Tanzanie - Safari a Zanzibar

Za zážitky bez obav

Tanzanie - Safari a Zanzibar

12 dní / 73 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

3 národní parky safari s plnou penzí a místním kuchařem, želvy obrovské, koupání v Indickém oceánu.

Tanzanie - krajina poseta elegantními akáciemi, majestátnými baobaby a nekonečnou romantikou savany, hlazená kopyty divoké zvěře a prohřátá úsměvy Masajů.
Zanzibar – bílá perla Indického oceánu provoněná hřebíčkem a muškátovým oříškem, gastronomická katarze a křižovatka kultur.
V Safari části v NP Tarangire budeme pozorovat slony, lvy a žirafy, a západ slunce si vychutnáme v bazénku s výhledem na úchvatný park Lake Manyara, přezdívaný ptačí svět. Poté se přesuneme nekonečnými savanami s obrovskými termitišti do NP Serengeti, kde si před očima necháme odehrát jedno z nejúžasnějších přírodních divadel, Velkou migraci miliónů pakoňů doprovázených zebrami, gazelami a ipalami. V NP Ngorongoro (UNESCO), nahlédneme do největší zoo světa a kráteru vyhaslé stejnojmenné sopky. Pozdravíme přísně chráněné nosorožce velké slony.
Na ostrově Zanzibar se přeneseme do dob sultanátu. Stará svahilská architektura Kamenného města, plantáže kokosových palem, skořicové lázně a především různorodé zahrady koření v kombinaci s koupáním v teplém oceánu udělají krásnou tečku za poznáním tanzanské pevniny. Nemluvě o faktu, že si užijí i naše chuťové buňky - famózní sépie plněné pikantní směsí, osvěžující džus z čerstvé cukrové třtiny, dochucený limetkou, a co teprve skvělé curry, kterým je zanzibarská kuchyně přímo vyhlášená.

V ceně zájezdu vstupy do 3 safari parků včetně plné penze, pralesa Jozani a výlet na ostrov Changuu za želvami obrovskými.

Pro zájemce můžeme zorganizovat jako prodloužení také individuální/skupinový výstup na vulkán a druhou nejvyšší horu Tanzanie Mt. Meru. Cena se bude odvíjet od velikosti skupiny a vaší volby absolvovat výstup s kudrnovským průvodcem či pouze zprostředkovaně s průvodcem místním. 

Cena zahrnuje

 • 11x ubytování (4x kemp, 7x hotel)
 • kempovací vybavení ve všech NP – stany, matrace, stolečky, židle
 • 4x plná penze na Safari (místní kuchař)
 • veškeré vstupy do NP v programu (NP Tarangire, NP Serenegeti, Ngorongoro conservation area - UNESCO)
 • veškerou místní dopravu auty (jeepy safari, transfery z/na letiště, taxi na Zanzibaru) + přejezd dálkovým autobusem na trase Arusha – Dar Es Salaam
 • výlet lodí na ostrov Changuu za želvami obrovskými
 • vstupné do pralesa Jozani
 • kudrnovský průvodce + místní průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • zpáteční letenku (na Kilimanjaro International Airport + ze Zanzibaru) - cca 18.000 Kč
 • stravu mimo Safari
 • případné fakultativní výlety na Zanzibaru (Kizimkazi, Mnemba, Kuza cave)
 • případné vstupy do muzeí, historických památek
 • spropitné (cca 50 USD/osoba/zájezd)

Program zájezdu

1. den

První den přiletíme k rovníku (odlet o 1 den dříve). Před samotným přistáním na Mezinárodním letišti Kilimanjaro budeme mít oko samotné nejvyšší hory Afriky jako na dlani. Z letiště se přesuneme auty ubytovat do hotýlku v ARUSHA a zbytek dne strávíme seznámením se s Afrikou a relaxací.

2. den

Během dopoledne se přesuneme do NP TARANGIRE, kde budeme až do odpoledních hodin pozorovat slony, žirafy, lvy a jiné šelmy, a rozhodně nevynecháme obří baobaby rostoucí u řeky Tarangire. Poté se ubytujeme v místních stanech ve vesnici Mto Wa Mbo. Zažijeme typický africký večer s překrásným západem slunce, který můžeme sledovat z venkovního bazénku. 

3. - 4. den

Po snídani se přesuneme chráněnou krajinnou oblastí Ngorongoro kolem kráteru NGORONGORO do jednoho z nejznámějších východoafrických parků SERENGETI. Rozloha tohoto parku je obrovská, migrující zvířata nám vyrazí dech. V tomto období se rodí mláďata pakoňů, budeme doufat, že okamžik zrození potká i nás. S velkou migrací také samozřejmě putují šelmy, takže je možné, že budeme svědky lovu. Obecně je toto období nejvhodnější k návštěvě, okolí je krásně zelené, zvířata mají dost pastvin, prší minimálně. Odpoledne se ubytujeme v centrálním Serengeti, v oblasti Seronera. Další den strávíme pozorováním zvířat v centrálním Serengeti. Čeká nás celodenní safari s obědem formou pikniku. Večer se vrátíme do stejného kempu.

5. den

Dnes se budeme moci vydat na safari brzo ráno, před snídaní. Po snídani se zastavíme v jednom z návštevnických center, kde se dozvíme více o migraci a spatříme roztomilé damany na skalách. Poté se vydáme směrem do NP Ngorongoro (UNESCO), největší zoo světa a kráteru vyhaslé stejnojmenné sopky. Pozdravíme přísně chráněné nosorožce, velké slony – Big tusks, a šelmy. Zde budeme mít poslední šanci na spatření leoparda. Přenocujeme na hraně kráteru v kempu Simba.

6. den

Po snídani opustíme park a zamíříme do vesnice Mto Wa Mbo, kde využijeme lákadel a aktivit v okolí, např. kávové plantáže, pojezdu na kole mezi místními domky, seznámení se s místními obyvateli. Ochutnáme místní ovoce na trhu, slavné červené banány, a ti odvážnější jistě vyzkouší i banánové pivo. Návštívíme masajský trh s možností nakoupit hezké suvenýry za skvělý peníz. V pozdním odpoledni se vrátíme zpět do Arushi, do již známého hotelu.

7. den

Čeká nás brzké vstávání a celodenní přejezd dálkovým autobusem (cca 11 hodin jízdy) do přístavního a současně největšího tanzánského města DAR ES SALAAM, což je jeden z nejautentičtějších cestovatelských zážitků, s nímž se v Tanzánii setkáme. Nejenže uvidíme kus krásné země, ale také se přiblížíme místním obyvatelům, a to doslova, okusíme nákup místních pokrmů přímo z okýnka autobusu, a budeme mít dost příležitostí doučit se svahilské fráze jako Pole na Safari nebo Hakuna matata. A propos, nejedna Evropanka byla o ruku požádána právě při cestě autobusem :-) Noc strávíme v hotelu poblíž přístavu v Dar es Salaam.

8. den

Během dne se přesuneme trajektem na nedaleký ZANZIBAR – ostrov kouzelně bílých pláží a rodiště Freddieho Mercuryho. Po příjezdu se ubytujeme v hotýlku přímo v srdci ostrova – STONETOWN a rovnou se vydáme na návštěvu místní tržnice, katedrály s muzeem otroků. Spletité uličky starého Kamenného města na nás dýchnou atmosférou dávných dob. Odpoledne vyrazíme na výlet na ostrov CHANGUU za želvami obrovskými. Večer si nenecháme ujít trh Forodhani, kde ochutnáme pravou zanzibarskou pizzu. Přespíme v hotýlku ve Stonetown. 

9. - 11. den

Přejedeme do vesnice PAJE na východním pobřeží ostrova, které není tak vyhledávaným turistickým cílem a proto lépe poslouží kýženému odpočinku. Po cestě uděláme zastávku v pralese JOZANI, jenž se rozléhá na 5000 hektarech původního lesa a vyhledáme v něm endemické guarézy zanzibarské. Stihneme poškádlit i své chuťové a zrakové smysly ve farmě na koření. 3 večery strávíme v příjemném hotýlku, a to v oblasti, kde se nachází spousta barů, restaurací, 5 minut pěšky ke krásné pláži a zbytek pobytu využijeme ke koupání a relaxaci, případně fakultativně navštívíme Kuza Cave – nádhernou jeskyni s bazénkem, kde si samozřejmě i zaplaveme. 

12. den

Rozloučíme se se Zanzibarem, ponakupujeme suvenýry domů a v odpoledních hodinách se přesuneme na letiště. Odpolední/večerní odlet z letiště na Zanzibaru. Do ČR přiletíme následující 13. den. 

Ubytování

Během zájezdu budeme spát hned v několika typech ubytování.
Safari: 4x noc kanvasový stan (pohodlý stan, v němž se dá postavit). 
Bude potřeba vlastní spacák, doporučujeme i nafukovací polštářek. Ve stanu bude k dispozici  pohodlná asi 10 cm tlustá matrace, toaletní papír, stoleček a židlička. 
V kempech bývá sociální zařízení společné. Sprchy v NP Serengeti jsou studené, teplá sprcha je v Mto Wa Mbo a v Simba kempu. Nabíjení elektroniky je možné v autě (jeep vybaven zásuvkami) i v kempech. Ve všech kempech je Wifi. Moskytiéry (vzhledem k tomu, že nebude období dešťů) nejsou na Safari potřeba.
Arusha: 2x noc v pohodlném příjemném hotýlku: dvoulůžkové pokoje, dobrá restaurace, vybavený bar, Wifi
Dar es Sallam: 1x noc ve slušném hostelu v blízkosti přístavu. 
Zanzibar: 1x hotýlek ve Stone Town (Kamenné město) + 3x vila v Paje s bazénem (dvoulůžka)

Strava

Na safari budeme mít plnou penzi, obědy občas formou pikniku – balíček či uvařený oběd v nádobách, večeře vždy teplé, snídaně vždy teplé.
Ostatní strava mimo Safari ve vlastní režii. Ceny v Tanzanii i na Zanzibaru jsou absolutně srovnatelné s našimi. Oběd v restauraci vychází kolem 8-10 USD, večeře v luxusní restauraci kolem 20 USD. Na Paje je trochu levněji, ceny jídel od 150Kč do 250Kč. Nápoje – voda 20Kč, pivo 50Kč, víno 80Kč, koktejl 120Kč. Typickým jídlem, na kterém si můžete v Tanzanii pochutnat, jsou např. banánové polévky, chipsi mayai (hranolky ve vaječné omeletě), skvělá tanzánská rýže s curry, čapátí, ryby a především spousta druhů dozrálého ovoce jako mango, avokádo, ananas aj. Na Zanzibaru se pak setkáme např. s oblíbeným nayna choma (kozí maso na grilu), supu ya kuku (silný kuřecí vývar se zeleninou) a řadou 100% ovocných džusů např. z manga, banánů, pomerančů. 

Doprava

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místo: Tanzanie, Mezinárodní letiště Kilimanjaro
Výstupní místo: Tanzanie, Mezinárodní letiště Zanzibar

Doprava na Safari: Po Safari se budeme pohybovat jeepem s otevírací střechou, s lednicí a elektrickými zásuvkami. 
Přejezd Arusha - Dar es Salaam: Dálkovým autobusem  – pohodlná, polohovatelná sedadla, WC v autobuse, v rámci přejezdu jedna zastávka 30 minut na oběd.
Doprava na Zanzibaru bude zajištěna klimatizovanou dodávkou.

Na 4denní Safari pojedeme bez velké bagáže - tu si necháme 2. - 5. den v hotelu, kam se budeme opět vracet. 

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Veškeré výlety jsou nalehko jen s lehkým batůžkem nejnutnějších věcí a po celou dobu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatou dopravu (jeep, taxi, dodávka). Čeká nás pouze jeden celodenní přejezd, který lze považovat za náročnější 10 -12 hodin v autobuse. 

Další info

Covid-19 aktuálně 
Bez ohledu na dokončené/nedokončené očkování Covid-19, při vstupu do Tanzanie je požadován výsledek negativního RT-PCR; vzorek musí být odebrán ne dříve než 96 hodin před příletem do Tanzanie.
Cestující jsou dále povinni do 24 hodin před vstupem do země vyplnit online příjezdový formulář (Traveller's Health Surveillance Form - pro pevninskou část Tanzanie, Traveller's Health Surveillance Form - pro Zanzibar). Cestující po vyplnění formuláře obdrží jedinečný zdravotní kód (Unique Health Code), který předloží ke kontrole při příletu / příjezdu. Odkaz na příjezdový formulář vede na stránky tanzanského ministerstva zdravotnictví, MZV ČR neručí za to, že bude vždy funkční.
Při návratu zpět do ČR se cestovatelé řídí aktuálními podmínkami MZV dle odkazu ZDE, přičemž Tanzanie spadá aktuálně do tmavě červené kategorie. Podmínky se však mohou změnit. 

Cestovní doklady
Vízum do Tanzanie se zajištuje na místě za poplatek 50 USD/osoba a platí pro Tanzanii i Zanzibar.
Nově je nutné mít s sebou vyplněný health protocol na odkazu https://afyamsafiri.moh.go.tz/#/home, který je nutné vytisknout a mít s sebou. Kontroluje se při nástupu do letadla v Praze i Vídni.
Do země je nutný platný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu.
POZOR – při vstupu na letiště na Zanzibaru kontrolují LETENKY. Ty musíte mít vytištěné nebo uložené v telefonu. Bez letenky vás nevpustí na letiště.
Při vstupu do Tanzanie se při příletu vyplňuje vstupní karta (obdržíte na letišti). Na Zanzibar je také nutné po příjezdu trajektem vyplnit vstupní kartu.

Bezpečnost
Tanzanie patří k bezpečnějším africkým zemím, zdravotnictví je na dobré úrovni. Přesto se doporučuje neprocházet se v osamocených místech a centrech měst po setmění, neupozorňovat na sebe nošením cenností (fotoaparáty, hodinky, šperky), osobní věci si dobře hlídat, a dávat si pozor na kapsáře.

Měna a ceny
Nejlepší měnou v Tanzanii jsou dolary. Směnit si můžete přímo na letišti po příletu – cca 200 -300 USD na osobu. Kurz je cca 1 USD = 2300 TZS. Eura jsou také možná, ale obvyklejší je platit dolary.
Jídlo v lepší restauraci s nápojem vychází kolem od 8 -13USD. Nápoje v restauraci – pivo cca 2 USD, koktejl cca  5USD, na hotelích bývají happy hours/sunset drinks – ceny o 50% levnější (3 USD od 17.00-19.00). Místní jídelny, nebo restaurace nabízí jídla od 2 USD.
V Tanzanii se běžně platí tanzanskými šilinky (TZS) - Směnit lze bez problémů z dolarů, Eura lze taktéž směnit ve směnárnách. V neoficiálních směnárnách nebo na hotelu často berou kurz Eura jako 1:1 s americkým dolarem. Dolary můžete použít i při platbě suvenýrů, popřípadě vstupného do parků a safari výletů. Na směnu je lepší mít bankovky v hodnotě 50 a 100 USD, dostanete za ně lepší kurz. Menší bankovky 5-20 USD si nechte na placení suvenýrů nebo spropitného.
POZOR: Při nákupu dolarů v ČR nebo ve světě si dávejte pozor, abyste dostali pěkné, neponičené bankovky vydané po roce 2006 – nejlepší je mít 100 USD bankovky s modrým pruhem. Starší bankovky bývá potom problém v Tanzanii směnit. V restauracích, obchodech a barech platíte v tanzanských šilincích.
Peníze lze směnit na recepcích hotelů, ve směnárnách a v bankách. Banky si účtují menší poplatek od 2 do 4%.
Platit kartou lze ve větších supermarketech (Shoppers, Aim Mall) anebo na hotelu. V curio shops (obchody se suvenýry) si kartu hlídejte. Běžně se užívá VISA, Mastercard.
Spropitné: očekává se dle spokojenosti. Na safari běžně 10 USD/osoba/den pro řidiče, cca 5 USD den pro kuchaře, dává se na konci safari. Malé spropitné nosičům a pomahačům – 1 USD – lepší dávat v šilincích – 1000 TZS nebo 2000 TZS. Kapitán na lodi, průvodce po Kamenném městě očekává spropitné 10000 TZS. Celkově počítejte s výší utraceného spropitného 50 USD/osoba/zájezd. Tomu se nevyhnete, dýško se zkrátka očekává. 

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

Počasí
V únoru a březnu bude v Tanzanii počasí teplé. Přes den teploty do 30 stupňů. Na Zanzibaru očekávejte vysokou vlhkost, lepivost, teploty do 35 stupňů. Nejnižší teplota u kráteru Ngoro je cca 15 stupňů. Rozhodně je dobré přibalit s sebou lehkou mikinu či větrovku. Dlouhý rukáv také ochrání proti bodání hmyzem. 

Očkování
Pro tento zájezd není žádné očkování vyloženě nutné. Při příletu z Evropy, pokud není přestup delší než 12 hodin (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) není očkování proti žluté zimnici vyžadováno celními úřady. Žlutá zimnice se v Tanzanii ani na Zanzibaru nevyskytuje a pokud ano, jen velmi vzácně a jen v určitých oblastech. 
Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví. Očkování proti břišnímu tyfu není rovněž nutné, jelikož se budeme stravovat v místech s dobrým hygienickým standardem. Očkování proti žloutence typu A a B je možné zvážit, zvláště pokud často cestujete do jiných rozvojových zemí, jeho ochrana je dlouhodobá, až doživotní. Očkování proti onemocnění Covid-19 rovněž doporučujeme zvážit. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.