Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Za zážitky bez obav

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

17 dní / 30 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

22. 9. - 8. 10. 2023
č. zájezdu: 223848-02
cena 30 800 Kč
2 volná místa

pěšky přes Vysoký Atlas a putování s velbloudí karavanou dunami Sahary

Při přechodu čtyřtisícového Vysokého Atlasu nás bude v hlubokých údolích pohádkově barevných hor provázet podmanivá atmosféra kamenných berberských vesnic obklopených svěže zelenými terasovitými políčky. Turisté jsou zde stále vzácností a není divu, když se k nám seběhne polovina vsi. Zde žádné turistické značky nevedou… Díky domorodému kuchaři nakoukneme pod pokličku místní kuchyni, spát budeme pod vlastními stany a v soukromých vesnických domech, kde na vlastní kůži zažijeme skvělou tradici marocké pohostinnosti, velkorysosti a otevřenosti. Pocit prvních afrických expedic umocní muly, které využijeme pro přepravu našich batohů. Putování s karavanou velbloudů saharskými dunami poskytuje jedinečnou příležitost vychutnat si pro nás velmi exotické prostředí největší pouště světa i s tamními oázami, to vše při zajištěném pohodlí transportu zavazadel a stravování. V noci padne na hebký písek absolutní ticho a hvězdy na sametově černé obloze jsou takřka na dosah… Kontrastem k přírodě a životu v horách a oázách je královské město Marrákeš s neuvěřitelně rušnými uličkami staré mediny, kde nás ohromí tisíce vůní, zvuků, chutí a nepřeberné množství rozmanitého zboží z krámků namačkaných na každém čtverečním centimetru bazaru. Tvrdě usmlouvaná cena malého suvenýru i vás nakonec naplní pocitem spokojenosti z dobrého obchodu a při pohledu na něj ještě dlouho budete vzpomínat na Afriku.

Marocká, berberská a nomádská plná penze.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

Průvodci

Dalibor Mahel

22. 9. - 8. 10. 2023 / č.zájezdu 223848-02

Robiho průvodcovská aura je nepřehlédnutelná. Oslňuje rozsáhlými encyklopedickými znalostmi, které dokáže poutavě propojovat do spletitých souvislostí a postřehů z mnoha navštívených zemí Světa. Je odborníkem na geografii a historii, jako vystudovaný geograf přednáší zeměpis na Masarykově ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 3. den

Letecky do MARRÁKÉŠE, kde se poprvé krátce seznámíme s kulturou, náboženstvím, arabskou architekturou, trhy, zaklínači hadů, muzikanty a tanečníky v jedinečném královském městě. Přejezd na Saharu do oázy M´Hamid. Poznáme pouštní architekturu tzv. ksarů a datlové háje.

4. - 6. den

Putování s karavanou velbloudů k obrovské LVÍ DUNĚ Zahar. Fantaskní prostředí písečné pouště, noci pod neuvěřitelně hvězdnatou oblohou, mysteriózní východ slunce nad pouští. Detailní seznámení s velbloudy a pohybem v poušti.

7. den

Přejezd z pouště do OUARZAZATU, města které poskytuje alespoň trochu civilizačních vymožeností, se zajímavými zastávkami v pouštních oázách ÚDOLÍ DRAA.

8. - 15. den

Putování VYSOKÝM ATLASEM v oblasti druhé nejvyšší hory M´Goun (4.071 m). Nádherná horská příroda je doplněna důmyslnými terasovými políčky za humny berberských vesnic. Scenérie mají vzhledově velice blízko k Tibetu, a to i proto, že berberské ženy chodí v tradičních pestrobarevných krojích. I vás si získá svěží zeleň ořešákových hájů obklopených červenými a okrovými skalami.

16. - 17. den

Návrat do Marrákéše, odpočinek v tradičním hammámu (horkých arabských lázních), nákupy a gurmánské zážitky. Přesun na letiště a odlet domů.

Poznámka: podzimní termín má program opačně – nejdříve v horách a poté na Sahaře

Ubytování

V horách neexistují kempy, proto budeme většinou spát v domorodých nocležnách a na tábořištích ve volné přírodě ve vlastním stanu a spacáku. Nemáte-li vlastní stan můžete si ho zapůjčit v naší půjčovně. Jste-li sami, je možné zkusit se po internetu domluvit na sdílení stanu, jedná se jen o několik nocí, kvůli kterým je zbytečné tahat stan navíc. Nocležny - v některých vesnicích v horách, po vzoru Francie, fungují tzv. gite d´etape - obdoba turistických ubytoven. Některé využijeme i my. V Marrákeši a Ouarzazatu budeme spát v levnějších hotýlcích. V poušti budeme spát v beduínských stanech a pod širákem, ve vlastním stanu spíše výjimečně. Na marocké zásuvky není zapotřebí žádné speciální redukce.

Strava

Na tomto zájezdu využijeme pohodlí plné penze – tzn. jídlo 3x denně + malá svačinka. Ve městech vám jídlo zajistíme v běžných domorodých restauracích. V horách a v poušti nám jídlo bude chystat domorodý kuchař. Z vlastních zásob si pouze vezměte energetické sladkosti jako müsli tyčinky, bonbony, oplatky a rozpustné nápoje na ochucení vody – tang, vitacit, rozpustné vitamíny

Doprava

Nástupní místo: Marrákeš

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. 

Ve městech je vždy část programu společná a část individuální. Při společné části se všichni zájemci pod vedením náčelníka výpravy seznámí se základní orientací po městě a s nejdůležitějšími zajímavostmi a památkami. Ve druhé části nastává individuální prohlídka.

V horách se jedná o túry nalehko ale s tím, že každý den se spí někde jinde – postupně se prochází několikadenní okruh horami. Terén, kterým budeme chodit, není nebezpečný, bude to běžná horská turistika, i když ve vysokohorském prostředí. Putovat budeme nádhernými údolími, přes sedla s dalekými výhledy, občas po horském hřebeni. Tím, že se budeme pohybovat kmenovým územím Berberů s místním průvodcem, budeme obohaceni o zasvěcené informace a případné návštěvy domácností. Nehledě na to, že často budeme spávat ve vesnicích, přímo v centru domorodé komunity.

V poušti se setkáme se snad nejodlišnějším přírodním prostředím oproti Evropě. Stejně jako v horách se jedná o putování nalehko. Náklad nesou velbloudi. Ovšem pozor, nepodlehněte falešným představám z turistických časopisů – na velbloudech se nejede! Velbloud nese náklad a člověk jej vede na šňůře a pochoduje pěšky. Přes horké poledne je oproti horám delší odpočinek ve stínu. O naše pohodlí a bezpečí, v tolik pro nás neznámém prostředí, se budou starat místní beduíni.

Naše zkušenost je taková, že tento zájezd zvládají i děti od 12 let věku. Náročnější výstup na M´ Goun (4.071 m) je možné vynechat a udělat si vlastní túru po okolí.

Další info

Zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

Počasí
Maroko se nachází v subtropickém podnebném pásu Severní Afriky. V horách budou běžné velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, ve vyšších nadmořských výškách, kam se dostaneme, je typické velehorské klima a v noci zde mohou teploty klesnout až na 0°C. Ojediněle může napadnout i sníh. A z toho plyne, nepodceňte vybavení do horka i chladu Na poušti přes poledne slunce pořádně pálí (to nejhorší přečkáme ve stínu). Noci jsou naopak chladné.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Maroka. Pro cestu do Maroka není potřeba vízum.

Očkování
Do Maroka se nevyžadují žádná speciální očkování. Přesto však vřele doporučujeme očkování proti žloutence – hepatitidě A.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Maroko - Napříč Vysokým Atlasem

Robert „Bazi“ Bazika a Dalibor "Robi" Mahel, Míša Poborská

Maroko. Půlnoční spoj dojel do Beni Mellalu na čas a hned máme přípoj do hor Vysokého Atlasu. Kdo by to řekl do místní autobusové ...

více

Podobné zájezdy

Egypt - pouštní safari

Egypt - pouštní safari

2. 12. - 16. 12. 2023 Chci to vidět
Indický Ladakh nalehko

Indický Ladakh nalehko

29. 8. - 16. 9. 2023 Chci to vidět
Írán

Írán

28. 10. - 11. 11. 2023 Chci to vidět
Izrael - expedice do Negevské pouště

Izrael - expedice do Negevské pouště

3. 2. - 10. 2. 2024 Chci to vidět
Jordan Trail

Jordan Trail

14. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět
Jordan Trail s prodloužením o Izrael

Jordan Trail s prodloužením o Izrael

14. 10. - 2. 11. 2023 Chci to vidět
Jordánsko

Jordánsko

20. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět
Madagaskar expedičně

Madagaskar expedičně

7. 10. - 30. 10. 2023 Chci to vidět
Madagaskar pohodověji

Madagaskar pohodověji

4. 11. - 21. 11. 2023 Chci to vidět
Mauritánie

Mauritánie

15. 1. - 27. 1. 2024 Chci to vidět
Omán

Omán

4. 1. - 15. 1. 2024 Chci to vidět
Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

4. 1. - 19. 1. 2024 Chci to vidět
Východní Turecko

Východní Turecko

18. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět