Náročnost
Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Veškeré výlety jsou nalehko jen s lehkým batůžkem nejnutnějších věcí a po celou dobu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatou dopravu (jeep, taxi, dodávka). Čeká nás pouze jeden celodenní přejezd, který lze považovat za náročnější 10 -12 hodin v autobuse.
Další info
Cestovní doklady
Vízum do Tanzanie se zajištuje na místě za poplatek 50 USD/osoba a platí pro Tanzanii i Zanzibar.
Do země je nutný platný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu.
POZOR – při vstupu na letiště na Zanzibaru kontrolují LETENKY. Ty musíte mít vytištěné nebo uložené v telefonu. Bez letenky vás nevpustí na letiště.
Při vstupu do Tanzanie se při příletu vyplňuje vstupní karta (obdržíte na letišti). Na Zanzibar je také nutné po příjezdu trajektem vyplnit vstupní kartu.
Bezpečnost
Tanzanie patří k bezpečnějším africkým zemím, zdravotnictví je na dobré úrovni. Přesto se doporučuje neprocházet se v osamocených místech a centrech měst po setmění, neupozorňovat na sebe nošením cenností (fotoaparáty, hodinky, šperky), osobní věci si dobře hlídat, a dávat si pozor na kapsáře.
Měna a ceny
Nejlepší měnou v Tanzanii jsou dolary. Směnit si můžete přímo na letišti po příletu – cca 200 -300 USD na osobu. Kurz je cca 1 USD = 2300 TZS. Eura jsou také možná, ale obvyklejší je platit dolary.
Jídlo v lepší restauraci s nápojem vychází kolem od 8 -13USD. Nápoje v restauraci – pivo cca 2 USD, koktejl cca 5USD, na hotelích bývají happy hours/sunset drinks – ceny o 50% levnější (3 USD od 17.00-19.00). Místní jídelny, nebo restaurace nabízí jídla od 2 USD.
V Tanzanii se běžně platí tanzanskými šilinky (TZS) - Směnit lze bez problémů z dolarů, Eura lze taktéž směnit ve směnárnách. V neoficiálních směnárnách nebo na hotelu často berou kurz Eura jako 1:1 s americkým dolarem. Dolary můžete použít i při platbě suvenýrů, popřípadě vstupného do parků a safari výletů. Na směnu je lepší mít bankovky v hodnotě 50 a 100 USD, dostanete za ně lepší kurz. Menší bankovky 5-20 USD si nechte na placení suvenýrů nebo spropitného.
POZOR: Při nákupu dolarů v ČR nebo ve světě si dávejte pozor, abyste dostali pěkné, neponičené bankovky vydané po roce 2006 – nejlepší je mít 100 USD bankovky s modrým pruhem. Starší bankovky bývá potom problém v Tanzanii směnit. V restauracích, obchodech a barech platíte v tanzanských šilincích.
Peníze lze směnit na recepcích hotelů, ve směnárnách a v bankách. Banky si účtují menší poplatek od 2 do 4%.
Platit kartou lze ve větších supermarketech (Shoppers, Aim Mall) anebo na hotelu. V curio shops (obchody se suvenýry) si kartu hlídejte. Běžně se užívá VISA, Mastercard.
Spropitné: očekává se dle spokojenosti. Na safari běžně 10 USD/osoba/den pro řidiče, cca 5 USD den pro kuchaře, dává se na konci safari. Malé spropitné nosičům a pomahačům – 1 USD – lepší dávat v šilincích – 1000 TZS nebo 2000 TZS. Kapitán na lodi, průvodce po Kamenném městě očekává spropitné 10000 TZS. Celkově počítejte s výší utraceného spropitného 50 USD/osoba/zájezd. Tomu se nevyhnete, dýško se zkrátka očekává.
Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.
Počasí
V únoru a březnu bude v Tanzanii počasí teplé. Přes den teploty do 30 stupňů. Na Zanzibaru očekávejte vysokou vlhkost, lepivost, teploty do 35 stupňů. Nejnižší teplota u kráteru Ngoro je cca 15 stupňů. Rozhodně je dobré přibalit s sebou lehkou mikinu či větrovku. Dlouhý rukáv také ochrání proti bodání hmyzem.
Očkování
Pro tento zájezd není žádné očkování vyloženě nutné. Při příletu z Evropy, pokud není přestup delší než 12 hodin (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) není očkování proti žluté zimnici vyžadováno celními úřady. Žlutá zimnice se v Tanzanii ani na Zanzibaru nevyskytuje a pokud ano, jen velmi vzácně a jen v určitých oblastech.
Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví. Očkování proti břišnímu tyfu není rovněž nutné, jelikož se budeme stravovat v místech s dobrým hygienickým standardem. Očkování proti žloutence typu A a B je možné zvážit, zvláště pokud často cestujete do jiných rozvojových zemí, jeho ochrana je dlouhodobá, až doživotní. Očkování proti onemocnění Covid-19 rovněž doporučujeme zvážit.
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.