Azorské ostrovy: São Miguel, Faial, Pico

Za zážitky bez obav

Azorské ostrovy: São Miguel, Faial, Pico

13 dní / 32 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Jednodenní túry, termály, čajová plantáž, ananasy, nádherná jezera, návštěva vinic, výstup na sopku. 

Další termín: Na Azorské ostrovy s námi můžete vyrazit také v listopadu. Přihlašování na zájezd ZDE. V případě většího zájmu o tuto, 13-denní verzi, je možné kratší listopadový termín prodloužit.

Azorské ostrovy – opomíjený klenot Atlantiku, bratrstvo devíti ostrovů na průsečíku euroasijské, africké a severoamerické tektonické desky. Jedna z nejzelenějších destinací na světě. Producent vlastního vína, medu, ananasu a sýrů. Ostrovy se právem mohou pyšnit svým průkopnictvím v udržitelném cestovním ruchu i bohatou outdoorovou kulturou.
My navštívíme 3 z 9 ostrovů: São Miguel, Faial a Pico. Mezi ostrovem São Miguel nás čeká 1 krátký přelet a na Pico se dostaneme trajektem.
Nejvíce času strávíme na největším z ostrovů, São Miguel. Na své si zde přijdou milovníci hortenzií a termálů. Vyrazíme na jednodenní túry kolem sopečných jezer, zregenerujeme se koupelí v přírodních termálních jezírkách, ochutnáme tradiční „Cozido das Furnas“ vařené v sopečné páře, navštívíme čajové plantáže, jediné v Evropě a vystoupáme hustou zelení na nejvyšší horu ostrovu Pico da Vara (1103 m), ochutnáme šťavňaťoučké ananasy a podíváme se, jak se pěstují. Zájemci budou moct vyrazit na širé moře pozorovat velryby.
Ostrov Faial nás uvítá svou námořní a velrybářskou tradicí a malovaným molem, a v nadmořské výšce 1 km se projdeme se kolem mohutného stratovulkánu Caldeira s výhledem na impozantní horu Montanha do Pico. Nejnáročnější túra nás čeká na ostrově Pico při výstupu na stejnojmennou sopku 2351 m.n.m. - nejvyšší horu celého Portugalska. Navštívíme slavné vinice. Ubytujeme se pod střechou v sympatických hotýlcích se zajištěnou snídaní.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky cca 20.000 Kč + přeletová letenka 3.000 Kč včetně tax - s blížícím se datem se může její cena zvyšovat)
  • fakultativní výlety (pozorování delfínů, velryb)
  • výstup a povolení na horu Pico (70 EUR)
  • vstupné do muzeí, památek a botanické zahrady
  • pojištění pro případ Covid-19 (doporučujeme připojistit)

Program zájezdu

1. - 2. den

S jedním přestupem z Vídně či Prahy přiletíme na ostrov São Miguel a přesuneme se na ubytování. Seznámíme se s našim penzionem a bezprostředním okolím a také vzájemně. Druhý den vyrazíme na krátký poznávací okruh po hlavním městě PONTA DELGADA. Podíváme se do historického centra s koloniální architekturou a starobylými uličkami, nakoukneme na místní farmářský trh s exotickým ovocem a prodejnou lokálních sýrů, projdeme se nábřežím s dalekými výhledy na Atlantik a navštívíme místní botanickou zahradu Jardim José do Canto (UNESCO) s obřím fíkusem a bambusy. Na závěr dne se ještě necháme provést skleníky s ananasy, abychom porozuměli jejich pěstování a osvěžili se ananasovým likérem, a dokonce i ananasovou zmrzlinou.

3. - 4. den

Hned třetí den vyrazíme do jedné z nejlákavějších lokalit kolem sopečné laguny Lagoa das Furnas (→3 h, 9,5 km) s dobrovolným prodloužením trasy a výstupem na vyhlídkový vrchol Pico do Ferro (→1 h, 1,4 km). Na závěr cesty ochutnáme místní specialitu Cozido das Furnas, která je připravovaná přímo v horké sopečné půdě. Dále si prohlídneme město Furnas s nádhernou botanickou zahradou Terra Nostra a vykoupeme v unikátním termálním jezeře železité barvy i složení (vstupné v ceně zájezdu). Následující den nás čeká náročnější výlet na nejvyšší horu ostrova Pico da Vara, 1103 m. (→12 km ↑1246 m ↓979 m ) s kruhovým výhledem na celý ostrov. Na zpáteční cestě si prohlédneme divoké severovýchodní pobřeží s vesničkami Achadinha, Algarvia.

5. den

Den začneme výletem po levádě Rota da Água (→7,6 km, 2h 30 min.) v centrální části ostrova. Čeká nás nenáročná dobrodružná trasa plná tunelů. Následně vyjedeme na vyhlídkový vrchol, z kterého spatříme nádherné vulkanické jezero Lagoa do Fogo. Poté si odpočineme v přírodních termálech Caldeira Velha, které jsou unikátní tím, že jsou zasazeny přímo v bujném pralese. Po relaxu se přesuneme na prohlídku města RIBEIRA GRANDE, kde také navštívíme místní pláž s černým pískem, Praia de Santa Barbara. Den zakončíme naučnou stezkou kolem jediné evropské čajové plantáže Cha Gorreana (→3,4 km, 1h 30) a zde navštívíme i původní továrnu na čaj, který rovněž ochutnáme.

6. den

Vydáme se ke kaldeře Sete Cidadaes, kde podnikneme túru přímo po hraně kráteru s nádhernými výhledy na jezera Lagoa Azul a Lagoa Verde. Dostaneme se na vrchol Pico da Cruz (845 m.), odkud dohlédneme až k oceánu, a po cestě ještě zastavíme na Královské vyhlídce, odkud naposledy zahlédneme jezera i proslulý 5 hvězdičkový hotel Monte Palace, z nějž se dochovaly pouze ruiny. (→11, 7km, 5 hod.,↑1246m, ↓423m). Poté popojedeme k majáku Farol da Ponta de Ferraria, a odtud opět po svých sejdeme do zátoky Termas da Ferraria (→1,6 km), kde se mísí mořská voda s termálními prameny.

7. den

Celodenní výlet na odlehlé severní pobřeží do Nordeste. Projdeme se rurální stezkou Lomba da Fazenda k pobřeží (→6km, 2,3 hod., ↑400m, ↓420m) podíváme se na maják Farol do Arnel, nejstarší z celých azorských ostrovů, s nezapomenutelnými výhledy na moře, podnikneme výlet k vodopádu Salto do Prego (→4,5 km, 2 hod.) , který se nachází přímo v srdci původního lesa. A na cestě spět se stavíme v bývalém hlavním městě VILA FRANCA DO CAMPO, kde navštívíme honosnou poutní kapli Nossa Senhora da Paz se schodištěm zdobeným typickými azulejos. Zbude-li čas, zajdeme i na výtečný místní zákusek pastel de nata

8. den

Letecky přesuneme ostrov Faial, ubytujeme se, a po obědě ještě stihneme prohlídku hlavního města HORTA malovaný přístav s výhledem na impozantní sousední ostrov Pico a procházkou na vyhlídkový vrchol Guia, odkud uvidíme na historicky významnou zátoku Porto Pim i širý oceán (→3,4 km, 1 hod. 30 min.) a kde si vychutnáme západ slunce.
Povečeříme rybí speciality ve vyhlášené restauraci Genuíno a nemine nás ani ikonický Peter's bar a jeho gin. Odpočineme a načerpáme síly na následující den. Zájemci mohou namísto vycházky na vyhlídku navštívit muzeum velrybářství, dokumentující historii tohoto důležitého řemesla v polovině 20.století. (cca 1 hod.)

9. - 10. den

Dnešní den strávíme nejhezčím turistickým výletem - přechodem zvaným Deset vulkánů – s jedinečnými výhledy na severní i jižní pobřeží a především západní měsíční krajinu. Vyjedeme brzy a den začneme túrou po hraně sopečného kráteru Caldeira a budeme směřovat na západ k mysu Capelinhos, vůbec nejzajímavějšímu důkazu vulkanické činnosti na ostrovech. (→19,3 km, 7 hod., ↑647m, ↓1527m). Zájemci mohou navečer ještě u majáku navštívit Centrum vulkanické činnosti (4 - 10 EUR dle typu expozice), kde se dozví podrobnosti o erupci sopky Capelinhos, formování azorského souostroví, ale také různé typy sopečné činnosti na světě. Muzeum bylo roku 2012 oceněno nejlepším muzeem v Evropě. Následující den bude odpočinkový. Krátká procházka ke skalní formaci Castelo Branco, kde budeme mít možnost spatřit hnízdící mořské ptáky. Poté návrat do Horty a koupačka v moři, na největší pískové pláži ostrova Praia de Almoxarife. Odpoledne se přesuneme trajektem na ostrov Pico do města MADALENA.

11. den

Zlatý hřeb zájezdu - celodenní náročnější výstup na nejvyšší horu Azorských ostrovů i celého Portugalska Ponta do Pico 2351 m, (↑1036m, ↓1036m). Alternativně výlet lodí za pozorováním velryb a delfínů. Pico je jedním z nejlepších míst na pozorování velryb na světě.

12. - 13. den

Navštívíme unikátní vinice Criação Velha (UNESCO), které jsou zasazeny přímo mezi lávové kameny. Podnikneme mikrobusy cestu kolem ostrova a projdeme si atraktivní pobřežní stezky. Zadíváme se na oceán, budeme procházet kolem starých majáků a uvidíme bizarní lávové formace. Závěrečný den už jen ponakupujeme zbylé suvenýry a odletíme domů. 

Ubytování

Na 7 nocí se ubytujeme v hezkém penzionu přímo v centru hlavního města Ponta Delgada. Na ostrově Faial strávíme 2 noci v hlavním městě Horta v blízkosti přístavu a na ostrově Pico pobudeme 3 noci v jižní části ostrova v Lajes do Pico v krásných apartmánech. Z těchto míst budeme vyrážet na celodenní výlety. Pokoje jsou většinou 2-3 lůžkové s vlastním sociálním zařízením. Ve výjimečném případě vícelůžkové.
Postele jsou vybaveny lůžkovinami, k dispozici jsou také ručníky. Ve všech penzionech je možnost připojit se k wi-fi zdarma.

Strava

V ceně ubytování jsou kontinentální snídaně podávané formou bufetu. Snídaně zahrnují mini croissanty, různé druhy pečiva, vajíčka, slaninu, párky, cereálie, ovoce, koláč, sušenky, kávu, čaj, ovocný džus. Vše z místních a čerstvých surovin. Po zbytek dne se budeme stravovat z vlastních či dokoupených zásob. Penziony, ve kterém budeme ubytováni, nemají žádnou společnou kuchyňku, takže v nich není možnost vaření. V blízkosti všech penzionů, v nichž budeme, je však několik kaváren a restaurací, kam se dá na večeři zaskočit. V supermarketu se dají dokoupit potraviny za ceny srovnatelné s našimi. Možnost dokupování místních potravin bude denně.

Doprava

Po všech ostrovech se budeme pohybovat částečně mikrobusy a částečně MHD (přesuny max. 1,5 hodiny). Na ostrov Faial přeletíme přímou linkou z Ponty Delgada (cca 1 hod.) Na ostrov Pico připlujeme trajektem z Horty. Zpět domů odletíme z letiště Pico. 

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přílet: Ponta Delgada
Odlet: Pico

Dálkový let bude s 1 přestupem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Denně ujdeme průměrně 12 km trasy s rozdílným převýšením. Výjimkou bude celodenní přechod na ostrově Faial (cca 20 km). Ve většině případů nebude denní převýšení velké (cca 400 m). Výstup na Pico da Vara a výlet okolo kaldery budou také krapet náročnější (převýšení cca 1200 m). Největší zátěží bude výstup na sopku Pico (převýšení cca 1000 m). Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Všechny túry jdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu na Azory nám stačí občanský průkaz. Může se ale stát, že budeme přesedat v Londýně. V tomto případě bude nutný cestovní pas. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.