Makedonie a Kosovo

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

jednodenní túry za přírodními i kulturními krásami

Makedonie a Kosovo, dvě nejméně známé země bývalé Jugoslávie, malé rozlohou, ale plné přírodních i kulturních zajímavostí. Vždyť památky na území dnešní Makedonie se datují až do doby hluboko před naším letopočtem. Byl to Makedonec Alexandr, kdo jako první sjednotil svět, a byli to Makedonci Cyril a Metoděj, kdo nás naučili číst a psát. Po celé Makedonii pak najdeme řadu opuštěných horských masivů s výškou přesahují 2.500 metrů. I my navštívíme 6 z nich – každé pohoří jiné. Nádhernými květinami porostlé pohoří Bistra, věčně zelenou Galičici, kamenitou Babu, skalnatou Babunu, pestré hory Šar Planina a na závěr divoké Prokleté hory. Chcete-li poznat Balkán, jak má být, pravou divočinu opravdu bez turistů, pojeďte do makedonských hor. V závěru zájezdu pak v Kosovu pak poznáme nelehkou současnost této malé země, kde tvoří většinu obyvatel etničtí Albánci, ale kde stále existují a fungují nejvýznamnější pravoslavné kláštery Srbska.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Z Brna se co nejrychleji přesuneme do Makedonie. Po ránu navštívíme orientálně laděné městečko TETOVO pyšnící se malovanou mešitou. Odpoledne pak podnikneme aklimatizační túru kolem jezer a salaší v pohoří Bistra nad Mavrovským jezerem.

3.–4. den

Krátce navštívíme pravoslavný klášter Svatého Jana zvaný Bigorski monastir a zastavíme se v autonomní vesničce Vevčani, kde vydávají vlastní pasy a měnu. V oblasti Ohridského jezera navštívíme samotné město OHRID s mnoha historickými kostely, vykoupeme se v „makedonském moři“, zajdeme do repliky prehistorické vesnice postavené na kůlech nad jezerní hladinou a nevynecháme ani klášter sv. Nauma. Následující den nás při přechodu přes hřeben pohoří Galičica nás uchvátí výhledy na Ohridské jezero i sousední výše položené jezero Prespanské.

5.–6. den

V druhém největším makedonském městě Bitole nás zaujme historické centrum s úzkými uličkami a orientální atmosférou i antické vykopávky města Heraclea Lyncestis s famózními mozaikami. Dvoudenní horská túra v pohoří Baba s přespáním na chatě u jezer Pelisterské oči nás zavede až na druhý nejvyšší vrchol Makedonie PELISTER (2.601 m). Při sestupu potkáme řadu památek na vojenskou frontu, která tudy vedla za první světové války – zákopy, či zbytky vojenské nemocnice. Autobusem od horského motelu Molika se svezeme zpátky k Prespanskému jezeru na parádní koupačku.

7. den

U města PRILEP vystoupáme skalním městem až na hrad Markovi kuli. Odtud nás skalnaté pohoří Babuna dovede až ke klášteru Treskavec. Shlédneme nejrozlehlejší antický areál země u městečka Stobi, který si v ničem nezadá s památkami v sousedním Řecku, a navečer ochutnáme vynikající místní víno z oblasti Negotino.

8.–9. den

Krátce se zastavíme ve městě mostů a věží KRATOVU a podnikneme pouť k bizardním skalním útvarům zvaným zkamenělá svatba. Od kostelíka Svatého Jiří v Staro Nagoričane vyjedeme až na vrchol Kokino, kde poblíž megalitické svatyně nazývané Makedonské Stonenhenge strávíme romantickou noc. Poté přejedeme do hlavního města země SKOPJE, kde si prohlédneme historické centrum i moderní náměstí Makedonija proměněné na galerii monumentálních soch, rodný dům Matky Terezy i starou tureckou čtvrť s rušným bazarem. Odpočineme si u blízkého přehradního jezera Matka, kde se též projedeme na lodičkách zatopeným kaňonem.

10.–11. den

Překročíme hranice KOSOVA a ze sedla Prevalac vystoupíme až pod hřeben Pestrých hor Šar Planiny ke Golemu jezeru. Zdatnější turisté mohou vystoupat až na vrchol Konjuška (2.435m) a znovu si šlápnout do Makedonie. Následující den zastavíme v historickém městě PRIZREN se starým mostem, tureckými lázněmi, pevností a Kukli Bejovou mešitou. Prohlédneme si turecký most u Bistražinu a vykoupeme se ve vodopádech Miruša. Zastavíme se i u překrásného Pećského patriarchátu a nakoukneme do famózní soutěsky řeky Rugova. Navečer pak navštívíme klášter Visoki Dečani, který se proslavil natáčením známé mayovky Žut (v originále Der Schut).

12.–13. den

Naše putování zakončíme v kosovské části pohoří PROKLETIJE výstupem na nejvyšší horu Kosova Džeravicu (2.656 m) za vydatné výškové podpory místních džípů. Večer se s Balkánem rozloučíme a vyrazíme k domovu, kam dorazíme po poledni následujícího dne.

Ubytování

Nocovat budeme převážně na tábořištích ve volné přírodě nebo v balkánských kempech, obvykle poblíž hospůdek. Vždy ve vlastních stanech a spacácích. Jedenkrát přespíme také na horské chatě u jezer Pelisterské oči, kde jsou k dispozici postele s povlečením a místní polopenze, do hor tedy vyrazíme nalehko. Nemáte-li vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.

"balkánský kemp"
Balkánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když v něm poteče voda a bude fungovat záchod tureckého typu. Hygiena bude jednou velkou improvizací. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme právě Balkán tak rádi.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Jídla jsou připravována ve speciální „polní“ nebo lépe "cestovní kuchyni", kterou jsme se rozhodli posunout na vyšší úroveň. Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také místní speciality. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Z místní stravy máte u nás v ceně zájezdu 2x snídani a 2x večeři. První jídlo, které od nás dostanete, bude večeře 2. den zájezdu a poslední jídlo od nás bude opět večeře den před odjezdem domů.

Doprava

Doprava bude řešena zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 13denní zájezd na Balkán, jehož náplní je poznávání měst, historických památek a přírody Makedonie a Kosova. Při jedné túře v pohoří Baba budeme jednu noc přespávat mimo dosah autobusu na horské chatě, kde jsou k dispozici jednoduché postele (palandy) s povlečením. S sebou tedy nepotřebujete kromě kartáčku na zuby žádné další vybavení. Dále nás čeká několik dalších túr nalehko v délce od 2 hodin až po celý den. Problémem může být velké horko, které v tuto roční dobu v Makedonii a Kosovu často panuje, a občas i absence turistických cest. Většina túr má ale i lehčí variantu, popřípadě je možné je vynechat a užívat si balkánského koloritu ve městě, či v jiné civilizaci.

Další info

Kombinace jednodenních a vícedenních túr
Budeme cestovat v jednom autobuse společně s tuláky vícedenních přechodů. Ti ale podniknou souvislý 8 denní přechod a naše cesty se tedy protnou víceméně pouze na cestu do Makedonie a poslední 3 dny zájezdu. V tomto případě tedy jednodenní a vícedenní túry kombinovat nelze.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí budete potřebovat CESTOVNÍ PAS. Kosovo totiž na rozdíl od ostatních balkánských zemí neuznává občanský průkaz jako cestovní doklad.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Hory Kréty

Hory Kréty

29. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět