Šperky Srbska na kole

Šperky Srbska na kole

12 dní / 12 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 8. - 6. 9. 2020
č. zájezdu: 220494-01
cena 12 800 Kč

Hory, jeskyně, vodopády a kláštery největší země bývalé Jugoslávie

V největší zemi západního Balkánu najdeme i nejvíce přírodních šperků, ať již jsou to monumentální kaňony, vodopády, skalní brány, jeskyně, či nádherné travertinové útvary připomínající turecké Pamukkale. Během našeho putování poznáme celou zemi, navštívíme její hlavní město a budeme sledovat rozdíl mezi Bohem zapomenutým krajem na východě země a relativně bohatým západním Srbskem. Krátce nakoukneme i do Republiky Srbské v rámci Bosny a Hercegoviny. Svezeme se na lodičkách kaňonem Uvace i slavnou úzkorozchodnou železnicí Šarganská osmica. A kdo ví, třeba potkáme i Emira Kusturuicu.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • ubytování (9x balkánský kemp)
  • polopenzi
  • ochutnávku vína a místních produktů v Rajackých pimicích
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr Chimpanzee

Program zájezdu

1.–2. den

Z Brna pojedeme přes Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, abychom do Srbska triumfálně vjeli po hrázi největší dunajské přehrady Železná vrata. Se srbským živlem se seznámíme v přístavním městečku Kladovo se skoro přímořskou atmosférou. Uvidíme i zdejší antické památky, včetně pevnosti Diana, kterou nechal postavit sám císař Trajánus. Cestou do kempu u Borského jezera se pak ještě zastavíme u dalšího římského města Felix Romulania, dnes zvaného Gamzigrad (UNESCO).

3. den

15 km dlouhá túra srbským venkovem nás zavede až na vyhlídku na monumentální Lazarův kaňon a k nejdelší srbské jeskyni Zlotska pećina.

4. den

Dojedeme ke klášteru Vratna a prozkoumáme dvě monumentální skalní brány v kaňonu nad klášterem. Cestou zpátky kolem bulharských hranic objevíme vinařskou vesnici Rajac, její neuvěřitelně malebné vinné sklípky (UNESCO) a místní produkty i ochutnáme.

5. den

U hornického městečka Majdanpek si prohlédneme Rajkovu jeskyni - nejdelší zpřístupněnou jeskyni v Srbsku. Kratší túra místními smíšenými lesy nás zavede skrz skalní bránu Velika Prerast až k travertinové vyvěračce Beli Izvorac.

6. den

Srbsko je zemí klášterů - i my se zastavíme u jednoho z nich - u opevněného kláštera Manasja. Několik desítek dalších si pak prohlédneme na výstavce miniatur nejdůležitějších srbských staveb. Přesun na západ země přerušíme procházkou k vodopádu Veliki Buk s pořádně osvěžující koupačkou.

7. den

Jeden z nejkrásnějších národních parků Srbska je národní park Tara. Naše túra nás zavede na vyhlídku Banska Stjena nad kaňonem řeky Driny. Zastavímne se i u bogomilské nekropole Mramorje (UNESCO) a u kláštera Rača se projdeme k vyvěračce Ladževac.

8. den

Projedeme se částí bývalé úzkokolejné trati z Bělehradu do Sarajeva. Poblíž městečka Mokra Gora tato trať překonává 300m výškového rozdílu a svým profilem nakreslí v terénu dokonalou osmičku zvanou Šarganska osmica. Zastavíme se též ve filmovém městečku Mećavnik zvaném též Drvengrad, které nechal vybudovat světoznámý filmový režisér Emir Kusturica. Odpoledne zajedeme do Republiky Srbske v Bosně, abychom se ve městě Višegrad podívali na most Mehmeda Sokoloviće (UNESCO) a na nově vybudované centrum města zvané Adrićgrad.

9. den

Čeká nás okruh po nejhezčích lokalitách pohoří Zlatibor. Začneme u jeskyně Stopića s travertinovými útvary zvanými srbské Pamukkale. Pokračovat budeme největším srbským skanzenem Sirogojno a vodopádem Gostinje. Kratší túra kolem dřevěného kostelíka svatého Ilji nás zavede ke skalní bráně Dobroselicka prerast.

10. den

V kaňonu řeky Uvac budeme pátrat po zde hnízdících supech bělohlavých, na loďkách dojedeme k monumentální Ledové jeskyni a dáme si stylové místní čevapčići. V městečku muslimském Senjica pak uvidíme největší historickou mešitu na západ od Istanbulu a stylovou kašnu Sebilj.

11.–12. den

Během celodenní prohlídky hlavního města Srbska Bělehradu se podíváme na hrob maršála Josipa Broze Tita v Domě květin, uvidíme největší pravoslavný chrám Balkánu, chrám svatého Savy, zajdeme do muzea vynálezce Nikoly Tesly a hlavně strávíme podvečer na neuvěřitelně rušné pěší zóně v centru města. Pozorování západu slunce nad vodami Dunaje z hradeb pevnosti Klemagdan bude takovou pěknou tečnou za tím naším zájezdem.

Ubytování

Nocovat budeme jen ve dvou balkánských kempech u Borského jezera a ve Zlatiboru. Vždy ve vlastních stanech a ve vlastních spacácích. Pokud nemáte vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně.

Doprava

Doprava bude zajištění zájezdovým autobusem.

Náročnost

Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu. Během etap jedeme nalehko, na většině trasách se lze občerstvit v místních hospůdkách a krámcích, občas je vhodné přibalit do batohu svačinu.

Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Některé z etap je možné zkrátit. Doprovodný autobus povětšinou nebude kopírovat cestu na kolech, a tudíž ho vesměs uvidíme jen ráno a večer.

Další info

Doporučený typ kola: horské, trekové
Povrch: 50% asfalt, 45% šotolina, 5% terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Budeme cestovat zájezdovým autobusem, který budeme sdílet se dvěma turistickými skupinami - jednodenní túry a vícedenní přechody. Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

"balkánský kemp"

Srbské kempy jsou oproti standardním kempů, ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort, především v prvním kempu u Borského jezera. Záchody zde jsou i ve větším počtu (ovšem bez toaletního papíru). K hygieně může sloužit zdejší moc pěkné jezero, popřípadě nedaleké placené sprchy (cca 10,- Kč). Přístup k elektřině a k nabíjení přístrojů zde bude problematický. Odměnou za trochu nepohodlí jsou ovšem krásné a autentické zážitky, a proto máme Balkán tak rádi. Druhý kemp na Zlatiboru je vybavený lépe a blíží se již kempům evropským.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí nám stačí OBČANSKÝ PRŮKAZ. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní straně přední části). Cestovat s cestovním pasem je pochopitelně též možné, odbavení s pasem je však na hranicích obvykle delší, než odbavení s občanským průkazem.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2–3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Litva a Lotyšsko

Litva a Lotyšsko

18. 8. - 30. 8. 2020 Chci to vidět
Pod bulharským sluncem - cyklo

Pod bulharským sluncem - cyklo

17. 9. - 28. 9. 2020 Chci to vidět
Prodloužené léto v Chorvatsku

Prodloužené léto v Chorvatsku

4. 9. - 13. 9. 2020 Chci to vidět