Štíty hor Balkánu

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

toulky přes hory a doly čtyř balkánských zemí

Balkánský poloostrov, to je země krve a medu, země přívětivých, ale tvrdých lidí. Část světa rozdrobená po turbulentních 90 letech na spoustu drobných států a státečků, které mají mnoho společného a přece je každý z nich jiný. Společné mají to, že na jejich území najdeme překrásné, rozlehlé a turisty dosud neobjevené horské hřebeny. A pak také výbornou kávu a říznou rámují. A odlišnosti? Pojeďte s námi a poznáte sami. Ve většinově muslimském Kosovu poznáme problémy země, která ani sama o sobě neví, zda je země. Následovat bude katolická severní Albánie, která možná kdekoho překvapí svou prosperitou. V pravoslavné Černé Hoře okusíme i moře. A pak poznáme trochu jiné Chorvatsko, než za jakým každoročně míří statisíce našich spoluobčanů, včetně výstupu na nejvyšší vrchol této země. Zájezdy jednodenních túr i horských přechodů cestují společně v jednom autobuse a jejich program je tedy možné kombinovat. (viz. Hory Balkánu č. 219852-1A)

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, dopravu albánskými terénními dodávkami do údolí Valbony, projížďku lodí po Boce Kotorské, 2x horskou chatu, 3x balkánský kemp, 5x tábořiště, průvodce, pojištění léčebných výloh, zákonné pojištění CK a 2× Chimpanzee pišingr

Program zájezdu

1.–3. den

Po cestě přes Maďarsko a Srbsko do Kosova následuje přechod kosovské části pohoří Bjeskët e Nemuna – Prokletých hor včetně výstupu na bývalou nejvyšší horu Srbska a Kosova DJERAVICU (2.656 m).

4.–6. den

Přechod albánské části Prokletých hor, z údolí Valbony přes Valbonské sedlo do legendárního údolí Theth. A dále kolem vodopádu Grunas a vyvěračky Modré oko do sedla Buni Thores a přes kotlinu Kozí princezny do vesnice Bogë.

7. den

Od úžiny Verige v Boce Kotorské výstup na vrchol Sv. Ilja a přes rakouskou pevnost Vrmac sestup do nádherného města KOTOR . Po té lodí přes Piranské ostrovy s kostelem p. Marie a Benediktinským klášterem zpět do kempu u moře v Risanu.

8.–10. den

Třídenní výlet do pohoří Orjen s ubytováním na horské chatě. Výstup na nejvyšší vrchol Zubački Kabao (1.894 m) a okruhu kolem rakousko-uherských pevností na severovýchodním úbočí pohoří.

11.–13. den

Blankytně modrá vyvěračka Izvor Cetinje. Závěrečný výstup na nejvyšší horu Chorvatska SINJAL (1.831 m) v pohoří Dinara. A pak už po krátké koupačce v nikdy nevysychajícím k vodopádu Topolski Buk domů.

Ubytování

Nocovat budeme 2x na horské chatě, 3x v balkánském kempu přímo na břehu moře a 5x na osvědčených tábořištích v horách, vždy ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, spacák či karimatku, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně.

"balkánský kemp"
Balkánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když v něm poteče studená voda v jedné sprše a bude fungovat záchod. Hygiena bude jednou velkou improvizací. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme právě Balkán tak rádi.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii. Mimo civilizaci se bude určitě hodit vybavení na vaření. Potraviny bude možno dokoupit ve městech vždy po každém přechodu, tedy každé 2-3 dny. Občas bude také příležitost ochutnat speciality místní balkánské kuchyně a dát si třeba místní večeři.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Jedeme společně v jednom autobuse se zájezdem č. 219852-1A Hory Balkánu. Jejich program je tedy možné kombinovat.

Nástupní místa

Náročnost

První dvě vícedenní túry půjdeme natěžko, veškeré vybavení si tedy poneseme na zádech. Třetí přechod budeme nocovat na horské chatě, nebude tedy třeba nosit stan, spacák však ano. Za nepříliš velký příplatek bude možné na chatě zajistit polopenzi. Mezi jednotlivými treky se vždy potkáme s autobusem, kde můžeme doplnit zásoby a vzít si na každý trek jen to, co skutečně potřebujeme.

Další info

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Pro cestu do Kosova je potřeba cestovní pas, na cestu do ostatních navštívených zemí nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Články