Výprava do Banátu

Za zážitky bez obav

Výprava do Banátu

10 dní / 10 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

9. 8. - 18. 8. 2024
č. zájezdu: 224754-01
cena 10 600 Kč
14 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

poznávání života vesnic z dob našich prababiček u Čechů v rumunském Banátu s muzicírováním naších hudebníků

Zájezdy, připravované pro rodiče, prarodiče, strýce i tety s dětmi, si už našly stálé místo v naší nabídce. Budeme stanovat v zahradách našich základen, podnikat toulky „na lehko“ (jistí bus nebo místní mikrobusy), hrát si, soutěžit, divadelničit, koncertovat, malovat, zajdeme třebas i na pastvu či na dojení dobytka, poznáme, jak těžké jsou žně (vršení) v tomto kraji. Polopenzi připraví náš kuchař. Na nudu prostě nezbude ani chvilinka. Odhalme společně jedinečný půvab krajiny i lidí v tomto zapomenutém koutu Rumunska. Zde se čas v mnohém opravdu zastavil.

Cena zahrnuje

Průvodci

Erika Pilátová

9. 8. - 18. 8. 2024 / č.zájezdu 224754-01

Strávila dětství v oblasti slovensko-maďarského pohraničí. Píše a publikuje povídky, je gastronovinářka, pracuje pro časopisy, weby, agentury a připravuje gastronomické projekty na klíč. Vydala dvě kuchařky, ke všemu, co ji baví se propsala nebo projedla. Před několika lety ochutnala Banát a stal ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Odjezd z Brna ve 21:00 a noční přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska. Zastávka v Temešváru s pravoslavnou katedrálou třpytící se zlatem a procházkou na balkánské tržiště i staré město. Následuje přejezd Aninských vrchů s návštěvou populární atrakce - vodopádu Bigár, který ještě do nedávna patřil mezi 10 nejpoetičtějších vodopádů světa. Odpoledne už příjezd na naší vyhlídkovou základnu v nejvýše položené malebné krajanské vesnici ROVENSKO. Po úvodní večeři se seznámíme u ohýnku a zahrajeme spolu první hry + muzicírování naších hudebníků.

3.–4. den

Vycházka k salaším na hřebenech okolních hor, kdy si děti na střídačku vyzkouší i jízdu na koních, pastva či dojení dobytka, prohlídka místní jednotřídky a minimuzea. Účast na bohoslužbě v místním kostelíku.

5. den

Celodenní výlet (14 km) do největší české vesnice GERNIK. Tato trasa, nazývaná též "Via panoramatika", patří mezi nejkrásnější balkánské treky. Cestou s dalekými výhledy na Dunaj i do Srbska se zastavíme i ve vyhlídkovém občerstvení v salaši "U Filipa" s českou obsluhou. Čeká nás i úžasná osvěžující koupačka spolu s prohlídkou pěti unikátních funkčních vodních mlýnků v kaskádovitovém travernitovém údolí U Petra. Potom už jen poslední 4 km k naší tamní prosté základně s možností složit se pro následné dvě noci na poslele. Opět možné hry i muzika.

6.–7. den

Pobyt a výlety v Gerniku a jeho okolí, prozkoumání místní jeskyně Filipova díra s podzemním jezerem, okruh po vyhlídkách, hry na hřišti i možnost exkurzí (rozsáhlé tamní muzeum Český dům, ). Následuje čtvrteční druhý pěší přechod (taky 15 km) zvlněnou banátskou zalesněnou krajinou s výhledy na naši třetí základnu ve vesnici SVATÁ HELENA. Cestou nás tentokrát čeká prohlídka obrovské jeskyně Turecká díra, do které se za osmánských nájezdů schovávali celé okolní vesnice. Základna leží hned vedle místního hřiště, tak i zde o různé hry nebude nouze.

8. den

Možný výlet přes českou původní a již zaniklou vesnici Elizabeta a dál do Liburážské rokle k monumentálnímu skalnímu mostu Kulhavá skála a živé krápníkové jeskyni Vranovec. Následuje dobrodružný průstup potokem a tajemnou roklí zpět do Sv. Heleny. Možnost exkurze do kovárny, dojení event. i pastva. Následuje poslední náš hudební večírek a kanadská noc.

9.–10. den

Dopoledne ještě po snídani závěrečná vycházka na bizarní vyhlídku na DUNAJ sevřený bělostnými vápencovými skalami, pečení špekáčků a poslední skotačení na místních loukách Sobotní pohoda, balení, loučení s krajany, ... možná domluvíme i fotbalový mač. Večer vyrazíme na závěrečnou cestu do Brna, kan dorazíme v nedělních dopoledních hodinách.

Ubytování

Ve vlastních stanech na vlastních karimatkách a s vlastními spacáky na zahradách našich 3 základen (Svatá Helena, Gernik, Rovensko). Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). V nouzi je možné spát i v místnostech přilehlých domů na dřevěné podlaze, někde i na pár postelích (platí jen pro případ psího počasí, onemocnění,…). Na dvorku jsou postaveny 2 suché záchody s panoramatickými okýnky. Pitná voda tu teče z kohoutku hned vedle verandy - na tento lze namontovat i sprcha.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Polopenze započne 2. den zájezdu večeří a skončí 9. den zájezdu pozdním obědem. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby. Dospělá osoba nebo dítě nad 3 roky věku musí být při přepravě připevněna/o bez­pečnostním pásem na sedadle autobusu, pokud jim jsou sedadla autobusu vybavena. Bezpečnostními pásy (převážně dvoubodovými – bederními) musí být vybaveny všechny dálkové autobusy, které byly vyrobeny po roce 2004. Nestanovuje se tak povinnost používat dětský zádržný systém, tzv. autosedačku. Na sedadla autobusů nejsou standardně instalovány tříbodové bezpečnostní pásy (z technických a finančních důvodů) a proto v nich nelze používat dětské zádržné systémy. Dětské zádržné systémy připevňované bezpečnostními pásy dvoubodovými se nevyrábí. Za přepravu dětí do tří let věku odpovídá především doprovodná osoba.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 10 denní pohodově-poznávací zájezd pro rodiny s dětmi. Cílem našeho putování je poznat co nejvíce ze života a zvyklostí českých obyvatel východní části Banátu, jak se nazývá tato část Rumunska. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je na každý den přichystán volitelný výlet. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník i děti. Zájezd odpovídá náročnosti č. 1–2 z 5 bodové škály. Navíc se náš animátor bude o vaše děti starat minimálně 2 hodiny denně v podvečer tak, abyste si jako rodičové, prarodičové či dospěláci obecně, mohli užít volna podle svého.

Další info

Speciální dětská sleva: 20% do 14 let včetně

Kapesné
Na suvenýry a potraviny vám bude v pohodě stačit cca 30,- EUR. Během akce bude možno zakoupit potraviny v českých vesnicích. V některých českých vesnicích v Banátu je možné nakupovat i za české koruny, popř. tyto u krajanů směnit za rumunskou měnu RON (lei).

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Jak dostat tatínka do polepšovny

Jak dostat tatínka do polepšovny

5. 7. - 14. 7. 2024 Chci to vidět
Na jantarové stezce

Na jantarové stezce

26. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Robinsonáda na ostrovech pokladů

Robinsonáda na ostrovech pokladů

2. 8. - 11. 8. 2024 Chci to vidět
Za tajemstvím templářských rytířů

Za tajemstvím templářských rytířů

9. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět