Transsibiřská magistrála

Za zážitky bez obav

Transsibiřská magistrála

16 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

přes devět tisíc kilometrů napříč dvěma kontinenty po nejdelší trati světa

Na světě jsou dnes v provozu milióny kilometrů železničních tratí, ale pouze na jedné z nich si jako pasažéři můžete koupit vlakovou jízdenku, která vás opravňuje projet jedním vlakem plných 9288 km, což je největší tarifní vzdálenost světových železnic. Po trati Transsibiřské magistrály, jednoho ze zázraků světového stavitelství, z Moskvy do Vladivostoku pojedeme 164 hodin napříč dvěma kontinenty a občas i rychlostí 140 km/hod, projedeme 89 měst, překročíme 16 velkých řek a sedm časových pásem, projedeme přes řeku Amur po nejdelším mostě měřícím 2568 metrů a na břehu největší světové zásobárny pitné vody spatříme jediné nádraží na světě postavené z mramoru. A to vše v pohodlí tradičních ruských lůžkových vozů vybavených stevardkou a samovarem s neustále horkou vodou na čaj či kávu. Za oknem nám bude ubíhat zlátnoucí sibiřské lesy a po cestě několikrát vystoupíme, abychom navštívili ta nejznámější místa na trati. Projedeme oblastmi obývanými různými národy a ochutnáme speciality regionálních kuchyní – ruské, tatarské, mongolské, kavkazské, čínské.

Ruské vlaky
Cestování ruskými vlaky je i na velké vzdálenosti pohodlné i díky skutečnosti, že ruské vagony jsou díky širšímu rozchodu o něco větší. Ruské lůžkové vagony jsou vybaveny stejně jako naše, v kupé jsou čtyři lůžka, stoleček, osvětlení, místo na zavazadla. V některých vlacích je možné zajistit i dvoulůžkové kupé za příplatek. O pohodlí cestujících se stará stevard, po celou dobu je k dispozici samovar s horkou vodou na přípravu jídla nebo nápojů. Stravovat se lze v jídelním voze nebo se lze zásobovat jídlem přímo na nádražích nebo na nástupištích, kde často domorodci prodávají potraviny, uzené ryby nebo teplé pirožky.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 14.000 Kč včetně tax)
  • ruské vízum (zájemcům zařizuje CK)
  • stravování
  • poplatky za úschovu zavazadel při návštěvě měst
  • vstupy do památek a muzeí

Videa

Program zájezdu

1.- 2. den

Přílet do MOSKVY, ubytování v hostelu, prohlídka centra, Rudé náměstí, GUM, Chrám Vasila Blaženého , návštěva Kremlu a Treťjakovské galerie. Odjezd vlakem z Kazaňského nádraží a první nocleh ve vlaku.

3. den

První zastávkou bude KAZAŇ, centrum Tatarské republiky rozkládající se na řece Volze. Prohlédneme si historické centrum, místní Kreml , tatarskou mešitu, na tržišti si koupíme tatarský čaj Čak čak a na noc se vrátíme do vlaku.

4. den

Přijedeme do JEKATĚRINBURGU (bývalý Sverdlovsk), hraničního města mezi Evropou a Asií, centra Uralu. Prohlédneme si železniční muzeum a centrum města s Chrámem všech svatých na krvi, který stojí na místě, kde bolševici v roce 1918 povraždili carskou rodinu. Navštívíme muzeum uměleckého zpracování uralských minerálů a nočním vlakem se vydáme na další cestu.

5. den

Zastávka v NOVOSIBIRSKU, největším sibiřském velkoměstě na řece Ob. Navštívíme centrum města s gigantickou sochou Lenina, budeme obdivovat velkolepé nádraží zdobené mramorem a večer opět nasedneme do vlaku.

6. den

Příjezd do KRASNOJARSKU, městě na řece Jeniseji. Prohlédneme si místní železniční muzeum, hydroelektrárnu a navštívíme přírodní rezervaci Krasnojarské sloupy.

7. - 8. den

V IRKUTSKU vlak na chvíli opustíme a ubytujeme se na dvě noci na pevné půdě hostelu. Upoutá nás historické centrum s původními dřevěnými domky, muzeum děkabristů, nábřeží řeky ANGARY a místní tržiště. Přejedeme do skanzenu TALCY, kde budeme obdivovat stavby Evenků a sibiřských osadníků. Poté se přesuneme do Listvjanky na prohlídku unikátního limnografického muzea s akváriem s bajkalským tuleněm – něrpou a určitě nemineme ani trh s pečenými a uzenými omuly právě vylovenými z Bajkalu. Přes ústí řeky Angary se přeplavíme kolem pověstmi opředeného Šamanského kamene k nádraží Port Bajkal, bývalé stanici Krugobajkalky s unikátním muzeem a vrátíme se na nocleh do Irkutsku.

9. den

Ráno vlakem přejedem do Sljudjanky na břeh BAJKALU, nejhlubšího jezera na světě, kde můžeme obdivovat jediné nádraží na světě, které je celé postaveno z mramoru. Bylo dokončeno v roce 1904 jako pomník připomínající oběti a utrpení stavitelů a završující stavbu unikátní a technicky mimořádně náročné "krugobajkalky". Navštívíme pobřeží Bajkalu a uděláme si pěší výlet do údolí masivu Chamar Daban kolem romantické říčky Sljudjanka. Ohřejeme se v opravdové ruské bánji (sauně) a poté opět usedneme do vlaku a vyrazíme na další cestu.

10. den

V ULAN UDE, hlavním městě Burjatské republiky, naši pozornost upoutá buddhistický klášter (dacan) v Ivolginsku, centrum města s největší hlavou V. I. Lenina na světě a staré čtvrti města s dřevěnými kupeckými domy zdobenými dřevořezbou. Navštívíme také skanzen dokumentující architekturu Burjatska a večer opět odjedeme vlakem.

11. - 12. den

Za zastávku rozhodně stojí i ČITA, kdysi významná pevnost na cestě kolonizace Sibiře. Prohlédneme si centrum, Muzeum zabajkalské železnice, vlastivědné muzeum a večer opět odjedeme vlakem, kde strávíme následující dvě noci a den.

13. den

Nevynecháme ani BIROBIDŽAN, hlavní město Židovské autonomní oblasti se zajímavou historií. Po prohlídce města se synagogou a židovským kulturním centrem přejedeme do CHABAROVSKA, centra ruského Dálného východu na řece Amur jen 20 km od čínských hranic. Opět spočineme v hostelu a ráno budeme obdivovat veletok řeky s nábřežím, navštívíme některé z muzeí a na tržišti si pochutnáme na čínských knedlíčcích plněných zelím.

14. – 16. den

Cílová stanice - VLADIVOSTOK na pobřeží Tichého oceánu. Ubytujeme se, prohlédneme si město i muzeum ponorek a navštívíme nové oceanárium na Ruském ostrově – jedno z největších na světě. Poté již vyrazíme na cestu k domovu.

Ubytování

Ubytování je zajištěno v hostelech v Moskvě, Irkutsku, Chabarovsku a Vladivostoku, ve vícelůžkových pokojích. Hostely jsou vždy vybaveny povlečením, ručníkem, sprchou, internetem a kuchyňkou. Větší část nocí ale strávíme v lůžkových vozech, které jsou vybaveny stejně jak je zvykem u nás, navíc je zde ale k dispozici samovar s neustále vařící vodou pro přípravu čaje, kávy nebo polévek. Kupé jsou standardně 4 lůžková, v některých vlacích je možné za příplatek zajistit dvoulůžkové kupé (obvykle dostupné cca na třetině trasy, příplatek cca 5.000 Kč). Dvoulůžková kupé jsou umístěna v jiném vagonu než zbytek skupiny.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. O pohodlí cestujících se stará stevard, po celou dobu je k dispozici samovar s horkou vodou na přípravu jídla nebo nápojů. Stravovat se lze v jídelním voze nebo se lze zásobovat jídlem přímo na nádražích nebo na nástupištích, kde často domorodci prodávají potraviny, uzené ryby nebo teplé pirožky. Potraviny je možné dokupovat i v průběhu zastávek na trase v ruských městech, obchody jsou zásobovány stejně dobře jako naše, není tedy problém ochutnávat místní speciality. Na nádražích nebo v okolí jsou k dispozici „kafé“ – typické ruské jídelny se základním sortimentem (boršč, pohanka, smažená ryba).

Doprava

Ruský vlak
Cestování ruskými vlaky je i na velké vzdálenosti pohodlné i díky skutečnosti, že ruské vagony jsou díky širšímu rozchodu o něco větší. Ruské lůžkové vagony jsou vybaveny stejně jako naše, v kupé jsou čtyři lůžka, stoleček, osvětlení, místo na zavazadla. Většinou je k dispozici i zásuvka 220 V, která většinou i funguje.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Jedná se především o prohlídku měst (zavazadlo je možné si odložit v úschovně zavazadel), na pobřeží Bajkalu a v Krasnojarsku zavítáme i do přírody, vždy na nenáročné pěší výlety.

Další info

Počasí
Počasí bude příjemně sychravé a podzimní. Tajga se touto dobou zbarvuje do neuvěřitelné krásy, na východě lze už očekávat první poprašky sněhu. To vše budeme pozorovat z příjemně vyhřátého vlaku, popíjet horký čaj a číst k tomu Dostojevského nebo Šalamova.

Zavazadlo
Podle našeho názoru je nejvhodnějším zavazadlem batoh. I když s batožinou nebudeme podnikat žádné pochody, při přesunech na nádražích je nutné překonávat různá schodiště a podchody a těžký kufr na kolečkách je dost na obtíž. Na nádražích si budeme nechávat batohy v úschovnách a vydávat se na průzkumy měst a památek na lehko.

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžaduje zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Pro cestu do Ruska potřebujete vízum a pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z Ruska. Tuto formální překážku se vám pokusíme co možná nejvíce zjednodušit. Přesto je vyřízení víz poměrně zdlouhavý byrokratický proces, kvůli kterému je možné se na zájezd přihlásit nejpozději 4 týdny před odjezdem. Náklady na vyřízení víz jsou aktuálně cca 2.300 Kč.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Pět bajkalských zastavení

Jiří Roupec

Vše o Bajkalu vědí v Listvjance
Z Brna je to k Bajkalu vzdušnou čarou zhruba šest a půl tisíce kilometrů. Letadlem to zvládne...

více

Rusko - země svatá i prokletá

Ivo "Fík" Dokoupil

Tato ohromná země je natolik rozmanitá, že v ní najdeme snad všechny možné protiklady. Zeměpisné, klimatické, sociální, kulturní i...

více