Nepál - k výhledům na Everest

Za zážitky bez obav

Nepál - k výhledům na Everest

18 dní / 48 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

17. 10. - 3. 11. 2024
č. zájezdu: 224896-01
cena 48 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

po stopách buddhismu a kultury Šerpů

Výlet do Nepálu vhodný pro turisty, kteří chodí rádi na pohodu, ale rádi by se pokochali výhledem na Everest a další himálajské štíty. Čeká nás 10-denní výšlap v “slavné” oblasti Khumbu trochu jinak. Během tohoto zájezdu se více zaměříme na seznámení se s kulturou v podhůří Everestu. Budeme trávit hodně času mezi místními lidmi - nejen s místním průvodcem a nosiči (kteří tvoří dohromady skvělou partu a rádi vám ze své kultury a zvyků předají všechno, co znají), ale také nás čekají návštěvy u místních rodin na čaj, když budeme mít uprostřed dne pauzu na odpočinek. Některé dny budeme u místních rodin ubytovaní, tzv. homestay. Obyvatelé těchto oblastí, Šerpové, jsou známí pro svou upřímnost a pohostinnost a přivítají nás do svých domovů s otevřeným srdcem.

Vyšlápneme směrem k Everestu tradiční cestou, jak se chodilo dřív, když ještě nebylo v Lukle letiště. Budeme putovat mezi vesničkami, které obývají Šerpové, kteří nejsou, jak se mnozí domnívají, nosiči, ale etnická skupina tibetského původu. Mnozí z nich se ale průvodcováním v oblasti Himálaje či nošením batohů živí. Nenecháme si ujít slavné buddhistický klášter Tengboche, co leží v v necelých 4000 m nad mořem. Náš místní nepálský průvodce a kamarád pochází z jedné z vesniček, kterými budeme procházet. Trek nám obohatí vyprávěním nejenom o buddhismu, ale také o zdolávání osmitisícovek, a nebudou chybět ani místní tance a písničky, které nás v případě zájmu rád naučí.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od 25.000 Kč včetně tax
  • vstupné do památek v Káthmándú
  • pro zájemce jógu a relaxaci s tibetskými mísami pod vedením nepálského učitele
  • spropitné místnímu průvodci
  • vízum do Nepálu (50 USD)

Průvodci

Veronika Bučíková

17. 10. - 3. 11. 2024 / č.zájezdu 224896-01

Verča je jednou z průvodkyní, které do rodných krajin moc často nezavítají. Už téměř deset let je její základna v jihozápadní Číně, kde zná snad každý kout - od tibetských vesnic, pastvin a klášterů, až po místní skryté přírodní krásy, o kterých neví ani většina čínských turistů. “Jako doma” - hned ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.-2. den

Přílet do Káthmandú, hlavního města Nepálu, ubytování v místním skromném, ale čistém hotelu se snídaní. Připojíme se k místním Nepálcům a Tibeťanům k jejich ranní kora kolem posvátné stupy Boudhanath. (Kora je buddhistické meditační cvičení, které spočívá v obcházení posvátného místa či objektu). Nahlídneme do místních buddhistických klášterů. Dobrovolná lekce jógy na protažení po dlouhé cestě.

3. den

Přejezd jeepy do Ringmu, vesničky v oblasti Solukhumbu, odkud začneme naše horské putování.

4.-6.den

Putování po vesničkách Solukhumbu. Některé části výšlapu budou celkem strmé a náročné, za to se nám ale odmění krásnými výhledy. Ráno jóga, po večerech písničky a tance Šerpů (pro ty z vás, co budou mít unavené nohy po denním putování, samozřejmě zcela dobrovolné). Ráz krajiny se bude postupně měnit. Jehličnaté lesy, políčka a zelené pláně postupně ustoupí a ocitneme se v kamenitém terénu, kde budeme mít krásné vrcholky hor téměř na dosah ruky. Cestou určitě nemineme osly a jaky, na kterých místní převáží zboží a suroviny. Přejdeme také několik visutých mostů, které mohou být výzvou i zkouškou pro překonání strachu z výšek. Přes vesnice Bupsa a Cheplung dorazíme do Namche Bazaar.

7. den

Den strávíme v horském městečku Namche, také občas přezdívaném “hlavním městem Khumbu” či hlavním městem Šerpů.” Budeme mít čas prozkoumat místní rušné uličky, hemžící se místními obchodníky i obyvateli. Vydáme se na kratší aklimatizační procházku s výhledem na Everest - nacházíme se v 3.440 m.n.m, či lenošit v místních kavárnách s knížkou a výbornou kávou či čajem. Jóga a tance jsou samozřejmě stále v nabídce.

8. den

Vyšplháme k místnímu buddhistickému klášteru Tengboche (3.880 m.n.m). Pokocháme se výhledy na Everest a Lhotse, poslechneme si povídání o buddhismu a možná bude i příležitost se zaposlouchat do hlubokých hlasů mnichů během jejich každodenních modliteb.

9.-10. den

Čeká nás výšlap do horské osady Dingboche, kde strávíme jeden další aklimatizační den. Jsme v nadmořské výšce 4.360 m. Čeká nás procházka na lehko s himalájskými velikány okolo nás - kromě výše zmíněného Everestu a Lhotse uvidíme také třeba Nuptse nebo krásnou Ama Dablam.

11.-13. den

Začneme sestupovat zpátky do nižších oblastí. Zpátky přes Namche dorazíme do vesnice Bupsa.

14. den

Cesta jeepem z Bupsa do Phaplu.

15. den

Jeden den rezerva (v případě špatného počasí trvá cesta jeepem déle). Pokud vše půjde podle plánu, budeme mít den pro odpočinek, jógu či procházky po okolí.

16.-18. den

Cesta jeepem z Phaplu do Káthmandú. Lekce jógy s nepálským učitelem a relaxace v doprovodu tibetských léčivých mís. Nákup suvenýrů a prozkoumávání místních uliček. Rozloučíme se s Káthmandú, odjezd na letiště, odlet domů.

Ubytování

4x ubytování v Káthmandú ve skromném, ale čistém hotelu se snídaní, dvoulůžkové pokoje. Ubytování v horách v místních vesnicích, tzv. Tea Houses - místní obyvatelé často část svého domu využívají jako horskou ubytovnu. Pokoje na horách jsou jednoduché se společným záchodem a sprchou (teplá voda za poplatek). Na pokojích bývají často jednoduché přikrývky, které však zpravidla nejsou dostatečné a proto si sebou vezměte spací pytel. Na ubytování je také vždy možnost nákupu zásob na další cestu. 

Strava

Snídaně a obědy v horách nejsou do ceny zájezdu zahrnuty. V místech ubytování se nabízí se tzv. “open menu” - každý si z menu vybere, na co má chuť. Nejčastějším jídlem je dal bhat - hora rýže s hustou čočkovou polévkou, kterou se rýže polévá, podávané se zeleninovým kari. Na některých místech jsou k dostání i masové varianty. Nemine nás ani místní výborný masala chiya - černý čaj s mlékem, silně kořeněný a slazený.

Doprava

Nástupní místo: Káthmándú

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Trek zvládne každý, kdo má alespoň základní fyzičku. Tento trek není tak náročný, jako třeba slavný trek do Base Campu Everestu, či okruh kolem Annapuren. Počátečních pár dní bude náročnějších, musíme být na nohou okolo 7 hodin denně. Až nastoupáme do vyšší nadmořské výšky, zvolníme na 3-5 hodin chůze denně. Budeme mít 3 nosiče pro skupinu, každému můžou vzít cca 3 kg z batohu.

Proč na trek s nosičem?
Najmutí nosiče není známka slaboty - plán je takový, že nosič každému pouze odlehčí 2-3 kg z batohu, jde se tak o něco líp (co člověk během téměř dvou týdnů v horách ocení), zároveň si každý nese batoh s většinou nákladu sám. Nosič je vitálním členem každé skupinky - nosiči většinou mají srdečnou a upřímnou povahu a svou dobrou náladou a příběhy doladí spolu s místním průvodcem celkovou atmosféru výletu. Dále najmutím nosiče podpoříme ekonomiku a přivýdělek místních komunit - bez srdečnosti místních lidí by Himálaj nebyl Himálajem.

Další info

Překvapení!
Průvodkyně může pro zájemce během treku nabídnout jednoduchá jógová cvičení - na protažení, práci s dechem, i práci s myslí. Většinu jejich jógových studií uskutečnila právě v Nepálu. Po návratu z hor bude pro zájemce možnost zúčastnit se lekce jógy i s jedním z nepálských učitelů, a také relaxace s léčivými tibetskými mísami.

Jazyk:
Místním jazykem je nepálština, jazyk velmi blízký sanskritu. Angličtina je však velmi rozšířená a běžně používaná, v místech s častou frekvencí turistů není problém se domluvit. V horské oblasti Solukhumbu, kam se společně podíváme, se potom mluví převážně jazykem Šerpů, což je jeden ze vzdálenějších dialektů tibetštiny. Společnou řeč s dobrými lidmi je však možné najít všude, nezávisle na jazykových schopnostech. :)

Vízum:
Ke vstupu do Nepálu budete potřebovat platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 50 USD pro 30 dnů pobytu. Vízum se dá získat po vyplnění formuláře a doložení 2 pasových fotografií přímo na letišti, je ale mnohem pohodlnější si o vízum zažádat předem online přes tento odkaz: http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa
Na letišti potom jenom předložíte již vytištěnou žádost a zaplatíte poplatek za vízum.

Zavazadlo:
Nejlepší volbou je pohodlný batoh (velikost 40-50 l), který s sebou budeme nosit každý den na zádech v horách. Abychom měli ještě dostatek místa pro suvenýry (a také pro věci, které nebudete potřebovat v horách), je vhodné dokoupit cestovní obal na batoh, či lehkou cestovní tašku, do které batoh vložíte. Hotel v Káthmandú nám věci, které s sebou nebudeme brát do hor, zadarmo uschová.

Očkování:
Do Nepálu není očkování povinné. Je tedy jen na vlastním uvážení, zda se před cestou necháte očkovat. Navštívená místa nejsou ze zdravotního hlediska nijak výrazně riziková. Přesto je hygiena obecně v Nepálu na hodně nízké úrovni v porovnání s Evropou a existuje tedy i možnost nákazy. Je tedy vhodné zvážit (=doporučujeme) očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Dále je vhodné si pohlídat, že máte platnou tetanovku. Pro Nepál je rozhodně vhodné se nechat naočkovat proti vzteklině - v této oblasti jsou bohužel běžní jak toulaví psi, tak opice. Konkrétní doporučení je vhodné zkonzultovat se svým lékařem nebo s očkovacím centrem.

Měna:
Nepálská měna je nepálská rupie (NPR). Kurz se pohybuje mezi 5-6 NPR za 1 CZK. S sebou vezměte americké dolary (USD) či eura (EUR). Směnu peněz provedeme společně ve směnárně v Káthmándú. Také není problém přímo na místě vybrat hotovost z bankomatu. Oblast Everestu patří v Nepálu k těm dražším. Doporučujeme mít k dispozici cca 500 USD na jídlo, wifi, suvenýry a vstupy.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

17. 10. - 3. 11. 2024
č. zájezdu: 224896-01
cena 48 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Egypt - pouštní safari

Egypt - pouštní safari

1. 12. - 15. 12. 2024 Chci to vidět
Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

27. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět
Indický Ladakh nalehko

Indický Ladakh nalehko

27. 8. - 14. 9. 2024 Chci to vidět
Nepál - Poon Hill a Annapurna base camp trek

Nepál - Poon Hill a Annapurna base camp trek

12. 11. - 27. 11. 2024 Chci to vidět
Nepál - trek údolím Langtang

Nepál - trek údolím Langtang

12. 10. - 25. 10. 2024 Chci to vidět
Nepál - treky Mardi Himal a Khopra Danda

Nepál - treky Mardi Himal a Khopra Danda

19. 10. - 3. 11. 2024 Chci to vidět
Severní Indie

Severní Indie

6. 12. - 20. 12. 2024 Chci to vidět