyky a tradicemi již od roku 1823 naši krajané. Zvolíte-li toulání, uvidíte fascinující kaňon krasové říčky, jeskyně, vodní mlýnky (tzv. vodenice), kopce i údolí, salaše, pastviny, pole a lesy. Pobyty probíhají v západní části kraje ve vesnici Svatá Helena. Starat se o vás budou „vaši“ domácí, se kterými můžete pohovořit o zdejších radostech i strastech. Ochutnáte balkánské speciality, ale i tradiční česká jídla, domácí pálenou kořalku, povidla, chebdinky či mamaligu, případně můžete domácím sami uvařit své oblíbenosti.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • ubytování
  • banátskou plnou penzi
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • bečičku píva a pišingr Chimpanzee

Průvodci

Václav "culis" Culka

26. 12. - 2. 1. 2023 / č.zájezdu 223601-01

Krátký průvodcovský medailonek
Culis je jedním z klíčových členů Al-Bandy, čili ortodoxní kudrnovské partičky, která se specializuje na Balkán. Pod jeho taktovkou poznáte krásy Albánie, Makedonie, Moldávie, Bulharska, Banátu (rumunského i srbského) nejčastěji na kole, ale neštítí se ani ...

Dozvědět se více

Tomáš Vaníček

26. 12. - 2. 1. 2023 / č.zájezdu 223601-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1.–2. den

Nonstop cesta do Rumunska se zastávkou v ranním Temešváru, který je branou do Banátu. Odpoledne přijedeme do české vesnice Svatá Helena, ubytujeme se v rodinách, ochutnáme domácí pálenku, projdeme se po vesnici a budeme vstřebávat první zážitky s místními Čechy.

3. den

Na úvodní seznámení s okolní krajinou vyrazíme k místům, kde stávala nejpůvodnější česká vesnice Svatá Elizabeta. Odpoledne projdeme kolem Kulhavé skály a objevíme tajemství jeskyně Vranovec.

4. den

Aktivní odpoledne s objevováním skrytých míst místní krajiny. Podvečerní procházka k bílým skalám vysoko nad Dunajem vysoko nad Dunajem s fantastickými, téměř leteckými výhledy.

5. den

Tradiční fakultativní výlet podél Dunaje do termálů Băile Herculane, Orsovy, event. i Turnu Severinu a Železným vratům.

6. den

Cesta auty nebo pěšky (15 km) do další z českých vesnic - Gerniku. Pokocháme se výhledy na okolní hory i Dunaj, zastavíme se v místní hospůdce a půjdeme připravit na bujarou silvestrovskou tancovačku. Zdatní tanečníci dospí ve spacáku na kudrzákladně, ostatní se mohou ještě v noci vrátit ke svým domácím.

7.–8. den

Oslavná novoroční bohoslužba v kostele, předsevzetí, táčky a hodování. Odpolední vyhlídkový sestup k Dunaji, jeskyně Gaura cu Musca, zřícenina hradu Svatého Ladislava. A pak už poslední rozloučení a večerní odjezd. Cesta přes Maďarsko do Brna.

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami ve Svaté Heleně v domech místních, někdy i přímo v rodinách. Hodí se vám i spacák, pokud budete chtít přespat po bujaré oslavě Silvestra mimo vaše postýlky, avšak také pod střechou.

Strava

Během pobytu na Svaté Heleně máte 3x denně zajištěnou plnou banátskou penzi. První domácí jídlo, které dostanete, bude večeře na Svaté Heleně - proto myslete i na jídlo na cestu. Přibalte si také nějaký čaj, instantní kávu a dobroty, bez kterých nemůžete přežít – rumunský trh je zásoben jinak než náš.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Volitelná.

Další info

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
V českých vesnicích Svatá Helena a Gernik lze platit též českými korunami, proto by vám mělo 300,- Kč na fakultativní výlety a 20 EUR jako rezerva stačit. Ceny potravin jsou zhruba stejné jako u nás, lihovin a piva též.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu OBČANSKÝ PRŮKAZ.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Články

Şureanu, Lotru a Cindrel

Tomáš Cendelín a Lucie Rešková

Toto je skutečné putování. Za 8 dní jsme urazili přes 140 km po svých a natěžko, po horských travnatých hřebenech.

více

Căpăţâni a Parâng

Jana Suchá a František Zouhar

I já mám v paměti dovolenou v Rumunských Karpatech. Byla to již několikátá, ovšem každá z nich je jiná a v něčem nezapomenutelná. ...

více

Podobné zájezdy

Májový Banát

Májový Banát

5. 5. - 12. 5. 2023 Chci to vidět
Slovenský zimní ráj

Slovenský zimní ráj

2. 2. - 5. 2. 2023 Chci to vidět