Indický Ladakh nalehko

Za zážitky bez obav

Indický Ladakh nalehko

19 dní / 34 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

27. 8. - 14. 9. 2024
č. zájezdu: 224891-01
cena 34 500 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

trekking údolími Markha a Nubra nalehko a s plnou penzí

Ladakh je plný ohromujících pohledů – neobyčejné kláštery hřadující na vysokých kopcích, trpasličí oproti zasněženým nebetyčným horám. Starobylé paláce přilepené ke strmým skalním stěnám a všude kolem vysokohorská krajina jakoby postříkaná oázami zeleně. Ladakh, přezdívaný „Země vysokých sedel“, leží na severu Indie a zasahuje na okraj Tibetské náhorní plošiny. Ne nadarmo se celé oblasti také říká Malý Tibet. Tibetský buddhismus – lamaismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně dokreslily tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů Číňany srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života. I my máme v plánu navštívit mnohé kláštery a nahlédnout tak do života buddhistických mnichů. Naskytne se nám tak příležitost seznámení s autentickým tibetským buddhismem. Osmidenní trek vede převážně údolím řeky Markha. Zavede nás přes dvě pětitisícová sedla s pohádkovými výhledy do tradičních himálajských vesnic. Jde se víceméně nalehko se spaním v soukromých domech místních obyvatel. Kromě noclehu pro nás domorodci připraví plnou penzi (snídaně a večeře v domě a obědový balíček na cestu). Po důkladné aklimatizaci na treku údolím Markha se přesuneme do mezi nejvyššími pohořími světa - Himálajem a Karakoramem - sevřeného údolí Nubra. Toto údolí leží na bývalé Hedvábné stezce, na úpatí mocného masívu Karakoram, s několika sedmitisícovkami takřka nadosah. Cesta do údolí Nubra překonává sedlo Khardung (5 350 m n.m.), nejvyšší sjízdné sedlo na světě. Prvotními zajímavostmi, které navštívíme je hl. město zapomenutého údolí Diskit, s jeho klášterem na strmém kopci a vysokohorské písečné duny u Hundaru s malou populací dvouhrbých velbloudů, kteří představují dávného svědka obchodních karavan procházejících tudy z Číny do střední Asie. Zpět z úpatí Karakoramu do Lehu se vydáme přes sedlo Lasermo la (5566 m n.m.) nezapomenutelným trekem s karavanou mul a kuchařem.

  • Během treků je zajištěna plná indická penze
  • Putujeme "nalehko" - stačí pouze spacák

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 26.000 Kč (včetně tax a vnitrostátního přeletu Dillí – Leh - dle aktuálních sazeb letecké přepravy)
  • e-vízum (cca 1.500 Kč)
  • stravu mimo treky Markha a Nubra
  • vstupy do památek

Průvodci

Jonáš Mahel

27. 8. - 14. 9. 2024 / č.zájezdu 224891-01

Svůj čas rovnoměrně rozděluje mezi studium, skaut a cestování. Všechno se mu to tak nějak propojuje dohromady. Studium mezinárodních vztahů zúročuje při poznávání cizích krajin. Ty mu zase přináší další podněty ke studiu. Elán pro toulky nekonečnou krajinou a cenné zkušenosti předává dalším ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Den v Dillí věnovaný prohlídce města - Páteční mešita, Červená pevnost, svatyně, bazary... Ranní přelet do LEHU (3.550 m). Aklimatizace - seznámení s centrem Lehu, hlavního města Ladakhu, návštěva paláce přezdívaného malá Potala. Výšlap na Shangti stupu, odměněný úchvatnými výhledy na město, údolí Indu a Zanskarský hřeben s šestitisícovkou Stok Kangri.

3. den

Trek MARKHA začíná prohlídkou kláštera Spitok, poté pokračujeme takřka po rovině údolím kolem řeky Indu do osady Jingchan, tvořené hrstkou domů (5-6 hod., 15km, ↑ 600 m).

4. den

Další mírná aklimatizační etapa přes osadu Rumbak na samotu Yurutse pod sedlem Ganda La. Krátkost etapy umožňuje fakultativně vystoupat na boční hřebeny a získat tak nádherné výhledy dolů do údolí Indu, na Ladacký hřeben a na šestitisícovku Stok Kangri. (4-5 hod., 10 km, ↑ 1200 m)

5. den

Překonání sedla Ganda La (4. 980 m, nad sedlem je vyhlídkový bod 5.013 m) a sestup do hlubokého údolí do vesnice Skyu na břehu řeky Markha. Ze sedla Ganda jsou výhledy na sever na Ladacký hřeben, zatímco na jih na drsné obrysy Zanskarského hřebene, rozšiřující se do zasněžených vrcholků Velkého Hamálaje. Tohle údolí je srdcem království sněžného leoparda (8 - 9 hod., 18km, ↑ 800 m, ↓ 1700 m).

6. den

Celodenní túra obrovským himálajským údolím do vesnice Markha (3.770 m) s půvabným klášterem. Cestou mineme vesnici Chalak usazenou mezi ječnými políčky, s výraznou řadou čhortenů a zdí mani, usazených vysoko nad řekou s výborným výhledem na řeku a údolí. Kousek dál je navršený pahorek z rohů bharalů, sloužící jako magická ochrana údolí. (8 hod., 19 km, ↑ 600 m)

7. den

Etapa z Markhy do osady Hankar s odbočkou do údolí Arizona. Trasa prochází vedlejší roklí, která je jako vystřižená z filmů z Divokého západu. Pískovcová souvrství tvoří impozantní skalní stěny, ale i štíhlé věže. Po návratu z rokle túra končí ve vesnici Hankar, usazené za polorozpadlou pevností, datované do 30.let 19.stol. (8 hod., 19 km, ↑ 600 m)

8. den

Krátká etapa z Hankaru na tábořiště (4.730 m) pod sedlem Kongmaru La. Trek vzhůru na vysoké pláně Nimalingu projdeme za dopoledne a volný čas nám umožní průzkum hřebenů a sídel pastevců jaků v okolí, rozkládající se přímo pod dramatickým masívem šestitisícovky Kangyaze. (4 hod., 9 km, ↑ 500 m).

9. den

Výstup do nejvyššího sedla na treku Gongmaru La (5.250 m), poté nejprve prudký a pak dlouhý sestup působivou skalní roklí do vesničky Shang Sumdo (8 hod., 15 km, ↑ 500 m, ↓ 1500 m).

10. den

Z konce treku přesun místními minibusy k okouzlujícímu klášteru Hemis (asi 2 hod. prohlídka), největšímu v celém Ladakhu. Návrat do Lehu do pohodlí hotýlku.

11. den

Poznávací výlet po slovutných klášterech a palácích v okolí Lehu – Tikse, Stakna, Stok. Jedná se o fungující buddhistické kláštery, které si i přes návštěvy turistů zachovaly vysokou míru autenticity.

12. den

Přesun z Lehu přes nejvyšší sjízdné sedlo na světě do údolí Nubra. Khardung La (5.360 m) poskytuje dechderoucí výhledy na Zanskarský hřeben Himálají a na ještě mohutnější Karakoram. Návštěva starobylých klášterů Intsa a Sumur, v údolí řeky Nubra, zařezávající se hluboko do masívu Karakoramu.

13. den

Návštěva Diskitu, střediska celého ztraceného údolí, písečných dun a vesnice Hundar. Příprava na trek.

14. den

Z Hundaru vyrazíme s karavanou mul údolím zařezávajícím se do Ladakhského hřebene do malé tibetské osady Wachan (10 km, ↑ 1000 m)

15. den

Z Wachanu vystoupáme do základního tábora pod sedlem Lasermo La, ocitneme se tak hluboko v Ladakhském masívu. (15 km, ↑ 800 m)

16. den

Přehoupneme se přes sedlo Lasermo La (5.466 m), nejvyšší bod naší turistiky v Ladakhu. Nad sedlem se tyčí vrchol 5.614 m. Po překonání sedla nás čeká už jenom sestup do tábora (15 km, ↑ 800 m, ↓ 900 m).

17. den

Sestoupíme do větší osady se zajímavým klášterem Phyong, odkud se do Lehu vrátíme minibusy (8 km, ↓ 1000 m).

18. - 19. den

Přelet do Dillí, prohlídka dalších zajímavostí v Dillí, a vydáme se zpět do ČR (odlet a program dle dostupných letů).

Ubytování

V Dilli a Lehu budeme spát v pěkných čistých penzionech, ve 2-4 lůžkových pokojích. Během osmidenního treku budeme spát v domácnostech ve venkovských domech. K dispozici jsou palandy nebo matrace, na přikrytí deky. V domech není v noci zima, stačí si sebou nést hygienickou vložku do spacáku. Během šestidenní výpravy budeme spát pod stany, které nám zajistí cestovní agentura. Vedle toho ještě matrace. Je proto potřeba vzít si spací pytel – nejlépe lehký péřák 600 - 800 g.

Strava

V rámci osmidenního treku údolím Markha a čtyř dnů výpravy do údolí Nubra je plná penze. Na osmidennim treku vždy dostaneme v domácnosti, kde budeme ubytovaní, večeři, ráno snídani a na cestu obědový balíček. Večeře znamená vařenou rýži, čočku, brambory s nějakou zeleninou, na snídani bývá omeleta, nebo palačinka a na oběd chlebové placky čapátí a kus sýra, zelenina… Na čtyřdenním treku v rámci šestidenní výpravy je strava ještě bohatší, protože budeme mít vlastního kuchaře, který bývá dosti kreativní, takže po večeři může být i bábovka! Jí se ve speciálním jídelním stanu, čili i kultura stolování je vysoká. Po trase treku je sem tam možnost zastavit se v občerstvovacím stanu na čaj, či polévku. Znamená to, že na dosyceni budete potřebovat maximálně nějakou sladkou/energetickou tyčinku. První den, odpočinkový den mezi treky, 2 dny v údolí Nubra a poslední den je stravování ve vlastní režii, Leh je ovšem plný restaurací všech možných národností (tibetské, indické, evropské…). V penzionu je možné si objednat snídani.

Doprava

Nástupní místo: Dillí

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. 


Na místě se budeme přepravovat mikrobusy a místní dopravou.

Nástupní místa

Náročnost

Údolí Markha je oblíbené mezi trekaři, ale neznamená to, že trek je zcela jednoduchý! Po cestě jsou dvě sedla přesahující 5000 m a několik noclehů ve vysoké nadmořské výšce. Trasa vede mezi domorodými vesnicemi, je snadno schůdná, ale sedla je nutné přejít! V opačném případě znamená se samostatně vrátit do Lehu, protože naplánovaný program nejde pozdržet… Protože se během treků budeme pohybovat ve vysokých nadmořských výškách, proděláme řádnou aklimatizaci. První den se budeme pohybovat v Lehu, ve výškách asi 3.200 m. První den treku půjdeme do výšky asi 3.600 m, druhý den treku do 4.200m a teprve poté do 5.000 m. Do prvního pětitisícového sedla budeme tedy nastoupávat postupně, tak aby si náš organismus přivykl. Další pětitisícová sedla pak již budou mnohem jednodušší. 

Na osmidenni trek, jdeme bez podpory mul. Budeme mít ovšem noclehy a jídlo zajištěné v domech. Proto ve vlastním zájmu půjdeme velmi „nalehko“. Kraťasy, dlouhé trekové kalhoty, triko s krátkým rukávem, merino s dlouhým rukávem, tlustou mikinu nebo tzv „péřový svetr“, neprofukavou bundu (windstoper, softshell…), nepromokavou gore-tex bundu nebo pláštěnku, čepici. Plus případně hygienickou vložku na spaní, kartáček a pár energetických tyčinek. A pochopitelně fotoaparát.

Při šestidenní výpravě do údolí Nubra nám do výbavy přibude spacák, který ovšem ponesou muly. Jedná se o túry nalehko, ale s tím, že každý den se spí někde jinde – postupně se prochází několikadenní trasa horami. Na denní túry si s sebou stačí vzít pouze fotoaparát, láhev s pitím a teplé oblečení, pláštěnku… Ostatní věci jako spacák, převlečení do spacáku, sandále atd. se naloží na muly a večer se s nimi setkáme na tábořišti. Terén, kterým budeme chodit, není nebezpečný, bude to běžná horská turistika, i když ve vysokohorském prostředí. Putovat budeme nádherným údolím přes sedla Lasermo La s dalekými výhledy a příležitostí překonat nadmořskou výšku 5.500m!! Na rozdíl od treku Markha, lze při obtížích horské sedlo překonat v sedle koně…
Do Lehu se pak hodí čisté věci na převlečení, sandále, tyhle věci mohou mezi treky zůstat v depozitu.

Další info

Cestovní doklady a víza
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Indie. Pro cestu do Indie potřebují občané ČR e-vízum, které se vyřizuje elektronicky za poplatek cca 50 USD. Vízum není zahrnuto v ceně zájezdu. Instrukce k vyplnění víza vám zašleme s dostatečným předstihem.

Očkování

Navštivte svého cestovního lékaře, centrum cestovní medicíny či krajskou hygienickou stanici, aby vám předepsali povinná očkování pro tento kout světa. Připravte se na výdaje za vakcinaci minimálně proti žloutenkám, břišnímu tyfu a tetanu. Neočkujte se, dokud nemáte od prodejny zájezdu potvrzeno, že se zájezd uskuteční.
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

27. 8. - 14. 9. 2024
č. zájezdu: 224891-01
cena 34 500 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Jordan Trail

Jordan Trail

12. 10. - 27. 10. 2024 Chci to vidět
Jordan Trail s prodloužením o Izrael

Jordan Trail s prodloužením o Izrael

12. 10. - 31. 10. 2024 Chci to vidět
Korsika - GR 20

Korsika - GR 20

29. 6. - 11. 7. 2024 Chci to vidět
Madeira - horský přechod

Madeira - horský přechod

21. 10. - 28. 10. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Nepál - k výhledům na Everest

Nepál - k výhledům na Everest

17. 10. - 3. 11. 2024 Chci to vidět
Nepál - okruh okolo Manaslu

Nepál - okruh okolo Manaslu

20. 10. - 9. 11. 2024 Chci to vidět
Nepál - Poon Hill a Annapurna base camp trek

Nepál - Poon Hill a Annapurna base camp trek

13. 4. - 28. 4. 2025 Chci to vidět
Nepál - trek údolím Langtang

Nepál - trek údolím Langtang

12. 10. - 25. 10. 2024 Chci to vidět
Nepál - treky Mardi Himal a Khopra Danda

Nepál - treky Mardi Himal a Khopra Danda

19. 10. - 3. 11. 2024 Chci to vidět
Peru - horský trek a Machu Picchu

Peru - horský trek a Machu Picchu

5. 6. - 23. 6. 2024 Chci to vidět
Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

24. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět
Pákistán - neobjevený Karákoram

Pákistán - neobjevený Karákoram