Výprava do Banátu

Za zážitky bez obav

Výprava do Banátu

10 dní / 10 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

9. 8. - 18. 8. 2024
č. zájezdu: 224754-01
cena 10 600 Kč
1 volné místo
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

poznávání života vesnic z dob našich prababiček u Čechů v rumunském Banátu

Zájezdy, připravované pro rodiče, prarodiče, strýce i tety s dětmi, si už našly stálé místo v naší nabídce. Budeme stanovat v zahradách našich základen, podnikat toulky „na lehko“ (jistí bus nebo místní mikrobusy), hrát si, soutěžit, divadelničit, koncertovat, malovat, zajdeme třebas i na pastvu či na dojení dobytka, poznáme, jak těžké jsou žně (vršení) v tomto kraji. Polopenzi připraví náš kuchař. Na nudu prostě nezbude ani chvilinka. Odhalíme společně jedinečný půvab krajiny i lidí v tomto zapomenutém koutu Rumunska. Zde se čas v mnohém opravdu zastavil.

Cena zahrnuje

Průvodci

Květoslava Zuna Dvořáková

9. 8. - 18. 8. 2024 / č.zájezdu 224754-01

Kytka vyrůstala v prostředí, které ji už k průvodcování v naší cestovce přímo předurčovalo. Od malička prožívala každoročně kudrnovské zájezdy jako účastník, a tyto vjemy spolu s její romantickou duší udělaly nutně své. Procestovala takto, nebo s kamarády či při studijních erasmech většinu ...

Dozvědět se více

Jana Součková

9. 8. - 18. 8. 2024 / č.zájezdu 224754-01

Jana je typický Blíženec se spoustou různých zájmů, aktivit a přátel. Nejčastěji ji najdete někde venku, ať už pěšky, na kole, na inlinech, na lodi nebo na lyžích. Pravidelně hraje volejbal, tančí ruedu (salsa v kruhu) a vede dramatický kroužek. Už léta jezdí na akční tábory a larpy a vymete ...

Dozvědět se více

Vilém Dvořák St.

9. 8. - 18. 8. 2024 / č.zájezdu 224754-01

Vilda je duchovním otcem Kudrny, který onu jiskru zažehl už v roce 1976 pořádáním prvních dálkových a etapových pochodů s recesistickým nádechem. O tři roky později s partou kamarádů vdechli život také Žankovi Kudrnovi, brněnskému kolomazníkovi s vrzajícím trakařem ze známé lidové písničky, který ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Odjezd z Brna v pátek ve 21:00 a noční přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska. Ranní zastávka ve slavném Temešváru s pravoslavnou katedrálou třpytící se zlatem a procházkou na balkánské tržiště i staré město. V župním (krajském) městě Reșița navštívíme úžasné muzeum zde vyráběných parních lokomotiv důlních, klasických i rychlíkových od 19. do půlky 20. století. Následuje přejezd Aninských vrchů s návštěvou populární atrakce - vodopádu Bigár, který ještě do nedávna patřil mezi 10 nejpoetičtějších vodopádů světa. Odpoledne už příjezd na naší vyhlídkovou základnu v nejvýše položené malebné krajanské vesnici ROVENSKO. Postavíme stany a po úvodní večeři se navzájem seznámíme u ohýnku, zahrajeme si spolu první hry a zazpíváme si při kytarách.

3.–4. den

V neděli bude dopoledne možnost prožít s místními bohoslužbu v kostelíku na návsi s varhanami i zpěvy. Odpoledne vyrazíme na tzv. Patrije, z kterých je nejhezčí pohled na Rovensko a taky dál k vyhlídce na legendární hluboký vápencový kaňón řeky Něry. Bude i vycházka k obývaným salaším na hřebenech okolních hor, kdy si děti na střídačku vyzkouší i jízdu na koních, ... pastva či dojení dobytka i prohlídka tamního minimuzea.

5. den

Celodenní výlet (cca 15 km) do největší české vesnice GERNIK. Tato trasa, nazývaná též "Via panoramatika", patří mezi nejkrásnější balkánské treky. Cestou s dalekými výhledy na zátoky Dunaje i daleko do Srbska se zastavíme i ve vyhlídkové salaši "U Filipa", která se pomalu stává také občerstvovací zastávkou s českou obsluhou. Čeká nás i úžasná osvěžující koupačka spolu s prohlídkou pěti unikátních a nedávno ještě funkčních vodních mlýnků v romantickém kaskádovitovém travernitovém údolí U Petra. Potom už jen poslední 4 km k naší gernické prosté základně, s možností složit se pro následné dvě noci i na poslele. Opět možné hry, zajít se podívat i do pravé staročeské hospody a muzika.

6.–7. den

Jednodenní pobyt s výlety v Gerniku i jeho okolí, prozkoumání místní jeskyně Filipova díra s podzemním jezírkem, okruh po okolních vyhlídkách, hry na hřišti i možnost exkurzí (pro zájemce je tam též rozsáhlé tamní muzeum Český dům). Je možné, že bude otevřena místní populární Mlsárna, či novinka Bio-kavárna. Následuje druhý pěší přechod (taky cca 15 km) zvlněnou banátskou zalesněnou krajinou s výhledy na větrný park při naší třetí vesnici - SVATÁ HELENA. Cestou nás tentokrát čeká prohlídka obrovské jeskyně Turecká díra, do které se za osmánských nájezdů schovávali celé okolní vesnice. Naše základna leží hned na kraji vesnice, vedle místního hřiště a jezírka s vodou, tak i zde o různé hry nebude nouze.

8. den

Možný výlet přes českou původní a již zaniklou vesnici Elizabeta a dál do Liburážské rokle k monumentálnímu skalnímu mostu Kulhavá skála a živé krápníkové jeskyni Vranovec. Je nutný i dobrodružný průstup potokem a tajemnou roklí. Bude i možnost exkurze do kovárny, na ruční dojení, ... event. i jiné hospodářské činnosti. Následuje poslední náš společný večírek a závěrečná kanadská noc.

9.–10. den

Dopoledne ještě závěrečná vycházka k bizarní vyhlídce na DUNAJ, sevřený bělostnými vápencovými skalami, opečení špekáčků a poslední skotačení na místních loukách. Sobotní odpolední pohoda, balení, loučení s krajany, ... možná domluvíme i fotbalový mač. Večer už vyrazíme na závěrečnou cestu do Brna, kam dorazíme v nedělních dopoledních hodinách.

Ubytování

Ve vlastních stanech, na vlastních karimatkách a s vlastními spacáky na zahradách našich 3 základen (Svatá Helena, Gernik, Rovensko). Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). V nouzi největší je možné spát i v místnostech přilehlých domů na dřevěné podlaze, někde i na pár postelích (platí jen pro případ psího počasí či onemocnění). Na dvorcích jsou postaveny suché záchody, na Rovensku dokonce s panoramatickými okýnky. Sprchy jsou ve všech základnách, ale voda v nich jen max. ohřátá sluncem.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Polopenze započne 2. den zájezdu večeří a skončí 9. den zájezdu pozdním obědem. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit před zájezdem!). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky už z domova, někdy i také ochutnat speciality místní kuchyně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby. Dospělá osoba nebo dítě nad 3 roky věku musí být při přepravě připevněna/o bez-pečnostním pásem na sedadle autobusu, pokud jim jsou sedadla autobusu vybavena. Bezpečnostními pásy (převážně dvoubodovými – bederními) musí být vybaveny všechny dálkové autobusy, které byly vyrobeny po roce 2004. Nestanovuje se tak povinnost používat dětský zádržný systém, tzv. autosedačku. Na sedadla autobusů nejsou standardně instalovány tříbodové bezpečnostní pásy (z technických a finančních důvodů) a proto v nich nelze používat dětské zádržné systémy. Dětské zádržné systémy připevňované bezpečnostními pásy dvoubodovými se nevyrábí. Za přepravu dětí do tří let věku odpovídá především doprovodná osoba.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 10 denní pohodově-poznávací zájezd pro rodiny s dětmi. Cílem našeho putování je poznat co nejvíce ze života a zvyklostí českých obyvatel západní části Banátu, jak se nazývá tato část Rumunska. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je na každý den přichystán volitelný výlet. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník i děti. Zájezd odpovídá náročnosti č. 1–2 z 5 bodové škály. Navíc se náš animátor bude o vaše děti starat minimálně 2 hodiny denně v podvečer sám, abyste si jako rodičové, prarodičové či dospěláci obecně, mohli užít chvilku volna podle svého.

Další info

Speciální dětská sleva: 20% do 14 let včetně

Kapesné
Na suvenýry a potraviny vám bude v pohodě stačit cca 30,- EUR. Během akce bude možno zakoupit potraviny v českých vesnicích. V některých českých vesnicích v Banátu je možné nakupovat i za české koruny, popř. tyto u krajanů směnit za rumunskou měnu RON (lei).

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

9. 8. - 18. 8. 2024
č. zájezdu: 224754-01
cena 10 600 Kč
1 volné místo
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Robinsonáda na ostrovech pokladů

Robinsonáda na ostrovech pokladů

2. 8. - 11. 8. 2024 Chci to vidět
Za tajemstvím templářských rytířů

Za tajemstvím templářských rytířů

9. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět
Na jantarové stezce

Na jantarové stezce

7. 8. - 16. 8. 2020 Chci to vidět