Ekvádor

Ekvádor

17 dní / 37 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

12. 11. - 28. 11. 2021
č. zájezdu: 221338-03
cena 37 800 Kč

Noemova archa Jižní Ameriky

Ekvádor je rájem pro pozorování zvířat. Díky poloze přímo na rovníku, přítomnosti And a oceánských proudů se v Ekvádoru vytvořily podmínky pro obrovské množství druhů, a tento zájezd je určený právě pro ty, kteří chtějí zažít neuvěřitelně rozmanitou přírodu Jižní Ameriky koncentrovanou na jednom místě. Na pacifických svazích And pokrytých deštnými lesy navštívíme oblast s jednou z největších rozmanitostí ptáků na světě – uvidíme z bezprostřední blízkosti mnoho kolibříků, tukanů, kvesaly nebo symbol horských deštných lesů - skalňáky andské. Rájem pro velké savce jsou pak samozřejmě nížinné lesy Amazonie, my pojedeme přímo do srdce amazonského deštného lesa – faunistické rezervace Cuyabeno. V rámci divokých And nemůžeme opomenout pokusit se spatřit vládce jihoamerické oblohy – kondory andské, po těch budeme pátrat v soukromé rezervaci v blízkosti pětitisícového vulkánu Antisana, při velkém štěstí bychom mohli spatřit i medvěda brýlatého. Lézt po vulkánech nikde moc nebudeme, avšak nenecháme si ujít pohled na nejimpozantnější vulkán And – Cotopaxi. Na závěr se přesuneme na pobřeží Tichého oceánu, kde prozkoumáme poslední zbytky unikátních suchých lesů, uvidíme jedinou kolonii lachtanů hřivnatých v Ekvádoru a pojedeme na tzv. Galapágy pro chudé pozorovat tereje modronohé. Na závěr nebude chybět koupání v teplém Pacifiku.

Během 4 denní výpravy do Amazonie je v ceně ubytování i strava a místní průvodce. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 22.000 Kč včetně tax)
  • fakultativní vstupy a volitelné aktivity

Program zájezdu

1. - 3. den

Přílet do Quito. Naši cestu zahájíme na západních svazích And, v mlžných lesích nově vyhlášené biosférické rezervace Chocó Andino, jednom z nejrozmanitějších míst na pozorování ptactva na světě. S kapkou štěstí se nám podaří zpozorovat skalňáky, chocó tukany a horské tukany, tukanety, arasari, kvesaly a mnoho druhů kolibříků z bezprostřední vzdálenosti.

4. - 6. den

Přejedeme přes rovník do hor do indiánského městečka Otavalo proslulého svými pestrými indiánskými trhy kde budeme moci nakoupit mnoho suvenýrů. Projdeme se kolem zatopeného kráterového jezera Cuicocha na úpatí sopky Cotacachi. Poté sjedeme z And do Amazonského pralesa přes horské mlžné lesy, zastavíme se u největšího ekvádorského vodopádu San Rafael.

7. - 9. den

Strávíme nezapomenutelné dny v srdci nížinného amazonského lesa ve faunisitcké rezervaci Cuyabeno. Zvěř budeme pozorovat především z kánoe, několikrát se i projdeme lesem ve dne i v noci. Pokud budeme mít dostatek štěstí, můžeme spatřit až deset druh opic (chápany, vřešťany, kotuly, malpy, kosmany, tamaríny...), mravenečníky, lenochody, tapíry, kajmany, anakondy a jiné hady, mnoho druhů ptáků a samozřejmě úžasný pralesní hmyz.

10. - 12. den

Z Amazonských nížin se vrátíme zpět do hor a po náročných dnech v pralese si odpočineme ve vyhlášených termálních lázních Papallacta a čeká nás výprava do soukromé rezervace Antisanilla, kde se na jednom z mála míst doposud daří kondorům andským, při velkém štěstí bychom mohli zahlédnout i medvěda brýlatého. Strávíme noc v chladném parámu národního parku Cotopaxi přímo pod vulkánem, který následující den půjdeme prozkoumat blíž. V noci přejedeme z Quita do Guayaquilu.

13. - 14. den

Ráno se přesuneme do odlehlé venkovské komunity na okraji jediného národního parku na pobřeží - Machalilla a prozkoumáme okolní suchý a mlžný les plný orchidejí, tilandsií a bromélií, s trochou štěstí uvidíme i místní populace vřešťanů pláštíkových. Okusíme pravý ekvádorský venkov a poznáme, jak se žije lidem v tropickém suchém lese.

15. - 16. den

Přesun na pobřeží, odpočinek na krásných plážích. Pojedeme do pevninské části jediného národního parku na pobřeží – Machalilla. Projdeme se po divokém pobřeží Pacifiku, uvidíme pelikány, fregatky či kondory havranovité. Další den celodenní výlet lodí k Isla de la Plata - uvidíme endemický druh tereje modronohého, tereje tichomořské, faetony, fregatky či pelikány. Zašnorchlujeme si v tropických vodách Pacifiku, při troše štěstí uvidíme karety či manty a mnoho tropických druhů ryb.

17. den

Přesun do Guayaquilu, cestou navštívíme jedinou stálou kolonii lachtanů hřivnatých v Ekvádoru a leguání park v Guayaquilu. Přesun na letiště a odlet do Evropy.

Ubytování

Během pobytu v Ekvádoru budeme nocovat v jednoduchých hotýlcích a hostelech a bungalovech ve 2 i více lůžkových pokojích. V Amazonii spíme v jednoduchých dřevěných chatkách po více lidech. Na haciendě v NP Cotopaxi spíme ve vícelůžkovém pokoji.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Hotýlky a hostely buď nabízejí snídani, nebo je zde k dispozici kuchyňka. Někdy je jednoduchá snídaně již zahrnuta do ceny ubytování. Ekvádorská kuchyně je mnohdy velmi zajímavá. V horách je rozhodně nejexotičtější delikatesou morče, u moře pak kyselý rybí salát ceviche či mořské plody na mnoho způsobů. Velmi populární jsou v Ekvádoru banány na tisíc způsobů. V Amazonii je pak základem stravy především maniok (yuka). Stravování je v Ekvádoru relativně levné, klasické menu v průměrné restauraci se pohybuje od 2 do 4 USD, samotná hlavní jídla na objednávku pak kolem 5-8 USD. Výborné jsou džusy z různých exotických druhů ovoce.

Doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Vzhledem k časovému posunu na zpáteční cestě počítejte s návratem následující den po odletu z Ekvádoru (tedy 18. den zájezdu).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd je celkově koncipován na pozorování zvířat, občas z pohodlí lodě či kánoe, ale občas si za zvířaty budeme muset dojít náročnějším terénem. Je však celkově potřeba počítat s tím, že klimatické podmínky a vysoká nadmořská výška může způsobovat zvýšenou únavu. Pár dní trávíme ve výškách kolem 3.000 m n. m., lidé se cítí více unavení, zadýchávají se či nás může trochu bolet hlava. V Amazonii zase velká vlhkost a vysoké teploty mohou způsobit nadměrnou únavu. Nejdelší trek, který půjdeme, je kolem laguny Cuicocha cca 12 km ve výškách kolem 3.000 m. K vulkánu Cotopaxi se vyvezeme autem do výšky cca 4.600 m a budeme moci vystoupat k chatě ve výšce 4850 m. Vše bude záležet na to, jak se budeme cítit.

Další info

Zavazadlo
I přes to, že se se zavazadlem nikde moc tahat nebudeme, spíše doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí.

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 12 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
Jelikož má Ekvádor tři naprosto odlišné geografické oblasti, v každé panuje naprosto rozdílné klima. V listopadu v horách bývá dobré stabilní počasí, prší méně a teploty se pohybují kolem 12 - 15°C, pokud vysvitne slunce, je pocitová teplota mnohem vyšší. Kolem 3.000 m n m. je UV záření velmi silné, proto je třeba mít s sebou dobrý opalovací krém. V Amazonii je hladina řek nižší, prší méně, ale stále často (je to jedna z nejdeštivějších oblastí světa), vlhkost je proto stále obrovská, kolem 80%. Teploty jsou vysoké, kolem 25°C, v noci mohou spadnout na 17°C. Na pobřeží je období sucha, obloha je stále zatažená, sice neprší, avšak k ránu může jemně mrholit (tzv. garúa efekt), teplota vzduchu se pohybuje od 18°C do 25°C, teplota vody v oceánu je velmi příjemná na koupání, kolem 24 - 26°C.

Výprava do Amazonie
Do Amazonie pojedeme jen s malými batohy, kde si zabalíme nejnezbytnější oblečení, hygienu a jiné věci. Z města Lago Agrio pojedeme cca 2,5 h soukromým busem k mostu přes řeku Cuyabeno, po které poté pojedeme kánoí další 3 hodiny přímo do srdce rezervace. Ubytováni budeme v příjemné místní lodži sestávající z několika dřevěných chatek a hlavní společenské chatky. V případě našeho výletu budeme mít zajištěnou plnou penzi (snídaně, oběd, večeře). Po celou dobu budeme v doprovodu zkušeného místního průvodce znalého místní fauny, flóry a kultury. Většina zvířat je aktivní při svítání, k večeru a během noci, proto naše aktivity budou především v tento čas. Zvířata budeme pozorovat hlavně z řeky z kánoe či během nočních a denních procházek pralesem.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Ekvádoru. Pro cestu do zemí Jižní Ameriky není potřeba vízum.

Očkování
Pro naši cestu do Amazonie doporučujeme být očkován proti žluté zimnici. Další doporučená očkování jsou žloutenky typu A a B a břišní tyfus. Výskyt malárie je v Ekvádoru ojedinělý. Vše konzultujte s lékaři specializujícími se na cestovní medicínu, rádi vám poradí také na každé hygienické stanici v místě vašeho bydliště, více se můžete dozvědět i na internetových stránkách www.ockovani-zahranici.cz. Není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Kostarika

Kostarika

25. 2. - 11. 3. 2022 Chci to vidět
Kuba - karibská kráska

Kuba - karibská kráska

31. 10. - 16. 11. 2021 Chci to vidět