1. den
Přílet, Nairobi
Přiletíme do Nairobi, hlavního města Keni a ekonomického hubu východní Afriky. Jako mnoho afrických měst je i Nairobi město plné protikladů, najdete tu hip kavárny, muzea, galerie, hotely, parky, moderní výškové budovy a nákupní centra, ale i druhý největší slum v Africe, Kiberu. V Nairobi navštívíme oblíbenou žirafí rezervaci obklopenou kouzelnou zelení. Žirafy si budete moci sami nakrmit.
Za horami, kávou a odlehlými kraji Keni a Ugandy
Nairobi - Filip Zaoral
2. - 3. den
Amboseli
Národní park Amboseli je po právu prohlášený za jeden z nejvíc pitoreskních parků. Nabízí pohled na stáda slonů na nekonečných keňských pláních se zasněženým vrcholem Kilimandžára v pozadí. My si tyto pohledy ještě zpestříme safari vyjížďkami během východu a západu slunce, kdy se krajina zbarví do odstínů růžové. Tato krajina na keňsko-tanzánských hranicích je typická pro otevřené pláně, akáciové lesy, pastviny, křoviny a bažiny, které zavodňuje tající sníh z Kilimandžára. Sloni v Amboseli (v přepočtu přes 1500 jedinců) jsou považováni za jedny z nejstarších a nejvíce studovaných na světě. Kromě slonů při troše štěstí narazíme na lvy, hyeny, gepardy, šakaly a pak samozřejmě početnější zebry, žirafy, buvoly a hrochy. Druhý den nás čeká přejezd na úpatí Mt. Keni, do střediska Chogoria, které je jedním z výchozích bodů pro expedice na vrchol.
Amboseli - Sean Richardson
Amboseli - Sean Richardson
4. - 7. den
Výstup na Mt. Keňu
Mt. Keňa je druhou nejvyšší horou Afriky (5 199 m). Tato tři miliony stará vyhaslá sopka je často opomíjena oproti vyššímu Kilimandžáru. Nicméně mnoho horalů preferuje Mt. Keňu pro její živější faunu a flóru a pro idylická horská jezera. Během výšlapu budeme procházet několika vegetačními pásmy: od farem a políček přes bambus nebo hustý deštný prales, kde můžeme narazit na opice, antilopy, ale i na buvoly, či dokonce slony. Ve vyšších nadmořských výškách vystřídá les kamenitá měsíční krajina a ledovec. Výstupem a sestupem strávíme čtyři dny, což je standardní doba expedice, která nám zaručí dostatečnou aklimatizaci. Na vrchol Mt. Keni vede řada tras, my zvolíme kombinaci tras Chogoria a Sirimon, které naskýtají krásné výhledy a zároveň nebývají až tak frekventované. Vystoupáme na vrchol nazvaný Lenana (4985 m), nejvyšší místo Mt. Keni, na které se dá dostat bez skalního lezení, bez použití lezeckého vybavení.
Mount Keňa, Filip Zaoral
Mount Keňa - Filip Zaoral
7. - 8. den
Samburu
Po dopoledním sestupu, z podhůří Mt. Keni se vydáme na sever, do mystické krajiny kmene Samburu, který je příbuzný Masajům. Čekají nás odpočinkové dva dny, které si můžeme dle libosti doplnit fakultativními aktivitami. Kulturně a přírodně bohatá oblast nabízí řadu možností: od safari (včetně nočních projížděk), pozorování ptáků s průvodcem, velbloudí či škorpióní safari, naučné procházky za jeskynními malbami, do cykádového lesa nebo za léčivými rostlinami, návštěvy “sloního útulku” až po kulturní program v místních vesnicích. Druhý den odpoledne vystoupíme a přespíme ve stanu či pod širákem na posvátné hoře kmene Samburu - Mt. Ololokwe.
Samburu - Stephen Learpora
Mt. Ololokwe - Michaela Šrámková
9. - 10. den
Jezero Bogoria
Z teplého a suchého Samburu nás čeká delší přesun do oblasti Velké příkopové propadliny k jezeru Bogoria, které má velmi slanou a zásaditou vodu. Jezero je obklopené kopci a je mělké, což jej činí ideálním biotopem pro ptáky. My se k jezeru vydáme především za výhledem na velkou kolonii plameňáků, ale také za horkými prameny.
Velká příkopová propadlina
Následující den delší přesun do Ugandy zpestří výhledy na údolí Velké příkopové propadliny a zastávka v městě šampionů Itenu, vyhlášeném tréninkovém centru běžců. Ti se zde ve vyšších nadmořských výškách připravují hlavně během zimy na všechny možné druhy závodů, od maratonu po trailové běhy. Na večer zakotvíme mezi kopečky druhé nejvyšší ugandské hory, Mt. Elgonu.
Great Rift Valley, Kenya, Jonáš Hubáček
Za horami, kávou a odlehlými kraji Keni a Ugandy
11. den
Káva
Dnes se konečně dozvíte, co se děje s kávou před tím, než se k vám dostane v podobě lahodného cappuccina nebo třeba espressa. Vypravíme se do vyšších nadmořských výšek Mt. Elgonu za kávovými farmáři, kteří pěstují arabiku. Odpoledne pak sestoupíme k procesárně na kávu. Budeme tedy následovat cestu kávy od kávových třešní, zbavování dužiny až k sušení a třídění kávových zrnek v pergamínu. Den zakončíme jak jinak, než ochutnáváním kávy (tzv. cuppingem), kdy budete moci porovnat robustu a arabiku, ale i kávy z dalších koutů naší planety.
Za horami, kávou a odlehlými kraji Keni a Ugandy
Káva - Michaela_Šrámková
12. - 13. den
Mt. Kadam
Brzy ráno opustíme zeleň Mt. Elgonu a vydáme se za dobrodružstvím do regionu Karamoja. Karamoja můžeme svou kulturní barvitostí přirovnat ke keňskému Samburu. Naším dnešním cílem bude hora Kadam, v jejímž okolí žije velké množství kmenů, hlavními z nich jsou Pokot, Karamojong, Gishu, Tepeth, Sabei a Kadama. Čeká nás výstup na vrchol Mt. Kadamu prostředím jednoho z nejvíce zachovalých lesů v Ugandě. Tento fakt potvrzuje nepřetržitý zpěv ptáků. Kadam a potažmo celý region Karamoji patří mezi skryté ugandské klenoty nepoznamenané velkým množstvím turistů. Večer nám místní průvodci připraví v jeskyni typické ugandské jídlo - posho spolu s rybičkami či zeleninou. Mt. Kadam je při dobrém počasí ideální místo pro pozorování hvězd. Další den po výstupu na vrchol tohoto sopečného pohoří (3 063 m) sestoupíme zpátky do vesnice Nakapiripirit.
Kadam - Dana Siedem
Kadam - Dana Siedem
14. - 15.den
Karamoja, Kidepo Valley
V následujících dvou dnech se budeme blíže seznamovat s místními kmeny regionu Karamoja, a to nejdřív návštěvou největší tradiční vesnice (tzv. manyatta) ve východní Africe nazvanou Nakapelimoru a následně procházkou mezi kopečky, vesnicemi a lesem na úpatí Východoafrického riftu. Kromě kmene Karamojong, který se živí převážně pastevectvím, se seznámíme také s osamoceně žijícím kmenem Ik. Druhý den zakotvíme v národním parku Kidepo Valley, kde nás čeká safari. Kidepo je známý pro svou izolovanost, počet turistů je naprostým opakem předimenzovaných populárních safari jako jsou např. tanzanské Serengeti a Ngorongoro. V parku se pohybuje velké množství buvolů (až 3000 jedinců), ale i slonů, žiraf, lvů či ptactva (až 500 druhů).
Karamoja - Emmanuel Alinga
Karamoja - Emmanuel Alinga
16. - 17. den
Kidepo Valley
V národní parku Kidepo, zasazeném do severovýchodního rohu Ugandy strávíme také dnešní dopoledne, a to netradičním “walking safari” - opustíme auto a vydáme se do prostředí parku po vlastním v doprovodu zkušených a ozbrojených rangerů. Ti nám také řeknou mnohé nejen o místních zvířatech, ale i rostlinách a stromech. Po ranním safari se vypravíme do naší koncové stanice, na dlouhý přejezd do hlavního města Ugandy, Kampaly.
Kampala, odlet
Podle času odletu následující si zpestříme poslední den nákupem suvenýrů nebo návštěvou místních památek - největší africké mešity či botanických zahrad.
Za horami, kávou a odlehlými kraji Keni a Ugandy
Kidepo Valley NP - Dana Siedem