Azorské ostrovy: São Miguel, Faial, Pico

Za zážitky bez obav

Azorské ostrovy: São Miguel, Faial, Pico

12 dní / 33 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

13. 9. - 24. 9. 2024
č. zájezdu: 224803B-02
cena 33 900 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Jednodenní túry, termály, čajová plantáž, ananasy, nádherná jezera, návštěva vinic, výstup na sopku. 

Azorské ostrovy – opomíjený klenot Atlantiku, bratrstvo devíti ostrovů na průsečíku euroasijské, africké a severoamerické tektonické desky. Jedna z nejzelenějších destinací na světě. Producent vlastního vína, medu, ananasu a sýrů. Ostrovy se právem mohou pyšnit svým průkopnictvím v udržitelném cestovním ruchu i bohatou outdoorovou kulturou.
My navštívíme 3 z 9 ostrovů: São Miguel, Faial a Pico. Mezi ostrovem São Miguel a Faial nás čeká 1 krátký přelet, na Pico se dostaneme trajektem a odtud se vrátíme přes São Miguel domů. 
Nejvíce času, 7 dní, strávíme na největším z ostrovů, São Miguel. Na své si zde přijdou milovníci hortenzií a termálů. Vyrazíme na jednodenní túry kolem sopečných jezer, zregenerujeme se koupelí v přírodních termálních jezírkách, ochutnáme tradiční „Cozido das Furnas“ vařené v sopečné páře, navštívíme čajové plantáže, jediné v Evropě a vystoupáme hustou zelení na nejvyšší horu ostrovu Pico da Vara (1103 m), ochutnáme šťavňaťoučké ananasy a podíváme se, jak se pěstují. Zájemci budou moct vyrazit na širé moře pozorovat velryby.
Ostrov Faial nás uvítá svou námořní a velrybářskou tradicí a malovaným molem, a v nadmořské výšce 1 km se projdeme se kolem mohutného stratovulkánu Caldeira s výhledem na impozantní horu Montanha do Pico protějšího ostrova. Nejnáročnější túra nás čeká na ostrově Pico při výstupu na stejnojmennou sopku 2351 m.n.m. - nejvyšší horu celého Portugalska, s cca 1000 m převýšením. Navštívíme slavné vinice. Ubytujeme se pod střechou v sympatických hotýlcích se zajištěnou snídaní.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky cca 15.000 Kč + přeletová letenka 5.000 Kč včetně tax - s blížícím se datem se může její cena zvyšovat)
  • fakultativní výlety (pozorování delfínů, velryb apod.)
  • povolení k výstupu na sopku Pico (25 EUR)
  • vstup do termálů Caldeira Velha na ostrově S.Miguel (5-10 EUR)
  • vstupné do muzeí, památek, botanické zahrady vyjma programu a ananasových skleníků

Průvodci

Monika Sedlická

13. 9. - 24. 9. 2024 / č.zájezdu 224803B-02

Srdcem skaut, duší dobrodruh a hlavou analytik. Mám ráda vykračování z komfortní zóny, snažím se jít naproti každé příležitosti a prožívat život co nejvíc opravdově a naplno to jde.

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přímým letem z Prahy přiletíme na ostrov São Miguel a přesuneme se na ubytování. Ubytujeme se v hotelu v centru města a poté vyrazíme na krátkou prohlídku historického centra s koloniální architekturou a starobylými uličkami, přičemž nasajeme atmosféru ostrova a poznáme první známky portugalského temperamentu.

2. den

Vyrazíme do jedné z nejlákavějších lokalit kolem sopečné laguny Lagoa das Furnas nacházející se východně od Ponta Delgada ve stejnojmenném městečku (→6,7 km, ↑104 m, ↓185 m). Na oběd se stavíme na místní specialitu o třech chodech Cozido das Furnas (fakultativně cca 20 EUR/os), která je připravovaná přímo v horké sopečné půdě a budeme svědky jejího vzniku. Poté si dáme rozchod v centru FURNAS nebo se zajdeme se zájemci podívat na bublající jezírka Caldeiras (→3,3 km). Na závěr dne si prohlédneme nádhernou botanickou zahradu TERRA NOSTRA (vstupné v ceně zájezdu) a vykoupeme se zde v unikátním termálním jezírku železité barvy.

3. den

Dnes se vydáme k mýtické kaldeře SETE CIDADES v západní části ostrova, kde podnikneme túru přímo po hraně kráteru, přes vrchol Pico da Cruz (845 m.), bude to výlet s nádhernými výhledy na hlavní sopečná jezera Lagoa Azul a Lagoa Verde, a menší jezírka Lagoa de Santiago, Lagoa do Canario, Lagoa das Eguas a Lagoa Empadada. Podívanou na zvrásněnou sopečnou krajinu si užijeme z nespočtu rozmanitých vyhlídek (↔15, 3 km, ↑346m, ↓768 m). Odpoledne na cestě zpět se ještě zastavíme v zátoce Termas da Ferraria, kde se mísí mořská voda s termálními prameny a dle aktuálního přílivu/odlivu se budeme moct vykoupat v přírodním bazénku. Oblast je kouzelným místem pro odpočinek, focení vln tříštících se o čedičová skaliska.

4. den

Čtvrtý den nás čeká atraktivní výlet v severovýchodní části ostrova, jež nás dovede na nejvyšší horu ostrova PICO da VARA, 1103 m. (↔14,9 km ↑732 m ↓1001 m) s kruhovým výhledem na celý ostrov. V případě nepřízně počasí volíme alternativu: okružní túru Quatro fabricas da Luz k jezeru LAGOA do FOGO (↔13 km ↑713 m ↓570). Za dopolední výkon se odpoledne odměníme relaxem v přírodních termálech Caldeira Velha, fakultativně: 5 Eur (senior 65+) - 10 Eur (dospělý do 65 let), které jsou unikátní tím, že jsou součástí biosférické rezervace a jsou zasazeny přímo v bujném pralese laurissilva.

5. den

Odpočinkový den. Autobusem se zajedeme podívat na severní pobřeží do architektonicky rozmanitého města RIBEIRA GRANDE (známému také díky své likérce), jehož centrum si projdeme a navštívíme i proslulou černou pláž Santa Bárbara, kde se vykoupeme a nesmíme neochutnat místní Piña Coladu v ananasu (→5 km k pláži). Pro zájemce zde bude možnost vypůjčit si surf a zasurfovat si - je to jedno z nejoblíbenějších míst pro surfing na celém ostrově. Z pláže se opět autobusem navrátíme do Ponta Delgada.

6. den

Předposlední den začneme na severním pobřeží naučnou stezkou kolem jediné evropské čajové plantáže CHÁ GORREANA (↔3,4 km, ↑190 m, ↓180 m) a zde navštívíme i původní továrnu na čaj, který rovněž ochutnáme. Poté se projdeme pitoreskní a historicky i zemědělsky významnou stezkou Padrao das Alminhas, plnou vodopádů a oběd si můžeme dát ve vesničce Achadinha (↔3,8 km, ↑270 m, ↓223 m), kde máme tip na skvělou jídelnu. Odpoledne přejedeme na jih a navštívíme bývalé hlavní město ostrova VILA FRANCA DO CAMPO, kde navštívíme honosnou poutní kapli Nossa Senhora da Paz se schodištěm zdobeným typickými azulejos. A v centru městečka zajdeme na výtečný místní zákusek Queijadas da Vila do Morgado. Zbude-li čas, vykoupeme se v moři, a vrátíme se zpět do Ponta Delgada.

7. den

Přeletový den. Dopoledne závěrečného dne na ostrově S.Miguel budeme mít volný program, volitelně a samostatně navštívíme botanickou zahradu Jardim José do Canto (UNESCO) s obřím fíkusem a bambusy (fakultativně 8 EUR) nebo se s průvodcem necháme provést skleníky na ananasové plantáži, abychom porozuměli pěstování důležité zemědělské plodiny tohoto ostrova a osvěžili se ochutnávkou ananasového likéru (cca 2 EUR) či ananasovou zmrzlinou. Kolem poledne se letecky přesuneme na ostrov Faial, ubytujeme se, a stihneme ještě krátkou prohlídku hlavního města HORTA – malovaný přístav s výhledem na impozantní sousední ostrov Pico a procházkou na vyhlídkový vrchol Guia, odkud uvidíme na historicky významnou zátoku Porto Pim i širý oceán (→3,4 km, 1 hod. 30 min.) a kde si vychutnáme západ slunce.
Povečeříme rybí speciality ve vyhlášené restauraci Genuíno a nemine nás ani ikonický Peter's bar a jeho gin. Odpočineme a načerpáme síly na následující den. Zájemci mohou namísto vycházky na vyhlídku navštívit muzeum velrybářství, dokumentující historii tohoto důležitého řemesla v polovině 20.století. (fakultativně cca 1 hod., 2,5 - 5 EUR).

8. den

Dnešní den strávíme nejhezčím a náročnějším turistickým výletem - přechodem zvaným Deset vulkánů – s jedinečnými výhledy na severní i jižní pobřeží a především západní měsíční krajinu. Vyjedeme brzy a den začneme túrou po hraně sopečného kráteru Caldeira a budeme směřovat na západ k mysu Capelinhos, vůbec nejzajímavějšímu důkazu vulkanické činnosti na ostrovech. (→13 km, ↑333m, ↓999m) Zájemci mohou navečer ještě u majáku navštívit Centrum vulkanické činnosti (10 EUR ), kde se dozví podrobnosti o erupci sopky Capelinhos, formování azorského souostroví, ale také různé typy sopečné činnosti na světě. Muzeum bylo roku 2012 oceněno nejlepším muzeem v Evropě. Navečer se ještě vykoupeneme v zátoce Varadouro lemované čedičovými skalisky a poté se vrátíme zpět do Horty. 

9. den

Dopoledne se přesuneme trajektem na ostrov Pico do města MADALENA, kde strávíme dopoledne: navštívíme muzeum vína s unikátní dračincovou zahradou (fakultativně 2 EUR) a zájemci mohou ochutnat vyhlášená vína ze sopečných vinic ostrova Pico. Poobědváme a odpoledne se projdeme unikátními vinicemi Criação Velha (UNESCO), které jsou zasazeny přímo mezi lávové kameny (→ 3,2 km). Poté se přesuneme na ubytování k moři na jižní stranu ostrova do přístavního městečka Lajes do Pico. 

10. den

Zlatý hřeb zájezdu - celodenní náročný výstup na nejvyšší horu Azorských ostrovů i celého Portugalska Ponta do Pico 2351 m, (↑1036m, ↓1036m) – fakultativně, 25 EUR vstupní poplatek do rezervace. Po sestupu na cestě zpět ještě navštívíme volně přístupné lávové jeskyně Furnas de Frei Matias. 
Alternativně namísto výstupu na Pico samostatná vycházka přímořskou stezkou Mistérios do Sul do Pico (11,8 km, ↑239m, ↓311m) s několika možnostmi koupání v přírodních bazéncích - fakultativně, s podklady k trase od průvodce, taxi na začátek trasy cca 15 EUR/osoba. Případně možnost plavby za velrybami, nástup v Lajes do Pico (cca 45 EUR/osoba, 3 hodiny).

11. den

Předposlední den zahájíme túrou od jezera Lagoa do Capitão, která nás provede vysočinou s azorskými jalovci a skvostnými výhledy jak na sopku Pico, tak na oceán. Sestoupíme k městečku São Roque do Pico, kde poobědváme (→ 9,3 km, ↑17m, ↓772m) a vykoupeme se v oceánu v čedičových bazéncích. V pozdním odpoledni zavítáme do pitoreskní vesničky Lajido na severním pobřeží, kde je možné dozvědět se více o pěstování vína z této oblasti a o kousek dál si prohlédneme úchvatná čedičová skaliska Cachorro, k nimž dojdeme bludištěm oblouků a tunýlků.

12. den

Po snídani se již odebereme na letiště a s přestupem na ostrově S.Miguel se navrátíme domů.

Ubytování

Na 6 nocí na ostrově S.Miguel se ubytujeme v příjemném penzionu přímo v centru hlavního města Ponta Delgada. Na ostrově Faial strávíme 2 noci v hlavním městě Horta v blízkosti přístavu a na ostrově Pico pobudeme 3 noci v jižní části ostrova v Lajes do Pico v hotelu s výhledem na sopku Pico. Z těchto míst budeme vyrážet na celodenní výlety. Pokoje jsou většinou 2-4 lůžkové, dle dostupnosti a složení skupiny (může se tedy stát, že budete umístěni do pokoje i s jinými spolucestujícími) a téměř vždy s vlastním sociálním zařízením (na ostrově S.Miguel může být sociální zařízení zvlášť, zato ve velice čistotném hotelu).V Ponta Delgada i Lajes do Pico půjde o klasické postele. V Hortě jsou některé pokoje s patrovými postelemi, celkově je však ubytování velice hezké, prostorné a lůžka pohodlná. Dáváme přednost menším rodinným hotýlkům a penzionům s dobrými vztahy s majitelem, namísto hotelů určených pro větší klientelu. 
Postele jsou vybaveny lůžkovinami, k dispozici jsou také ručníky, a základní toaletní potřeby (sprchový gel). Ve všech penzionech je možnost připojit se k wi-fi zdarma. Na tento zájezd nezařizujeme z kapacitních důvodů hotelů jednolůžka. 

Strava

V ceně ubytování jsou kontinentální snídaně podávané formou bufetu. Snídaně zahrnují mini croissanty, různé druhy pečiva, vajíčka, slaninu, párky, cereálie, ovoce, koláč, sušenky, kávu, čaj, ovocný džus. Vše z místních a čerstvých surovin. Po zbytek dne se budeme stravovat z vlastních či dokoupených zásob. Hotel v Ponta Delgada i v Lajes do Pico nemá žádnou společnou kuchyňku, takže v nich není možnost vaření. V Hortě možnost vaření bude ve společné (vybavené kuchyňce = sporák, mikrovlnka, varná konvice, kávovar). V blízkosti všech penzionů, v nichž budeme, je však několik restaurací, jídelen, kaváren, kam se dá na večeři zaskočit. V supermarketu se dají dokoupit potraviny za ceny srovnatelné s našimi. Možnost dokupování místních potravin bude denně.

Doprava

Po všech ostrovech se budeme pohybovat částečně mikrobusy a částečně MHD (přesuny max. 1,5 hodiny). Na ostrov Faial přeletíme přímou linkou z Ponta Delgada (cca 1 hod.) Na ostrov Pico připlujeme trajektem z Horty. Zpět domů odletíme z letiště Pico, s mezipřistáním na S.Miguelu. 

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přílet: Ponta Delgada (ostrov S.Miguel) - přímý let z Prahy
Odlet: letiště Pico (ostrov Pico) - let do Prahy s 1 přestupem v Ponta Delgada

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. Denně ujdeme průměrně 15 km trasy s rozdílným převýšením. Výjimkou bude celodenní přechod na ostrově Faial (cca 20 km). Ve většině případů nebude denní převýšení velké (průměrně cca 400 m). Největší zátěží bude celodenní výstup na sopku Pico (převýšení cca 1000 m). Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Všechny túry jdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro malou skupinu, maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu na Azory nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

13. 9. - 24. 9. 2024
č. zájezdu: 224803B-02
cena 33 900 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.