Tadžikistán: Přechod Fanských hor

Za zážitky bez obav

Tadžikistán: Přechod Fanských hor

16 dní / 24 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Kde hory tajemně šepotají, nezapomenutelné zážitky rozkvétají

Povrch Tádžikistánu je velmi hornatý, hory tvoří 93 % plochy a téměř 50 % země leží výše než 3 000 m. n. m. Hlavním horským pásmem na území Tádžikistánu je Pamír, jehož Zaalajský hřbet na hranicích s Kyrgyzstánem tvoří vrcholy převyšující 6 000 metrů s nejvyšším vrcholem Pik Lenina (7134 m. n. m.) a nejvyšší horou Pamíru je 7 495 metrů vysoký Štít Ismaila Samaního.

Fanské hory je pohoří v severozápadním Tádžikistánu. Nejvyššími vrcholy jsou Čimtarga (5487 m n. m.), Bodchona (5138 m n. m.) a Mirali (5120 m n. m.). Pohořím protékají řeky Jagnob a Fandarja. Pro poměrně snadnou dostupnost, mírné počasí a množství atraktivních vyhlídek na příkré štíty a ledovce je toto pohoří oblíbeným cílem turistů. Nachází se v něm množství vysokohorských jezer s průzračnou vodou, jako Iskanderkul, Kulikalonská jezera nebo Marguzorská jezera. Potkat zde můžeme medvěda hnědého, levharta sněžného nebo ovce argali.

Právě Fanské hory budou hlavním cílem naší expedice. Sedlo Čimtarga (4740 m. n. m.) se stane zlatým hřebem a současně i nejvyšším bodem našeho 7mi-denního přechodu těchto hor, s možností prodloužení až k jezeru Iskanderkul. Předtím se ještě aklimatizujeme na nadmořskou výšku jednodenními výlety v okolí jezera Chuqurak. Dále se podíváme do údolí Sedmi jezer (Haft Kul), buďto prodloužením přechodu nebo přesunem auty přes Panjakent, abychom pošetřili nohy. Na závěr si odpočineme v uzbeckém Samarkandu, městě s bohatou historií, kde se nachází řada starobylých památek a jako křižovatka kultur byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku do uzbeckého Samarkandu (14 000 – 25 000 Kč)
  • společnou dopravu na letiště Vídeň/ Budapešť
  • stravování
  • vstupy do památek v Samarkand
  • noc v Istanbulu (podle vybraných letů)

Průvodci

Tomáš Ryba

23. 7. - 7. 8. 2024 / č.zájezdu 224842-01

Treky Nepálskými Himáláji a mezi partyzány v Barmě, cyklovýlet kolem Taiwanu i roční trip napříč Evropou ve vlastnoručně přestavěné dodávce, dobrovolničení pro záchranu mořských želv v Indonésii nebo lezení na skály a hory jako Mont Blanc, Grossglockner a Matterhorn? Prostě všechno, co se dá ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den (dle letenek)

Let z Prahy, Vídně nebo Budapešti do tureckého Istanbulu, (dle letenek přenocování) prohlídka města: Hagia Sofia neboli Chrám (Boží) Svaté Moudrosti, Palác Topkapi, Mešita Sultána Ahmeda, Sulejmanova mešita, Velký bazar…

2. den

Společný let do uzbeckého Samarkandu. První seznámení s Asií – přesun místním „taxíkem“ na hranice, pěší překročení hranic a poté dalším „taxíkem“ do tádžikistánského městečka Panjakent. Dokoupení proviantu a přesun do Artuch, odtud konečně po svých do „kempu“.

3. den

Aklimatizace na nadmořskou výšku výletem na lehko v okolí jezera Chuqurak.

4. – 10. den

Zlatý hřeb - trek natěžko údolími řek Artuch a Zindon, kolem ledovcových jezer Kuli Kalon, Chimtarga, Allaudin, Mutnyi, Buzurg, přes několik horských sedel s nejvyšším místem Chimtarga pass 4740 m. n. m. (cca 55 km, ↑ 4500 m). Celou dobu si budeme užívat výhledy na 4 tisícové vrcholy, strmé stěny a ledovce. Odvážní se budou koupat v jezerech a nejodvážnější se pokusí vystoupat nad 5000 metrů cestou na Pik Energia 5120 m. n. m. Podle únavy a nálady skupiny si můžeme přidat aklimatizační výšlapy do sedla Vaa 4131 m. n. m. a na vrcholy Fluorite peak 3445 m. n. m. a Činal 4277 m. n. m.

11. - 13. den

Po odpočinku v „civilizaci“ se podíváme do údolí Sedmi jezer (Haft Kul.) Ideálně projdeme údolím řeky Sarmad přes Tovasang Pass (3305 m), odkud budeme obdivovat čtyř-tisícové hory na severu i na jihu a sejdeme z hor přímo k sedmému jezeru lákajícímu ke koupání. Pěší túru bychom ukončili sestupem k 6. jezeru. Případně pošetříme nohy po náročném přechodu a pokusíme se dostat přes Panjakent auty co nejdál to půjde, tak abychom pěšky obdivovali až nejvrchnější jezera.

14. - 15. den

Rezervní dny pro případ špatného počasí na horách.

Postupný návrat do civilizace místní dopravou. Návštěva třetího největšího město v Uzbekistánu - Samarkand, jehož počátky sahají až do období kolem roku 700 př. n. l. Ve městě se nachází řada památek starobylých, ale i těch postavených komunisty, je tam spousta mešit a hrobek. V roce 2001 byl Samarkand jako křižovatka kultur zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Ruch velkoměsta si nejlépe užijeme v pozdním večeru na centrálním náměstí.

16. den

Odlet domů přes Istanbul.

Ubytování

V průběhu treku budeme nocovat ve vlastních stanech na horských tábořištích. V Artuch budeme stanovat 2 noci v kempu, případně je možno využít jednoduchého ubytování. 2 noci strávíme v hostelu v Samarkand a podle vybraných letů pravděpodobně 1 noc v Istanbulu (není v ceně).

Strava

Během celého zájezdu si budeme buďto vařit z vlastních zásob, nebo využívat místní kuchyně. Jednoduché jídlo se od místních pastevců dá koupit během necelé poloviny zájezdu - většinou na začátku a na konci treku. Na druhou polovinu v horách (cca 7 dní) ale budeme potřebovat ešus s vařičem (plynovou bombu koupíme na místě) a co nejlehčí instantní a vydatné potraviny, které si sami poneseme několik dnů na zádech.

Ve městech Istanbul a Samarkand budeme samozřejmě využívat místních restaurací. Typické jídlo se skládá z rýže, dýně, rozinek a skopového masa. Těšit se můžeme na
nekonečné zásoby melounů (v civilizacích) a někdy výborné meruňky. Taktéž zvaní pocestných na čaj, při kterém místní pro hosty rozprostírají kobereček, patří k zážitkům, které se doma hned tak nevidí.

Doprava

Letecky z Prahy, Vídně nebo Budapešti přes turecký Istanbul do uzbeckého Samarkandu.

V Uzbekistánu i Tádžikistánu budeme domlouvat dopravu místními maršrutkami.

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti 4 z 5 bodové stupnice, což znamená, že se jedná o akci určenou spíše zkušenějším a také samostatnějším jedincům, kteří už mají nějaký ten přechod hor za sebou. Je třeba se umět pohybovat natěžko v nelehkém terénu. Pokud bude v sedle Chimtarga sníh, využijeme na malou část túry mačky, s jejichž nazouváním případně pomůže průvodce. Cepín ani jiné horolezecké vybavení používat nebudeme.

Denně budeme 4 – 8 hodin na nohou a nastoupáme 500 – 1500 výškových metrů (celkem cca 7000 metrů). Aklimatizace a různé vyhlídkové procházky se budeme snažit absolvovat bez zátěže, ale naprostá většina z cca 70-ti kilometrů naplánovaných během 10 dnů bude na těžko, tzn. s krosnou plnou vaření a spaní na zádech.

Celou cestu s námi půjde český horský průvodce. Půjdeme dlouhý týdenní trek bez větší možnosti rozdělení či ústupu. Pohoří je velice krásné, ale divočejší než si z výletů do Alp dokážete představit. Odměna v podobě pohledu na drsný Pamír vám však všechny strasti bohatě vynahradí.

Další info

Vybavení
Na zájezdu určitě potřebujete: trekové hůlky, dostatečně velkou krosnu, vodní filtr a lehké mačky pro případ sněhu v sedle. Na spaní je potřeba teplý spacák (teplota spaní do 0˚ Celsia), karimatka a stan. Pro vaření ešus s vařičem a minimálně lžička. Dále se určitě hodí čelovka, sluneční brýle, opalovací krém, powerbanka nebo solární nabíječka. Samozřejmostí by měla být lékárnička, ručník a kvalitní oblečení na túru.

Skupina účastníků
Jedná se o komorní akci pro skupinku max. 9 účastníků a 1 zkušeného průvodce. Jedině tak je možné zajistit maximální bezpečnost a individuální přístup.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Důrazně se ale doporučuje očkování proti obrně (polio) absolvované v posledních 10 letech, dále očkování proti hepatitidě A i B a břišnímu tyfu, je vhodné zvážit i očkování proti vzteklině, záškrtu, TBC, tetanu a meningitidě A+C.

Měna a kapesné
Platí se tádžikistánskými somoni (1 somoni ~ 2.1 Kč), které pravděpodobně u nás neseženete a vybrat se dají až na místě z bankomatu. Není ale problém směnit USD nebo EUR. Na stravování (tam kde se dá koupit), vstupy do památek a suvenýry doporučujeme mít u sebe minimálně 150 USD.

Cestovní doklady
Čeští občané mohou do Tádžikistánu cestovat na základě CESTOVNÍHO PASU, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců dobu předpokládaného pobytu.

Doplnění
Navštěvujeme muslimské země, ve kterých se to ale nijak nepřehání a pro turisty jsou kraťasy naprosto akceptovatelný oděv. Český telefon zde nefunguje, ale dá se koupit místní turistická SIM karta za cca 250 Kč, se kterou je signál často i v horách.

Tím, že cestujeme do zemí bývalého sovětského bloku, uspějeme zde nejlépe s ruštinou. Angličtinou mluví pouze mladí lidé ve městech.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.