Madagaskar

Za zážitky bez obav

Madagaskar

20 dní / 42 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

expediční putování po „osmém světadílu“, domovem lemurů, chameleonů, majestátních baobabů a usměvavých Malgašů

Díky obrovskému stupni endemismu se Madagaskaru přezdívá také osmý světadíl nebo laboratoř bohů. Dlouhodobá izolace ostrova zamíchala kartami evoluce a dala vzniknout tvorům, kteří nežijí nikde jinde na světě, např. lemuři, bezpochyby nejcharismatičtější zvířata Madagaskaru. Nejsymboličtějším stromem Madagaskaru je určitě baobab. Na světě existuje 8 druhů baobabů, na Madagaskaru jich roste 7, z toho 6 nenajdete nikde jinde na světě. Zajímavá květena a zvířena žije v nádherné krajině v obdivuhodné diverzitě – během pouhých 300 km se přesunete od tropických pralesů po poušť. Cestou minete vyzývavá žulová pohoří přesahující výšku 2000 m, bizarní skalní města z pískovců, připomínající náš Adršpach, nebo z vápence, s vrcholky ostrými jako břitva, které naopak nepřipomínají nic s čím jste se setkali. Projedete trnitým bušem, nebo travnatou savanou, abyste skončili na bělostné pláži s barevným podmořským životem. Ti, kteří drží hlavu raději nad vodou, se mohou připojit k místním rybářům do pirogy a plachtit na nejbližší ostrov. Madagaskar byl osídlen postupnými vlnami migrantů ze všech koutů Indického oceánu. Každá z vln přinesla své vlastní zvyky a náboženství. Tento tavící kotel kultur se přetavil do rafinované palety vyznání a rituálů, které oslavují duchy předků. Pro cestovatele je neobvyklá ústřední role, kterou hraje smrt v každodenním životě. Málokterý kout na světě poskytuje takový kaleidoskop přírody. Navštívit to nejzajímavější může být ovšem výzva: Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě a kvalitní silnice na něm takřka neexistují. Vozový park je zastaralý a do cesty se každou chvíli staví neočekávané překážky (spadlý mostek, přívoz uvízlý na mělčině, porucha automobilu…) Nicméně dobrodruzi, kteří se nebojí obtíží a únavy, si přijdou na své, expedice připomíná podnik z dob velkého českého cestovatele Emila Holuba.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky včetně tax od cca 22.000 Kč)
  • vstupy do parků, rezervací, muzeí, mimo Tsiribínu a Andringitru (cca 100 EUR)
  • nosiče v NP Andringitra (cca 150 Kč/2dny )
  • vízum ve výši 25 EUR

Program zájezdu

1. den

Po nutném mezipřistání přílétáme do hlavního města Antananarivo. Přenocování v penzionu v Antananarivo.

2. den

Celodenní přesun z hl. města do vesničky Miandrivazo, nejteplejšího místa na Madagaskaru. Cestou zastávka ve vesničce Betafo – katedrála, terasovitá rýžová políčka, výhledy, hrobky kmene Merina, praktikujícího obřady obracení kostí. Přenocování v penzionu v Miandrivazo.

3. den

Započneme dvoudenní plavbu po řece Tsiribihina. Poplujeme pohodlnou motorovou lodí se zastřešenou palubou. U břehů řeky spatříme obyvatele přilehlých vesniček, vodní ptactvo (volavky, ledňáčky, orly aj.), lemury a chameleony… a možná uvidíme i krokodýla. Možnost koupání pod vodopádem v jednom z přítoků Tsiribihiny. Přenocování ve stanech na písčitém břehu řeky (snídaně, oběd i večeře zajištěny – v ceně).

4. den

Druhý den plavby na řece Tsiribihina (snídaně a oběd zajištěny – v ceně). Při plavbě po Tsiribihině se bezezbytku odpojíte od čehokoliv – na dva dny se ocitnete bez aut, silnic i bez signálu. Je to vrchol relaxování – jen si tak obdivujete krajinu, život místních obyvatel, čtete knížku o Madagaskaru, zazpíváte si večer u ohýnku či obdivujete ničím nepřesvětlenou noční oblohu. Po doplutí přesun džípy do městečka Belo sur Tsiribihina, kde přenocujeme v penzionu.

5. den

Přesun džípy terénem na sever, do vesničky Bekopaka, vstupní brány do NP Tsingy de Bemaraha (UNESCO) – skalní město, oblast s unikátními vápencovými útvary ostrými jako břitva, vysokými několik desítek metrů. Trasy v parku jsou dobře uzpůsobené návštěvníkům. Návštěva části Petits Tsingy. Přenocování v Bekopace v kempu pod stanem. Na Zemi neexistuje nic podobného jako tyto ostré vápencové břity tsing. Unescem chráněná surrealistická krajina skalních jehel je geologickým uměleckým dílem, výsledkem tisíců let působení vodní a větrné eroze. Stejně vzrušující je infrastruktura parku – via feraty, visuté lávky a žebříky na stezkách kombinujících les, jeskyně a skály.

6. den

NP Tsingy de Bemaraha – část parku Grands Tsingy (okruhy Andamozavaky a Rano Tsara). Jeskyně, skalní bludiště, provazové mosty. Endemické rostliny (např. Pachypodium), lemuři, šelmička galídie. Nádherné vyhlídky z tsing. Možnost noční výpravy za lemury a chameleony. Přenocování v Bekopace v kempu pod stanem.

7. den

Celodenní přesun džípy terénem do přímořského města Morondava, malované hrobky kmene Sakalava, cestou při západu slunce zastávka u ikonické Aleje baobabů. Jen málo věcí proslavilo Madagaskar víc než krátký úsek cesty mezi Morondavou a Belo. Cesta je tu lemována majestátnými baobaby. Nejkrásnějším časem pro návštěvu je východ a západ slunce, kdy stromy vrhají dlouhé stíny na rudou lateritickou půdu a obloha se barví od oranžové po purpurovou. Přenocování v Morondavě v hotelu.

8. den

Celodenní dobrodružný přesun cestou-necestou do domorodé vesničky Manja. Nocleh v kempu pod stanem.

9. den

Další celodenní dobrodružný přesun cestou-necestou málo osídlenou krajinou tropického opadavého lesa do rybářské vesnice Andavadoaka. Cestou zastávka u takřka nenavštěvovaného Lesíka baobabů. Vedle proslulé Aleje baobabů najdete spoustu baobabů po celém západním a jižním Madagaskaru. Některé vegetují již 1000 let a dosahují pohádkových rozměrů: Majungův posvátný baobab má obvod 21m! Nocleh v bungalovech u moře.

10. den

Koupání a šnorchlování na korálovém útesu ve vesnici Andavadoaka. Plavba v domorodé piroze k nedalekému ostrůvku, podvečer mezi rybáři.

11. den

Dopolední dobrodružný přesun cestou-necestou po malebném pobřeží do vesnice Salary s nádhernou pláží a rušným rybářským životem. Odpoledne u moře, na pláži či s rybáři. Nocleh v bungalovech.

12. den

Celodenní přesun do vnitrozemského městečka Ranohira. Před Ranohirou zastávka v městečku Ilakaka, proslaveného těžbou safírů a u posvátného okna La Fenetre de Isalo, kterým lze sledovat magický západ slunce. Přenocování v Ranohiře v kempu pod stanem.

13. den

NP Isalo – madagaskarský Grand Canyon – celodenní túra v národním parku - pískovcové pohoří, bizardní skalní útvary hrající mnoha barvami, krásné výhledy, hluboké kaňony s přírodními jezírky, ve kterých se lze vykoupat, endemické rostliny…Přenocování v Ranohiře pod stanem.

14. den

Přesun do parku Anja – ráje lemurů kata. Skvělé možnosti fotografování lemurů ve volné přírodě. Zdárným příkladem madagaskarské komunitní rezervace je Anja. Lidé z místní vesnice začali chránit populace lemurů kata, žijící v přilehlém lese a jeskyních. Původně tu přežívalo už jen několik desítek lemurů. Protože však místní lidé správně vytušili turistický potenciál tohoto lesa, místo aby lemury lovili, začali je chránit. Příhodní podmínky způsobily u katů doslova populační boom a dnes jich tu žije přes 300 jedinců! Přesun do města Ambalavao - návštěva manufaktury na výrobu papíru a manufaktury na zpracování hedvábí. Přenocování v Ambalavao v hotelu.

15. den

Ráno přesun džípy do NP Andringitra – monumentálního žulového pohoří v centrální vrchovině ostrova. Cestou úchvatná terasovitá rýžová políčka kmene Betsileo. Dvoudenní pěší okruh napříč parkem, přes jeho vrcholovou část, svěží údolí, kolem několika osvěžujících jezírek vhodných k chladivé koupeli. Možnost najmout si nosiče. Plná penze, přenocování ve stanech v kempu - užijeme si dvě noci pod hvězdami jižní oblohy.

16. den

Druhý den v NP Andringitra – pro ty nejzdatnější výstup na druhý nejvyšší vrchol Madagaskaru Pic Boby. Pro všechny okruh Diavolana – nádherné výhledy, magická krajina bizarně tvarovaných skal, mechy a lišejníky horského mlžného lesa, endemičtí ptáci. Přenocování v NP na tábořišti.

17. den

Přesun do NP Ranomafana. Po cestě návštěva čajové plantáže u města Fianarantsoa.

18. den

Návštěva parku Ranomafana. Tento národní park patří k jedněm z nejoblíbenějších v zemi, 400 kilometrů čtverečných pokrývá tropická džungle, protékaná zurčícími potoky. V pralese žijí dva druhy vzácných lemurů – zlatého bambusového a velkého bambusového. Přenocování v hotelu v městečku Ambositra, které je střediskem místních řezbářů (možnost nákupu suvenýrů).

19. den

Přesun do Antananarivo se zastávkou v městečku Antsirabe, které soustřeďuje další pozoruhodná řemesla. Přenocování v Antananarivo v penzionu.

20. den

Dopolední návštěva krokodýlí farmy v Antananarivo (krokodýli, želvy, chameleoni,…). Přesun na letiště, odlet do ČR.

Ubytování

Ve stanech budeme spávat v kempech. V některých místech jsou jako ubytování pod střechou k dispozici jen jednoduché chatky uprostřed lesa. V oknech chatek nejsou skla, jen dřevěné okenice. Sociální zařízení nenabízí splachovací WC ani tekoucí vodu – možná je pouze tzv. „kyblíková sprcha“. Vodu do kbelíku vám připraví personál. Přesto by bylo škoda taková místa nenavštívit. A noc strávená v útulné chatce uprostřed lesa plného tajemných zvuků také stojí za to. Během našeho pobytu na Madagaskaru budeme nocovat i v hotýlcích, které jsou neklimatizované. V hotýlcích je možnost dobít baterie do foťáků a spáchat běžnou hygienu. Vzhledem k nedostatečné kapacitě ubytování budeme spávat nejen v dvoulůžkových, ale občas i třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích. Někde jsou manželské postele. Povlečení bývá čisté, ale pokoje mohou být omšelé a nevyrovnané kvality - tzn. někdo dostane krásný pokoj, někdo pokoj horší.

Strava

Hlavní potravinou obyvatel Madagaskaru je rýže. Pokud rýži příliš nemusíte, není třeba zoufat, turisté mají většinou z čeho vybírat – strava v restauracích na Madagaskaru je poměrně pestrá. Hotelové restaurace v turistických místech vycházejí vstříc požadavkům klientů z Evropy a nabízejí tak mnoho pokrmů z ryb, mořských plodů, ale také masa ze zebu nebo drůbeže. Jako přílohu si kromě již zmiňované rýže nejčastěji můžete objednat domácí smažené bramborové hranolky nebo dušenou zeleninu. A výjimkou nejsou ani těstoviny nebo pizza, samozřejmě vždy tak trochu „po malgašsku“. Cena za hlavní jídlo v restauraci se pohybuje v přepočtu od 100 do 250 Kč. Většina hotelů nabízí k ubytování také snídani. Snídaně v hotelu stojí od 60 do 120 Kč. Vodu z vodovodu na Madagaskaru pít nedoporučujeme. Všude je dostupná balená pitná voda – 1,5 l stojí v přepočtu od 15 do 40 Kč (nejčastěji 20 Kč). Na Madagaskaru se ocitneme zrovna v sezoně sklizně manga!

Doprava

Nástupní místo: Antananarivo

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o třítýdenní výpravu expedičního charakteru zaměřenou na poznání nejzajímavějších míst jihozápadní části Madagaskaru. Vzhledem k hustě naplánovanému programu a velmi špatným silnicím se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný. Celé tři týdny se budeme přesunovat najatými terénními auty (po čtyřech v jednom). Dlouhé přesuny máme přerušené jak fyzicky nepříliš náročnými návštěvami přírodních rezervací, tak outdoorovými aktivitami – např. celkem pasívní plavbou na lodi, turistikou v národních parcích Tsingy, Isalo, Andringitra a koupáním a šnorchlováním. Nicméně z turistiky obavy nemějte, budou to jednoduché tůry. V NP Tsingy je několik vzdušných visutých mostů. Stany si vezeme vlastní a to především proto, abychom byli operativnější. Občas místo v hotelu budeme nocovat v regulérním kempu se zázemím.

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Patříte-li mezi osoby s omezenou schopností pohybu, konzultujte s naší prodejnou zájezdů, zdali je pro vás zvolená akce vhodná.

Další info

Očkování
Očkování na Madagaskar není povinné žádné. Přesto výrazně doporučujeme nechat se před cestou na Madagaskar naočkovat minimálně proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Navštivte před cestou některé očkovací centrum a zvažte i další doporučená očkování. Neočkujte se, dokud nemáte od prodejny zájezdu potvrzeno, že se zájezd uskuteční.

Cestovní doklady

Cestuje se na platný (ještě 6 měsíců po skončení cesty) cestovní pas ČR s uděleným vízem. Jednorázové turistické vízum do 30 dnů je možno získat za poplatek při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo. Při žádosti o vízum je nutné předložit zpáteční letenku a platnost pasu musí přesahovat předpokládané datum opuštění Madagaskaru ještě minimálně o 6 měsíců. Navíc je potřeba mít v pasu dostatek volného místa pro udělení víza. Fotografie nejsou pro udělení turistického víza vyžadovány, vždy je však lepší mít jich pár u sebe (dvě stejné fotografie pasového formátu). Nikdy nevíte, na jakého úředníka narazíte. Velice přísně se kontroluje platnost víza. Vízum na 30 dní je za 25 Eur.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Jordánsko

Jordánsko

14. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

22. 9. - 8. 10. 2023 Chci to vidět
Mauritánie

Mauritánie

16. 1. - 28. 1. 2023 Chci to vidět