Azorské ostrovy: São Miguel, Faial, Pico

Za zážitky bez obav

Azorské ostrovy: São Miguel, Faial, Pico

13 dní / 32 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 6. - 8. 7. 2023
č. zájezdu: 223803B-01
cena 32 600 Kč
VYPRODÁNO
11. 9. - 23. 9. 2023
č. zájezdu: 223803B-02
cena 32 600 Kč
3 volná místa

Jednodenní túry, termály, čajová plantáž, ananasy, nádherná jezera, návštěva vinic, výstup na sopku. 

Azorské ostrovy – opomíjený klenot Atlantiku, bratrstvo devíti ostrovů na průsečíku euroasijské, africké a severoamerické tektonické desky. Jedna z nejzelenějších destinací na světě. Producent vlastního vína, medu, ananasu a sýrů. Ostrovy se právem mohou pyšnit svým průkopnictvím v udržitelném cestovním ruchu i bohatou outdoorovou kulturou.
My navštívíme 3 z 9 ostrovů: São Miguel, Faial a Pico. Mezi ostrovem São Miguel nás čeká 1 krátký přelet a na Pico se dostaneme trajektem.
Nejvíce času strávíme na největším z ostrovů, São Miguel. Na své si zde přijdou milovníci hortenzií a termálů. Vyrazíme na jednodenní túry kolem sopečných jezer, zregenerujeme se koupelí v přírodních termálních jezírkách, ochutnáme tradiční „Cozido das Furnas“ vařené v sopečné páře, navštívíme čajové plantáže, jediné v Evropě a vystoupáme hustou zelení na nejvyšší horu ostrovu Pico da Vara (1103 m), ochutnáme šťavňaťoučké ananasy a podíváme se, jak se pěstují. Zájemci budou moct vyrazit na širé moře pozorovat velryby.
Ostrov Faial nás uvítá svou námořní a velrybářskou tradicí a malovaným molem, a v nadmořské výšce 1 km se projdeme se kolem mohutného stratovulkánu Caldeira s výhledem na impozantní horu Montanha do Pico. Nejnáročnější túra nás čeká na ostrově Pico při výstupu na stejnojmennou sopku 2351 m.n.m. - nejvyšší horu celého Portugalska. Navštívíme slavné vinice. Ubytujeme se pod střechou v sympatických hotýlcích se zajištěnou snídaní.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky cca 20.000 Kč + přeletová letenka 3.000 Kč včetně tax - s blížícím se datem se může její cena zvyšovat)
  • fakultativní výlety (pozorování delfínů, velryb apod.)
  • povolení k výstupu na sopku Pico (25 EUR)
  • vstupné do muzeí, památek a botanické zahrady
  • pojištění pro případ Covid-19 (doporučujeme připojistit)

Průvodci

Kateřina Bartoňková

26. 6. - 8. 7. 2023 / č.zájezdu 223803B-01
11. 9. - 23. 9. 2023 / č.zájezdu 223803B-02

Její první letecká cesta přes moře byla do Irska, kde prodávala výherní losy, aby se mohla podívat do vysněného Clomancloise, odkud pramení její vášeň pro hřbitovy. Na táboře v Michiganu kreslila dětem portréty a ukazovala jim svá jediná dvě kouzla, která umí. V casinu v Las Vegas prohrála 5 dolarů ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

S jedním (výjimečně 2) přestupem z Vídně či Prahy přiletíme na ostrov São Miguel a přesuneme se na ubytování. Ubytujeme se v hotelu v centru města a poté vyrazíme na krátkou prohlídku historického centra hlavního města PONTA DELGADA s koloniální architekturou a starobylými uličkami, přičemž nasajeme atmosféru ostrova a poznáme první známky portugalského temperamentu.

2. den

Den začneme návštěvou místního farmářského trhu s exotickým ovocem a prodejnou lokálních sýrů a přesuneme se na túru po levádě Rota da Água (↔8 km, ↑290m, ↓295m, 2h 30 min.) v centrální části ostrova, po které dojdeme do místa zvaného Janela do Inferno (Pekelné okno). Čeká nás nenáročná dobrodružná trasa plná tunelů a starodávných akvaduktů. Odpoledne se navrátíme do Ponta Delgada, kde se necháme provést skleníky s ananasy na Azorean pineapple plantation, abychom porozuměli jejich pěstování a osvěžili se ananasovým likérem nebo například ananasovou zmrzlinou.

3. den

Třetí den nás čeká náročnější výlet na nejvyšší horu ostrova PICO da VARA, 1103 m. (↔10 km ↑649 m ↓915 m) s kruhovým výhledem na celý ostrov. V případě nepřízně počasí volíme alternativu: okružní túru Quatro fábricas da Luz k jezeru LAGOA do FOGO (↔13 km ↑713 m ↓570). Za dopolední výkon se odpoledne odměníme relaxem v přírodních termálech Caldeira Velha (fakultativně: vstup pouze do zahrady: 1-3 EUR, zahrada i koupání 5-10 EUR), které jsou unikátní tím, že jsou součástí biosferické rezervace a jsou zasazeny přímo v bujném pralese laurissilva. Den završíme krátkou návštěvou architektonicky rozmanitého města RIBEIRA GRANDE.

4. den

Čtvrtý den se vydáme ke kaldeře SETE CIDADES, kde podnikneme túru přímo po hraně kráteru s nádhernými výhledy na jezera Lagoa Azul a Lagoa Verde. Za dobrého počasí se dostaneme i na vrchol Pico da Cruz (845 m.), odkud dohlédneme až k oceánu, zbude-li čas, po cestě ještě zastavíme na Královské vyhlídce, odkud naposledy zahlédneme jezera i proslulý 5 hvězdičkový hotel Monte Palace, z něhož se dochovaly pouze ruiny. (→11, 7km, 5 hod.,↑1246m, ↓423m). Poté se přesuneme k majáku Farol da Ponta de Ferraria, a zátoky Termas da Ferraria (↔3 km, ↑130m, ↓130m) s možným koupáním (dle přílivu), kde se mísí mořská voda s termálními prameny.

5. den

Celodenní výlet taxíkem na odlehlé severní pobřeží Nordeste. Začneme naučnou stezkou kolem jediné evropské čajové plantáže CHÁ GORREANA (↔3,4 km, ↑190m, ↓180m) a zde navštívíme i původní továrnu na čaj, který rovněž ochutnáme. Poté se projdeme pitoreskní a historicky i zemědělsky významnou stezkou Padrao das Alminhas, plnou vodopádů a oběd si můžeme dát ve vesničce Achadinha (↔3,8 km, ↑270m, ↓223m), kde máme tip na skvělou jídelnu. Poté se přejedeme podívat na maják Farol do Arnel, nejstarší z celých azorských ostrovů, s nezapomenutelnými výhledy na moře, a na závěr dne podnikneme výlet k vodopádu SALTO DO PREGO (↔3,5 km, ↑320m, ↓325m), který se nachází přímo v srdci původního lesa a vybízí k úžasnému koupání.

6. den

Volnější den, který strávíme dopolední návštěvou bývalého hlavního města VILA FRANCA DO CAMPO a navštívíme honosnou poutní kapli Nossa Senhora da Paz se schodištěm zdobeným typickými azulejos. Zajdeme na výtečný místní zákusek Queijadas da Vila do Morgado a zbude-li čas, vykoupeme se v moři. Odpoledne se cestou domů se zastavíme na vyhlídce u sopečného jezera LAGOA DO FOGO a za dobrého počasí můžeme k sejít k jezeru severní stranou nebo se dokonce podél jeho břehu projít (↔7,7 km, 3 hod, ↓130m, ↑130m).

7. den

Vyrazíme do jedné z nejlákavějších lokalit kolem sopečné laguny LAGOA DAS FURNAS (→2, h, ↑140m, ↓230m, 6,5 km). Na oběd se stavíme na místní specialitu o třech chodech Cozido das Furnas (fakultativně 18 EUR/os), která je připravovaná přímo v horké sopečné půdě. Odpoledne si prohlídneme město FURNAS s nádhernou botanickou zahradou TERRA NOSTRA a vykoupeme se zde v unikátním termálním jezeře železité barvy (vstupné v ceně zájezdu). Zbude-li čas, zajdeme se podívat i na bublající jezírka Caldeiras.

8. den

Dopoledne závěrečného dne navštívíme botanickou zahradu Jardim José do Canto (UNESCO) s obřím fíkusem a bambusy (fakultativně 8 EUR) a vyrazíme na letiště k přesunu na ostrov Faial, ubytujeme se, a po obědě ještě stihneme prohlídku hlavního města HORTA – malovaný přístav s výhledem na impozantní sousední ostrov Pico a procházkou na vyhlídkový vrchol Guia, odkud uvidíme na historicky významnou zátoku Porto Pim i širý oceán (→3,4 km, 1 hod. 30 min.) a kde si vychutnáme západ slunce.
Povečeříme rybí speciality ve vyhlášené restauraci Genuíno a nemine nás ani ikonický Peter's bar a jeho gin. Odpočineme a načerpáme síly na následující den. Zájemci mohou namísto vycházky na vyhlídku navštívit muzeum velrybářství, dokumentující historii tohoto důležitého řemesla v polovině 20.století. (fakultativně cca 1 hod., 2,5 - 5 EUR)

9. - 10. den

Dnešní den strávíme nejhezčím a náročnějším turistickým výletem - přechodem zvaným Deset vulkánů – s jedinečnými výhledy na severní i jižní pobřeží a především západní měsíční krajinu. Vyjedeme brzy a den začneme túrou po hraně sopečného kráteru Caldeira a budeme směřovat na západ k mysu Capelinhos, vůbec nejzajímavějšímu důkazu vulkanické činnosti na ostrovech. (→19,3 km, 7 hod., ↑647m, ↓1527m). Zájemci mohou navečer ještě u majáku navštívit Centrum vulkanické činnosti (4 - 10 EUR dle typu expozice), kde se dozví podrobnosti o erupci sopky Capelinhos, formování azorského souostroví, ale také různé typy sopečné činnosti na světě. Muzeum bylo roku 2012 oceněno nejlepším muzeem v Evropě. Následující den bude odpočinkový. Dopoledne se vykoupeneme v zátoce Varadouro lemované čedičovými skalisky. Odpoledne se přesuneme trajektem na ostrov Pico do města MADALENA, kde stihneme před přesunem na ubytování navštívit ještě i muzeum vína s unikátní dračincovou zahradou (fakultativně 1 EUR).

11. den

Zlatý hřeb zájezdu - celodenní náročný výstup na nejvyšší horu Azorských ostrovů i celého Portugalska Ponta do Pico 2351 m, (↑1036m, ↓1036m) – fakultativně, 25 EUR vstupní poplatek do rezervace. Alternativně samostatná vycházka přímořskou stezkou Mistérios do Sul do Pico (11,8 km, ↑239m, ↓311m) s několika možnostmi koupání v přírodních bazéncích - fakultativně s podklady k trase od průvodce, taxi na začátek trasy cca 15 EUR/osoba. Případně možnost plavby za velrybami (cca 45 EUR/osoba, 3 hodiny).

12. - 13. den

Předposlední den zahájíme túrou od jezera Lagoa do Capitão, která nás provede vysočinou s azorskými jalovci a skvostnými výhledy jak na sopku Pico, tak na oceán. Sestoupíme k městečku São Roque do Pico, kde poobědváme (→ 9,3 km, ↑17m, ↓772m). V případě horšího počasí namísto túry navštívíme volně přístupné lávové jeskyně Furnas de Frei Matias. Zavítáme do pitoreskní vesničky Lajido na severním pobřeží, odkud pochází stejnojmenné víno, které bude možné ochutnat. V případě příznivého počasí zde bude možnost koupání. Uvidíme čedičová skaliska Cachorro, oblast, jenž je oblíbenou potapěčskou destinací, a kde se my projdeme bludištěm oblouků a tunýlků. Na závěr dne se projdeme unikátními vinicemi Criação Velha (UNESCO), které jsou zasazeny přímo mezi lávové kameny (→ 3,2 km). Poslední den se odebereme na letiště a odletíme domů. 

Ubytování

Na 7 nocí se ubytujeme v hezkém penzionu přímo v centru hlavního města Ponta Delgada. Na ostrově Faial strávíme 2 noci v hlavním městě Horta v blízkosti přístavu a na ostrově Pico pobudeme 3 noci v jižní části ostrova v Lajes do Pico v krásných apartmánech. Z těchto míst budeme vyrážet na celodenní výlety. Pokoje jsou většinou 2-4 lůžkové, dle dostupnosti, a vždy s vlastním sociálním zařízením. Může se tedy stát, že budete umístěni do pokoje i s jinými spolucestujícími. V Ponta Delgada i Lajes do Pico půjde o klasické postele. V Hortě jsou některé pokoje s patrovými postelemi, celkově je však ubytování velice hezké, prostorné a lůžka pohodlná. 
Postele jsou vybaveny lůžkovinami, k dispozici jsou také ručníky. Ve všech penzionech je možnost připojit se k wi-fi zdarma. Na tento zájezd nezařizujeme jednolůžka. 

Strava

V ceně ubytování jsou kontinentální snídaně podávané formou bufetu. Snídaně zahrnují mini croissanty, různé druhy pečiva, vajíčka, slaninu, párky, cereálie, ovoce, koláč, sušenky, kávu, čaj, ovocný džus. Vše z místních a čerstvých surovin. Po zbytek dne se budeme stravovat z vlastních či dokoupených zásob. Hotel v Ponta Delgada i v Lajes do Pico nemá žádnou společnou kuchyňku, takže v nich není možnost vaření. V Hortě možnost vaření bude ve společné (vybavené kuchyňce = sporák, mikrovlnka, varná konvice, kávovar). V blízkosti všech penzionů, v nichž budeme, je však několik restaurací, jídelen, kaváren, kam se dá na večeři zaskočit. V supermarketu se dají dokoupit potraviny za ceny srovnatelné s našimi. Možnost dokupování místních potravin bude denně.

Doprava

Po všech ostrovech se budeme pohybovat částečně mikrobusy a částečně MHD (přesuny max. 1,5 hodiny). Na ostrov Faial přeletíme přímou linkou z Ponty Delgada (cca 1 hod.) Na ostrov Pico připlujeme trajektem z Horty. Zpět domů odletíme z letiště Pico. 

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přílet: Ponta Delgada
Odlet: Pico

Dálkový let bude s 1 přestupem, ve výjimečných případech se 2 přestupy. 

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. Denně ujdeme průměrně 15 km trasy s rozdílným převýšením. Výjimkou bude celodenní přechod na ostrově Faial (cca 20 km). Ve většině případů nebude denní převýšení velké (průměrně cca 400 m). Největší zátěží bude celodenní výstup na sopku Pico (převýšení cca 1000 m). Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Všechny túry jdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu na Azory nám stačí občanský průkaz. Může se ale stát, že budeme přesedat v Londýně. V tomto případě bude nutný cestovní pas. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.