Za horami, kávou a odlehlými kraji Keni a Ugandy

Za zážitky bez obav

Za horami, kávou a odlehlými kraji Keni a Ugandy

17 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

hory, Mt. Keňa, safari, káva, neprobádaná krajina obývaná tradičními kmeny

Keňa a Uganda jsou perlami východní Afriky, které v sobě snoubí vše dohromady - hory, úžasné safari a multikulturní prostředí desítek různých kmenů. Dominantou zájezdu je výstup na nejvyšší horu Keni, Mt. Keňu a dvojici posvátných hor Mt. Ololokwe a Mt. Kadam, které se pyšní zachovalou a neprobádanou přírodou. Navíc jsou obě hory ukryté v kulturně zajímavých krajích - Samburu a Karamoja - obývaných tradičními kmeny, kam se vydávají jen nízké počty turistů. Součástí zájezdu je také specialita v podobě kávové tour za farmáři žijícími na úpatí ugandského Mt. Elgonu. Při tomto výletu se dozvíte vše o pěstování a zpracování kávy. Zájezd zahrnuje čtveřici výjimečných národních parků a rezervací: kromě Mt. Keni, národní park Amboseli s pitoreskním výhledem na Mt. Kilimandžáro a nekonečná stáda slonů, izolované Kidepo Valley na hranicích Ugandy, jižního Sudánu a Keni a solné jezero Bogoria v oblasti Velkého riftového údolí obývané stovkami plameňáků.

Cena zahrnuje

  • Veškeré poplatky, horští průvodci a kuchaři a jídlo při výstupech na Mt. Keňu, Mt. Ololokwe a Mt. Kadam
  • Vstupy do národních parků a rezervací v rámci programu a safari projížďky v Amboseli a Kidepo Valley
  • Návštěva žirafího centra v Nairobi, kulturní program v Karamoje
  • Coffee tour a ochutnávání kávy na Mt. Elgonu

Cena nezahrnuje

  • Letenku  - orientační cena letenky 25.000,- Kč (cena může být o pár tisíc nižší nebo naopak vyšší v závislosti na době jejího pořízení) 
    Fakultativní výlety v Samburu (kulturní program, safari)
  • Zapůjčení vybavení (stan, karimatka, spacák, batoh, boty, oblečení) a nosiči na Mt. Keňu, Mt. Ololokwe a Mt. Kadam
  • Návštěvy památek a atrakcí v Kampale závislé na času odletu
  • Stravu (kromě výstupů na Mt. Keňa, Mt. Ololokwe a Mt. Kadam)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet, Nairobi
Přiletíme do Nairobi, hlavního města Keni a ekonomického hubu východní Afriky. Jako mnoho afrických měst je i Nairobi město plné protikladů, najdete tu hip kavárny, muzea, galerie, hotely, parky, moderní výškové budovy a nákupní centra, ale i druhý největší slum v Africe, Kiberu. V Nairobi navštívíme oblíbenou žirafí rezervaci obklopenou kouzelnou zelení. Žirafy si budete moci sami nakrmit.

2. - 3. den

Amboseli
Národní park Amboseli je po právu prohlášený za jeden z nejvíc pitoreskních parků. Nabízí pohled na stáda slonů na nekonečných keňských pláních se zasněženým vrcholem Kilimandžára v pozadí. My si tyto pohledy ještě zpestříme safari vyjížďkami během východu a západu slunce, kdy se krajina zbarví do odstínů růžové. Tato krajina na keňsko-tanzánských hranicích je typická pro otevřené pláně, akáciové lesy, pastviny, křoviny a bažiny, které zavodňuje tající sníh z Kilimandžára. Sloni v Amboseli (v přepočtu přes 1500 jedinců) jsou považováni za jedny z nejstarších a nejvíce studovaných na světě. Kromě slonů při troše štěstí narazíme na lvy, hyeny, gepardy, šakaly a pak samozřejmě početnější zebry, žirafy, buvoly a hrochy. Druhý den nás čeká přejezd na úpatí Mt. Keni, do střediska Chogoria, které je jedním z výchozích bodů pro expedice na vrchol.

4. - 7. den

Výstup na Mt. Keňu
Mt. Keňa je druhou nejvyšší horou Afriky (5 199 m). Tato tři miliony stará vyhaslá sopka je často opomíjena oproti vyššímu Kilimandžáru. Nicméně mnoho horalů preferuje Mt. Keňu pro její živější faunu a flóru a pro idylická horská jezera. Během výšlapu budeme procházet několika vegetačními pásmy: od farem a políček přes bambus nebo hustý deštný prales, kde můžeme narazit na opice, antilopy, ale i na buvoly, či dokonce slony. Ve vyšších nadmořských výškách vystřídá les kamenitá měsíční krajina a ledovec. Výstupem a sestupem strávíme čtyři dny, což je standardní doba expedice, která nám zaručí dostatečnou aklimatizaci. Na vrchol Mt. Keni vede řada tras, my zvolíme kombinaci tras Chogoria a Sirimon, které naskýtají krásné výhledy a zároveň nebývají až tak frekventované. Vystoupáme na vrchol nazvaný Lenana (4985 m), nejvyšší místo Mt. Keni, na které se dá dostat bez skalního lezení, bez použití lezeckého vybavení.

7. - 8. den

Samburu
Po dopoledním sestupu, z podhůří Mt. Keni se vydáme na sever, do mystické krajiny kmene Samburu, který je příbuzný Masajům. Čekají nás odpočinkové dva dny, které si můžeme dle libosti doplnit fakultativními aktivitami. Kulturně a přírodně bohatá oblast nabízí řadu možností: od safari (včetně nočních projížděk), pozorování ptáků s průvodcem, velbloudí či škorpióní safari, naučné procházky za jeskynními malbami, do cykádového lesa nebo za léčivými rostlinami, návštěvy “sloního útulku” až po kulturní program v místních vesnicích. Druhý den odpoledne vystoupíme a přespíme ve stanu či pod širákem na posvátné hoře kmene Samburu - Mt. Ololokwe.

9. - 10. den

Jezero Bogoria
Z teplého a suchého Samburu nás čeká delší přesun do oblasti Velké příkopové propadliny k jezeru Bogoria, které má velmi slanou a zásaditou vodu. Jezero je obklopené kopci a je mělké, což jej činí ideálním biotopem pro ptáky. My se k jezeru vydáme především za výhledem na velkou kolonii plameňáků, ale také za horkými prameny
Velká příkopová propadlina
Následující den delší přesun do Ugandy zpestří výhledy na údolí Velké příkopové propadliny a zastávka v městě šampionů Itenu, vyhlášeném tréninkovém centru běžců. Ti se zde ve vyšších nadmořských výškách připravují hlavně během zimy na všechny možné druhy závodů, od maratonu po trailové běhy. Na večer zakotvíme mezi kopečky druhé nejvyšší ugandské hory, Mt. Elgonu.

11. den

Káva
Dnes se konečně dozvíte, co se děje s kávou před tím, než se k vám dostane v podobě lahodného cappuccina nebo třeba espressa. Vypravíme se do vyšších nadmořských výšek Mt. Elgonu za kávovými farmáři, kteří pěstují arabiku. Odpoledne pak sestoupíme k procesárně na kávu. Budeme tedy následovat cestu kávy od kávových třešní, zbavování dužiny až k sušení a třídění kávových zrnek v pergamínu. Den zakončíme jak jinak, než ochutnáváním kávy (tzv. cuppingem), kdy budete moci porovnat robustu a arabiku, ale i kávy z dalších koutů naší planety.

12. - 13. den

Mt. Kadam
Brzy ráno opustíme zeleň Mt. Elgonu a vydáme se za dobrodružstvím do regionu Karamoja. Karamoja můžeme svou kulturní barvitostí přirovnat ke keňskému Samburu. Naším dnešním cílem bude hora Kadam, v jejímž okolí žije velké množství kmenů, hlavními z nich jsou Pokot, Karamojong, Gishu, Tepeth, Sabei a Kadama. Čeká nás výstup na vrchol Mt. Kadamu prostředím jednoho z nejvíce zachovalých lesů v Ugandě. Tento fakt potvrzuje nepřetržitý zpěv ptáků. Kadam a potažmo celý region Karamoji patří mezi skryté ugandské klenoty nepoznamenané velkým množstvím turistů. Večer nám místní průvodci připraví v jeskyni typické ugandské jídlo - posho spolu s rybičkami či zeleninou. Mt. Kadam je při dobrém počasí ideální místo pro pozorování hvězd. Další den po výstupu na vrchol tohoto sopečného pohoří (3 063 m) sestoupíme zpátky do vesnice Nakapiripirit.

14. - 15.den

Karamoja, Kidepo Valley
V následujících dvou dnech se budeme blíže seznamovat s místními kmeny regionu Karamoja, a to nejdřív návštěvou největší tradiční vesnice (tzv. manyatta) ve východní Africe nazvanou Nakapelimoru a následně procházkou mezi kopečky, vesnicemi a lesem na úpatí Východoafrického riftu. Kromě kmene Karamojong, který se živí převážně pastevectvím, se seznámíme také s osamoceně žijícím kmenem Ik. Druhý den zakotvíme v národním parku Kidepo Valley, kde nás čeká safari. Kidepo je známý pro svou izolovanost, počet turistů je naprostým opakem předimenzovaných populárních safari jako jsou např. tanzanské Serengeti a Ngorongoro. V parku se pohybuje velké množství buvolů (až 3000 jedinců), ale i slonů, žiraf, lvů či ptactva (až 500 druhů).

16. - 17. den

Kidepo Valley
V národní parku Kidepo, zasazeném do severovýchodního rohu Ugandy strávíme také dnešní dopoledne, a to netradičním “walking safari” - opustíme auto a vydáme se do prostředí parku po vlastním v doprovodu zkušených a ozbrojených rangerů. Ti nám také řeknou mnohé nejen o místních zvířatech, ale i rostlinách a stromech. Po ranním safari se vypravíme do naší koncové stanice, na dlouhý přejezd do hlavního města Ugandy, Kampaly.
Kampala, odlet
Podle času odletu následující si zpestříme poslední den nákupem suvenýrů nebo návštěvou místních památek - největší africké mešity či botanických zahrad.

Ubytování

Cena zahrnuje ubytování v lodžích nebo v guest housech. Vzhledem k složitému systému rezervací nepřijímáme objednávky na jednolůžka. Ubytování bude zajištěno ve dvoulůžkových pokojích, pokud tedy cestujete sami, bude k vám přidělen nocležník/nocležnice.
Výstupy na Mt. Keňu, Mt. Ololokwe a Mt. Kadam strávíme ve stanech. Jedná se dohromady o pět nocí. Vybavení na kempování si buď můžete přivézt z domova nebo zapůjčit na každou expedici zvlášť - platí se na místě v místních měnách.

Strava

Stravování na túry (Mt. Keňu, Mt. Ololokwe a Mt. Kadam) je zajištěné v rámci ceny zájezdu. Kuchaři, kteří zároveň ponesou jídlo, nám připraví pokrmy z místní kuchyně. Mimo túry je jídlo v režii účastníků, pokaždé se dá zakoupit jídlo v rámci ubytování nebo v jeho blízkém okolí. Ceny jídla se výrazně liší, pokud jde o jídlo v rámci turistického ubytování (kolem 100 - 300 Kč za pokrm) nebo na ulici v místních restauracích (20 - 100 Kč). Příležitostně budeme zastavovat v městech na nákupy a na trzích na nákup čerstvého ovoce a zeleniny.

Doprava

Nástupní místo (přílet): Nairobi, Keňa
Výstupní místo (odlet): Entebbe (Kampala), Uganda

Letenky a letecká doprava: Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V průběhu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatý minibus s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 4 z 5 bodové škály. Vyšší náročnost je z důvodu výstupu na Mt. Keňu, na kterou je potřeba být v určité fyzické kondici a ideálně mít zkušenost s pohybem ve vyšší nadmořské výšce (nad 3000 m.n.m.). Výstup může výrazně ulehčit zaplacení nosiče, což je u afrických hor standardní praxe. Čtyřdenní itinerář výstupu na Mt. Keňu zajišťuje dostatek času na vhodnou aklimatizaci. Výstup a sestup na Mt. Ololokwe zabere v souhrnu pouze 6 hodin chůze v nenáročném terénu. Dvoudenní výlet na Mt. Kadam je technicky obtížnější. Budeme se pohybovat lesem, strmějším terénem a překonávat řadu údolí. Celkově vystoupáme kolem 2000 výškových metrů. Na obě hory si lze opět připlatit za nosiče.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 9 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Na cestu do Keni a Ugandy se vztahuje základní očkování pro všechny cestovatele: žloutenka typu A a B, břišní tyfus a tetanus. Pokud cestujete do Keni a Ugandy z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika), měli byste mít i očkování proti této nemoci. Více informací na: www.ockovacicentrum.cz/cz/kena a https://www.ockovacicentrum.cz/cz/uganda.

Malárie není problémem ve vyšších nadmořských výškách, tedy např. v Nairobi či na Mt. Keni. Nicméně v ostatních oblastech se malárie vyskytuje, proto doporučujeme mít s sebou kvalitní repelent a oblečení s dlouhými rukávy. Pokud byste si chtěli zajistit absolutní bezpečnost proti nemoci, obstarejte si antimalarika Malarone (ta by se brala den před odjezdem, během zájezdu a týden po něm).

Cestovní doklady
Účastníci zájezdu musí mít s sebou cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Keni a Ugandě nejméně o 6 měsíců a platné vízum. Je nutné zajistit si tzv. East African Visa, které vám zajistí vstup na tři měsíce do Ugandy, Keni a Rwandy. O vízum se žádá online na evisa.go.ke: http://evisa.go.ke/services/SingleEntryVisa
Cena víza je 101 USD. Při podání online žádosti budete muset připojit kopii stránky cestovního pasu (biodata), kopii pasové fotky, ale také itinerář cesty, rezervace ubytování a zpáteční letenku (tyto dokumenty vám zašleme). Povinný formát všech dokumentů je JPG a žádný z dokumentů nesmí přesáhnout velikost 293KB. 

Bezpečnost
Keňa i Uganda patří k bezpečnějším africkým zemím, zdravotnictví je v hlavních a okresních městech na dobré úrovni. Přesto se doporučuje neprocházet se v osamocených místech a centrech měst po setmění, neupozorňovat na sebe nošením cenností (fotoaparáty, hodinky, šperky) a dávat si pozor na kapsáře.

Ceny
V Keni se platí keňským šilinkem (1 Kč = 6 KES), v Ugandě ugandským šilinkem (1 Kč = 174 UGX). V mnoha supermarketech a turistických restauracích se dá běžně platit platební kartou či vybrat v městech z bankomatu. Ceny potravin v supermarketech jsou zhruba srovnatelné či o něco nižší jako v Česku, za návštěvu v restauraci zaplatíte v průměru 100 - 300 Kč. Ceny v menší obchodem a pouličních restauracích jsou výrazně nižší.

Počasí
Průměrná teplota v lednu v Keni je kolem 24 stupňů, zároveň se vyskytují přeháňky, takže se určitě doporučuje přibalit si nepromokavou bundu. V Keni zažijeme velké teplotní rozdíly mezi regiony - na samotném vrcholu Mt. Keni bude teplota kolem pěti stupňů (v noci mínusové teploty), v Samburu vyšplhají teploty nad 30 stupňů. V Ugandě je leden obdobím sucha pouze s občasnými dešti. Průměrná denní teplota se pohybuje kolem 27 stupňů. V Karamoji jsou teploty obecně o něco vyšší, na druhou stranu při výstupu do vyšších nadmořských výšek - hlavně při výstupu Mt. Kadam můžeme zažít i o deset stupňů nižší teploty.

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný. Doporučujeme mít s sebou jeden menší 20 l batoh na menší výlety a pak 40 - 60 l batoh na horské výstupy. Při výstupech bude možné nechat si nepotřebné oblečení a další vybavení v bezpečí minibusu.

Vybavení
Kromě osobního vybavení - hygieny, léků a oblečení, doporučujeme přibalit následující:

- Nepromokavá bunda
- Zateplená bunda, syntetická nebo péřová
- Teplá mikina, fleece
- Dvě až tři sportovní trička
- Kalhoty s dlouhými nohavicemi
- Kraťasy
- Pokrývka hlavy
- Čepice nebo buff
- Rukavice
- Turistické boty
- Sandály
- Minimálně 3 ponožky
- Sluneční brýle
- Voděodolný kryt na batoh
- Láhev na vodu nebo camelback
- Ručník, lehký, rychleschnoucí
- Nepromokavé sáčky různých velikostí, které udrží vybavení v suchu
- Spací pytel, teplý, čtyři roční období
- Matrace na kempování
- Stan
- Čelovka
- Trekingové hole
- Přepravní vodotěsná taška na přenášení vašeho vybavení, pokud si zaplatíte nosiče
- Kvalitní repelent a opalovací krém
- Tričko s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi
- Batoh 20 l
- Batoh 40 - 60 l

Kempovací vybavení se dá zapůjčit zvlášť na všechny tři výstupy - Mt. Keňa, Mt. Ololokwe a Mt. Kadam. Ceník vám nasdílíme v případě zájmu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.